admin

Administrator
Staff member
21 Ιουλίου 2005
2.181
930
Δεν είναι κάτι σπάνιο, δεν είναι «ντροπή», δεν είναι ότι χειρότερο μπορεί να συμβεί… Τα σκυλιά «τσακώνονται» για διάφορους λόγους, πολλούς από αυτούς που και εμείς οι άνθρωποι «τσακωνόμαστε» ή μπορεί να το κάνουμε. Θα λέγαμε πως μοιάζουν περισσότερο με μικρά παιδιά που θα μαλώσουν για τα παιχνίδια τους, το φαγητό τους, τους φίλους τους, την προσοχή και την εύνοια της «ηγετικής φιγούρας» και πολλά άλλα.

Υπάρχουν σκύλοι που είναι λιγότερο «κοινωνικοί» και «ανοικτοί» σε νέες γνωριμίες και ενθουσιώδη παιχνίδια και σκύλοι λιγότερο «κοινωνικοί» και έτοιμοι να δεχθούν κάθε είδους αντίδραση. Υπάρχουν οι σκύλοι που αρχίζουν έναν καυγά, υπάρχουν οι σκύλοι που προκαλούν τον καυγά, υπάρχουν οι σκύλοι που θα αποφύγουν πάση θυσία τον καυγά…

Όλα αυτά ανήκουν στην σφαίρα αυτού που θα λέγαμε «φυσιολογικό» και είναι μάλλον κακό να προσπαθούμε να στριμώξουμε στο ίδιο πλαίσιο όλα τα σκυλιά. Αυτό που καλούμαστε να κάνουμε είναι να αποφύγουμε τις δυσάρεστες καταστάσεις ή να είμαστε έτοιμοι να τις λήξουμε χωρίς μεγάλες απώλειες.

Σκυλιά δαγκώνονται καθημερινά, το ίδιο και άνθρωποι από σκυλιά, συνήθως την στιγμή που προσπαθούν να τερματίσουν έναν σκυλοκαυγά. Καλό θα ήταν λοιπόν, αντί να αποφεύγουμε το ζήτημα, να το δούμε, να το αναλύσουμε και να προσπαθήσουμε να βρούμε κάποιες λύσεις.

Πρώτα από όλα, πως αποφεύγουμε την «σύρραξη». Δεν είναι κάτι τόσο δύσκολο, απλά θα πρέπει αρχικά να γνωρίζουμε τον σκύλο μας. Αν είναι ένας σκύλος με τάσεις επιθετικές προς άλλα σκυλιά, αν είναι ένας σκύλος που δεν εκτιμά τα έντονα παιχνίδια, την παρουσία πολλών άλλων σκύλων, αν είναι ένας σκύλος που δεν δέχεται καλά σκυλιά ίδιου φύλου, που δεν θα αφήσει καμία πρόκληση αναπάντητη… τότε καλό είναι να επιλέγουμε βόλτες μοναχικές ή με την παρέα σκύλων που γνωρίζουμε την αντίδραση του δικού μας, να έχουμε πάντα τον έλεγχο του σκύλου μας (με λουρί και φίμωτρο, όπου είναι απαραίτητο) και πάντα να προσέχουμε τον τρόπο που εισερχόμαστε σε νέες περιοχές αλλά και τον τρόπο που άλλοι σκύλοι εισέρχονται σε «δικές μας».

Θα ήθελα εδώ να τονίσω κάτι που συναντώ συχνά. Δεν έχουμε τον έλεγχο του σκύλου μας όταν χρησιμοποιούμε αυξομειούμενο λουρί (τύπου Flexi)! Δεν ενδείκνυται λοιπόν ένα τέτοιο λουρί σε σκυλιά που πρέπει να έχουμε τον έλεγχο τους.

Πάντα χρήσιμη η βασική υπακοή, μπορεί και εδώ να χρησιμοποιηθεί. Όταν ο σκύλος σας έρχεται αντιμέτωπος με την πρόκληση, τον καλείτε σε θέση «Κάτσε» και απαιτείτε την προσοχή του. Δηλαδή, του τραβάτε την προσοχή και θέλετε να κοιτάει εσάς στα μάτια και όχι οτιδήποτε άλλο. Αν πάλι έχετε «προβλέψει» την πρόκληση από απόσταση, αλλάζετε κατεύθυνση, στρίβετε και συνεχίζετε αλλού την βόλτα σας…Δεν είναι κακό!

Αν τώρα δεν έχετε καταφέρει να προλάβετε το συμβάν, ακολουθείστε μερικούς βασικούς κανόνες.

Πρώτον, μην δαγκωθείτε! Από τον σκύλο σας ή τον άλλο σκύλο, διότι δεν θα είσαστε σε θέση να βοηθήσετε παραπάνω.

Δεύτερον, μην ουρλιάζετε! Δεν βοηθά πουθενά να δημιουργείται περισσότερο χάος και ένταση από την ήδη υπάρχουσα.

Τρίτον, μην χτυπάτε τα σκυλιά με ότι βρείτε και όπως βρείτε! Δεν θα καταφέρετε κάτι θετικό.

Σε αυτό το σημείο θα ήθελα να απευθυνθώ στην ειδική και «συμπαθή» ομάδα των «ματσουκοφόρων»… Κυρίες και Κύριοι, αν δεν συνοδεύεστε από καμιά δεκαριά γιδοπρόβατα ή αν δεν βγάζετε το σκύλο βόλτα σε πορεία προς Σύνταγμα, θα πρότεινα να αφήσετε τα πάσης φύσεως ματσούκια και στειλιάρια εκεί που τα βρήκατε. Η εικόνα είναι τουλάχιστον γελοία και το όποιο αποτέλεσμα αμφίβολο.

Αντί λοιπόν όλων των παραπάνω, προσπαθήστε να κρατήσετε την ψυχραιμία σας και να παρατηρήσετε τι ακριβώς συμβαίνει. Η παρέμβαση σας πρέπει να είναι ήρεμη αλλά και προσεκτική. Την ώρα που ο ένας σκύλος είναι από πάνω από τον άλλο, πλησιάζετε από πίσω τον σκύλο που βρίσκεται από πάνω, τραβάτε από το μέσω της ουράς περίπου, ανασηκώνεται τα πίσω πόδια του και τον πιάνεται από αυτά.

Άμεσα ο σκύλος χάνει την βάση ώθησης του, χάνει τον έλεγχο και το δάγκωμα αλλά και η πίεση που ασκεί στον άλλο σκύλο ελαττώνονται δραματικά. Με την προϋπόθεση ότι και ο άλλος ιδιοκτήτης έχει κινηθεί και αποκτήσει τον έλεγχο του άλλου σκύλου, τραβάτε χωρίζοντας τα σκυλιά αν και όταν το δάγκωμα έχει χαλαρώσει. Αν όχι, λικνίζετε τον σκύλο δεξιά-αριστερά, ελαφρά για να «χάσει» το δάγκωμα και να βρείτε ευκαιρία να τραβήξετε.

Αν ο σκύλος δεν έχει ουρά, πιάνετε πρώτα από την εσωτερική πλευρά των γλουτών και σιγά-σιγά φτάνετε να κρατάτε από τα πόδια. Δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά αν είσαστε άντρας ή γυναίκα, μικρόσωμος ή μεγαλόσωμος άνθρωπος. Τα κιλά που καλείστε να σηκώσετε είναι εφικτά μια που δεν είναι το συνολικό βάρος του σκύλου.

Ακόμα και στην περίπτωση που δεν έχει έρθει ακόμα ο άλλος ιδιοκτήτης ή δεν υπάρχει, η διαδικασία αυτή έχει επιτυχία μια που 9 στις 10 φορές ο «αδύναμος» σκύλος που έχανε στον καυγά μέχρι να παρέμβετε, δε θα θελήσει να ξαναεμπλακεί σε καυγά και θα φύγει ή θα περιοριστεί να γαβγίζει από απόσταση ασφαλείας. Επίσης, σπανιότατα (ποτέ μάλλον) μπορεί ο «αδύναμος» σκύλος να κατευθυνθεί προς εσάς με άγριες διαθέσεις αφού τον έχετε χωρίσει.

Όταν η πολύ ένταση θα έχει φύγει και αφού κι εσείς συνεχίζετε να είσαστε ψύχραιμος, τα σκυλιά θα ηρεμήσουν και μπορεί να έχει μια πιο ήρεμη συνέχεια η μέρα σας.

Δεν θα σπεύσουν όλοι οι άνθρωποι να χωρίσουν δύο σκύλους που τσακώνονται, δεν έχουν όλοι την ίδια ηρεμία ή θάρρος, αλλά όσοι το κάνετε καλό είναι να ξέρετε τι πρέπει και τι δεν πρέπει να κάνετε, ώστε να περιορίσετε τις «ζημιές».
 
Last edited:


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Σε αυτό το σημείο θα ήθελα να απευθυνθώ στην ειδική και «συμπαθή» ομάδα των «ματσουκοφόρων»… Κυρίες και Κύριοι, αν δεν συνοδεύεστε από καμιά δεκαριά γιδοπρόβατα ή αν δεν βγάζετε το σκύλο βόλτα σε πορεία προς Σύνταγμα, θα πρότεινα να αφήσετε τα πάσης φύσεως ματσούκια και στειλιάρια εκεί που τα βρήκατε. Η εικόνα είναι τουλάχιστον γελοία και το όποιο αποτέλεσμα αμφίβολο.
και ραβδακια . και οι περισσοτεροι εχουν και ενα τροφαντό κιτρινο λαμπ στο αλλο χερι το οποιο ελεγχουν χειρότερα απότι ελεγχω εγώ τα νευρα μου.
AΛΛΑ οταν κουνανε το ραβδακι το κουνανε στα αδεσποτα.
 
  • Like
Reactions: Serge


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.641
7.750
Αχ έχουμε στη γειτονιά μας έναν ματσουκοφόρο...Βγάζει βόλτα ένα pug και οτιδήποτε είναι άνω των 20 κιλών το κοιτάζει με τρόμο ανάμικτο με ύφος ξέρω εγώ βγήκατε βόλτα για να κατασπαράξετε το σκυλάκι μου, και κουνάει απειλητικά ένα ματσούκι 1 μέτρο...Είναι νέος άνθρωπος εντωμεταξύ, πραγματικά η εικόνα είναι ΠΟΛΥ γελοία.
 






myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Αν και διαφωτιστικό το άρθρο, εμένα μου εγείρεται το εξής ερώτημα: Αν το από πάνω σκυλί είναι αδέσποτο ή ο ιδιοκτήτης είναι κάπου στη χώρα της κουκουρούκου και δεν εμφανίζεται, άντε και το πιάνω απ' τα πίσω πόδια, άντε και ελευθερώνεται το δικό μου σκυλί, μετά...;; Αν το αφήσω για να πιάσω το δικό μου, θα ξανάχουμε τα ίδια, αν το κρατήσω μέχρι να ηρεμήσει το δικό μου υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να γίνει Λούης... Οπότε, τί γίνεται σε αυτήν την περίπτωση; Μου έτυχε κάνα δυο φορές το καλοκαίρι και πάλι καλά που τη μία φορά ήμουν με φίλους και τη δεύτερη βρέθηκε ένας περαστικός και βοήθησε...
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Να προσπαθήσω να απαντήσω, όσο πιο σύντομα μπορώ...

...Αν το από πάνω σκυλί είναι αδέσποτο ή ο ιδιοκτήτης είναι κάπου στη χώρα της κουκουρούκου και δεν εμφανίζεται, άντε και το πιάνω απ' τα πίσω πόδια, άντε και ελευθερώνεται το δικό μου σκυλί, μετά...;; Αν το αφήσω για να πιάσω το δικό μου, θα ξανάχουμε τα ίδια, αν το κρατήσω μέχρι να ηρεμήσει το δικό μου υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να γίνει Λούης...
Πρώτον:
Κατά ΠΑΣΑ πιθανότητα, το "από πάνω" σκυλί θα είναι και αυτό δεσποζόμενο... μιάς και, για να πέσεις σε αδέσποτο σκυλί, που θα βρεθεί "από πάνω" (δηλαδή, θα κάνει fight και όχι flight), θα πρέπει να είσαι στα βουνά της Δράμας ή των Σερρών... άντε και στην Πάρνηθα (αν και αμφιβάλλω)... ακόμα και κάτι μεγαλόσωμα αδέσποτα τσοπανόσκυλα στη Σταμάτα, στις ερημιές, φεύγουν τα καημένα... οπότε "ας πρόσεχες"... εκεί, από άθεος που ήσουν, "πιστεύεις" και εξομολογείσαι βιαστικά!
Τώρα, αν ο ιδιοκτήτης του "από πάνω" (δεσποζόμενου, λοιπόν) σκύλου δεν εμφανιστεί πάραυτα, ναι υπάρχει ένα "θεματάκι", μιάς και ο δικός σου σκύλος υπάρχει πιθανότητα να γίνει "Λούης"... και, επίσης, υπάρχει και ο κίνδυνος να μην μπορείς να αφήσεις τον άλλο σκύλο... εκεί, τι να σου πω? Είναι για να παίζεις τζόκερ (με μεγάλο τζακποτ)...

Δεύτερον:
Αν το "από πάνω" σκυλί είναι το δικό σου, τότε όλα καλά...:)

Υ.Γ. 99,9% των καυγάδων ξεκινάνε από δεσποζόμενα σκυλιά...
Ένα, ας πούμε, αδέσποτο σκυλί "τύπου Κάσπερ"... είναι ΣΥΝΤΟΜΑ ένα νεκρό σκυλί...
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Νομίζω ότι υπάρχουν "καυγάδες" και καυγάδες, με την έννοια ότι παρά το θόρυβο και το στήσιμο των σκυλιών κάποιοι είναι απλώς μανούρες, ενώ κάποιοι άλλοι (λιγότεροι ευτυχώς) πάνε όντως για αίμα. Στην κατηγορία μανούρα, συνήθως τα πράγματα είναι πιο απλά, με την έννοια ότι αφού ξεκολλήσεις τα σκυλιά ο "επιτιθέμενος" παίρνει το πρώτο μήνυμα ότι θα δυσκολευτεί μαζί σου, το οποίο ενδυναμώνεις με κανά ουρλιαχτό του τύπου "φύγε από δω ρε γιατί θα ....".

Αν πέσεις όντως στην περίπτωση όπου ο άλλος σκύλος είναι όντως αποφασισμένος να το πάει μέχρι τέρμα, αφού τον ξεκολλήσεις, τον απωθείς με ό,τι άλλο μέσο έχεις διαθέσιμο - και αυτό το σενάριο φοβάμαι ότι εμπεριέχει και βία και πιθανότατα και κάποιο κίνδυνο για όποιον προσπαθεί να χωρίσει τα σκυλιά. Βασικά το δεύτερο σενάριο είναι να μη σου τύχει, γιατί κανείς δε βγαίνει ατσαλάκωτος, αλλά νομίζω ότι είναι κάπως πιο σπάνιο απ' το μέσο καυγά του πάρκου/δρόμου. Συνήθως όταν βγαίνω έξω έχω κι ένα δεύτερο λουρί πάνω μου απ' αυτά με τα ενδιάμεσα κλιπ που είναι κάπως πιο εύκολο να χρησιμοποιήσεις με ένα χέρι για να περιορίσεις το σκύλο που κρατάς. Μέχρι στιγμής δεν έχει χρειαστεί να το χρησιμοποιήσω, οπότε σηκώνει αρκετή συζήτηση αν είναι εφικτό/αποτελεσματικό μέτρο ή παραέχω εμπιστοσύνη στον εαυτό μου.

Το κυριότερο είναι να κρατήσει κανείς όσο γίνεται την ψυχραιμία του, και ίσως καλύτερα να κρατηθεί λίγο παρά πίσω για δυο τρία δευτερόλεπτα μέχρι να αξιολογήσει τις επιλογές του (πού πάει ο καυγάς, ποια είναι η ασφαλέστερη διαφυγή κλπ).
 


Johnkokk

Well-Known Member
2 Ιουνίου 2015
266
786
51
Είμαι απο αυτούς, που για κάποιο ανεξήγητο λόγο προσελκύω επιθέσεις στο σκύλο μου (λαμπραντορ), ο οποίος βγαίνει πάντα με λουρί βόλτα (εκτός αν πάμε σε βουνά και σε λαγκάδια).

Μάλιστα οι επιθέσεις είναι αυτές που τελειώνουν με αίμα (του δικού μου).
Ποτέ απο αδέσποτο, αλλά απο δεσποζόμενο χωρίς λουρί ή "δεσποζόμενο" του τύπου "το αφήνουμε να αλλωνίζει κι εμείς πίνουμε καφέ, ψαρεύουμε, κλπ,κλπ".

Και για κάποιο περίεργο λόγο αυτή η τελευταία κατηγορία περιλαμβάνει πάντα σκυλιά του τύπου ροτβάιλερ, γερμανικών ποιμενικών, ακίτα και πάντα αρσενικών.

Αν και δεν κουβαλάω ματσούκια κι επειδή πλέον δεν μπορώ να πηγαίνω καθε τρείς και λίγο στο γιατρό το δικό μου και να τον ταλαιπωρώ, η μέθοδος που ακολουθείται πλέον, είναι αυτή του σούτ.
Αν εσυ δεν κάνεις τίποτα για να μαζέψεις το σκύλο σου, θα κάνω εγώ.

Προφανώς οι πρώτες απόπειρες προσπαθώ να είναι μη βίαιες.Ομως αν αυτές δεν έχουν αποτέλεσμα, λυπάμαι αλλά θα κάνω οτι πρέπει για να σώσω το δικό μου, όπως θα έκανα για το παιδί μου.

Αν δεν με σέβεσαι κι επειδή έχεις σκυλί δυναμικής ράτσας, νομίζεις οτι έπιασες τον παπά απο τα...κάκαλα, ενω η υπευθυνότητά σου θα έπρεπε να είναι στα ύψη, λυπάμαι αλλά εκεί σταματάει κι ο δικός μου σεβασμός προς εσένα.

Για να μην παρεξηγηθώ δεν εννοώ οτι θα αρχίσω στα σούτια το άλλο σκυλί που επι της ουσίας δεν μου φταίει σε τίποτα.Τόσο όσο.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Έχει "ζουμί" το θέμα σου, αγαπητέ "σχεδόν συνονόματε"...:)
Τόσο πολύ που με ρωτάνε οι παλιοί (και κόντεψε να με κάνει ban ο @admin ), νομίζοντας ότι έχω δεύτερο προφίλ!!!:D

Είμαι απο αυτούς, που για κάποιο ανεξήγητο λόγο προσελκύω επιθέσεις στο σκύλο μου (λαμπραντορ), ο οποίος βγαίνει πάντα με λουρί βόλτα (εκτός αν πάμε σε βουνά και σε λαγκάδια).

Μάλιστα οι επιθέσεις είναι αυτές που τελειώνουν με αίμα (του δικού μου).
Ποτέ απο αδέσποτο, αλλά απο δεσποζόμενο χωρίς λουρί ή "δεσποζόμενο" του τύπου "το αφήνουμε να αλλωνίζει κι εμείς πίνουμε καφέ, ψαρεύουμε, κλπ,κλπ".

Και για κάποιο περίεργο λόγο αυτή η τελευταία κατηγορία περιλαμβάνει πάντα σκυλιά του τύπου ροτβάιλερ, γερμανικών ποιμενικών, ακίτα και πάντα αρσενικών.

Αν και δεν κουβαλάω ματσούκια κι επειδή πλέον δεν μπορώ να πηγαίνω καθε τρείς και λίγο στο γιατρό το δικό μου και να τον ταλαιπωρώ, η μέθοδος που ακολουθείται πλέον, είναι αυτή του σούτ.
Αν εσυ δεν κάνεις τίποτα για να μαζέψεις το σκύλο σου, θα κάνω εγώ.

Προφανώς οι πρώτες απόπειρες προσπαθώ να είναι μη βίαιες.Ομως αν αυτές δεν έχουν αποτέλεσμα, λυπάμαι αλλά θα κάνω οτι πρέπει για να σώσω το δικό μου, όπως θα έκανα για το παιδί μου.

Αν δεν με σέβεσαι κι επειδή έχεις σκυλί δυναμικής ράτσας, νομίζεις οτι έπιασες τον παπά απο τα...κάκαλα, ενω η υπευθυνότητά σου θα έπρεπε να είναι στα ύψη, λυπάμαι αλλά εκεί σταματάει κι ο δικός μου σεβασμός προς εσένα.

Για να μην παρεξηγηθώ δεν εννοώ οτι θα αρχίσω στα σούτια το άλλο σκυλί που επι της ουσίας δεν μου φταίει σε τίποτα.Τόσο όσο.
Ο λόγος ΔΕΝ είναι "ανεξήγητος"...;)

Το τυπικό Labrador (και μπορούν να σου το επιβεβαιώσουν αρκετά μέλη του φόρουμ), είναι ένας σκύλος περήφανος... "αγενής" πολλές φορές... και ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ... και με πολύ γερά νεύρα (γι' αυτό και είναι κατάλληλος για τις εργασίες όπου χρησιμοποιείται)...

Τι σημαίνει αυτό?
Όποιος και αν είναι ο άλλος σκύλος, το κλασικό Labrador θα τον κοιτάξει κατάματα και δεν θα αποστρέψει το βλέμμα...
Δεν θα κάνει καυγά (ΔΕΝ ξέρει να το κάνει αυτό - τις περισσότερες φορές), αλλά είναι γενναίος (και, ομολογουμένως, πολύ δυνατός) σκύλος και θα υπερασπίσει τον εαυτό του, αν δεν γίνεται αλλιώς...
Εδώ, αξίζει τον κόπο να επαναλάβω κάτι που έχω γράψει παλιότερα: Ο πιο αιματηρός και "nasty" σκυλοκαυγάς που έχω δει, ήταν ανάμεσα σε δύο ...Golden Retriever (που, σαφώς, είναι πιο "mellow" χαρακτήρες από τα Labrador)...

Συνεχίζοντας το σκεπτικό μου... επειδή δεν έχει "γεννηθεί" για τον καυγά (δεν είναι "αμυντικός" σκύλος), κατά περίπτωση, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα, το αίμα που θα τρέξει να είναι το δικό του... εξαρτάται πάντα από το "τι" είναι ο άλλος σκύλος...

Πριν από κάποιες ώρες έγραψα ότι τον καυγά θα τον προκαλέσουν δεσποζόμενα σκυλιά (είτε on-leash είτε off-leash)...
Και οι φυλές του "τύπου" που περιγράφεις, έχουν μερικά κοινά χαρακτηριστικά: Είναι "αμυντικές" φυλές... κυριαρχικές (περισσότερο ή λιγότερο - εξαρτάται από τη "γραμμή", τη "γέννα" και τον ατομικό χαρακτήρα) φυλές...
Και, ανάμεσα στα σκυλιά των φυλών αυτών, υπάρχουν και τα λεγόμενα "γ@μwσκυλα", που είναι αντίστοιχα με τον τύπο, δίπλα σου στο φανάρι, που γυρνάει και σου λέει: "τι κοιτάς, ρε μ...???"...
Και εκεί (για να δέσει το γλυκό!), έρχεται το Labrador, που δεν σταματάει να κοιτάει... και, μάλιστα, σε κοιτάει, στητό και περήφανο και με εκείνο το αντιπροσωπευτικό "χαμόγελο"... σου λέει: "μολών λαβέ"...

Έ, τα υπόλοιπα τα ξέρεις καλύτερα από μένα...:cool::p

Υ.Γ.1. Πολύ σωστά τοποθετείσαι απέναντι στον ασυνείδητο ιδιοκτήτη μιάς από τις φυλές που ανέφερες (αλλά και άλλων, πολλών φυλών)... έτσι θα εκφραζόμουνα κι εγώ!

Υ.Γ.2. Πρόσεχε, όμως, να ξέρεις (και, κυρίως, να ψυχολογήσεις!) σε "τι" σκυλί θα επιλέξεις να δώσεις το σουτ...:cool:
Στην περίπτωση αυτή, θα ερχόταν ο γνωστός "εκπαιδευτής" Νίκος Αλέφαντος για να σου πει: "Αν δεν μπορείς να κερδίσεις, κοίτα να μη χάσεις... και αν είναι να χάσεις, κοίτα να μη συντριβείς"...;)

Υ.Γ.3. Ξέχασα να σου πω ότι και ο δικός μου κούταβος, αν άλλαζε χούγια... πάλι Labrador θα "ψήφιζε"...:(
 
Last edited:


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.548
6.975
Επειδη εχω σκυλο που προκαλει καυγα με το κοιταγμα κ μονο, να καταθεσω οτι με τα αδεσποτα, που κινουνται βεβαια συνηθως για διεκδικηση χωρου κ δευτερευοντως θα μπουν σε καυγα αμα προκληθουν (εμεις προκαλουμε... πολυ... με το κοιταγμα κ τη σταση του σωματος πριν καν βγαλει κιχ...), συχνα ενα μπισκοτο προλαμβανει την κατασταση, ακομα κ αν εχουν αρχισει να αναβουν τα αιματα. Πεινανε τα ερμα, μην το ξεχνατε, και ειναι ευγνωμονα* για καθε θετικη κινηση. Επισης καθησυχαζονται θαρρω με αυτες τις κινησεις. Βαλτε μπισκοτα στις τσεπες αδερφοι μου! :p Περιττο να πω οτι τα αδεσποτα συνηθως πανε για τη μανουρα κι οχι για αιμα.
(Μια φορα βεβαια εριξα μπισκοτο σε ενα ερμο και νομισε οτι του πετουσα πετρες και απο το ντου εκανε μεταβολη κ τραπηκε σε φυγη, το καταλυπηθηκα κ το κυνηγουσα μετα απο πισω τυπου στασου μυγδαλα για να του δωσω το μπισκοτο :X3:)
*(Εχουμε κυνηγηθει απο πολλα αδεσποτα, κ ακομα κι αυτα που μας ξερουν πια νομιζω θα ξεσκιζαν ευκολα τον προκλητικουλη μου αν δεν ηταν με την καλη κοπελα την μπισκοτοπροσφερουσα.)

Με τα λυτα δεσποζομενα κι εγω εχω θεμα, καλα τα μπισκοτα τα χουν χεσμενα κ ουτε καν η μεθοδος λουρι-ελικοπτερο δε λειτουργει αποτρεπτικα... Και δε με νοιαζουν μονο τα μεγαλοσωμα γιατι κ μικροσωμο να ναι που δεν θα κανει ζημια μου καταστρεφει το αντι-στρες που παλευω να εμφυσησω στο (νευροσπαστο) σκυλο μου.

Και φυσικα περιττο να πω οτι το flight (προυποθετει σκαναρισμα οσο παει το ματι) ειναι η υπεραγαπημενη μου μεθοδος προληψης... Δοκιμασμενη κ αξιοπιστη (y)
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.077
Athens
Εσεις με τα μεγάλα νταξ... τουλάχιστο μπορουν να αμυνθούν.
Εγώ με τα δείγματα σκύλων τι κάνω? Που ερχόταν τις προάλλες κατα πάνω μας το γαμοακίτα λυτό με ύφος που καθόλου δεν μου άρεσε (και της έλεγα της ηλίθιας "μάζεψτο" και μου λεγε "είναι εκπαιδευμένο - έλαααααααααα...." και στα @@ του το ακίτα).
Να αρχίσω να κυκλοφορώ με σουγιά ας πούμε?
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
περιμενω ακόμα πότε θα γραφτει αντιστοιχο αρθρο αντιμετώπισης λυσσαγμενου γατονιου.
ουτε μπισκότο ουτε σουγιας ουτε οπισθοχωριση το σωζει....
 


Boss

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2013
279
170
...και εγω που και πού κρατάω κανα ξύλο αν κυκλοφορώ σε άσχετες περιοχές ...πχ χωριό ! εεε ρε τι θα έχω ακούσει :rolleyes: (n)
 
  • Like
Reactions: Siegfried


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.548
6.975
Εσεις με τα μεγάλα νταξ... τουλάχιστο μπορουν να αμυνθούν.
Εγώ με τα δείγματα σκύλων τι κάνω? Που ερχόταν τις προάλλες κατα πάνω μας το γαμοακίτα λυτό με ύφος που καθόλου δεν μου άρεσε (και της έλεγα της ηλίθιας "μάζεψτο" και μου λεγε "είναι εκπαιδευμένο - έλαααααααααα...." και στα @@ του το ακίτα).
Να αρχίσω να κυκλοφορώ με σουγιά ας πούμε?
Στη χειροτερη τα παιρνεις αγκαλια και δε μαμιουνται κ οι εκπαιδευτικοι κανονες! (Αν ειναι πανω απο 2 τα σκυλια βεβαια την εκατσες, πως να τα σηκωσεις). Ξερεις ποσες φορες εχω βρισει εγω που ειναι μεσαιου μεγεθους κ του λεω τι μανουριαζεις ρε ηλιθιε που ουτε να σε σηκωσω να σε σωσω δε μπορω ουτε εισαι κανα ντουκι να επιβληθεις με τον ογκο κ θα σε κανει τ'αλατιου ο 10-15 κιλα μεγαλυτερος σου, βλαααααακαααα...
 






vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.077
Athens
Στη χειροτερη τα παιρνεις αγκαλια και δε μαμιουνται κ οι εκπαιδευτικοι κανονες! (Αν ειναι πανω απο 2 τα σκυλια βεβαια την εκατσες, πως να τα σηκωσεις).
Το χω κάνει κι αυτό. Δεν πολυσώζει. Το άλλο πήδηξε πάνω μου να δαγκώσει στη μούρη τη δικιά μου που την είχα βουτήξει αγκαλιά. Ευτυχώς γύρισα και πήρε η μασέλα του λίγο ξώφαλτσα το χέρι μου.
Είναι από τις φορές που αναθεματίζω που δεν έχω σκύλο 80 κιλά για να τον ξαμολύσω και να μην αφήσει ουρά.
 
  • Like
Reactions: johnk and Estranged


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Αν πέσεις όντως στην περίπτωση όπου ο άλλος σκύλος είναι όντως αποφασισμένος να το πάει μέχρι τέρμα, αφού τον ξεκολλήσεις, τον απωθείς με ό,τι άλλο μέσο έχεις διαθέσιμο - και αυτό το σενάριο φοβάμαι ότι εμπεριέχει και βία και πιθανότατα και κάποιο κίνδυνο για όποιον προσπαθεί να χωρίσει τα σκυλιά. Βασικά το δεύτερο σενάριο είναι να μη σου τύχει, γιατί κανείς δε βγαίνει ατσαλάκωτος, αλλά νομίζω ότι είναι κάπως πιο σπάνιο απ' το μέσο καυγά του πάρκου/δρόμου.



Το κυριότερο είναι να κρατήσει κανείς όσο γίνεται την ψυχραιμία του, και ίσως καλύτερα να κρατηθεί λίγο παρά πίσω για δυο τρία δευτερόλεπτα μέχρι να αξιολογήσει τις επιλογές του (πού πάει ο καυγάς, ποια είναι η ασφαλέστερη διαφυγή κλπ).
Ακριβώς όπως το λες είναι!
Βέβαια η ψυχραιμία είναι κάτι σχετικό...
Είναι πάρα πολύ δύσκολο να βλέπεις τον σκύλο σου να ξεσκιζεται με αδυσώπητη μανία και να μείνεις απαθής. Κάπως πρέπει να αντιδράσεις. Και κάθε δευτερόλεπτο που περνάει άπαξ και ξεκινήσει, είναι θέμα ζωής και θανάτου.
Απλά σκεφτείτε την εικόνα με τον δικό σας αγαπημένο σκύλο.

FIGHT ή FLIGHT?
 
  • Like
Reactions: johnk and vrmode


Lemonidas

Well-Known Member
3 Μαϊου 2012
100
47
Παιδιά αν είσαι στην πλατεία/πάρκο που βγαίνεις βόλτα συνήθως, Αύγουστο, λίγος κόσμος, και δεις δυο άγνωστα μεγάλα σκυλιά, χωρίς ορατό ιδιοκτήτη, να ξεσηκώνονται απ΄τα 40 μέτρα γαυγίζοντας και να τρέχουν κατά πάνω σου, τι κάνεις; Πως ερμηνεύεις τη συμπεριφορά τους αν είσαι ένας ψύχραιμος και λογικός άνθρωπος;