Σκύλος και φοιτητής


Stella555555

Member
17 Οκτωβρίου 2019
5
4
26
Καλησπέρα παιδιά. Είμαι φοιτήτρια και στο πατρικό μου έχουμε 3 σκυλάκια. Με το ένα από τα τρία έχω ένα ιδιαίτερο δέσιμο και τώρα που είμαι μακρυά του μου λείπει και σκέφτομαι να τον φέρω στο φοιτητικο μου σπίτι αλλά με προβληματίζουν κάποια πράγματα. Πιστεύω ότι δεν μπορεί μέσα σε διαμέρισμα , στο πατρικό έχουμε αυλή και έχει παρέα και τα άλλα σκυλάκια και τρέχει από εδώ και από εκεί. Μια φορά που τον είχαμε πάρει μόνο του στο εξοχικό μας φαινόταν στεναχώρος και καταθλιπτικός. Δεν ξέρω αν ήταν η ιδέα μας η αν όντως έτσι ήταν τα πράγματα. Πιστεύετε θα είναι οκ στο διαμέρισμα με τις απαραίτητες βόλτες του καθημερινά;
Εννοείται πως ξέρω ότι είναι μεγάλη ευθύνη και τα σχετικά για αυτό κιόλας δεν τον πήρα από την αρχή που πέρασα φοιτήτρια και πήγα πρώτα στην σχολή αλλά και στην καινούργια πόλη για να δω πως είναι τα πράγματα. Δεν λείπω πολλές ώρες από το σπίτι καθημερινά και πολλές μέρες της βδομάδας είμαι και όλη μέρα σπίτι. Απλά δεν θέλω να στεναχωριέται εδώ πέρα νιώθω ότι έχει συνηθίσει αλλιώς στο χωριό.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Καλώς ήρθες στο φόρουμ :)

Σου εύχομαι ότι καλύτερο για την φοιτητική σου ζωή.
Σχετικά με τον σκυλάκο, κάνε μια αναζήτηση στο φόρουμ.
Εχει πάρα πολλές ίδιες συζητήσεις.
Θα βρεις όλες τις απαντήσεις σου. Ακόμη και σε ερωτήσεις, που δεν σου περνάνε καν, απ' το μυαλό.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Καλημέρα και καλώς ήρθες. :)

Εγώ δεν θα σκεφτόμουν τόσο το θέμα του διαμερίσματος, όσο τον αποχωρισμό του από το παρεάκι του, και τις συνήθειές του. Εξαρτάται βέβαια από το διάστημα που είναι μαζί αλλά και την σχέση που έχουν αναπτύξει.
Πόσο χρονών είναι το σκυλάκι που θες να πάρεις μαζί σου;
 
  • Like
Reactions: paliotspos


Stella555555

Member
17 Οκτωβρίου 2019
5
4
26
Καλημέρα και καλώς ήρθες. :)

Εγώ δεν θα σκεφτόμουν τόσο το θέμα του διαμερίσματος, όσο τον αποχωρισμό του από το παρεάκι του, και τις συνήθειές του. Εξαρτάται βέβαια από το διάστημα που είναι μαζί αλλά και την σχέση που έχουν αναπτύξει.
Πόσο χρονών είναι το σκυλάκι που θες να πάρεις μαζί σου;
3,5 χρονών είναι αλλά τον έχουμε δύο χρόνια
 


Stella555555

Member
17 Οκτωβρίου 2019
5
4
26
Καλώς ήρθες στο φόρουμ :)

Σου εύχομαι ότι καλύτερο για την φοιτητική σου ζωή.
Σχετικά με τον σκυλάκο, κάνε μια αναζήτηση στο φόρουμ.
Εχει πάρα πολλές ίδιες συζητήσεις.
Θα βρεις όλες τις απαντήσεις σου. Ακόμη και σε ερωτήσεις, που δεν σου περνάνε καν, απ' το μυαλό.
Ευχαριστώ πολύ, θα ψάξω
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Τι θα έλεγες να κάνεις μια δοκιμή; Θεωρείς ότι είναι εφικτό σε συνεννόηση με τους δικούς σου να έπαιρνες το σκυλάκι για 2-3 εβδομάδες να δεις πως θα τα πάτε; Είναι πολύ μακριά το πατρικό σου από το σπίτι που μένεις τώρα; Επίσης με τους γείτονες τι σχέση έχεις; Θεωρείς ότι σε περίπτωση που διαπιστώσουν ότι έχεις φέρει σκύλο στο σπίτι σου θα είχες γκρίνιες; Επίσης σε περίπτωση που, για τις ώρες που λείπεις από το σπίτι, ο σκύλος αγχωθεί ή για οποιονδήποτε λόγο γαβγίσει, θα έχεις θέμα; Ο νόμος είναι με το μέρος σου αφενός (εφόσον πληροίς τις τυπικές προϋποθέσεις) αλλά είναι και ψυχοφθόρο και θα μπορούσε να σε απελπίσει σε περιπτώσεις έντονων αντιδράσεων αφετέρου.
 
  • Like
Reactions: paliotspos


Stella555555

Member
17 Οκτωβρίου 2019
5
4
26
Τι θα έλεγες να κάνεις μια δοκιμή; Θεωρείς ότι είναι εφικτό σε συνεννόηση με τους δικούς σου να έπαιρνες το σκυλάκι για 2-3 εβδομάδες να δεις πως θα τα πάτε; Είναι πολύ μακριά το πατρικό σου από το σπίτι που μένεις τώρα; Επίσης με τους γείτονες τι σχέση έχεις; Θεωρείς ότι σε περίπτωση που διαπιστώσουν ότι έχεις φέρει σκύλο στο σπίτι σου θα είχες γκρίνιες; Επίσης σε περίπτωση που, για τις ώρες που λείπεις από το σπίτι, ο σκύλος αγχωθεί ή για οποιονδήποτε λόγο γαβγίσει, θα έχεις θέμα; Ο νόμος είναι με το μέρος σου αφενός (εφόσον πληροίς τις τυπικές προϋποθέσεις) αλλά είναι και ψυχοφθόρο και θα μπορούσε να σε απελπίσει σε περιπτώσεις έντονων αντιδράσεων αφετέρου.
Οι γονείς μου γνωρίζουν ότι έχω μια ιδιαίτερη σχέση με το σκύλο αυτό και είναι σύμφωνοι να το πάρω στο φοιτητικο μου σπίτι αλλά μάλλον αυτό θα γίνει. Θα τον πάρω αρχές Νοέμβρη μέχρι τα χριστουγεννα και θα δω πως θα πάει. Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3