Σπιτάκι Γερμανικού Ποιμενικού


alnotas

Active Member
30 Ιανουαρίου 2017
35
22
Ποιο πιστεύετε ότι είναι το σωστό μέγεθος για σπιτάκι ενήλικου Γ.Π.;
Με ενδιαφέρει το συγκεκριμένο μοντέλο,

Copele Wooden Kennel with Float Roof
και αμφιταλαντεύομαι ανάμεσα στο
Μedium (104 X 70 X 66) και στο
Large (116 X 82 X 76)

H "λογική" λέει Large, αλλά οι διαστάσεις του Medium μου φαίνονται πιο ιδανικές.


Επίσης, αν κάποιος έχει το συγκεκριμένο μοντέλο, ας δώσει μία αξιολόγηση.
Ευχαριστώ
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Άχρηστο σπιτάκι!

Εγώ έχω μια άλλη ερώτηση να σου κάνω, πιο καίρια και πιο ουσιώδης.

Ο σκύλος που θα διατηρείται?
 


alnotas

Active Member
30 Ιανουαρίου 2017
35
22
Ο σκύλος θα διαμένει μέσα στο σπίτι μας.
Το σπιτάκι θα χρησιμοποιείται στο μπαλκόνι (μεζονέτα, το μπαλκόνι έχει σκάλα που κατεβαίνει στον κήπο) για να διαμένει όταν θα λείπουμε για δουλειά/ψώνια κτλ. Δεν θέλω να τον "κλειδώνω" μέσα στο σπίτι όταν θα λείπουμε.

Γιατί άχρηστο; Παρακαλώ εξήγησε.
Ευχαριστώ
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Πάρε μια παλέτα, φτιάξ'τον και μια μαξιλάρα και θα σαι οκ!

Αυτά τα ζώα δεν θα μπουν στην διαδικασία να ξαπλώνουν μέσα εκεί.

Ένα τέτοιο σπιτάκι για να δεχθεί έναν Γερμανικό Ποιμενικό θα πρέπει να είναι τουλάχιστον:

90cm ύψος
120cm μήκος
80cm πλάτος

πράγμα που σημαίνει ότι θα έχεις έναν ολόκληρο όγκο στο μπαλκόνι.

Εφόσον ο σκύλος γενικά θα υπάρχει σε όλους τους χώρους δώστε τα λεφτά από το σπιτάκι (200€) + 400€ και κάν'τον μια βασική υπακοούλα σιγά σιγά να μαθαίνει πως να μένει μόνος του, εντός σπιτιού.

Τέλος, γενικά να ξέρεις ένας τέτοιος σκύλος δεν έχει κανένα μα κανένα πρόβλημα να την πέσει σε οποιδήποτε σημείο. Οπότε και πάλι είναι τζάμπα λεφτά.

Υ.Γ.: Ενημερωτικά, εφόσον παράθεσες συγκεκριμένο link, να σου πω ότι και το Large(235,48€!!!!!!) να πάρεις πάλι μικρό θα είναι. Θέλεις τουλάχιστον τις διαστάσεις που ανέφερα ποιο πάνω, για μπορεί να γυρνά ο σκύλος εντός και να ξαπλώνει άνετα.
 


alnotas

Active Member
30 Ιανουαρίου 2017
35
22
Ευχαριστώ για την απάντηση. Η αλήθεια είναι ότι αρχικά σκέφτηκα να κάνω κάτι μόνος μου (πιάνουν τα χέρια μου, εργαλεία έχω και έχω κάνει αρκετές φορές κατασκευές από ξύλο). Μέχρι που έφτιαξα και προσχέδια στο FreeCad :giggle:

Αλλά με την όλη φάση της καραντίνας είναι δύσκολο να παραγγείλεις πρώτες ύλες τέτοιου τύπου διαδικτυακά.
Το σπιτάκι το σκεφτόμουν πιο πολύ για "τα κρύα".

Ευχαριστώ πάντως.

Υ.Γ. Το ότι δεν θα το έχω εντός σπιτιού, δεν είναι για να μη μου κάνει ζημιά ή κάτι τέτοιο. Πιο πολύ για το ίδιο το σκυλί θα το αφήνω έξω, να έχει άμεση πρόσβαση στον κήπο, να κάνει ελεύθερα τις ανάγκες του και να μην "μελαγχολεί" μέσα στο σπίτι 8 ώρες που θα λείπουμε τις καθημερινές.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Δεν μελαγχολεί ο σκύλος μέσα στο σπίτι.
Αυτό που πρέπει να καταλάβεις είναι ότι θα πρέπει να δημιουργήσεις τις συνθήκες εκείνες όπου ο σκύλος θα πρέπει να λειτουργεί με διακόπτες.
Αυτό σημαίνει ότι ο σκύλος μέσα στο σπίτι θα είναι off. Και όταν λέμε off εννοούμε off.
Αυτό σημαίνει ότι ο σκύλος έξω από το σπίτι θα είναι on και τέντωμα στην άσκηση μέχρι αηδίας.
Μόνο έτσι διατηρείς έναν σκύλο, που δεν μελαγχολεί εν τέλει όπου και αν τον βάλεις.

Το πετυχαίνεις με τέτοια σκυλιά γιατί είναι μεγαλόσωμα. Μέσα στο σπίτι είναι off.
Αν έχεις πετύχεις σπίτια με τέτοια σκυλιά που είναι σωστά μεγαλωμένα είναι συνεχώς ξαπλωμένα και καταλαμβάνουν 1x1 χώρο.
Γι'αυτό θα δεις και πολλούς να σου πουν ότι προτιμούν τα μεγαλόσωμα εντός σπιτιού απ'ότι τα μικρόσωμα. Ο λόγος είναι αυτός, πέφτουν και δεν ξανασηκώνονται.

Την διαμονή στο μπαλκόνι και στον κήπο δεν την θες γιατί είναι και επικίνδυνο για το ίδιο το ζώο...και για άλλους ευνόητους λόγους...που έχουν να κάνουν με εκπαίδευση και διατήρηση ζώου.

Τα περισσότερα μεγαλόσωμα σκυλιά εντός του σπιτιού χρησιμοποιούνται ως «αεροστοπ» πίσω από πόρτες και όμορφα χαλιά 1x1.;)

Ενημερώσου για το πως εσύ θα ανταπεξέλθεις στις ανάγκες του ζώου σου.
Ο σκύλος θα την βρει την άκρη του, αν δεν τον εκπαιδεύσεις θα σου φάει το σπίτι, αν τον εκπαιδεύσεις θα είστε μια χαρά χωρίς μελαγχολίες...

Η απόφαση δική σου...
 


alnotas

Active Member
30 Ιανουαρίου 2017
35
22
Η απόφαση δική σου...
Με έπεισες φίλε μου :giggle:

Μπορείς να μου πεις κατ'επέκταση, τι διαστάσεις Crate να πάρω;

Να πάρω ένα medium/large για να "βγάλω" το πρώτο "κρίσιμο" εξάμηνο ή να πάρω κατευθείαν ένα Jumbo για όλη την διάρκεια της ζωής του σκύλου;
Εκτός από την αρχική εκπαίδευση, πιστεύεις ότι για ένα Γ.Π. συνεχίζει να υπάρχει ανάγκη ύπαρξης crate και κατά την ενηλικίωση;
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
To crate χρησιμοποιείται ως μέθοδο εκμάθησης τουαλέτας, υπομονής, ηρεμίας.
Θα πρέπει να επιλέγεται με βάσει τις ενήλικες διαστάσεις του σκύλου μας, οπότε στην φυλή του Γερμανικού Ποιμενικού είναι οι διαστάσεις που προανέφερα.
Η ποιότητα του crate θα πρέπει να είναι καλή διότι ένα κακής ποιότητας crate εκτός ότι σε βάζει και άλλα επιπλέον έξοδα αγοράς νέου, δημιουργεί και την έννοια της απόδρασης στο ζώο, πράγμα που σημαίνει ότι κυρίως στα κουτάβια θα ξαναπροσπαθεί να δραπετεύει με την πρώτη ευκαιρία.

Από εκεί και πέρα η συμμετοχή του crate στην καθημερινότητα σας έγκειται σε σας και στην επαφή με το ζώο σας, το πόσο δουλεύετε το ζώο καθημερινά, το τι χαρακτήρα έχει. Το ύφος της απορίας σου αφήνει να εννοηθεί αν το χρησιμοποιούμε και στην ενήλικίωση ως...τιμωριτικού χαρακτήρα. Η απάντηση είναι όχι. Δεν είναι τιμωρία το crate, μόνο εκμάθηση. Αν το κρατήσεις λοιπόν και στην ενιλικίωση επειδή, λέμε τώρα, σε βολεύει να τον «παρκάρεις» γιατί είναι ζωηρός, μάλλον κάτι λάθος έχεις κάνει εσύ στην εκπαίδευση του.

Εγώ ας πούμε το χρησιμοποίησα μόνο κατά τους πρώτους μήνες που ήταν ο σκύλος μικρός. Έπειτα η καθημερινότητα μου ήταν τέτοια που είχα ορίσει ότι τον σκύλο μέσα στο σπίτι θέλω να τον βλέπουν συγκεκριμένα άτομα. Όταν ερχόντουσαν διάφορα άλλα άτομα ο σκύλος αποσυρόταν σε κάποιο δωμάτιο. Όχι ότι θα είχα πρόβλημα ακόμα και με κόσμο, πάλι ξαπλωμένος θα ήταν, αλλά λειτουργώ με ξεκάθαρες γραμμές χωρίς εκπτώσεις για να δίνεται και στο ζώο ξεκάθαρη τακτική. Και όπως όλοι γνωρίζουμε η ξεκάθαρη τακτική βοηθά το ζώο να λειτουργεί συγκεκριμένα, και άρα του προσφέρει σιγουριά, και άρα ηρεμία. Αυτή λοιπόν η τακτική με βοήθησε πολύ με τον συγκεκριμένο σκύλο.

 
Last edited:


alnotas

Active Member
30 Ιανουαρίου 2017
35
22
Ευχαριστώ πολύ και πάλι...
... παρόλο που η απάντηση περιείχε μερικά αρνητικώς προκατειλημμένα και βεβιασμένα αρνητικά συμπεράσματα.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Όχι όχι, ούτε καν.
Για το «παρκάρισμα» λες? Χάρην συζήτησης το ανέφερα για να πιάσω και τούτο το σκεπτικό.
Κανένα αρνητικό ύφος ειδικά στην δική σου περίπτωση, απλά θα πρέπει να πιάσω όλη την γκάμα γιατί μας διαβάζουν και άλλοι...
Οπότε το 2° ενικό πρόσωπο που χρησιμοποιήσα ακύρωσε το ή προσπέρασε το για την περίπτωση σου.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


alnotas

Active Member
30 Ιανουαρίου 2017
35
22
Μιλούσα κυρίως για την έκφραση

"Το ύφος της απορίας σου αφήνει να εννοηθεί αν το χρησιμοποιούμε και στην ενήλικίωση ως...τιμωριτικού χαρακτήρα."

Εννοείται ότι το crate είναι "εκπαίδευση" και όχι "τιμωρία" γιατί αν το δει έτσι το ζώο, τότε χάνει την χρησιμότητά του. Δεν το ήξερες ότι δεν το ήξερα, αλλά δεν το ήξερες και ότι...το ήξερα.

Μπορείς να προτείνεις κάποιες μάρκες που θεωρούνται "καλές"; Γιατί προσωπικά όλα ίδια μου φαίνονται από τις φωτογραφίες.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.749
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π