ΣκύλοΠαραλία


Ligas Marios

New Member
10 Αυγούστου 2021
3
0
21
Καλησπέραα σας, είμαι νέος στο φόρουμ και δεν ξέρω αν βάζω την ερώτηση στο σωστό μέρος.

Λοιπόν, αρχίσαμε το τελευταίο διάστημα να πηγαίνουμε με την σκυλίτσα μου θάλασσα, τις πρώτες δύο τρείς φορές όλα οκ, την επόμενη φορά δυστυχώς μια διπλανή κυρία χωρίς καν να μας μιλήσει, κάλεσε το λιμενικό... Ευτυχώς έγιναν μόνο συστάσεις. Παρόλα αυτά δυστυχώς και τις φορές που ακολούθησαν οι διπλανοί λουόμενοι είχαν θεματάκι με το να μπει η κούκλα στην θάλασσα. Γνωρίζει κάποιο μέλος αν υπάρχει κάποια παραλία στην Ήπειρο που να μπορούμε να επισκεφθούμε ώστε να απολαύσει και η "πριγκίπισσα" το μπάνιο της; Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Δυστυχώς δεν γνωρίζω καθόλου από Ήπειρο. Δύσκολα βρίσκεις άκρη όμως με τους περίεργους στι θάλασσες. Προσωπικά δεν μου αρέσει η θάλασσα και δεν πηγαίνω αλλά και να πήγαινα σίγουρα δεν θα έπαιρνα μαζί το σκυλο. Αντί αυτού αν το σκυλάκι σου απολαμβάνει το νερο μπορείς να βρεις κάποια λίμνη ή ποτάμι για να κολυμπάει χωρίς να έχεις τον κάθε προβληματικό στο κεφαλι σου.
Κάτι σαν και αυτό περίπου (n)
IMG_1118.JPGIMG_1129.JPGIMG_1117.JPGIMG_20170410_172538.jpg
 
  • Like
Reactions: Ligas Marios


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Τυχαίνει να βρίσκομαι την περιοχή και αυτό που έχω να πω είναι πως οι πλειοψηφία με σκύλους είναι απαράδεκτοι.

Είδα και "πολιτισμένους" Ευρωπαίους. Μαζεύει ο άλλος με το φαρασι τα σκατά από την παραλία και τα πετά τρία μέτρα ποιο πέρα.

Χύμα τα σκυλιά, ελεύθερα. Στα παραρια τους οι γύρω. Τι και αν έρθει το σκυλί να γλύψει το ποτήρι που έχω τον καφέ μου... Και εμένα που δεν με νοιάζει έχω ένα όριο.

Έπρεπε να έχω ένα γαμοσκυλο. Θα τον κατέβαζα για να σφίξουν κάποιοι κώλοι. Ελεύθερο το έχεις, ελεύθερο και εγώ.
 


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Προσωπικά πιστεύω ότι το κράτος θα πρέπει να μεριμνήσει και να κάνει ορισμένες παραλίες αποκλειστικά και μόνο για σκυλους. Να απαγορεύεται η είσοδος σε όσους δεν έχουν σκυλο. Και φυσικά να τηρούνται τα υγειονομικά μέτρα.

Ζητάω πολλά;;;;
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Προσωπικά πιστεύω ότι το κράτος θα πρέπει να μεριμνήσει και να κάνει ορισμένες παραλίες αποκλειστικά και μόνο για σκυλους. Να απαγορεύεται η είσοδος σε όσους δεν έχουν σκυλο. Και φυσικά να τηρούνται τα υγειονομικά μέτρα.

Ζητάω πολλά;;;;
Καλά, αν γινόταν αυτό θα επικρατούσε το χάος.

Η λύση είναι απόμακρα και αν υπάρχει έστω λόγος κόσμος με λουρί πάντα. Εγώ χρόνια τώρα είμαι τυχερός και δεν είχα θέματα. Αλλά το λουρί δεν βγαίνει ποτέ και ο σκύλος ποτέ δεν πλησιάζει άλλους. Δεν μου έχει τύχει να είμαι σε παραλία με 10 άτομα, να τα έχω σε λουρί και να μου πουν κάτι.
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Είμαι δέκα μέρες σε κάμπινγκ. Ένα βράδυ κατέβασα στην παραλία τον Άργο, με λουρί, όταν δεν είχε κόσμο, τέρμα άκρη. Μην με πουν και μαλακα που προσέχω.

Άαα. Ένα άλλο απόγευμα τον πέρασα συριζα ψηλά από την παραλία και σε κάποια στιγμή σήκωσε το πόδι, αν και δεν είχε να κατουρήσει. Εεε μου την είπε κυρά που είχε σκύλα ελεύθερη, χύμα στο κύμα!!!!. Μη μαμησω.. Απλά κοίταξα λοξά.

Άμα μου έρθει αλλιώς θα τραβήξω ένα βιντεάκι.

Τον τρέχω πρωί βράδυ στο βουνό μην ενοχλήσω. Τι να πουν όσοι δεν έχουν σκυλιά ή αυτοί που έχουν φοβίες, αλλεργίες κλπ.
 


Ligas Marios

New Member
10 Αυγούστου 2021
3
0
21
Τυχαίνει να βρίσκομαι την περιοχή και αυτό που έχω να πω είναι πως οι πλειοψηφία με σκύλους είναι απαράδεκτοι.

Είδα και "πολιτισμένους" Ευρωπαίους. Μαζεύει ο άλλος με το φαρασι τα σκατά από την παραλία και τα πετά τρία μέτρα ποιο πέρα.

Χύμα τα σκυλιά, ελεύθερα. Στα παραρια τους οι γύρω. Τι και αν έρθει το σκυλί να γλύψει το ποτήρι που έχω τον καφέ μου... Και εμένα που δεν με νοιάζει έχω ένα όριο.

Έπρεπε να έχω ένα γαμοσκυλο. Θα τον κατέβαζα για να σφίξουν κάποιοι κώλοι. Ελεύθερο το έχεις, ελεύθερο και εγώ.
Συμφωνώ σε όσα λες, απλά θεωρώ οτι δεν πρέπει να τους βάζουμε όλους σε ένα τσουβάλι. Προσωπικά και εγώ έχω θέμα με τα συγκεκριμένα άτομα γιατί ουσιαστικά εξαιτίας τους δεν μπορώ εγώ που έχω το Ηράκι πάντα με λουράκι, κουβαλάω 800 σακούλες, ψάχνω κάδους κάθε φορά και την προσέχω περισσότερο και απο τον εαυτό μου να απολαύσω ένα μπάνιο μαζί της. Η τελευταία μας προσπάθεια ήταν να πάμε στην "Γάτα" για όσους γνωρίζουν που το μόνο που καταφέραμε ήταν να χτυπήσουμε με τις πέτρες... Εσύ το δικό σου το πας κάπου συγκεκριμένα;
 


Ligas Marios

New Member
10 Αυγούστου 2021
3
0
21
Προσωπικά πιστεύω ότι το κράτος θα πρέπει να μεριμνήσει και να κάνει ορισμένες παραλίες αποκλειστικά και μόνο για σκυλους. Να απαγορεύεται η είσοδος σε όσους δεν έχουν σκυλο. Και φυσικά να τηρούνται τα υγειονομικά μέτρα.

Ζητάω πολλά;;;;
Μακάριιι
 


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Καλά, αν γινόταν αυτό θα επικρατούσε το χάος.

Η λύση είναι απόμακρα και αν υπάρχει έστω λόγος κόσμος με λουρί πάντα. Εγώ χρόνια τώρα είμαι τυχερός και δεν είχα θέματα. Αλλά το λουρί δεν βγαίνει ποτέ και ο σκύλος ποτέ δεν πλησιάζει άλλους. Δεν μου έχει τύχει να είμαι σε παραλία με 10 άτομα, να τα έχω σε λουρί και να μου πουν κάτι.
Φίλε BiggBilly, σκυλοπαραδεισος θα επικρατούσε...:p :ROFLMAO:

Και σε απομερη παραλία μου έχουν τύχει περίεργοι. Όταν πήγαινα θάλασσα (απόγευμα μόνο και μετά τις εφτά το βράδυ) μπορεί να είχα απόσταση γύρω στα πεντακόσια μέτρα από άνθρωπο, ήρθε ένας(από την άλλη άκρη) και μου έκανε παρατήρηση. Γιαυτό πλέον προτιμώ ποταμια και λίμνες και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Όπως μπορείς να δεις από τις φώτο δεν υπάρχει ψυχή, οπότε και εγώ έχω το κεφάλι μου ήσυχο και ο σκύλος το απολαμβάνει με την ψυχή του χωρίς λουρί.
 
  • Like
Reactions: Orjo


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Belvigo αν επικρατήσει ότι επικρατεί και στα πάρκα σκύλων... να μου λείπει. Είμαι εναντίων "σκυλοσυναντησεων" με αγνώστους. Αν είναι να τα έχουν με λουριά και να μη ενοχλούν, οκ.
 
  • Like
Reactions: Orjo


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Δεν έχω ιδέα τι γίνεται στα πάρκα σκυλων, ουτε απέξω δεν έχω περάσει, οπότε δεν μπορώ να εκφέρω άποψη. Θα ήθελα όμως να έχει η "μικρή" την δυνατότητα να παίζει με άλλα σκυλιά ακόμα και άγνωστα με την προϋπόθεση ότι είναι φιλικά και ισορροπημενα. Γιατί οι "γιαγιάδες" δεν την παίζουν. Θέλω τα σκυλιά μου να ξεδιδουν και να παίζουν ελεύθερα χωρίς περιορισμό, κάτι που δυστυχώς δεν μπορεί να γίνει στις πόλεις.
Ειλικρινά αν εμένα σε πόλη δεν ξέρω αν θα έμπαινα στην διαδικασία να πάρω σκυλο.
Δεν μπορούμε να συγκρίνουμε αυτό...
photo-of-woman-walking-on-dock-with-her-dog-2219928.jpg
Με αυτό...
race-1267041_960_720.jpg

Υ.σ, οι φώτο είναι από το ίντερνετ.
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Δεν θα αναλύσω τα πως και γιατί. Με περιβάλλουν αρκετοί μαλάκες.

Έχω έρθει σ' επαφή με έναν αλλανιαρη άσπρο σκύλο. Αν μπορέσω ίσως τον πάρω μαζί μου. Αναρωτιέμαι αν θα του έριχναν κλωτσιές οι και καλά σκυλαδες στην παραλία όταν τον δουν να γυρίζει ανάμεσα τους. Τι παπαριές γράφω, δεν αναρωτιέμαι, βλέπω την συμπεριφορά τους.

Εγώ πρέπει να ρίξω κλωτσιές σε αρκετούς. Όχι επειδή είμαι σκυλας και υπερασπίζομαι τα ελεύθερα σκυλιά λόγω πεποίθησης ή ιδεολογίας.

Απλά είναι ένα είδος που έχει κάθε δικαίωμα να κυκλοφορεί ανάμεσα μας.

Η βαλίτσα πάει μακριά όπως και να έχει.
 
  • Like
Reactions: Belvigo


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Belvigo, μια χαρά παίζουν στην πόλη. Αν γίνει σωστή δουλειά το σκυλί ούτε σε άλλα σκυλιά πλησιάζει, ούτε σε ανθρώπους, ούτε σε τίποτα. Με σένα παίζει όσο χρειάζεται. Αν περιμένεις από άλλους παράγοντες να δώσουν ευχαρίστηση στο σκυλί τότε κάτι γίνεται λάθος για μένα. Αν δεν γίνεται τέτοιος έλεγχος τότε λουράκι παντού.
Αυτό το πάω σε πάρκο το αφήνω να "παίξει" είμαι καταφατικά εναντίον. Γι'αυτό και εκφραστικα έτσι και για παραλίες σκυλιών. Αν εννοούσες παραλία όπου επιτρέπονται σκυλιά πάντα με οδηγό και έλεγχο θα έλεγα οκ.
 
  • Like
Reactions: saras and Orjo


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
BiggBilly, σίγουρα τα σκυλιά παίζουν καλά στην πόλη αλλά μέχρι εκεί. Δεν ξέρω τι εννοείς άλλους "παραγοντες" , όμως πιστεύω ότι ο κάθε σκύλος έχει το δικαίωμα να αισθάνεται λίγο ελεύθερος, ώστε να τρέχει και να κάνει τις βλακειες που θέλει, μακριά από κόσμο βέβαια για να μην ενοχλεί. Εννοείται ότι είμαι εναντίον του να αφήνω τον σκυλο μου μέσα σε κόσμο και να τους ενοχλεί. Σε αυτήν την περίπτωση ναι θα είναι δεμένος και δίπλα μου. Ευτυχώς όμως αυτές είναι σπάνιες περιπτώσεις, καθώς όπως έχω ξαναγράψει στο μέρος όπου τα βγάζω βόλτα δεν υπάρχει ψυχή, και γιαυτό τον λόγο τα έχω ελεύθερα.
Μια ερώτηση, γιατί κάποιος να πηγαίνει έναν σκύλο στο παρκο για σκυλους άμα δεν του δίνεται η δυνατότητα να παιξει;; ποιο το νόημα;
Και επειδή έχουμε ξεφύγει κατά πολύ από το θέμα που είναι οι παραλίες, αυτό που θα ήθελα να δω εγώ είναι παραλίες που να επιτρέπονται μόνο κάτοχοι σκυλου, με την προϋπόθεση ο σκύλος τους να είναι φιλικός και εκπαιδευμένος. Με αυτόν τον τρόπο θα μπορούσαν να τα αφήνουν ελεύθερα να παίζουν μεταξύ τους και ταυτόχρονα να απολαμβάνουν και την θάλασσα. Αλλά μάλλον ανέβηκα στο συννεφάκι μου πάλι, οπότε τώρα περίμενε να κατέβω...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
Αυτό που είναι αστείο στις οργανωμένες παραλίες, που ενοχλούνται αν βάλεις σκύλο στην θάλασσα, είναι όταν εμφανίζονται αδέσποτα. Εκεί τουλάχιστον που πάω εγώ, έχει κάτι θηριώδη αδέσποτα (μάλλον) που κάνουν μόνα τις βόλτες τους. Μπαινοβγαίνουν στην θάλασσα και σουλατσάρουν ανάμεσα στις ξαπλώστρες και δεν τολμάει κανείς, να ανοίξει το στόμα του. Με ποιόν να τσακωθούν άλλωστε; Πολύ γελάω!
 
  • Like
  • Haha
Reactions: Orjo and Belvigo


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf