mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Χώρα: Ελλάδα
Πόλη: Δράμα
Ετος: 2017
Θερμοκρασία: -3...-7
Θέμα: Πεθανε ενας σκυλος απο την παγωνια δεμενος με ενα σχοινι,χωρις ενα σπιτακι η εστω ενα σκεπαστρο,και νερο φυσικα παγωμενο, στην προσπαθεια του να ελευθερωθει παγωσε ορθιος στα δυο ποδια πανω σε ενα συρματοπλεγμα!


Μπορεί ο σκύλος να ζήσει στο κρύο; Μα...φυσικά. Σκύλος είναι. Γιατί να μην μπορεί; Τι πρέπει; Να του πλέξουμε ζιπουνάκια και να του έχουμε βίλλα να μένει; Η να τον έχουμε να μας γεμίζει το σπίτι, με τρίχες; Δεν είμαστε καλά μου φαίνεται! Σκύλος είναι!!!

* Thumbnails οι φωτό, γιατί μπορεί κάποιος να ενοχλείται! Μη τις δει μεγάλες και σκιαχτεί!!!

Enjoy...

15941489_10211687441363264_2791388817744781999_n.jpg 15965273_10211687440723248_2411357015830362228_n.jpg 15965500_10211687441043256_3772943510664357945_n.jpg 15965939_10211687441403265_5426948142397398839_n.jpg 15977403_10211687441523268_6189420118618881179_n.jpg





:mad::mad::mad:
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Χώρα: Ελλάδα
Πόλη: Δράμα
Ετος: 2017
Θερμοκρασία: -3...-7
Θέμα: Πεθανε ενας σκυλος απο την παγωνια δεμενος με ενα σχοινι,χωρις ενα σπιτακι η εστω ενα σκεπαστρο,και νερο φυσικα παγωμενο, στην προσπαθεια του να ελευθερωθει παγωσε ορθιος στα δυο ποδια πανω σε ενα συρματοπλεγμα!


Μπορεί ο σκύλος να ζήσει στο κρύο; Μα...φυσικά. Σκύλος είναι. Γιατί να μην μπορεί; Τι πρέπει; Να του πλέξουμε ζιπουνάκια και να του έχουμε βίλλα να μένει; Η να τον έχουμε να μας γεμίζει το σπίτι, με τρίχες; Δεν είμαστε καλά μου φαίνεται! Σκύλος είναι!!!

* Thumbnails οι φωτό, γιατί μπορεί κάποιος να ενοχλείται! Μη τις δει μεγάλες και σκιαχτεί!!!

Enjoy...

View attachment 61039 View attachment 61040 View attachment 61041 View attachment 61042 View attachment 61043





:mad::mad::mad:
Δράμα ..κυριολεκτικά
 
  • Like
Reactions: Orilis






mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Φυσικά, αυτό το περιστατικό, απλώς είδε τα φώτα της δημοσιότητας. Δεν έχει φαντάζομαι αμφιβολία κανείς, δήθεν φιλόζωος, για το πόσα ζώα πεθαίνουν έτσι, ανά την επικράτεια, κάθε χρόνο και δεν το μαθαίνει ποτέ κανείς που θα τον ένοιαζε ε;
 






AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
Κι αυτοί :

http://www.thetoc.gr/koinwnia/artic...ia-astegou-pou-koimatai-se-xionismeni-paralia

Συγκλονιστικές οι φωτό με το σκύλο στη Δράμα, κρίμα να φύγει έτσι. Έχουν πεθάνει όμως μέχρι τώρα, επίσημα, τρεις (3) άνθρωποι από το κρύο και πόσοι άλλοι έχουν αρρωστήσει .....

Έχω εκφραστεί κατ' επανάληψιν υπέρ του ζει ο σκύλος μαζί με την οικογένεια, μέσα στο σπίτι.

Όλοι έχουν δικαίωμα στη ζωή, στην αξιοπρέπεια, στο σεβασμό.
Προηγούνται όμως οι άνθρωποι.
 
  • Like
Reactions: Orilis and mareco


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Γιατι θα πρεπει παντα καποιος να προηγειται και παντα αυτος ο καποιος να ειναι ο ανθρωπος?
Γιατι δεν μπορουν να φροντιζονται παραλληλα?
Αν φροντισω ενα ζωο "κοβω"κατι απο εναν ανθρωπο που εχει αναγκη η το αντιθετο?
 




archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
Η προσπάθεια ν στρέψουμε τ προσοχή ή τ προβολή είναι αυτό που λαμβάνουν οι δέκτες τν εικόνων ή ειδήσεων. Σίγουρα είναι λυπηρά τέτοια περιστατικά, απλά κρατώ τ τι μπορώ ν κάνω προσωπικά κ ν βοηθήσω, σύμφωνα μ τν οικονομική ή οποιαδήποτε κατάσταση στο τρόπο ζωής μου.
 


AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
Τον σεβοταν τον σκυλο.....ζουσε στο φυσικο του περιβαλλον:(
Το φυσικό περιβάλλον του λύκου είναι το δάσος και το χιόνι.
Το φυσικό περιβάλλον του σκύλου είναι το σπίτι που ζει η οικογένειά του.
Εξαιρούνται οι ορεινοί ποιμενικοί.
 


AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
Γιατι θα πρεπει παντα καποιος να προηγειται και παντα αυτος ο καποιος να ειναι ο ανθρωπος?
Γιατι δεν μπορουν να φροντιζονται παραλληλα?
Αν φροντισω ενα ζωο "κοβω"κατι απο εναν ανθρωπο που εχει αναγκη η το αντιθετο?
Εγώ λέω ότι δεν χρειάζεται να "προηγείται" μια κατάσταση, μιας άλλης. Δεν θα πρέπει να χρειάζεται να διαλέξουμε. Όλα τα πλάσματα, πρέπει να έχουν την ίδια αξία!
Η εύκολη και γρήγορη απάντηση είναι γιατί έτσι ήθελε η Φύση/Θεός/οτιδήποτε πιστεύετε οτι δημιούργησε τον Κόσμο με διαφορετικά είδη και με διαφορετικές ιδιότητες/ικανότητες.
Κάθε οικοσύστημα είναι μια πυραμίδα, καλώς ή κακώς.
Επίσης καλώς ή κακώς, στο συνολικό πλανητικό οικοσύστημα - μέχρι τώρα τουλάχιστον - στην κορυφή βρίσκεται ο άνθρωπος. Όχι ο σκύλος, το κουνούπι ή το μπρόκολο.

Τα "πρέπει" απλά δεν τα ξέρει η Φύση. Τα έμαθε ο εξουσιαστής άνθρωπος για να επιβάλει την όποια άποψή του, σωστή ή λάθος στους υπόλοιπους. Όσο πιο κοντά στους φυσικούς νόμους είναι το κάθε "πρέπει" - κι όσο μεγαλύτερη δύναμη έχει αυτός που θέλει να επιβάλει το "πρέπει" του - τόσο περισσότερες πιθανότητες επιτυχίας έχει. Με ευχές δεν γίνεται τίποτε ούτε "πρέπει" επιβάλλεται.

Αγαπητή @mareco αν περνούσε από το χέρι μου, ούτε ένας σκύλος δεν θα ζούσε έξω, πολλώ δε μάλλον να πεθάνει δεμένος και παγωμένος. Δεν είμαι σίγουρος οτι αυτό δεν αξίζει σε λίγους τουλάχιστον ανθρώπους. Όμως όχι, δεν έχουν όλα τα πλάσματα την ίδια αξία. Ούτε πρέπει, ούτε αυτό είναι εφικτό. Καταλαβαίνω τις ευαισθησίες σου/σας, τις συμμερίζομαι, αγαπώ ΟΛΑ τα πλάσματα, όλα έχουν ζωή, όλα έχουν αξία, αλλά ΟΧΙ την ίδια. Δυστυχώς.
Αν κινδυνεύει ο σκύλος και το παιδί μου, αν δεν μπορώ να σώσω και τα δύο, θα σώσω το παιδί μου. Απλά, απλούστατα.
Αν δεν φάω αρνάκι/κατσικάκι/γουρουνάκι/σπανάκι/καροτάκι/καθετι σε -ακι, θα πεθάνω.
Αν δεν φάει ο σκύλος σου barf ή κροκέτες από κάποιο άλλο ζώο, θα πεθάνει.
Όλα τα πλάσματα λοιπόν δεν έχουν την ίδια αξία, γι' αυτό υπάρχει ΖΩΗ. Καλώς ή κακώς υπάρχει μία ιεραρχία. Αλλιώς θα υπήρχε το τίποτε......
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.409
6.533
Πραγματικά κρίμα που το σκυλάκι έχασε την ζωή του εκεί στη Δράμα, αλλά βλέποντας τις φωτογραφίες δε κατάφερα να παραβλέψω πως ο σκύλος είναι "όρθιος"...

Ο νεκρός σκύλος είναι όρθιος, μισοκαθισμένος στα πίσω του πόδια, με το κεφάλι να κοιτά ψηλά και τον λαιμό σχετικά τεντωμένο. Αν μη τι άλλο, είναι μια θέση εντελώς αφύσικη για ένα νεκρό σκυλί.

Ένας σκύλος που κρυώνει, που παγώνει θα προσπαθήσει να βρει τρόπο να ζεσταθεί. Θα κουρνιάσει κάπου και αν συντρέχουν λόγοι που αυτό δεν θα είναι αρκετό για να επιζήσει, ο σκύλος θα πεθάνει σε αυτή την στάση, κουρνιασμένος, μετά από ώρα και όχι ακαριαία.

Αυτό που περιγράφεται ως υποθερμία έχει σαν αποτέλεσμα την κατάπτωση του σκύλου με την αναπνοή του να επιβραδύνεται. Η κατάποση γίνεται με δυσκολία, η θερμοκρασία σώματος πέφτει κάτω από τους 37 βαθμούς και ο σκύλος είναι απρόθυμος, αδιάφορος και αδύναμος... Δεν μπορεί να είναι "όρθιος".

Ακόμα και αν ο θάνατος τον έβρισκε σε αυτή την ασυνήθιστη στάση (κάτι ιδιαίτερα απίθανο), η βαρύτητα θα ανάγκαζε το σώμα του να πέσει στο έδαφος. Η νεκρική ακαμψία εμφανίζεται στις 4 με 6 ώρες συνήθως, ανάλογα το ζώο (4 ώρες για τους μύες του κοτόπουλου, μέχρι 24 ώρες για τους μύες των βοοειδών).

Κρίμα πάντως...
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.118
4.785
Εμεις κλαιμε και νευριαζουμε αλλα η Πολιτεια εχει αλλη γνωμη..

εχουμε νεα,προστιμο επεσε μονο για τσιπ και βιβλιαριο,1.100€,η υποθεση παει για πλημμελημα,δικασιμος θα οριστει επισημα και θα αποσταλει με γραμμα

Ο Ηλιας που ειδε και εκανε την καταγγελια ηταν μελος του φορουμ.
 




sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Εμεις κλαιμε και νευριαζουμε αλλα η Πολιτεια εχει αλλη γνωμη..

εχουμε νεα,προστιμο επεσε μονο για τσιπ και βιβλιαριο,1.100€,η υποθεση παει για πλημμελημα,δικασιμος θα οριστει επισημα και θα αποσταλει με γραμμα

Ο Ηλιας που ειδε και εκανε την καταγγελια ηταν μελος του φορουμ.
Ο Ηλίας το είδες από κοντά το ζώο?
Μπήκε μέσα?
Ήταν όντως από το κρύο αυτή η στάση?
 


Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Η εύκολη και γρήγορη απάντηση είναι γιατί έτσι ήθελε η Φύση/Θεός/οτιδήποτε πιστεύετε οτι δημιούργησε τον Κόσμο με διαφορετικά είδη και με διαφορετικές ιδιότητες/ικανότητες.
Κάθε οικοσύστημα είναι μια πυραμίδα, καλώς ή κακώς.
Επίσης καλώς ή κακώς, στο συνολικό πλανητικό οικοσύστημα - μέχρι τώρα τουλάχιστον - στην κορυφή βρίσκεται ο άνθρωπος. Όχι ο σκύλος, το κουνούπι ή το μπρόκολο.

Τα "πρέπει" απλά δεν τα ξέρει η Φύση. Τα έμαθε ο εξουσιαστής άνθρωπος για να επιβάλει την όποια άποψή του, σωστή ή λάθος στους υπόλοιπους. Όσο πιο κοντά στους φυσικούς νόμους είναι το κάθε "πρέπει" - κι όσο μεγαλύτερη δύναμη έχει αυτός που θέλει να επιβάλει το "πρέπει" του - τόσο περισσότερες πιθανότητες επιτυχίας έχει. Με ευχές δεν γίνεται τίποτε ούτε "πρέπει" επιβάλλεται.

Αγαπητή @mareco αν περνούσε από το χέρι μου, ούτε ένας σκύλος δεν θα ζούσε έξω, πολλώ δε μάλλον να πεθάνει δεμένος και παγωμένος. Δεν είμαι σίγουρος οτι αυτό δεν αξίζει σε λίγους τουλάχιστον ανθρώπους. Όμως όχι, δεν έχουν όλα τα πλάσματα την ίδια αξία. Ούτε πρέπει, ούτε αυτό είναι εφικτό. Καταλαβαίνω τις ευαισθησίες σου/σας, τις συμμερίζομαι, αγαπώ ΟΛΑ τα πλάσματα, όλα έχουν ζωή, όλα έχουν αξία, αλλά ΟΧΙ την ίδια. Δυστυχώς.
Αν κινδυνεύει ο σκύλος και το παιδί μου, αν δεν μπορώ να σώσω και τα δύο, θα σώσω το παιδί μου. Απλά, απλούστατα.
Αν δεν φάω αρνάκι/κατσικάκι/γουρουνάκι/σπανάκι/καροτάκι/καθετι σε -ακι, θα πεθάνω.
Αν δεν φάει ο σκύλος σου barf ή κροκέτες από κάποιο άλλο ζώο, θα πεθάνει.
Όλα τα πλάσματα λοιπόν δεν έχουν την ίδια αξία, γι' αυτό υπάρχει ΖΩΗ. Καλώς ή κακώς υπάρχει μία ιεραρχία. Αλλιώς θα υπήρχε το τίποτε......
Να προσθέσω και εγω κάτι που ίσως δεν αρέσει σε μερικούς. Όταν κάποιος πεθαίνει (μην αρχίσουμε τι γίνεται με την ψυχή και το πνεύμα) γίνεται τροφή για το χωμα/τα σκουλικια/τα φυτά. Όποτε αυτά τα ασημαντα πλάσματα τα οποία κάποιοι τα κατατάσουμε στο πάρω της "πυραμιδας" τρώνε το πιο ισχυρό? Φαίνεται λίγο παράδοξο. Όποτε αντί για πυραμίδα θα ήταν πιο σωστό να πούμε ότι έχουμε ένα κύκλο. Και ως γνωστόν στον κύκλο κάθε σημείο της περιμέτρου επέχει το ίδιο από το κέντρο.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.118
4.785
Ο Ηλίας το είδες από κοντά το ζώο?
Μπήκε μέσα?
Ήταν όντως από το κρύο αυτή η στάση?
Το ειδε και καλεσε την αστυνομια. Προφανως θα μπηκανε μεσα.
Πιθανολογουν απο οτι καταλαβα οτι παγωσε προσπαθωντας να σκαρφαλωσει. Ισως ειχε πιαστει και καπου η αλυσιδα.Ποιος ξερει..
 
  • Like
Reactions: mareco and sea-mol


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Από τον Ηλία η ανάρτηση ναι!
Που όσο να'ναι, ούτε διαμερισματάκιας είναι, ούτε καναπεδόσκυλα συντηρεί!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.595
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3