Σκύλος χωρις λουρί


Effie Enjoy

Member
4 Νοεμβρίου 2020
7
0
28
Καλησπέρα, στη γειτονιά μου μένει ένας κύριος (ο Θεός να τον κανει) ο οποίος έχει ένα ημιαιμο τσομπανακι θηλυκό. Ο εν λόγω κύριος βγάζει βόλτα το σκυλί χωρίς λουρί και πάμπολλες φορές έχω πετύχει το σκυλί μόνο του να κυκλοφορεί στα πάρκα της γειτονιάς ή και παρέα με ένα ημιαδεσποτο που φροντιζεται από τον ίδιο κύριο (του έχει φτιάξει σπιτάκι κάτω από την πολυκατοικία του και το ταΐζει καθημερινά). Το θεμα είναι πως το σκυλί του έχει δημιουργήσει πρόβλημα σε ολόκληρη την γειτονιά μας. Έχω μιλήσει με δύο κυρίες στις οποίες επιτέθηκε στα σκυλιά τους και δάγκωσε (την μια πάνω στον σκυλοκαβγα την έριξε κάτω και εκεινη). Ο δε ιδιοκτήτης-κύριος άφαντος, όταν φωνάζουμε να βάλει λουρί στο σκυλί του αλλάζει κατεύθυνση και ισχυρίζεται ότι δεν είναι δικό του. Εγω έχω ένα γερμανικό ποιμενικό και με αποφεύγει, κάθε φορά μαζεύει το σκυλί του. Παρόλα αυτά σήμερα στην βόλτα είδα μόνη της την σκυλίτσα και μας ορμηξε, ευτυχώς τράβηξα την δικιά μου και φύγαμε τρέχοντας χωρίς πολλά πολλά.
Η ερώτηση μου είναι η εξης:
Τι κανω; ενημερώνω αστυνομία (χωρίς αποδείξεις δεν νομιζω οτι θα κανει κατι) ,ενημερώνω φιλοζωικη; γράφω στον κύριο ένα χαρτί εξηγώντας του το προβλημα; γιατί όσες φορές προσπάθησα να του μιλήσω από κοντά έφευγε και δεν μου έδινε σημασία. Τι προτεινετε;
Συγνώμη για το σεντόνι.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Θα πέσουν να με φάνε αλλά τι να κάνω, έτσι είμαι. Έχω ιδιαίτερο δέσιμο με τα σκυλιά ΜΟΥ. Έχω ιδιαίτερη σχέση με την γυναίκα ΜΟΥ. Έχω ιδιαίτερη αγάπη για το παιδί ΜΟΥ.
Πρώτη μου αντίδραση σε τέτοια περιστατικά είναι να προστατεύσω το σκυλί μου. Όταν είναι μαζί μου δεν το ακουμπάει τίποτα. Εγώ είμαι η άμυνα του, από μένα θα περάσει η γάτα, το σκυλί ή το οτιδήποτε. Το τι ακολουθεί μετά είναι σε δεύτερο χρόνο.

Συμβουλή, προστάτευσε πρωταθλήματος την οικογένεια σου και μη χαλάς την μέρα σου με τέτοιους
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.877
Προσπαθείς να μάθεις, πως λέγεται και που μένει.
Μόλις μάθεις αυτά, βρίσκεις κι έναν τουλάχιστον ακόμη μάρτυρα, πρόθυμο να συνυπογράψει, και πράττεις τα δέοντα. Τουτέστιν, για αρχή, εισαγγελική παραγγελία ως επίσημη προειδοποίηση. Το αστυνομικό τμήμα είναι υποχρεωμένο να τον καλέσει, προκειμένου να απολογηθεί/απαντήσει. Αν δεν συμμορφωθεί, και έχεις ακόμη το κέφι, κάνεις μύνηση. Δεν χρειάζεται να έχεις αποδείξεις. Οσο περισσότεροι μάρτυρες τόσο καλύτερα, αλλά και ένας μόνο μαζί με σένα, είναι μια χαρά. Μπορείς βέβαια, να τραβήξεις φωτό, όταν ο σκύλος είναι λυτός στον δρόμο.
 
  • Like
Reactions: Moussie and medusa


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Προσπαθείς να μάθεις, πως λέγεται και που μένει.
Μόλις μάθεις αυτά, βρίσκεις κι έναν τουλάχιστον ακόμη μάρτυρα, πρόθυμο να συνυπογράψει, και πράττεις τα δέοντα. Τουτέστιν, για αρχή, εισαγγελική παραγγελία ως επίσημη προειδοποίηση. Το αστυνομικό τμήμα είναι υποχρεωμένο να τον καλέσει, προκειμένου να απολογηθεί/απαντήσει. Αν δεν συμμορφωθεί, και έχεις ακόμη το κέφι, κάνεις μύνηση. Δεν χρειάζεται να έχεις αποδείξεις. Οσο περισσότεροι μάρτυρες τόσο καλύτερα, αλλά και ένας μόνο μαζί με σένα, είναι μια χαρά. Μπορείς βέβαια, να τραβήξεις φωτό, όταν ο σκύλος είναι λυτός στον δρόμο.
Αυτό δεν προϋποθέτει ότι το έχει τσιπαρισμένο στο όνομά του?? αν δεν το έχει ???? πάλι μπορείς να κάνεις κάτι??
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.877
Αυτό δεν προϋποθέτει ότι το έχει τσιπαρισμένο στο όνομά του?? αν δεν το έχει ???? πάλι μπορείς να κάνεις κάτι??
Βέβαια μπορείς. Το ισχυρότερο όπλο σε αυτά τα θέματα είναι οι μάρτυρες, που όμως, δεν θα λένε ούτε ανακρίβειες, ούτες υπερβολές, ούτε ψέματα. Απλά και λιτά, την αλήθεια και μόνο.
 
  • Like
Reactions: Aliki V.