Σκύλος - παράπονα γειτόνων - μπαλκόνι


antigoniDim24

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
56
47
29
Kalhspera paidia, molis ekana to profil moy giati me provlimatizoun kapoia themata kai ithela na akoysw apopseis! Loipon exw ena velgiko poimeniko 7 mhnwn, polu upakouo kai paixnidiariko, zei mazi mas kanonika kai monima mesa sto spiti, paei 5 voltes thn imera oi 3 einai polu megales k oi duo pio mikres, einai polu koinwnikopoihmenos! Opws eipa zei mazi mas mesa sto spiti, twra poy einai kalokairi exw afhmenh panta thn mpalkonoporta anoixth gia na mpaino-vgainei to skyli, toy exw kai mesa opws panta nero alla kai exw giati toy aresei na kathete kai exw alla eipa exw panta anoixta na mpainei mesa opote thelei, proxthes eprepe na kanw genikh sto spiti kai o arravwniastikos moy eleipe sthn douleia kai den mporoysa na kanw douleies mazi me tn skylo, kai toy evala fai-nero kai ton afhsa sto mpalkoni mono gia 1mish wra! yparxei kapoio provlima se ayto? vasei nomou? h apo kati allo? h poy mpaino-vgainei ? Epishs sto apenanti mpalkoni einai ena germaniko poimeniko poy gavgizei synexeia ston diko moy kai merikes fores antidraei k aytos opws einai logiko , egw prospathw fysika na ton hremo alla eixame parapona apo geitones oti gavgise to skyli, ma tous lew tosous mhnes ton exete akousei pote? parepiptontws o germanikos apo apenanti synexeia gavgizei kai olo to vrady, egw fysika ts wres koinhs hsyxias ton exw mesa
 
Last edited:


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
Grafe ellinika. Όχι από αυτά που λες δεν έχεις πρόβλημα. Παράνομη είναι η μόνιμη παραμονή του ζώου σε μπαλκόνια ή ταράτσες και όχι η παροδική. Ακόμα και αν είναι όλη την ημέρα εφόσον έχει ελεύθερη πρόσβαση εντός του σπιτιού δεν έχεις θέμα.
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Από τη στιγμή που ο σκύλος δεν μένει μόνιμα στο μπαλκόνι, και δεν ενοχλεί σε ώρες κοινής ησυχίας όταν μπαινοβγαίνει όχι δεν υπάρχει πρόβλημα. Αλλά και ένα μόνο γαβ να κάνει σε ώρα κοινής ησυχίας δεν νομίζω αυτό να συνιστά διατάραξή της,

Υ.Γ. Τα greeklish απαγορεύονται από τους κανονισμούς του φόρουμ (y)
 
  • Like
Reactions: ChrisApo


antigoniDim24

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
56
47
29
ChrisApo sygnwmh alla o ypologisths moy einai mono me agglika, h doyleia moy einai me agglika opote den katevasa pote wste na valw ellhnika,epishs einai agorasmenos apo amerikh!
Nai tou aresei polu sto mpalkoni, vlepei kai ton kosmo exw, exei kai ta paixnidia tou alla wres koinhs hsyxias ton vazw mesa giati exw poly paraxenous geitones
 


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
ChrisApo sygnwmh alla o ypologisths moy einai mono me agglika, h doyleia moy einai me agglika opote den katevasa pote wste na valw ellhnika,epishs einai agorasmenos apo amerikh!
Well that's unfortunate. Τώρα που ήρθες στο φόρουμ έχεις επιτέλους λόγο να κατεβάσεις τα ελληνικά:D. Καλώς ήρθες!
 


antigoniDim24

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
56
47
29
Well that's unfortunate. Τώρα που ήρθες στο φόρουμ έχεις επιτέλους λόγο να κατεβάσεις τα ελληνικά:D. Καλώς ήρθες!

Μολις το εκανα, μην εχω καποιο προβλημα χαχαχα! Οποτε παιδια δεν υπαρχει πτοβλημα που καθεται στο μπαλκονι εφοσον εχω παντα ανοιχτα για να ερχεται μεσα? ρωταω γιατι πραγματικα εχω θεομουρλους γειτονες και θελω να ειμαι καλυμμενη, επισης ποτε δεν τον ξαναειχα αφησει με κλειστη μπαλκονοπορτα για 1μιση ωρα γιατι οταν κανω δουλειες παντα τον βγαζει ο συντροφος μου βολτα αλλα δουελευε και οι δουλειες επρεπε να γινουν
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
κοιτα και εμενα γαυγιζει σε σκυλια, δε μου εχουν κανει παρατηρηση, αλλα δε μου αρεσει εμενα. Για το λογο αυτο του αφηνω εντελως ανοιχτα μονο κανα διωρο το πρωι 11-1 και καμια ωρα το απογευμα 7-8. Ωρες που δεν ειναι κοινης ησυχιας και εχει φασαρια ηδη στο δρομο εξω. Τις υπολοιπες ωρες βαζω ενα αυτοσχεδιο καγκελακι (απλωστρα οπως βλεπεις στη φωτο) στη μπαλκονοπορτα να περνω αερα αλλα να μη βλεπει κατω και γαυγιζει. Αν θελω να κανω δουλειες μπαινει στο κρεητ ή τον δενω σε μια ακρουλα για μιση ωριτσα

απλωστρα.jpg
 
Last edited:


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
Μολις το εκανα, μην εχω καποιο προβλημα χαχαχα! Οποτε παιδια δεν υπαρχει πτοβλημα που καθεται στο μπαλκονι εφοσον εχω παντα ανοιχτα για να ερχεται μεσα? ρωταω γιατι πραγματικα εχω θεομουρλους γειτονες και θελω να ειμαι καλυμμενη, επισης ποτε δεν τον ξαναειχα αφησει με κλειστη μπαλκονοπορτα για 1μιση ωρα γιατι οταν κανω δουλειες παντα τον βγαζει ο συντροφος μου βολτα αλλα δουελευε και οι δουλειες επρεπε να γινουν
Όχι δεν έχεις πρόβλημα. Αν ψάξεις τον ν. 4039/2012 το λέει ξεκάθαρα. Επειδή όμως πρέπει να τηρούνται και οι αστυνομικές διατάξεις όπως η τήρηση των ωρών κοινής ησυχίας, καλό είναι να τον έχεις μέσα όσο διαρκούν. Για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
 


antigoniDim24

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
56
47
29
κοιτα και εμενα γαυγιζει σε σκυλια, δε μου εχουν κανει παρατηρηση, αλλα δε μου αρεσει εμενα. Για το λογο αυτο του αφηνω εντελως ανοιχτα μονο κανα διωρο το πρωι 11-1 και καμια ωρα το απογευμα 7-8. Ωρες που εχει βαβουρα ηδη εξω. Τις υπολοιπες ωρες βαζω ενα αυτοσχεδιο καγκελακι στη μπαλκονοπορτα να περνω αερα αλλα να μη βλεπει κατω και γαυγιζει. Αν θελω να κανω δουλειες μπαινει στο κρεητ ή τον δενω σε μια ακρουλα για μιση ωριτσα

View attachment 68328
Εμενα πραγματικα ειναι λιγες οι φορες που θα γαβγισει,ωρες κοινης ησυχιας τον βαζω μεσα γιατι δεν θελω να εχω κανενα προβλημα.. Συνηθως παιζει με τα παιχνιδια του ή καθεται και παρατηρει τον κοσμο τις ωρες που ειναι εξω! Εμας παντα οταν κανω δουλειες πανε βολτα με τον συντροφο μου απλα αυτη την μια φορα ετυχε να δουλευει
 
  • Like
Reactions: noni_papa


antigoniDim24

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
56
47
29
Όχι δεν έχεις πρόβλημα. Αν ψάξεις τον ν. 4039/2012 το λέει ξεκάθαρα. Επειδή όμως πρέπει να τηρούνται και οι αστυνομικές διατάξεις όπως η τήρηση των ωρών κοινής ησυχίας, καλό είναι να τον έχεις μέσα όσο διαρκούν. Για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
Ακριβως γι αυτο τον βαζω μεσα, εδω ωρες που δεν ειναι κοινης ησυχιας καναν μηνυση στους απο πανω μου που ειχαν ενα λαμπραντορ και γαβγιζε οταν εβλεπε καμια γατα, γενικως ολοι εδω στην γειτονια ψαχνουν το παραμικρο για να φυγουν τα σκυλακια! Πφφφφφφ
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Για τα σκυλια δεν ισχυει παντως οτι μπορει να γαυγιζει ασυστολα αν ειναι ωρες μη κοινης ησυχιας, ο νομος σου λεει ολο το 24ωρο να φροντιζεις να μην ενοχλει. Φυσικα ενοχληση δεν ειναι να γαυγιζει μια στο τοσο, αλλα αν γαυγιζει 5 ωρες συνεχομενα.

Εμενα πραγματικα ειναι λιγες οι φορες που θα γαβγισει,ωρες κοινης ησυχιας τον βαζω μεσα γιατι δεν θελω να εχω κανενα προβλημα.. Συνηθως παιζει με τα παιχνιδια του ή καθεται και παρατηρει τον κοσμο τις ωρες που ειναι εξω! Εμας παντα οταν κανω δουλειες πανε βολτα με τον συντροφο μου απλα αυτη την μια φορα ετυχε να δουλευει
ενταξε μια χαρα ειναι, ισως ηταν υπερβολικοι οι γειτονες. Πιθανα ομως εκεινη τη φορα που τον εκλεισεις εξω να γαυγιζε ασταματητα λογω αγχους που τον απομονωσες και να αρχισε και το αλλο απεναντι και να εγινε χαμουλης και αν εχεις καλα τζαμια και εκανες δουλειες πχ καμια ηλεκτρικη σκουπα να μην τον ακουγες. Και εμενα μια στο τοσο γαυγιζει οταν εχω απλα ανοιχτα, αλλα οταν τον κλεισω εξω χαλαει τον κοσμο.
 


antigoniDim24

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
56
47
29
Για τα σκυλια δεν ισχυει παντως οτι μπορει να γαυγιζει ασυστολα αν ειναι ωρες μη κοινης ησυχιας, ο νομος σου λεει ολο το 24ωρο να φροντιζεις να μην ενοχλει. Φυσικα ενοχληση δεν ειναι να γαυγιζει μια στο τοσο, αλλα αν γαυγιζει 5 ωρες συνεχομενα.

ενταξε μια χαρα ειναι, ισως ηταν υπερβολικοι οι γειτονες. Πιθανα ομως εκεινη τη φορα που τον εκλεισεις εξω να γαυγιζε ασταματητα λογω αγχους που τον απομονωσες και να αρχισε και το αλλο απεναντι και να εγινε χαμουλης και αν εχεις ακλα τζαμια ακι εκανες δουλειες να μην τον ακουγες. Και εμενα μια στο τοσο γαυγιζει οταν εχω απλα ανοιχτα, αλλα οταν τον κλεισω εξω χαλαει τον κοσμο.

Εμας ακομα και οταν λειπουμε στην δουλεια και ειναι μεσα στο σπιτι δεν μας εχουν κανει παραπονο για γαβγισμα, μονο προχθες που φαντασου τον εκλεισα εξω και παλι επαιζε με τα παιχνιδια δεν γαβγισε καθολου αλλα βγηκε ο απεναντι αρχισε να γαβγιζει σαν τρελος εεεε ξεσηκωθηκε και το καμαρι μου! Επισης επειδη κοιμαται στο δωματιο μαζι μας εχει μαθει πως τοτε ειδικα κανουμε ησυχια .Οι γειτονες μας ειναι υπερβολικοι σε ασχημο βαθμο αλλα τι να κανουμε προσπαθουμε γιατι δεν θελουμε να εχουμε προβληματα
 


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
Σε κάθε περίπτωση να ξέρεις ότι: η μήνυση για παράβαση ωρών κοινής ησυχίας είναι πταισματικού χαρακτήρα δηλαδή τιμωρείται με πρόστιμο ή κράτηση και είναι η ελαφρότερη μορφή εγκλήματος. Με την μήνυση ακόμα και αν κηρυχθείς ένοχη δεν μπορούν να σε αναγκάσουν να απομακρύνεις το σκύλο σου. Για να το πετύχουν αυτό, θα πρέπει να καταθέσουν σχετική αίτηση ασφαλιστικών μέτρων και να αποδείξουν αυτοί με κάποιον μάρτυρα, ότι το σκυλί γαυγίζει πέρα του επιτρεπτού ορίου. Ομοίως και εσύ μπορείς να χρησιμοποιήσεις μάρτυρα ανταπόδειξης. Είναι δικαστήριο όμως και συνεπάγεται πολλά έξοδα οπότε οι περισσότεροι δεν το επιλέγουν.
Σε περίπτωση που η μήνυση των γειτόνων σου είναι προσχηματική και ψευδής έχεις τη δυνατότητα να τους μηνύσεις για ψευδή καταμήνυση και ψευδορκία. Σ' αυτήν την περίπτωση καλό θα ήταν να έχεις εξασφαλίσει πρώτα ότι κάποιος γείτονας ή γείτονες θα έρθουν να καταθέσουν υπέρ σου.
 
  • Like
Reactions: mareco


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Μια χαρα μου ακουγεται ο μικρος. Εμενα γαυγιζει περισσοτερο και πολυ δυνατα, αλλα ειμαι τυχερη και μενω σε πολυκατοικια με πολυ καλη ηχομονωση και ολοι οι γειτονες ειναι επισης πολυ φιλοζωοι.
Μπορεις να βαλεις και καμια ip καμερα να βλεπεις , αμα σου λενε και τιποτα να ξερεις σιγουρα με αποδειξεις. Εγω βλεπω οτι ο δικος μου συνολο οση ωρα λειπω κοιμαται, το πολυ να γαυγισει μια φορα, πιθανα και καθολου.
 


antigoniDim24

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
56
47
29
Σε κάθε περίπτωση να ξέρεις ότι: η μήνυση για παράβαση ωρών κοινής ησυχίας είναι πταισματικού χαρακτήρα δηλαδή τιμωρείται με πρόστιμο ή κράτηση και είναι η ελαφρότερη μορφή εγκλήματος. Με την μήνυση ακόμα και αν κηρυχθείς ένοχη δεν μπορούν να σε αναγκάσουν να απομακρύνεις το σκύλο σου. Για να το πετύχουν αυτό, θα πρέπει να καταθέσουν σχετική αίτηση ασφαλιστικών μέτρων και να αποδείξουν αυτοί με κάποιον μάρτυρα, ότι το σκυλί γαυγίζει πέρα του επιτρεπτού ορίου. Ομοίως και εσύ μπορείς να χρησιμοποιήσεις μάρτυρα ανταπόδειξης. Είναι δικαστήριο όμως και συνεπάγεται πολλά έξοδα οπότε οι περισσότεροι δεν το επιλέγουν.
Σε περίπτωση που η μήνυση των γειτόνων σου είναι προσχηματική και ψευδής έχεις τη δυνατότητα να τους μηνύσεις για ψευδή καταμήνυση και ψευδορκία. Σ' αυτήν την περίπτωση καλό θα ήταν να έχεις εξασφαλίσει πρώτα ότι κάποιος γείτονας ή γείτονες θα έρθουν να καταθέσουν υπέρ σου.
Ακριβως επειδη η μηνυση ηταν ψευδης και ειδαν πως θα το τραβηξω οσο παει την αποσυραν παλι καλα αλλα ναι μεχρι να το κανουν ειχα μιλησει με αρκετους που βλεπαν πως ειναι πραγματικα τα πραγματα! σε ευχαριστω πολυ παντως
 


antigoniDim24

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
56
47
29
Μια χαρα μου ακουγεται ο μικρος. Εμενα γαυγιζει περισσοτερο και πολυ δυνατα, αλλα ειμαι τυχερη και μενω σε πολυκατοικια με πολυ καλη ηχομονωση και ολοι οι γειτονες ειναι επισης πολυ φιλοζωοι.
Μπορεις να βαλεις και καμια ip καμερα να βλεπεις , αμα σου λενε και τιποτα να ξερεις σιγουρα με αποδειξεις. Εγω βλεπω οτι ο δικος μου συνολο οση ωρα λειπω κοιμαται, το πολυ να γαυγισει μια φορα, πιθανα και καθολου.
εισαι πολυ τυχερη μωρε, εμενα μονο το ζευγαρι απο πανω ειναι πολυ ευγενικοι αλλα και φιλοζωοι! Ναι σκεφτηκαμε να βαλουμε καμερα και απο οσο εχω καταλαβει και εμας κοιμαται οσο λειπουμε!
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Αν όπως αναφέρεις ο ΓΠ απο απέναντι γαβγίζει όλο το βράδυ είναι πιθανό κάποιοι να έχουν εκνευριστεί σε τέτοιο βαθμό που δεν κάνουν διακρίσεις ή τον μπερδεύουν με τον δικό σου σκύλο. Στον απέναντι έχει γίνει σύσταση ;

Το ώρες κοινή ησυχίας ή όχι θέλει ψάξιμο γιατί σύμφωνα με την :

ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΗ ΔΙΑΤΑΞΗ 3/1996
(1023/2/37-ια/8.01.1996) (ΦΕΚ Β-15/1996)


3. Οι «κάτοχοι» κατοικίδιων ζώων ή πτηνών υποχρεούνται όπως λαμβάνουν κάθε πρόσφορο μέτρο, ώστε αυτά να μην διαταράσσουν με οποιοδήποτε τρόπο την ησυχία των περιοίκων.

* Υπάρχουν ορισμένες καταδικαστικές αποφάσεις ειρηνοδικείων.
 


antigoniDim24

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
56
47
29
Αν όπως αναφέρεις ο ΓΠ απο απέναντι γαβγίζει όλο το βράδυ είναι πιθανό κάποιοι να έχουν εκνευριστεί σε τέτοιο βαθμό που δεν κάνουν διακρίσεις ή τον μπερδεύουν με τον δικό σου σκύλο. Στον απέναντι έχει γίνει σύσταση ;

Το ώρες κοινή ησυχίας ή όχι θέλει ψάξιμο γιατί σύμφωνα με την :

ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΗ ΔΙΑΤΑΞΗ 3/1996
(1023/2/37-ια/8.01.1996) (ΦΕΚ Β-15/1996)


3. Οι «κάτοχοι» κατοικίδιων ζώων ή πτηνών υποχρεούνται όπως λαμβάνουν κάθε πρόσφορο μέτρο, ώστε αυτά να μην διαταράσσουν με οποιοδήποτε τρόπο την ησυχία των περιοίκων.

* Υπάρχουν ορισμένες καταδικαστικές αποφάσεις ειρηνοδικείων.
Είναι κάπως άδικο όμως, εφόσον φτάνεις σε σημείο να κανείς μήνυση δες από που προέρχεται αυτό που σε ενοχλεί! Νομίζω πως ναι έχουν κάνει και σε αυτούς αλλά οι άνθρωποι γνωρίζουν πως είναι η αλήθεια! Εμένα 7 μήνες να έχει ακουστεί 2 φορές!
Σε ώρες μη κοινής ησυχίας απλά παίζουμε χωρίς να γαβγίζει απλά τρέχουμε κ κτλ
Δεν ενοχλήσαμε ποτέ κανέναν
 


3 Ιανουαρίου 2018
9
2
41
Το πόσο ενοχλείτε ο καθένας είναι σχετικό...δυστυχώς περιγράφεις την πιο συχνή κατάσταση που συναντάμε για τα κατοικίδια στα μπαλκόνια....
Οι ιδιοκτήτες για να αποφύγουν (νομίζουν) την νομοθεσία του ''μόνιμα στο μπαλκόνι'' , πλέον οι περισσότεροι έχουν την μπαλκονοπορτα ανοιχτή με ελεύθερη την είσοδο σε σαλόνι μπαλκόνι είτε εντός είτε εκτός των ωρών ησυχίας. Αυτό στην Αθήνα τουλάχιστον έχει γίνει μόνιμο με αποτέλεσμα να γαβγίζουν παντού οι φίλοι μας! ...δλδ βγαίνουν και γαβγίζουν 5-10 λεπτά και μετά μπαίνουν μέσα μέχρι να επαναληφθεί διάσπαρτα πολλές φορές την ημέρα από πολλά σκυλιά με αποτέλεσμα μια συνεχή οχλαγωγία.
Να θυμίσω ότι αυτό δεν ισχύει και απαγορεύεται από τον 4039/12 ο οποίος αναφέρεται στην διάταξη περί κοινής ησυχίας στην οποία αν ανατρέξεις και την διαβάσεις 3/1996 (ΦΕΚ Β-15/1996) απαγορεύονται καθ'ολο το 24ωρο στο άρθρο 2 και το πρόστιμο είναι 500€:

3. Οι «κάτοχοι» κατοικίδιων ζώων ή πτηνών υποχρεούνται όπως λαμβάνουν κάθε πρόσφορο μέτρο, ώστε αυτά να μην διαταράσσουν με οποιοδήποτε τρόπο την ησυχία των περιοίκων.

Προσωπικά έχω 3 βάρδιες στην δουλειά και με ενοχλούν οι γείτονες (ειδικά οι συνταξιούχοι) οι οποίοι αφήνουν την μπαλκονοπορτα ανοιχτή από της 7:30 με αποτέλεσμα να έχω πρωινό ξύπνημα μετά από βάρδια στην οποία έχω γυρίσει 4:00.
Εμείς εχουμε ένα Jack Russell το οποίο δεν το αφήνουμε ελεύθερο στο μπαλκόνι διότι σκυλί είναι και θα γαβγίσει με τα υπόλοιπα είτε με ερεθίσματα που θα δει στο δρόμο... (εθίζονται στο μπαλκόνι)... πάει την βόλτα του 3 φόρες την μέρα συν τα παιχνίδια μέσα στο σπίτι και είναι μια χαρά... τώρα αν του αφήσω την μπαλκονοπορτα ανοιχτή θα βγει έξω και θα γαβγισει λίγο ή πολύ ανάλογα την κατάσταση .... σίγουρα αυτό θα ενοχλήσει τους υπολοίπους όπως και έμενα όταν το ακούς συχνά από πολλά μαζί.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3