Σκύλος φύλακας-σωματοφύλακας


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
Ξερει καποιος το νομο οσον αφορα την εκπαιδευση του σκυλου φυλακα-σωματοφυλακα?
Ειναι νομιμη η εκπαιδευση στην χωρα μας?Εχω ακουσει οτι αν εχεις εκπαιδευσει τον σκυλο στην φυλαξη και μπει καποιος στην αυλη και ο σκυλος επιτεθει,ο ιδιοκτητης διωκεται ποινικα,ισχυει?

Εχω ακουσει ακομα οτι και οι πινακιδες που βαζουμε εξω απο τις πορτες "προσοχη ο σκυλος δαγκωνει"ειναι κατα του ιδιοκτητη αν το σκυλι δαγκωσει γιατι σημαινει οτι το ηξερε και δεν το απετρεψε.

Αν ισχυει αυτο,γιατι επιτρεπεται απο τους εκπαιδευτες να κανουν τετοια ειδους εκπαιδευση?
Ολα αυτα τα εχω ακουσει αρα δεν ξερω αν ειναι φημες η ισχυουν,πραγμα που θα ηθελα να ξερω.
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.457
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Όταν δώσεις εντολή στον σκύλο να δαγκώσει κάποιον, είσαι υπεύθυνος γι αυτό.
Αν επίσης εν γνώσει σου, ο σκύλος δαγκώσει τον υποψήφιο εισβολέα στο σπίτι σου, είσαι επίσης υπεύθυνος.

Σε κάθε περίπτωση, ακόμα και εαν δεν έχεις σκύλο, εαν πιάσεις μόνος συο τον κλέφτη, και τον σαπίσεις στο ξύλο, ο κλέφτης διώκεται για μικρότερο έγκλημα από αυτό που έκανες εσύ, χτυπώντας τον.

Έτσι είναι οι νόμοι μας, καλώς ή κακώς, η αξία της ζωής του κλέφτη είναι ανώτερες από την προστασία της πειρουσίας σου.
Μόνο σε περίπτωση αυτοάμυνας μπορεί να την γλυτώσεις, αλλά άντε απόδειξε το!!!
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
amangos said:
Όταν δώσεις εντολή στον σκύλο να δαγκώσει κάποιον, είσαι υπεύθυνος γι αυτό.
Αν επίσης εν γνώσει σου, ο σκύλος δαγκώσει τον υποψήφιο εισβολέα στο σπίτι σου, είσαι επίσης υπεύθυνος.
Μα τοτε γιατι δινουν αδειες στις σχολες να εκπαιδευουν σκυλους για φυλακες,δεν μπορω να το καταλαβω :shock:

Θυμαμαι,οταν πηγαινα την Αυρα για κοινωνικοποιηση σε μια σχολη,οτι ειχα ακουσει τον εκπαιδευτη να συζητα με ιδιοκτητες σκυλων,που εκεινο τον καιρο εκπαιδευαν τα σκυλια τους για φυλακες,οτι μπορουν να κανουν ασφαλεια για την περιπτωση που το σκυλι τους δαγκωσει καποιον,αλλα δεν ξερω αν ελεγε για την περιπτωση που καποιος μπει στο σπιτι η αν συμβει κατι στο δρομο.

Παντως το βρισκω τελειως παραλογο να θεωρειται νομιμη η εκπαιδευση σκυλου για φυλακας και αν επιτεθει σε καποιον μεσα στο σπιτι να θεωρειται υποδικος ο ιδιοκτητης του σκυλου :shock:
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.457
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Δεν θέλω να σε παραπλανήσω, αλλά νομίζω πως δεν κάνω κάποιο λάθος.
Δεν είναι παράνομο να μάθεις σκοποβολή, αυτό όμως δεν σου δίνει το δικαίωμα να πυροβολήσεις έναν επίδοξο διαρρήκτη.

Είναι μια μορφή οπλοχρησίας το να δόσεις εντολή στον εκπαιδευμένο σου σκύλο να επιτεθεί σε κάποιον.
Μάλιστα, κάποιες φυλές σκύλων (πιτ μπουλς, ροτβάηλερς, γερμανικοί ποιμενικοί και άλλα) έχουν χρησιμοποιηθεί αντί όπλου, ώστε σε κάποιον έλεγχο να δηλώνουν ζωόφιλοι που πάνε βόλτα το σκυλάκι τους.
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
Σε ευχαριστω!θα κοιταξω μηπως βρω τον νομο γενικα για τα σκυλια,θα με ενδιεφερε και για τα παρκα...πχ πολλοι κατοικοι φωναζουν οταν βγαζουμε τα σκυλια στο παρκο βολτα,αλλα εχω ακουσει οτι ο καθε δημος ειναι υποχρεωμενος απο την Ευρωπαικη ενωση να φτιαξει ενα παρκο στο δημο αποκλειστικα για τα σκυλια,φυσικα σχεδον σε κανενα δημο δεν υπαρχει αρα δεν μπορουν να σε υποχρεωσουν να μην πας τον σκυλο σου σε οποιοδηποτε παρκο.
Το ιδιο μπερδεμενα ειναι τα πραγματα και στις παραλιες,βλεπεις μια ερημικη παραλια μες στην βρωμα και το σκουπιδι,με μια σκουριασμενη η ξυλινη ταμπελιτσα "απαγορευονται τα σκυλια" που καποιος εβαλε αυθαιρετα,αλλα φτανει αυτο για να αρχισουν οι καυγαδες μολις εμφανιστεις στην παραλια με τον σκυλο.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.821
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Νομίζω ότι ο amangos έχει δίκιο. (τι γίνεται amangos, χαθήκαμε!)
Νομίζω ότι και εσύ έχεις δίκιο στο θέμα πάρκο.
Εγώ αποφεύγω να πηγαίνω σε κοινόχρηστα μέρη, αναγνωρίζω το δικαίωμα του άλλου, έστω και από παραπληροφόρηση να μην με θέλει εκεί με τα σκυλιά μου. Νομίζω ότι θα έπρεπε να πιεστούν οι δήμοι για την κατασκευή τέτοιων πάρκων και επιτέλους το κράτος να ενημερώνει στα σχολεία περί ζώων γενικότερα, μπας και σε 50 χρόνια αλλάξει κάτι... Μέχρι τότε...
Στην Γερμανία όπου είχα βρεθεί πρόπερσι με τη σκύλα μου έπαθα πλάκα:
στις καφετέριες έφερναν νερό στο σκύλο και μετά με ρωτούσαν τι θέλω να παραγγείλω. Στα πάρκα ένιωθα σαν σε έκθεση σκύλων, και όλα τα σκυλιά ήταν χαλαρά και λυτά τα περισσότερα. Οταν δε βρέθηκα μέσα σε ένα κτηνιατρείο, ήμουν σαν ταύρος σε υαλοπωλείο: όλοι περίμεναν (πάνω από 10 ιδιοκτήτες) με τα ζώα αγκαλιά ή μπροστά τους κολλημένα το ένα με το άλλο είτε σκύλος ήταν είτε γάτα και δεν ακουγόταν κιχ. Οταν μπήκα με τη δικιά μου μέσα γυάλισε το μάτι της! και μόνο που την κράταγα κοντά μην αρπάξει τίποτα, άρχισε να λαχανιάζει και το αποτέλεσμα ήταν να μπώ εκτός σειράς μπας και γλιτώσουν οι άνθρωποι από μένα! Συμπέρασμα: είμαστε πολλά χρόνια πίσω φίλοι μου...
Υ.Γ. Στη Γερμανία όμως το ζώο ήταν ζώο, αν καταλαβαίνετε αυτό που θέλω να πώ. Κανείς δεν το ξέχναγε αυτό πουθενά!
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
denis said:
Νομίζω ότι ο amangos έχει δίκιο.
Αν ειναι ετσι θα επρεπε να απαγορευεται αυτου του ειδους η εκπαιδευση ετσι δεν ειναι?
Γιατι μπορει οποιοσδηποτε να μαθαινει σκοποβολη αλλα αυτο δεν σημαινει οτι θα του επιτραπει να εχει οπλο.

denis said:
Εγώ αποφεύγω να πηγαίνω σε κοινόχρηστα μέρη, αναγνωρίζω το δικαίωμα του άλλου, έστω και από παραπληροφόρηση να μην με θέλει εκεί με τα σκυλιά μου.
Εγω δεν αναγνωριζω τιποτα και σε κανενα,γιατι και εγω ειμαι δημοτης και πληρωνω τελη στο δημο μου,απο την στιγμη που εχω το σκυλι μου σε λουρι και μαζευω οταν λερωσει ειναι δικαιωμα μου να πηγαινω με το σκυλι στο παρκο και οπου αλλου απο τον νομο επιτρεπεται.

Ξερεις ?(ειμαι σιγουρη οτι ξερεις) ποσες φορες εχω δει τον κυριο στο μπροστα αυτοκινητο οταν οδηγω να ανοιγει την πορτα και να αδειαζει το τασακι στο δρομο?ποσες φορες εχω δει πεταμενες χρησιμοποιημενες πανες μωρου στην παραλια? ποσες φορες εχω κοντεψει να γλυστρισω απο σαπουναδες στο πεζοδρομειο που πλενουν τα αυτοκινητα,και που στην πραγματικοτητα αυτα ειναι που καταστρεφουν το περιβαλον....δεν νομιζω οτι οφελει να συνεχισω γιατι ολοι τα εχουμε δει αυτα.
Τα σκυλια μας στο παρκο ειναι το προβλημα?
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.457
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Πλάκωσε δουλειά, και ψιλοχάθηκα.
Η πολλή δουλειά τρώει τον αφέντη, αλλά... δεν ελέγχεται το πράγμα, ή θα πνίγεσαι στη δουλειά ή θα κάαααθεσαι!!!!!!!!!!!!! :evil:

Είναι τεράστια ιστορία, μακάρι να μπορούσα να την πω με λίγα λόγια...

Τέλος πάντων, μέσα σε όλα τα άλλα, έκανα στο Τέρας και εκπαίδευση για σωματοφυλακή, γιατί έτσι μου είπαν θα ελέγχω καλύτερα τον σκύλο.

Ο εκπαιδευτής λοιπόν μου εξήγησε ότι αν δώσω ποτέ εντολή τύπου "φάτον", "όρμα" κλπ, θα με ξεσκίσουνε στις μηνύσεις!!! Γι αυτό, βρήκαμε μια λέξη που σήμαινε ακριβώς το αντίθετο, π.χ. "ήσυχα", "ακίνητη", "μας την πέσανε" κλπ κατάλληλα τονισμένη, την οποίαν δεν την χρησιμοποιούμε σε καμμία άλλη περίπτωση, ώστε αν για παράδειγμα πεις "ήσυχα" και το σκυλί ορμήξει, να φαίνεται ότι εσύ προσπαθούσες να ελέγξεις τον σκύλο σου να κάτσει ήσυχα, αλλά εκείνος παρά την θέληση σου, έκανε κομμάτια εκείνον που στην έπεσε...

Ήταν εν πλήρη γνώση του εκπαιδευτή ότι αυτό ήταν παράνομο.

Που μου φάνηκε χρήσιμη η εκπαίδευση:
Ήξερα ότι αν ποτέ ο σκύλος μου εμπλακεί σε οποιονδήποτε καυγά, έχω τον τρόπο να το σταματήσω, να αφήσει ότι δάγκωσε.
Ο σκύλος επίσης περίμενε δικιά μου εντολή για να ενεργήσει, οπότε δεν αυτοενεργούσε όταν κάτι δεν πήγαινε καλά, π.χ. τσακωνόμουνα με κάποιον για οποιονδήποτε λόγο.
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
amangos said:
Ήταν εν πλήρη γνώση του εκπαιδευτή ότι αυτό ήταν παράνομο.
.
Αυτο τωρα πως να το σχολιασει κανεις?το θεωρω απαραδεκτο για επαγγελματια,γιατι ισως να το εξηγησε σε εσενα,ισως εσυ να το εψαξες απο μονος σου αλλα υπαρχουν παρα πολλοι που δεν ξερουν(οπως και εγω και γιαυτο ρωτησα)

amangos said:
Ο σκύλος επίσης περίμενε δικιά μου εντολή για να ενεργήσει, οπότε δεν αυτοενεργούσε όταν κάτι δεν πήγαινε καλά, π.χ. τσακωνόμουνα με κάποιον για οποιονδήποτε λόγο.
Εννοεις χωρις λουρι η σε δεμενο το σκυλι?Αν εχει εκπαιδευτει για φυλακας δεν θα πρεπει να ειναι ποτε χωρις λουρι εξω
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.457
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Να διευκρινήσω απλώς ότι δεν θεωρώ σωστά όσα είχα κάνει. Έκανα πολλά λάθη. Τα πλήρωσα κιόλας...

Το "Τέρας" από 6-7 μηνών ήταν στην τσίτα.
Όταν κάναμε την σωματοφυλακή, ήταν 12-13 μηνών, πολύ νέο για κάτι τέτοιο.
Παρ όλα αυτά, μετά την εκπαίδευση, το σκυλί ήταν πολύ πιο ήρεμο, και πλήρως ελεγχόμενο, δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα να κυκλοφορεί χωρίς λουρί, δεν ήταν απειλή για κανέναν. Το αντίθετο θάλεγα, ήμουνα 100% σίγουρος ότι χωρίς δικιά μου εντολή, δεν θα πείραζε ούτε κουνούπι.

Από αυτήν την άποψη, ήταν θετική η εκπαίδευση.

Εξ άλλου, το Τέρας με βοήθησε και αλλού.... Παρατήρησα ότι όταν εγώ είμαι εκνευρισμένος, αγχωμένος κλπ, το σκυλί ήταν έτοιμο για να βρει τον φταίχτη... Ήταν στην τσίτα, και αυτό δεν ήταν καλό.
Αντιθέτως, όταν εγώ ήμουν ήρεμος, ότι και να συνέβαινε, ο σκύλος ήταν στην καρακοσμάρα του... Με αποτέλεσμα αντί να ασχολούμαι με τον σκύλο, ασχολήθηκα περισσότερο με τον εαυτό μου, φιλοσόφησα πολύ διαφορετικά τα πράγματα και διατηρούσα την ψυχραιμία μου ότι κι αν συνέβαινε, ώστε να είναι ήρεμος ο σκύλος, τελικά όμως εγώ ωφελήθηκα, έμαθα να ελέγχω τον εαυτούλη μου και παράλληλα να έχω ένα απόλυτα ηρεμο και ισορροπημένο σκυλί.

Κανένας από όσους με γνώριζαν τότε, δεν φοβόταν το Τέρας, ήταν τόσο ήρεμο και ήσυχο, που δεν φανταζόντουσαν ότι με ένα μου νεύμα το σκυλί μπορούσε να τους κομματιάσει...

Θεωρώ πιο επικίνδυνα τα ανασφαλή σκυλιά, παρά έναν σκύλο που γνωρίζει την δύναμη του, και ξέρει πως αν κάτι πάει στραβά μπορεί να χειριστεί την υπόθεση.

Ένας γνωστός μου, που κάποτε τον δάγκωσε ένα πεκινουά στην μύτη (!!!), μου έλεγε πως το Τέρας ήταν επικίνδυνο.
Τι σου έκανε το Τέρας? τον ρώτησα, το σημάδι στην μύτη σου από το Τέρας είναι???
Αν με δάγκωνε...

τελικά ένα πεκινουά τον είχε δαγκώσει, και όχι το τερατάκι μου!
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
amangos said:
.
Όταν κάναμε την σωματοφυλακή, ήταν 12-13 μηνών, πολύ νέο για κάτι τέτοιο.
Παρ όλα αυτά, μετά την εκπαίδευση, το σκυλί ήταν πολύ πιο ήρεμο, και πλήρως ελεγχόμενο, δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα να κυκλοφορεί χωρίς λουρί, δεν ήταν απειλή για κανέναν. Το αντίθετο θάλεγα, ήμουνα 100% σίγουρος ότι χωρίς δικιά μου εντολή, δεν θα πείραζε ούτε κουνούπι.

!
Ποτε δεν θα πρεπει να ημαστε σιγουροι για ενα σκυλι,και κατα την γνωμη μου ποτε ενα σκυλι εκπαιδευμενο για φυλακας δεν θα πρεπει να ειναι χωρις λουρι,το ιδιο ελεγε και ο εκπαιδευτης που ειχα παει την Αυρα σε ολους οσους εκαναν εκπαιδευση φυλαξης.Μάλιστα τους ελεγε οτι ειναι σαν να εχουν ενα οπλο με το χερι στην σκανδαλι και εξαρταται αποκλειστικα απο αυτους και οχι απο τον σκυλο.

Στο δρομο,πριν απο χρονια,συναντησα ενα κυριο με ενα ροτβαιλερ με φυμωτρο,οταν τον ρωτησα αν δαγκωνει μου ειπε,οχι αλλα την ειχε εκπαιδευσει για σωματοφυλακη και μια μερα καθως περπατουσε διπλα χωρις λουρι,ενας παππους την στιγμη που διασταυρωνονταν,εκανε μια (μαλλον αντανακλαστικη)κινηση σαν να προφυλαχτει και σηκωσε την μαγκουρα που κρατουσε,τοτε το ροτβαιλερ επιτεθηκε.....μετα εγινε μηνυση,δικαστηρια,και το πρωτο δικαστηριο εκτος της ποινης του ιδιου,επεβαλε οτι θα επρεπε το σκυλι να κυκλοφορει εξω μονο με φιμωτρο.
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.457
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Στον δρόμο πάντα πήγαινα με λουρί, παρόλο που θα μπορούσα να πηγαίνουμε και χωρίς αυτό. Όταν όμως συναντιόμασταν με άλλους, κατα 99,9% οι άλλοι τραβιόντουσαν στην άκρη (ανοίγανε δρόμο), μερικοί αλλάζανε πεζοδρόμιο από μακριά, όταν μας έβλεπαν να προχωράμε προς το μέρος τους...
8)
Πιο επικίνδυνο ήταν στα βουνά που εκεί που είμασταν μόνοι μας, ξαφνικά από το πουθενά ξεπεταγότανε κάποιος περιπατητής. Εκεί είμασταν χωρίς λουρί, το σκυλί δεν έκανε τίποτα, αλλά... φοβόμουνα μήπως ο περιπατητής φοβηθεί και κάνει κάτι λάθος και ξεσηκώσει το σκυλί. Έτσι καταλήξαμε και στα βουνά με το λουρί.

Κάποτε καθόμουνα σε μια καφετέρια, και ήρθε κάποιος από πίσω, και με χτύπησε για αστείο... Αντί να γυρίσω να δω ποιός μου χτυπάει την πλάτη, άρπαξα τον σκύλο στον αέρα, που πήδηξε να αρπάξει το χέρι του...
:twisted:

Και βέβαια μπορεί να γίνει το λάθος, ανά πάσα στιγμή, αλλά αν θέλεις τέτοιον σκύλο, πρέπει να είσαι έτοιμος να έχεις 100% της προσοχής σου, αλλιώς δεν θα προλάβεις το λάθος.

Όταν το Τέρας ήταν κουτάβι, το πήγαινα κάθε τρεις και λίγο σε λαϊκές, στο αεροδρόμιο, σε πολυκοσμία με θόρυβο και σε ότιδήποτε θα άγχωνε τον σκύλο, και πραγματικά είχε αποτέλεσμα... Δεν ένοιωθε απειλούμενο από την πολυκοσμία και από το στριμωξίδι. Δεν ήξερα όμως την αντίδραση του καθενα, και πρόσεχα.

Γεγονός είναι πως αν δεν έχεις 1000% τον έλεγχο του σκύλου και το 100% της προσοχής σου, είναι θέμα χρόνου να γίνει η στραβή, είτε το έχεις εκπαιδεύσει είτε όχι. Ένοιωθα πιο ασφαλής που το είχα εκπαιδεύσει, γιατί ήξερα ότι δεν θα έκανε τίποτα αν δεν του έδινα εντολή.

Κάποτε είμασταν σε μια σχεδόν ερημική παραλία, και 100 μέτρα πιο κάτω ένας πατέρας θύμωσε με το παιδί του, και το τσάκισε στο ξύλο... Η δικιά μου, χωρίς λουρί, αποφάσισε να προστατεύσει το (άγνωστο) παιδί, και ξεκίνησε ανοιχτή επίθεση!!!
Πετάχτηκα σαν ελατήριο, την φώναξα, έτρεξα πίσω της, παρ όλα αυτά αυτή συνέχιζε... Ο πατέρας εν τω μεταξύ γύρισε από τις φωνές μου, και σταμάτησε να χτυπάει το παιδί του... Παγώσανε οι άνθρωποι!!!
Τότε σταμάτησε και η δικιά μου, και την μάζεψα...

Έκτοτε ούτε στην παραλία δεν την είχα χωρίς λουρί, γιατί δεν ήθελα να το ρισκάρω.
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Σίγουρος δεν είμαι.
δεν με ενδιαφέρει και για αυτό δεν το έχω ψάξει.
δες εδώ

http://www.dogforum.gr/forum/viewtopic.php?t=237


και εδώ.

http://www.dogforum.gr/forum/viewtopic.php?t=

κάπου έχω γράψει ποια είανι η διαφορά του σκύλου φύλακα και σκύλου σωματοφύλακα και τι ισχύει εαν σε δαγκώσει σκύλος.

μου έχουν πει (δεν το ξέρω) ότι όποιος έχει σκύλο πρέπει να έαχει προειδοποιητική ταμπέλα (ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΚΥΛΟΣ) για να είναι καλυμένος.

σίγουρα όμως δεν ξέρω.

΄ψάξε τους νόμους καλύτερα.

ο νόμος που αφορά τα ζώα πάντως δεν αναφέρει τίποτα
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
Και βέβαια μπορεί να γίνει το λάθος, ανά πάσα στιγμή, αλλά αν θέλεις τέτοιον σκύλο, πρέπει να είσαι έτοιμος να έχεις 100% της προσοχής σου, αλλιώς δεν θα προλάβεις το λάθος.
Συμφωνω!!

Γεγονός είναι πως αν δεν έχεις 1000% τον έλεγχο του σκύλου και το 100% της προσοχής σου, είναι θέμα χρόνου να γίνει η στραβή, είτε το έχεις εκπαιδεύσει είτε όχι. Ένοιωθα πιο ασφαλής που το είχα εκπαιδεύσει, γιατί ήξερα ότι δεν θα έκανε τίποτα αν δεν του έδινα εντολή.
αν εννοεις εκπαιδευση σε βασικη υπακοη συμφωνω,αν εννοεις σε μανικι διαφωνω,καλυτερα ειναι το μη εκπαιδευμενο στη φυλαξη γιατι ενα καλα κοινωνικοποιημενο σκυλι μη εκπαιδευμενο στην φυλαξη,εχει πολυ λιγοτερες εως ελαχιστες πιθανοτητα να δαγκωσει ανθρωπο.
Αυτο μου το ειχε πει και ο εκπαιδευτης που εκανα βασικη υπακοη,γιατι του ειπα ακριβως αυτο που εγραψες και εσυ :wink:

Αυτο που μου εξηγησε και το ειδα και εγω με το δικο μου σκυλι,ειναι οτι οι ρατσες που εχουν το ενστικτο του φυλακα θα σε υπερασπιστουν με τον δικο τους τροπο και αν εχει εκπαιδευτει απο μικρο κουταβακι οτι δεν πρεπει να βαζει δοντια σε ανθρωπο,δεν θα δαγκωσει.

Μου συνεβει αρκετες φορες η Αυρα να με χωρισει απο καποιον που νομιζε η ιδια οτι θα μου εκανε κακο,απλως μπαινοντας στην μεση,οχι μονο χωρις να δαγκωσει αλλα χωρις να δειξει καθολου δοντια
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
ΜΑΚΗΣ said:
http://www.dogforum.gr/forum/viewtopic.php?t=237

μου έχουν πει (δεν το ξέρω) ότι όποιος έχει σκύλο πρέπει να έαχει προειδοποιητική ταμπέλα (ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΚΥΛΟΣ) για να είναι καλυμένος.
Μακη εχω ακουσει ακριβως το αντιθετο,αν ο σκυλος,επιτεθει στην αυλη σε καποιο που θα μπει μεσα,στο δικαστηριο αυτο ειναι αποδειξη οτι ηξερες οτι εχεις ενα επικυνδυνο σκυλο αφου εβαλες την ταμπελα και αφησες να συμβει το κακο,αλλα δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αυτο :?
Ισως καποιος εκπαιδευτης που θα μπει και θα δει το θεμα να μας πει πως ειναι τα πραγματα και τι λεει ο νομος,πιστευω οτι αυτο αφορα παρα πολλους ιδιοκτητες σκυλων.
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.457
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Savra, σε γενικές γραμμές, καλά στα λέει ο εκπαιδευτής σου.
Όταν όμως η δικιά μου, από 2 μηνών ήταν ένα αγριο κουταβάκι, και 5 μηνών ενώ ήταν πλήρως κοινωνικοποιημένη, επιλεκτικά αποφάσιζε να τσαμπουκαλευτεί με κάποιον παρείσακτο άνθρωπο στο πάρκο, και το πράγμα χρειαζόταν έλεγχο.

Στο πάρκο που σύχναζα, κανένας δεν κινδύνευε από όσους συνόδευαν σκύλους, αλλά κάτι περαστικοί που κοντοστεκόντουσαν και κοιτούσαν από απόσταση, γινόντουσαν στόχοι, ευτυχώς χωρίς δάγκωμα. Και πάλι όχι όλοι, ποτέ δεν κατάλαβα τι ήταν αυτό πυο την ερέθιζε.

Μόνο έναν δάγκωσε, ήταν τότε 10-11 μηνών, είμασταν ένα βράδυ του χειμώνα σε μια παιδική χαρά, με άλλα 2 ροτβάηλερ, όλα τα σκυλιά παίζανε, και ξαφνικά η δικιά μου στράβωσε με έναν κακομοίρη που περνούσε, του άρπαξε το χέρι, του ξέσκισε το μπουφάν, ο τύπος έπεσε κάτω... Όταν κατάφερα να την μαζέψω, συνειδητοποίησα ότι ο τύπος ήταν λιώμα, πρέπει να είχε κατεβάσει κάθε γνωστό και άγνωστο ναρκωτικό.
Είμαι βέβαιος ότι όταν συνήλθε, δεν θα θυμόταν τίποτα.

Ευτυχώς δεν του έκοψε κανένα κομμάτι, μόνο το μπουφάν την πλήρωσε.

Μετά την εκπαίδευση, έμαθε ότι για να επιτεθεί σε οποιονδήποτε, έπρεπε πρώτα να δόσω εγω το σύνθημα.
Μια φορά τον μήνα, έστηνα με έναν "κακό" ένα επισόδειο, και έτσι το σκυλί εκτονωνόντανε και επιβεβαίωνε ότι είμαστε σύμμαχοι.

Στα περισσότερα σκυλιά πρέπει κάπως να ξυπνήσεις τα ένστικτα. Στην δικιά μου έπρεπε να τα περιορίσουμε.

Ήξερα έναν αρσενικό, που ήταν σαν αρνάκι, αλλά μισούσε ένα συγκεκριμμένο κούτσουρο. Μίσος, όχι αστεία!!! Κάθε φορά που περνούσαν από εκεί, ξεσπούσε τα νεύρα του στο κούτσουρο.
Πάντως όταν μπήκαν κλέφτες στο σπίτι του, οι κλέφτες τα σήκωσαν όλα. Ο σκύλος δεν έκανε τίποτα!!!
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.821
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Διαφωνώ ότι ένα σκυλί χρειάζεται εκπαίδευση για να μπήξει τα δόντια του στον άνθρωπο,
Ισα Ισα που στα κυναθλήματα αυτού του τύπου (SchH, IPO, κλπ) πιάνει μόνο χέρι που είναι το πιο ακίνδυνο και επίσης (πρέπει να) μαθαίνει ΤΕΛΕΙΑ το ΑΣΕ - AUS. Επίσης το σκύλί εκτονώνεται και μαθαίνει να ξεχωρίζει τις καταστάσεις και τις βαθμίδες της απειλής.
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
amangos said:
Όταν όμως η δικιά μου, από 2 μηνών ήταν ένα αγριο κουταβάκι, και 5 μηνών ενώ ήταν πλήρως κοινωνικοποιημένη, επιλεκτικά αποφάσιζε να τσαμπουκαλευτεί με κάποιον παρείσακτο άνθρωπο στο πάρκο, και το πράγμα χρειαζόταν έλεγχο.

-------------------
Μόνο έναν δάγκωσε, ήταν τότε 10-11 μηνών, είμασταν ένα βράδυ του χειμώνα σε μια παιδική χαρά, με άλλα 2 ροτβάηλερ, όλα τα σκυλιά παίζανε, και ξαφνικά η δικιά μου στράβωσε με έναν κακομοίρη που περνούσε, του άρπαξε το χέρι, του ξέσκισε το μπουφάν, ο τύπος έπεσε κάτω... .
Σιγουρα το καθε σκυλι και η καθε ρατσα ειναι διαφορετικη,ισως το δικο σου ηταν απο τα σπανια και δυσκολα σκυλια,αλλα σε ενα μεσο σκυλο αυτα τα σημαδια δεν πρεπει να υπαρχουν αν εχει γινει σωστα η κοινωνικοποιηση,ποτε δεν θα πρεπει να ορμα σε ανθρωπο σε καμμια περιπτωση.

Εχω διαβασει για 2 περιπτωσεις,κουταβια(δεν χρειαζεται να αναφερω ρατσα)που τους εκαναν ευθανασια 4 και 5 μηνων γιατι ηταν πολυ αγρια με τους ανθρωπους και ηξεραν οτι με εκπαιδευση δεν θα μπορουσαν να κανουν τιποτα.Το καθε σκυλι ειναι διαφορετικη περιπτωση.



Διαφωνώ ότι ένα σκυλί χρειάζεται εκπαίδευση για να μπήξει τα δόντια του στον άνθρωπο,
denis δεν καταλαβα τι εννοεις με αυτο :?
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.821
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Διαφωνώ ότι ένα σκυλί χρειάζεται εκπαίδευση για να μπήξει τα δόντια του στον άνθρωπο,

denis δεν καταλαβα τι εννοεις με αυτο
Εννοώ ότι δεν συμφωνώ με αυτό

αν εννοεις εκπαιδευση σε βασικη υπακοη συμφωνω,αν εννοεις σε μανικι διαφωνω,καλυτερα ειναι το μη εκπαιδευμενο στη φυλαξη γιατι ενα καλα κοινωνικοποιημενο σκυλι μη εκπαιδευμενο στην φυλαξη,εχει πολυ λιγοτερες εως ελαχιστες πιθανοτητα να δαγκωσει ανθρωπο.
Εδώ αφού διαχωρήζεις το σωστά κοινωνικοποιημένο απο το λάθος ξεχώριζε και το σωστά εκπαιδευμένο στη φύλαξη. Αλλά ποιο πολύ εννοώ ότι ένα σκυλί μπορεί να δαγκώσει άνθρωπο από φόβο, πόνο, από το ένστικτο του κυνηγού, από προστατευτικότητα για κουτάβια, αντιδρώντας στην ταλαιπωρία από ένα παιδάκι, και πολλά άλλα. Ενα σωστά εκπαιδευμένο σκυλί στο να δαγκώνει ειναι εκπαιδευμένο και να αφήνει αμέσως, πράγμα πολύ χρήσιμο σε όλα τα παραπάνω. Αν έχει γίνει και σωστή δουλειά γενικά, αυτό το σκυλί ξεχωρίζει τις καταστάσεις πολύ καλά και δεν θα δαγκώσει και μάλιστα χωρίς εντολή ούτε κάποιον που μας απειλεί.
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
denis said:
Διαφωνώ ότι ένα σκυλί χρειάζεται εκπαίδευση για να μπήξει τα δόντια του στον άνθρωπο,

denis δεν καταλαβα τι εννοεις με αυτο
Εννοώ ότι δεν συμφωνώ με αυτό

αν εννοεις εκπαιδευση σε βασικη υπακοη συμφωνω,αν εννοεις σε μανικι διαφωνω,καλυτερα ειναι το μη εκπαιδευμενο στη φυλαξη γιατι ενα καλα κοινωνικοποιημενο σκυλι μη εκπαιδευμενο στην φυλαξη,εχει πολυ λιγοτερες εως ελαχιστες πιθανοτητα να δαγκωσει ανθρωπο.
Εδώ αφού διαχωρήζεις το σωστά κοινωνικοποιημένο απο το λάθος ξεχώριζε και το σωστά εκπαιδευμένο στη φύλαξη. Αλλά ποιο πολύ εννοώ ότι ένα σκυλί μπορεί να δαγκώσει άνθρωπο από φόβο, πόνο, από το ένστικτο του κυνηγού, από προστατευτικότητα για κουτάβια, αντιδρώντας στην ταλαιπωρία από ένα παιδάκι, και πολλά άλλα. Ενα σωστά εκπαιδευμένο σκυλί στο να δαγκώνει ειναι εκπαιδευμένο και να αφήνει αμέσως, πράγμα πολύ χρήσιμο σε όλα τα παραπάνω. Αν έχει γίνει και σωστή δουλειά γενικά, αυτό το σκυλί ξεχωρίζει τις καταστάσεις πολύ καλά και δεν θα δαγκώσει και μάλιστα χωρίς εντολή ούτε κάποιον που μας απειλεί.
Denis που ειδες να διαχωρισω το σωστα απο το μη σωστα κοινωνικοποιημενο σκυλι? :shock:
Να το πω με παραδειγμα.... αν εχεις δυο σκυλια και τα δυο σωστα κοινωνικοποιημενα,στο παρκο,λυτα και καποιος σου κανει ενα αστειο σπρωχνοντας σε,μεγαλυτερος κινδυνος υπαρχει να επιτεθει το εκπαιδευμενο στην φυλαξη σκυλι παρα το ανεκπαιδευτο.

Aυτη ηταν η συμβουλη του εκπαιδευτη και το πιστευω και εγω,αν θες ενα σκυλι,που να μπορεις να το αφηνεις ελευθερο να παιζει αναμεσα σε σκυλια και ανθρωπους,ειναι καλυτερα να ειναι καλα κοινωνικοποιημενο και εκπαιδευμενο στην βασικη υπακοη,παρα ενα σκυλι καλα κοινωνικοποιημενο επισης,και εκπαιδευμενο στην φυλαξη.