Σκυλος στην παραλια


Leonthedog

Well-Known Member
18 Απριλίου 2021
56
19
25
Γεια σας, σημερα ο σκυλακος μας πηγε για δευτερη φορα στην παραλια και ομολογω να πω πως ηταν αρκετα εξαντλητικη εμπειρια (κυριως για μενα βεβαια γιατι αυτος μια χαρα την απολαυσε). Με το νερο δεν εχει προβλημα, απλως δε ξερει να κολυμπαει και συνεπως επρεπε να κατσουμε ολη την ωρα στα ριχα. Επισης, ηθελε να εξερευνησει, να παει στους αλλους ανθρωπους και στα υπολοιπα σκυλια στην παραλια και επειδη δεν τον αφηναμε με το λουρι αρχισε να γαυγιζει, ενοχλωντας και εμας αλλα και τους υπολοιπους ανθρωπους γυρω. Εχετε κατι να πειτε πανω σε αυτο? Καποια συμβουλη? Εσεις παιρνετε τα σκυλια μαζι σας στην παραλια? Μηπως τελικα να αφηνω τον δικο μου σπιτι?
 
  • Like
Reactions: AnastasiaArd


AnastasiaArd

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2021
49
14
49
Γειά σου,
Εγώ έχω ένα κουτάβι γκριφον 5 μηνών. Μέχρι στιγμης έχει κάνει ένα μπάνιο στη θάλασσα. Μπορώ να πω ότι περάσαμε υπέροχα στο 1ο μπάνιο. Βασικά δεν καθόμαστε στην παραλία παραπάνω από 3 ώρες. Ημασταν στα ρηχά όπου κάποια στιγμή κουραζόταν και τον έπαιρνα αγκαλιά. Ειχαμε καθίσει σε μεγάλη απόσταση από τους υπόλοιπους λουομενους, οπότε κανείς δεν ενοχλήθηκε όταν είχε υπερένταση τον πήγαιναμε βόλτα, πάντα με λουρί και την υπόλοιπη ώρα έπαιζε μόνος του, πάντα δεμένος, δεν θεωρώ σωστό να υπάρχει σκυλί χωρίς λουρί στην παραλία και να ενοχλεί όλο το κόσμο.
Μέχρι στιγμής όπου μπορώ τον παίρνω πάντα μαζί είτε είναι παραλία, καφετέρια, κ.τ.λ.
 


23 Ιουνίου 2021
14
3
30
Τον δικό μου δεν το πέρνω μαζί γιατί είναι σαν να έχεις ένα μωρό παιδί να κοιτάς όλη την ώρα... όπως είπες και εσύ είναι πολύ κουραστικό και ειδικά άμα δεν θέλει να είναι μέσα άλλο πρέπει κάποιος να είναι έξω μαζί του. Τώρα άμα γαυγίζει κιόλας θα σε κοιτάνε όλοι, τον δικό μου τον αφήνω σε έναν φίλο γείτονα που έχει και αυτός σκύλο.
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Κι εγώ..όσο κι αν τα χαζεύω τα άλλα σκυλάκια που είναι τόσο όμορφα στην παραλία, κάθονται ήρεμα στη σκιά, μπαίνουν κολυμπάνε..η δικιά μου δεν..θα θέλει να πηγαίνει, να μυρίζει, να σκάβει..γενικά θα ενοχλεί..οπότε δυστυχώς μένει σπίτι...
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Εμείς τα παίρνουμε αλλά αποφεύγουμε οργανωμένες παραλίες με κόσμο. Εξαρτάται το σκυλί. Η "μικρή" ας πούμε θα σηκωθεί από το ύπνο της μόνο αν σηκωθούμε να μπούμε για κολύμπι.
Ειδικά σε διακοπές τα περισσότερα σκυλιά είναι "μανουλες" και δεν θέλουν πολλά πολλά. Δεν θα ξεχάσω διακοπές Δονούσα που κάθε πρωί περπαταγαμε 4χλμ να πάμε σε παραλία. Είχα και σακίδιο να κουβαλάει ο σκύλος τα φαγητά μας. Φτάναμε εκεί και ήταν πασάς. Μετά φαγητό σε ταβέρνα. Μετά σπίτι για μπανάκι και πάλι έξω για μπανάκι/φαγητό. Κάποιες φορές ξεχναγαμε ότι έχουμε μαζί μας τα σκυλιά.
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Εμείς τα παίρνουμε αλλά αποφεύγουμε οργανωμένες παραλίες με κόσμο. Εξαρτάται το σκυλί. Η "μικρή" ας πούμε θα σηκωθεί από το ύπνο της μόνο αν σηκωθούμε να μπούμε για κολύμπι.
Ειδικά σε διακοπές τα περισσότερα σκυλιά είναι "μανουλες" και δεν θέλουν πολλά πολλά. Δεν θα ξεχάσω διακοπές Δονούσα που κάθε πρωί περπαταγαμε 4χλμ να πάμε σε παραλία. Είχα και σακίδιο να κουβαλάει ο σκύλος τα φαγητά μας. Φτάναμε εκεί και ήταν πασάς. Μετά φαγητό σε ταβέρνα. Μετά σπίτι για μπανάκι και πάλι έξω για μπανάκι/φαγητό. Κάποιες φορές ξεχναγαμε ότι έχουμε μαζί μας τα σκυλιά.
Πέρσι που μείναμε εδώ, λόγω κορονοιου, πήγαμε σε παραλία με τις κόρες μου.Ήμασταν 3, την προσέχαμε εναλλαξ, πέρασε κι αυτή κι εμείς καλά..σε ιδανικές συνθήκες είναι υπέροχη εμπειρία...
 


Sunny97

Member
9 Ιουλίου 2021
7
1
26
Στη δική μας σκυλίτσα δεν αρέσει καθόλου το νερό, οπότε όταν είναι να πάμε για μπανιο και να κάτσουμε ώρες δε την παίρνουμε, αλλά επειδή της αρέσει πολύ το σκάψιμο στην άμμο κάποιες φορές πάμε αργά το απογευματάκι παραλία για καφέ και την παίρνουμε και αυτή να παίξει :p
 
  • Like
Reactions: Aliki V.