Σκύλος στην αυλή


Ολγα17

Member
5 Σεπτεμβρίου 2017
7
0
24
Γεια σας. Μενουμε σε μονοκατοικια και απο το φεβρουαριο εχουμε βρει ενα σκυλο και τον εχουμε βαλει στην αυλη. Όμως οι διπλανοι μας πηραν και αυτοι ενα λαμπραντορ που επειδη ειναι κουταβι γαβγιζει αρκετα,οποτε γαβγιζει και η δικια μας που και που. Ο αλλος μας γειτονας που δεν εχει σκυλι το εχει κανει πολυ μεγαλο θεμα οτι τον ξυπνανε τα σκυλια και δεν παει αλλο αυτο. Καποια στιγμή απ οσο καταλαβαίνω θα φωναξει την αστυνομια.μπορει να μου κανει κατι?εγω τι μπορω να βελτιωσω?
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Γεια σας. Μενουμε σε μονοκατοικια και απο το φεβρουαριο εχουμε βρει ενα σκυλο και τον εχουμε βαλει στην αυλη. Όμως οι διπλανοι μας πηραν και αυτοι ενα λαμπραντορ που επειδη ειναι κουταβι γαβγιζει αρκετα,οποτε γαβγιζει και η δικια μας που και που. Ο αλλος μας γειτονας που δεν εχει σκυλι το εχει κανει πολυ μεγαλο θεμα οτι τον ξυπνανε τα σκυλια και δεν παει αλλο αυτο. Καποια στιγμή απ οσο καταλαβαίνω θα φωναξει την αστυνομια.μπορει να μου κανει κατι?εγω τι μπορω να βελτιωσω?
Καλως ηρθες!
Υπαρχει περιπτωση να μπει ο σκυλος μεσα τις ωρες κοινης ησυχιας; Φυσικα και μπορει να σου φερει την αστυνομια, γι αυτο θα ηταν καλυτερα να φροντισεις να μην ενοχλει ο σκυλος σου. Εσας δε σας ξυπναει;
 


Ολγα17

Member
5 Σεπτεμβρίου 2017
7
0
24
Ευχαριστώ!!τα σκυλια συνηθως γαβγιζουν κατα τις 9. Εμεις εχουμε ξυπνήσει ωρα πριν. Το σκυλι ειναι δυσκολο να μπαινει μεσα το βράδυ γιατι ειναι στην αυλη με τα χωματα και επειδη εχουμε και γατουλη. Δε γαβγιζουν ανεξελεγκτα ειδικα η δικια μας με ενα παλαμακι σταματαει.
 


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
Ευχαριστώ!!τα σκυλια συνηθως γαβγιζουν κατα τις 9. Εμεις εχουμε ξυπνήσει ωρα πριν. Το σκυλι ειναι δυσκολο να μπαινει μεσα το βράδυ γιατι ειναι στην αυλη με τα χωματα και επειδη εχουμε και γατουλη. Δε γαβγιζουν ανεξελεγκτα ειδικα η δικια μας με ενα παλαμακι σταματαει.
Προκειμένου να έχεις πρόβλημα με την αστυνομία θα πρέπει να διαπιστωθεί γαύγισμα κατα τη διάρκεια των ωρών κοινής ησυχίας. Θα έρθει το περιπολικό και αν οι αστυνομικοί διαπιστώσουν ιδίοις όμμασι την παράβαση θα σου βεβαιωθεί πρόστιμο συν αυτεπαγγέλτως μήνυση. Αν το γαύγισμα δεν συμβαίνει κατά τη διάρκεια των ωρών κοινής ησυχίας, αλλά είναι πέραν του επιτρεπτού ορίου θα πρέπει ο γείτονας να στραφεί δικαστικά εναντίον σου ή του άλλου γείτονα με αίτηση ασφαλιστικών μέτρων. Σε κάθε περίπτωση όμως καλό είναι να κάνετε και μια κουβέντα με τον γείτονα (με το λαμπραντόρ) ώστε να προσπαθείσετε να περιορίσετε το γαύγισμα.
 


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
Καλησπερα!
Μια ερωτηση...μπορει να μην το καταλαβα καλα, αλλα εχετε το σκυλακι εξω επειδη μεσα στο σπιτι υπαρχει γατουλης και φοβαστε μην εχετε μπλεξιματα και με τα 2 μαζι; Αν ναι, προσωπικα δεν θεωρω πως υπαρχει τετοιος κινδυνος ωστε να μενει εξω το σκυλι... εχω φιλοξενησει ζωα και ζωα, με γατι στο σπιτι και με λιγη δουλιτσα ολα πανε καλα καθε φορα. Αρκει φυσικα να εχετε σε ελεγχο το σκυλι και να εχετε και τη διαθεση να ασχοληθειτε λιγο. Ετσι, το σκυλακι θα παραμενει μεσα και θα αποφυγετε φασαριες και αστυνομιες :)
Σε καθε περιπτωση, πρεπει δυστυχως να φροντισετε να μην ενοχλει σε ωρες κοινης ησυχιας.. για εμενα, μιληστε με τους διπλα να δειτε τι θα γινει. δεν νομιζω πως οταν ερθει η αστυνομια θα κοιταξει ποιο σκυλι γαβγιζει λιγοτερο και ποιο περισσοτερο: απλα θα δει δυο σκυλια που γαβγιζουν και θα προβει σε επιπληξεις. Δυστυχως, ειμαστε υπευθυνοι για τα ζωα μας και ο,τι κανουν..
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Αν απαντήσω κάποιοι θα μουτρώσουν ή θα αρχίσουν τους εξυπνακισμούς, αν δεν απαντήσω θα μου μουτρώσω εγώ, οπότε ας ακολουθήσω μια συμβιβαστική οδό:

προφανώς μαζέψατε το σκύλο για να μην είναι στους δρόμους. Του κάνατε μια καλή πράξη που λέμε. Τουλάχιστον έχετε τηρήσει όλα τα απαιτούμενα ώστε να ζει ο σκύλος στον κήπο ασφαλής; Όσο για το γαβγητό, έχει πολλά δίκια με το μέρος του ο γείτονας σας, από την άλλη σε ώρες μη κοινής ησυχίας λίγα μπορεί να κάνει. Επίσης, αν ο σκύλος σας κοπρίζει παντού, δεν τα μαζεύετε, υπάρχει ακαταστασία και βρόμα μπορεί κάλλιστα να βρει πάτημα. Και το κουτάβι των γειτόνων σας στον κήπο ζει;


Επειδή θα σκάσω θα το γράψω, λυπάμαι πάρα πολύ που η έγνοια σας είναι αν μπορεί να σας κάνει κάτι η αστυνομία και όχι το τι κάνετε ή δεν κάνετε εσείς για μια ζωή που εξαρτάται από 'σας.
 


Ολγα17

Member
5 Σεπτεμβρίου 2017
7
0
24
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση ChrisApo. Ειμαστε και μεις καο οι διπλανοί καινούριοι ιδιοκτητες σκυλων οποτε συζηταμε γενικα.αυτοι δε μπορω να πω οτι κατευθειαν με το που θα γαβγισει το σκυλι θα ασχοληθουν μαζι του,αλλα τουλαχιστον εμεις της δικιάς μας προσπαθουμε να επιβληθούμε.
 
Last edited:


Ολγα17

Member
5 Σεπτεμβρίου 2017
7
0
24
Kodagoshe το βρηκαμε τον φεβρουριο και ηταν κουταβι. Το μαζεψαμε με την προϋπόθεση να το δωσουμε αλλα στη αρχη δεν βρισκαμε και μετα δεθηκαμε. Ο γατος μας ειναι 7 χρονων και οσες φορες εχουν ερθει σε επαφη του επιτίθεται.επισης ζω με τους γονεις μου οποτε δε θα ηθελα να τους επιβαρυνω και με αυτο, οποτε μου ειναι πιο ευκολο στον κήπο.
 


Ολγα17

Member
5 Σεπτεμβρίου 2017
7
0
24
Grifos το σκυλι το μαζεψαμε και την αυλη την εχουμε ασφαλισει ωστε να μην βγαινει. Επισης πιστεψε με τις ακαθαρσιες του τις μαζευουμε δυο φορες τη μερα (μια πρωι μια βραδυ) και την παμε και βολτα. Επισης ρώτησα τη μπορώ να διορθώσω και εγώ οποτε δεν καταλαβαινω την επιθεση σου.εννοιεται οτι δεν τα ξερω ολα και στη συγκεκριμενη περιπτωση ζήτησα μια αποψη.ευχαριστω
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Δεν εχει να κανει με την επιβολη, δυστυχως. Οταν ειναι εξω το σκυλι θα γαβγιζει. Και μεσα θα γαβγισει αλλα οχι τοσο. Καλο θα ηταν να μην ξεκινησετε πολεμο με το γειτονα. Σκεψου αν υπαρχει τροπος να την περιορισεις τουλαχιστον τη νυχτα και το μεσημερι.
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Grifos το σκυλι το μαζεψαμε και την αυλη την εχουμε ασφαλισει ωστε να μην βγαινει. Επισης πιστεψε με τις ακαθαρσιες του τις μαζευουμε δυο φορες τη μερα (μια πρωι μια βραδυ) και την παμε και βολτα. Επισης ρώτησα τη μπορώ να διορθώσω και εγώ οποτε δεν καταλαβαινω την επιθεση σου.εννοιεται οτι δεν τα ξερω ολα και στη συγκεκριμενη περιπτωση ζήτησα μια αποψη.ευχαριστω
Εκτός απ' την διασφάλιση της επικινδυνότητας για τη διαμονή στην αυλή, υπάρχουν και ορισμένες προϋποθέσεις που αφορούν την ευζωία του σκύλου και έχουν να κάνουν με τσιμπήματα από σκνίπες, με τη συχνή αλλαγή του νερού, με μια στοιχειώδη εκπαίδευση για να μην παίρνει τροφή από ξένους, καθώς και το να έχει παιχνίδια, κονγκ ενδεχομένως για να απασχολείται και να είναι ήσυχος όπως και να τον πηγαίνετε τουλάχιστον μια βόλτα καθημερινά για την κοινωνικοποίηση του. Η επίθεση μου όπως την χαρακτηρίσατε και μπορεί ενδεχομένως να είναι όντως επίθεση έχει να κάνει με το ότι βλέπουμε τα πράγματα διαφορετικά. Απ' τη μια μπράβο σας που μαζέψατε το σκύλο γιατί σίγουρα θα είχε πολύ κακή ζωή στους δρόμους, απ' την άλλη όμως τον περιορίσατε σε μια προαύλια ζωή, χωρίς να αποτελεί μέρος της ζωής και σε αυτό διαφέρεται από 'μενα. Αν ήμουν πολύ επιθετικός, σας ζητώ συγνώμη. Ωστόσο για μενα ο σκύλος είναι επιλογή και μέλος της οικογένειας μου και όχι ο φτωχός συγγενής στον ξενώνα.
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Μπραβο σου που μαζεψες το κουταβι και ευχομαι να το χαιρεσαι και να σε χαιρεται για πολλα χρονια! Η γνωμη μου ειναι οτι αν εχει την φροντιδα, περνας χρονο μαζι του, και εχει τα απαραιτητα δλ ποιοτικη τροφη, καθαρο νερο και σωστη προστασια απο παρασιτα θα εισαστε μια χαρα στην αυλη. Νομιζω το καλυτερο θα ηταν να οριοθετησεις εναν χωρο μεσα στο σπιτι που θα μενει ο σκυλος τη νυχτα και τις ωρες κοινης ησυχιας. Βρες ενα σημειο που να καθαριζεται ευκολα και δεν ενοχλει και τον παππου το γατο.
 
  • Like
Reactions: Ολγα17




Ολγα17

Member
5 Σεπτεμβρίου 2017
7
0
24
Δε νομιζω επειδη δεν ειναι ολη μερα μεσα στο σπιτι οτι την αντιμετωπιζουμε σαν φτωχο συγγενη,αλλα αυτη είναι η αποψη μου. Ειμαστε διαφορετικοι άνθρωποι οποτε ειναι λογικο να εχουμε διαφορετικες αποψεις.σε ευχαριστω για τις συμβουλές σου!
 




vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Μπραβο σου που μαζεψες το κουταβι και ευχομαι να το χαιρεσαι και να σε χαιρεται για πολλα χρονια! Η γνωμη μου ειναι οτι αν εχει την φροντιδα, περνας χρονο μαζι του, και εχει τα απαραιτητα δλ ποιοτικη τροφη, καθαρο νερο και σωστη προστασια απο παρασιτα θα εισαστε μια χαρα στην αυλη. Νομιζω το καλυτερο θα ηταν να οριοθετησεις εναν χωρο μεσα στο σπιτι που θα μενει ο σκυλος τη νυχτα και τις ωρες κοινης ησυχιας. Βρες ενα σημειο που να καθαριζεται ευκολα και δεν ενοχλει και τον παππου το γατο.
Οχι και παππους γατος 7 ετων..... ουτε καν.
 




Allendog

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2017
156
703
33
Ωστόσο για μενα ο σκύλος είναι επιλογή και μέλος της οικογένειας μου και όχι ο φτωχός συγγενής στον ξενώνα.
Πόσο δίκιο όμως....
Ακόμα και εργασία φύλαξης να εκτελεί το σκυλί, ακόμα και να είναι ράτσα που είναι λίγο πιο ανεξάρτητη, πάντα χρειάζεται να νιώθει μέλος της οικογένειας. Και στην τελική θεωρώ ότι ένας ιδιοκτήτης που έχει ένα εκτονωμένο, χαρούμενο σκυλί που νιώθει μέρος της ζωής του, έχεις απείρως ευκολότερη συμβίωση και καθημερινότητα με το σκύλο του!! Συγκοινωνούντα δοχεία είναι αυτά.....
 
  • Like
Reactions: Grifos


Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
@Ολγα17 καλως ηλθες στο φορουμ και μπραβο για την υιοθεσια του κουταβου και νυν εφηβου. Μιας και εκανες το κοπο να μπεις στο φορουμ, διαβασε τα θεματα σχετικα με την χρηση crate. Μετα αφου διαβασεις και καταλαβεις τι ειναι και πως χρησιμοποιειται το crate, κανε λιγες οικονομιες και αγορασε ενα, εστω μεταχειρισμενο. Κανε μια ηρεμη κουβεντα με τους γονεις σου και εξηγησε τους οτι περαν του γαυγισματος συντρεχουν κι αλλοι λογοι το σκυλι να μπαινει μεσα στο σπιτι σε ενα συγκεκριμενο χωρο για καποιες ωρες (κυριως τις ωρες κοινης ησυχιας) και θα λυσεις τα προβληματα σου. Επισης συμβουλεψε τον γειτονα σου με το κουταβι να κανει το ιδιο (να μπει να διαβασει και λιγο στοφορουμ)! Καλη συμβιωση να εχετε ευχομαι!
 
  • Like
Reactions: Allendog