Σκυλιά στα πάρκα? <Ναι> επιτρέπονται!


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.457
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Εχει καμια προτιμηση στις μηχανες?:p:p
μην το γελάς, έχουν προτίμηση!!!

Εγώ έχω 2 μηχανές, μια παλιά KLR 250 κυβικά, και ένα TDM900.

Όταν πηγαίνω με το KLR, κάτι αδέσποτα που συναντάω, αδιαφορούν για την παρουσία μου, αλλά τα ίδια σκυλιά, όταν περνάω με το TDM, με κυνηγάνε!!!
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Μπορεί ένα συμβούλιο, ένας Δήμος, μια πολυκατοικία, ο οποιοσδήποτε τέλος πάντων, να καταργεί τους νόμους?

όχι βέβαια!!!
Δηλαδη οι δημοι και οι κοινοτητες παρανομουν βαζοντας πινακιδες ''απαγορευονται οι σκυλοι?''Σε παρα πολλα παρκα εδω στην πολη μνας εχουν αναρτημενες τετοιες ταμπελες.
 




marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Δεν ισχύει όμως το ίδιο για τις παραλίες. Εκεί αν υπάρχει απαγορευτική ταμπέλα για τον σκύλο από το δήμο δεν μπορείς να τον πας. Μήπως αυτό όμως ισχύει και για τα πάρκα σαν παραθυράκι οπότε και μπορούν να σου πουν πάρτον από εδω;
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.457
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Δεν ισχύει όμως το ίδιο για τις παραλίες. Εκεί αν υπάρχει απαγορευτική ταμπέλα για τον σκύλο από το δήμο δεν μπορείς να τον πας. Μήπως αυτό όμως ισχύει και για τα πάρκα σαν παραθυράκι οπότε και μπορούν να σου πουν πάρτον από εδω;
Ποιός σου είπε πως δεν μπορείς να πας στην παραλία με τον σκύλο σου? Κανένας δεν μπορεί να στο απαγορεύσει!!!

Αυτό που απαγορεύεται, βάσει το κανονισμού λιμένα, είναι το να κολυμπάει ο σκύλος σου, όταν υπάρχουν λουόμενοι σε μια απόσταση 300 μέτρων. Επίσης απαγορεύεται γενικά να έχεις τον σκύλο σου χωρίς λουρί. Η "ελεύθερη" κυκλοφορία των ζώων απαγορεύεται, και στις παραλίες, και στα πάρκα, και γενικά!!!
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Έχει δίκιο ο Amangos.

Παιδιά, ο 3170/2003 είναι σαφής: Κανείς δεν μπορεί να σας απαγορεύσει την πρόσβαση σε δημόσιο χώρο (πάρκα, πλατειες, παραλίες κτλ) από τη στιγμή που ο σκύλος σας είναι πάντα σε λουρί και φροντίζετε για τον άμεσο καθαρισμό του περιβάλλοντος από τα περιττώματα του.
 


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
παιδιά το είδα σε ένα site όταν έψαχνα για τη νομοθεσία σχετικά με τους σκύλους και τα δημόσια μέρη, για του λόγου το αληθές http://www.pitbull.gr/site/index.php/nomothesies, από οτι κατάλαβα αν η πινακίδα το απαγορεύει, δεν μπορείς να πας στην παραλία με το σκύλο, συνήθως πιο πολύ σε οργανωμένες πλαζ.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
παιδιά το είδα σε ένα site όταν έψαχνα για τη νομοθεσία σχετικά με τους σκύλους και τα δημόσια μέρη, για του λόγου το αληθές http://www.pitbull.gr/site/index.php/nomothesies, από οτι κατάλαβα αν η πινακίδα το απαγορεύει, δεν μπορείς να πας στην παραλία με το σκύλο, συνήθως πιο πολύ σε οργανωμένες πλαζ.
Κάτσε ένα λεπτό, εμένα οι γονείς μου που είναι άσχετοι από σκύλους μου είπανε ότι απαγορεύεται να πάρω σκύλο σε οποιαδήποτε παραλία. Δεν κατάλαβα γιατί αφού δεν πρόκειται να βλάψει κανέναν αν κολυμπήσει στην ανοιχτή θάλασσα, αλλά μάλλον κάνουνε λάθος.
 


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Φαίνεται οτι κάλλιστα μπορεί να κολυμπήσει στην πάραλια που δεν έχει απαγορευτική πινακίδα, αλλά σε αυτή που έχει τι γίνεται; Μήπως και αυτό είναι εξίσου παράνομο όπως και στα πάρκα;Αλλά και πάλι πες οτι έγω θέλω να πάω στο Χ της παραλιακής το καλοκαίρι με το σκυλί αγκαζέ, δεν το βλέπω να με αφήνουνε.
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.457
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Δεν καταλαβαίνω, γιατί δυσκολεύεστε τόσο πολύ να το καταλάβετε:
Πρώτον, ξεχάστε τι λενε οι ταμπέλες, οι ταμπέλες δεν νομοθετούν.
Δεύτερον, ο σκύλος δεν επιτρέπεται να είναι χωρίς λουρί, οπουδήποτε.
Τρίτον, εαν ο σκύλος λερώσει στον δρόμο, σε πάρκο, σε παραλία, στο φεγγάρι κλπ, υπάρχει πρόστιμο εαν δεν τα καθαρίσουμε.
Τέταρτον, δεν επιτρέπεται να κολυμπάει ο σκύλος, εαν υπάρχουν λουόμενοι τριγύρω.

Κανενας δεν μπορεί να απαγορέψει την παρουσία του σκύλου μας που είναι σε λουρί, σε οποιονδήποτε δημόσιο χώρο. Σε ιδιωτικούς χώρους, ο καθένας εφαρμόζει ότι θέλει, σε δημόσιους χώρους, πάμε μαζί με τον σκύλο μας, με τον νόμο.

Οι παραλίες και τα πάρκα κλπ, είναι δημόσιοι χώροι.

Έχει δίκιο η Ρότυ που λέει ότι έχω δίκιο!!! Το ίδιο θα σου επιβεβαιώσει και ο Μπάμπης ο Σουγιάς, και ο Πέτρος ο Πέτρας.
:D
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
μην το γελάς, έχουν προτίμηση!!!

Εγώ έχω 2 μηχανές, μια παλιά KLR 250 κυβικά, και ένα TDM900.

Όταν πηγαίνω με το KLR, κάτι αδέσποτα που συναντάω, αδιαφορούν για την παρουσία μου, αλλά τα ίδια σκυλιά, όταν περνάω με το TDM, με κυνηγάνε!!!
μήπως στο TDM έχεις βάλει εξατμισούλες 'ήσυχες';; :p:p:p

εμένα με το triple δεν χαμπαριάζουν πάντως, είναι φιλικό προς τη ακοή (η λώρα αμέσως βγαίνει έξω κ με περιμένει βέβαια... ;) )
 




Nemesina

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2009
56
0
Κρητη, Ρεθυμνο
Δηλαδη αν εγω παρω το Dach στην Αθηνα (πχ), μαζι με το μεταφορικο του ή χωρις και αγκαλια μου, μπορω να μπω στο Μετρο? Επιτρεπεται χωρις κλουβι ή μονο με κλουβι? Γιατι αν θυμαμαι καλα, νομιζω κι εκει τα απαγορευουν.

Ρωταω για να μην βρεθω προς εκπληξεως οτι ΔΕΝ μπορω, και εχω ηδη το σκυλι μαζι μου.
 


nightmare

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2010
213
0
59
Hrάκλειο
Επιτρέπονται οι σκύλοι με λουρί και με τον ιδιοκτητη τους στα πάρκα και στους Δημοτικούς κήπους, σωστά;


Συγκεκριμένα σήμερα πήγα βόλτα το σκυλάκι μου στον Δημοτικό κήπο του Ρεθύμνου. Μπαίνοντας είδα μία ταμπέλα που εν ολίγοις έλεγε ότι δεν επιτρέπεται η πρόσβαση στους σκύλους. Φυσικά την αγνόησα και συνέχισα τη βόλτα μου.

Γνωρίζω ότι είναι παράνομη καθώς δεν έχω διαβάσει κανένα νόμο που να περιγράφει το παραπάνω.

Σε όποιον θελήσει να μου ζητήσει και το λόγο, έχω έτοιμη την απάντηση που θα του δώσω... :D

Αυτάαααα...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3