Σπασμένος κυνόδοντας σε κουτάβι.


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Καλησπέρα, εδω και δυο μήνες περίπου υιοθέτησα την Κήρα:)
20200503_195002.jpg
Η Κήρουλα μου ηταν 5 μηνών όταν την βρήκα(τώρα 7 περίπου),κοκκαλιάρα, φουλ στην ψώρα, και τα ενήλικα δοντάκια της(όσα είχαν αρχίσει να βγαίνουν τότε) είχαν ξεκινήσει να σαπίζουν...
Όλα καλά όμως, κάναμε τις θεραπείες μας, πήρε κιλά, τα δοντάκια γυάλισαν μετά απο αρκετά raw meaty bones(τα οποία φυσικά λατρεύει όσο τιποτα άλλο!) και πλέον η κουταβίτσα είναι υγιέστατη ευτυχώς.
Χθές πάνω σε απότομο παιχνίδι με τον Hammer(το πιο πιθανό είναι οτι εκεί την πάθαμε...) ή πάνω στις κουταβοβλακείες(έκανε σαν τρελή) στην χθεσινοβραδινή βόλτα, έσπασε την μύτη(ακρούλα) του κάτω κυνόδοντα:(:(:(, το είδα σήμερα και με έχει φάει η στεναχώρια για την καημένη...
Αύριο θα πάμε στον γιατρό...
Έχετε κάποια ανάλογη εμπειρία; Το αισθητικό κομμάτι είναι το τελευταίο που με ενδιαφέρει, αυτό που με νοιάζει είναι πιθανές μελλοντικές μολύνσεις, ο καθημερινός πόνος(αυτή τη στιγμή δεν δείχνει να ενοχλείται καθόλου), η διατροφή της(τρώει barf και ξηρά, συνήθως οχι τις ίδιες μέρες και ποτέ στο ίδιο γεύμα)...
Θα μπορέσει να μασάει τα κόκκαλα της(όπως πρέπει), για απόλαυση και για την υγεία του στόματος της και του οργανισμού της ή θα την βγάλει μια ζωή με κιμάδες και συχνούς καθαρισμούς στον κτηνίατρο;
Θα μπορέσουμε ποτέ παίξουμε tug που είναι απο τα αγαπημένα της(αλλά δεν έχουμε ξεκινήσει δυνατά ακόμα ακριβώς για να προστατέψω τα νεανικά δοντάκια);
Η φωτό του δοντιού δεν είναι από την Κήρα αλλά έχει πολύ μεγάλη ομοιότητα.
figure_1_uncomplicated-2.jpg
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.235
7.776
Το :love: πήγαινε για την κουκλαρα οχι για το σπασμένο δόντι. Να σου ζησει.

Για το δοντι θα σου πει ο γιατρος που θα το δει απο κοντα, φανταζομαι ειναι οπως τα ανθρωποδοντια που αποτελουνται απο "στρωσεις" θα εχει να κανει με το ως ποια εχει φτασει το σπασιμο......

παντως εχει προχωρησει και η οδοντιατρικη σκυλων, πιστευω και στο χειροτερο σεναριο μπορεις να βρεις λύση
 
  • Like
Reactions: Vania and Hammer




Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Ευχαριστούμε πολύ medusa:giggle: είναι αξιαγάπητη η άτιμη! Δηλώνω ερωτευμένος!
Ελπίζω να πάνε όλα καλά με την ελάχιστη δυνατή ταλαιπωρία για την μικρούλα, γιατί με αυτά που διαβάζω στο net εχω φοβηθεί λίγο η αλήθεια είναι...
Αν ήταν πχ 2 χρονών η σκύλα θα ήμουν πολύ πιο ψύχραιμος...
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Νομίζω ότι ανησυχείς υπερβολικά.
Δεν πιστεύω ότι θα την επηρρεάσει σε κάτι.
Ούτε που θα καταλάβει ότι λείπει κομματάκι.
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Να σου ζήσει !!! κουκλάρα είναι :love:. Τώρα για το δόντι πιστευω να βρεις λύση αλλα ακόμα και αν χρειαστει να της το βγάλεις δεν νομίαω να έχει θέματα στην καθημερινότητα της.Το αμσταφ μου είχε τσακίσει νωρίς τους κυνοδοντες του σε κουταβοβλακειες που κρατησαν μεχρι τα βαθια του γεράματα και δεν είχε κανένα θέμα.
 
  • Like
Reactions: Hammer


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Ευχαριστώ πάρα πολύ vek!!! Ρε συ είναι τέλεια η βρωμίτσα!! Είναι όμως απο τα πιο εξωστρεφή και παρορμητικά κουτάβια που έχω γνωρίσει και δεν φοβάται/προσέχει τίποτα...
Είχες κάνει δλ εξαγωγή στους κυνόδοντες, σφράγισμα ή κάποια άλλη θεραπεία;
 
  • Love
Reactions: vek


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Νομίζω ότι ανησυχείς υπερβολικά.
Δεν πιστεύω ότι θα την επηρρεάσει σε κάτι.
Ούτε που θα καταλάβει ότι λείπει κομματάκι.
Μακάρι mareco! Όντως εχω ανησυχήσει...
Δεν(δειχνει να) εχει καταλαβει ΤΙΠΟΤΑ συνεχίζει να με τρώει ζωντανό ακατάπαυστα!! Και στο φαΐ συνεχίζει να τρώει και το μπωλ...
Βέβαια απ οτι εχω καταλάβει αυτούς τους δυο μήνες η κουτάβα έχει πολυ μεγάλη αντοχή στον πόνο οπότε δεν ξέρω.
 
  • Like
Reactions: mareco




Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Δεν νομίζω ότι πονάει.
Μόνο αυτό με ενδιαφέρει, να τρώει φυσιολογικά και να μην έχουμε μολύνσεις κτλ, τίποτα αλλό...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Μόνο αυτό με ενδιαφέρει, να τρώει φυσιολογικά και να μην έχουμε μολύνσεις κτλ, τίποτα αλλό...
Καλέ μη χειρότερα! Πως πήγε το μυαλό σου σε τέτοια εφιαλτικά σενάρια;
Δηλαδή άμα αρχίσει να βγαίνει με τεντυμπόιδες και να αργεί να γυρίσει, τι θα κάνεις;
Χαρακίρι;
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Καλέ μη χειρότερα! Πως πήγε το μυαλό σου σε τέτοια εφιαλτικά σενάρια;
Δηλαδή άμα αρχίσει να βγαίνει με τεντυμπόιδες και να αργεί να γυρίσει, τι θα κάνεις;
Χαρακίρι;
Αππααπαπα!! Θα τους φάω ζωντανούς τους αληταράδες δε θα μου το χαλάσουν το κορίτσι!!:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.970
Πειραιάς
να σου ζησει, ειναι πανεμορφη. δεν πιστευω να αντιμετωπισετε καποιο προβλημα με το δοντι.
 
  • Like
Reactions: Hammer


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
spyv σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου μακάρι να είναι απλά ένας μικροτραυματισμός!
 
  • Like
Reactions: spyv


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Θα'ρθω νύχτα να στην κλέψω. Τέτοια ομορφιά δεν είναι για του λόγου σου. :p

Εύχομαι να σε ξεποδαριασει στα βουνά
 
  • Like
Reactions: Hammer


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
ΑΡΓΟΣ& ΕΓΩ σε ευχαριστώ! Έχει ήδη ξεκινήσει τις προσπάθειες χχααααχ το παλεύει η άτιμη!
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Ευχαριστώ πάρα πολύ vek!!! Ρε συ είναι τέλεια η βρωμίτσα!! Είναι όμως απο τα πιο εξωστρεφή και παρορμητικά κουτάβια που έχω γνωρίσει και δεν φοβάται/προσέχει τίποτα...
Είχες κάνει δλ εξαγωγή στους κυνόδοντες, σφράγισμα ή κάποια άλλη θεραπεία;
οχι απλως τα είχε φαει τοσο που ηταν σαν τα αλλα δοντια, στην προσπαθεια τοου να ανοιξει την καγκελοπορτα και να ξεκολλήσει τις πλακες καρύστου. Δεν είχε φανεί όμως νευρο και απλώς τα ελεγχα μην αλλάξουν χρώμα.Αλλά έχω δει σκύλο με σπασμένο κυνόδοντα που κατεβαινε σε κυνοαθλημα και αφού του τον εβγαλαν χωρίς κανενα θέμα. Αχ μου θυμίζει την ασπρομαυρη και αυτή παλαβή σαν κουτάβι και συνεχίζει ακόμα και σημερα :ROFLMAO::ROFLMAO:
 
  • Like
Reactions: Hammer


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Πάντως @Hammer αν σου πει ο γιατρός, ότι πρέπει να αντικατασταθεί, να του βάλεις έναν από...τιτάνιο; Από τι βάζουν ρε @TARA ; @vek ;
Θα τα σπάει η τσοπάνα μετά.
Της κρεμάς και μια υπέρχοντρη χρυσή αλυσίδα από τα jumbo, να κρέμεται και κανά χαιμαλί...Θεά θα είναι!!!
 
  • Haha
Reactions: vek and Hammer


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Εμενα μου εχει πει κτηνίατρος/οδοντίατρος, οτι σε σπασμένο δόντι - το πολύ σε 3 μήνες θα εχει κανει απόστημα( ειχε μια δικια μου- και οταν το ειδα ηταν ηδη αργα, ειχε κανει κυστη απο κατω και ετσι αφαιρέθηκε το δοντι) και για αυτο θα πρεπει να γινεται οσο το δυνατον πιο γρήγορα αντιμετώπιση!|
Μπορεις να βάλεις σφράγισμα νομίζω!
 
  • Like
Reactions: Hammer


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf