Σπρει για ψύλλους


13 Ιουνίου 2020
21
0
23
Γεια σας,πήρα ένα σπρει για παράσιτα για τον σκυλο μου ο οποίος είναι 1,5 μηνών για ποσο καιρό πρέπει να τον ψεκαζω, τον ψεκαζω κάθε εβδομάδα αλλά αυτό γίνεται για όλο τον χρόνο;
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.077
Athens
Επειδή είναι πολύ μικρό, ρώτα τον κτηνίατρο τι σκεύασμα να πάρεις και κάθε πότε να ψεκάζεις. Έχει ακόμη ψύλλους? Τον βρήκες με ψύλλους?
 


13 Ιουνίου 2020
21
0
23
Επειδή είναι πολύ μικρό, ρώτα τον κτηνίατρο τι σκεύασμα να πάρεις και κάθε πότε να ψεκάζεις. Έχει ακόμη ψύλλους? Τον βρήκες με ψύλλους?
Ο κτηνίατρος μου έδωσε ένα σπρει
Δεν έχω βρει ψύλλους, τα σπρέι τα βάζουμε όταν βρίσκουμε ψύλλους;
Επίσης συνήθως τα σπρέι για ποσο καιρό τα δίνουμε; πχ όλο τον χρόνο
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.077
Athens
Όπα όπα πάμε με τη σειρά...
  • Σπρέυ για ψύλλους βάζουμε μόνο αν βρούμε ψύλλους. Αν δεν βρεις ψύλλους, δεν χρειάζεται. Αργότερα - όχι τώρα - θα του βάλεις περιλαίμια για ψύλλους και άλλα παράσιτα.
  • Ο κτηνίατρος πρέπει να σου εξηγεί ακριβώς τι βάζεις, κάθε πότε και γιατί. Σου τα εξήγησε?
  • Το κουτάβι είναι πολύ μικρό ακόμα. Έπρεπε να μείνει στη μάνα του ακόμη 2 εβδομάδες - αν μπορείς πήγαινέ της το πίσω για 2 εβδοομάδες. Τα κουτάβια τα παίρνουμε από τη μητέρα τους 8 εβδομάδων εκτός αν συντρέχει σοβαρός λόγος (δεν τα θέλει η μάνα, η μάνα πέθανε κλπ.)
  • Έχει ξεκινήσει εμβόλια? Μένει σε εσωτερικό χώρο?
 


13 Ιουνίου 2020
21
0
23
Όπα όπα πάμε με τη σειρά...
  • Σπρέυ για ψύλλους βάζουμε μόνο αν βρούμε ψύλλους. Αν δεν βρεις ψύλλους, δεν χρειάζεται. Αργότερα - όχι τώρα - θα του βάλεις περιλαίμια για ψύλλους και άλλα παράσιτα.
  • Ο κτηνίατρος πρέπει να σου εξηγεί ακριβώς τι βάζεις, κάθε πότε και γιατί. Σου τα εξήγησε?
  • Το κουτάβι είναι πολύ μικρό ακόμα. Έπρεπε να μείνει στη μάνα του ακόμη 2 εβδομάδες - αν μπορείς πήγαινέ της το πίσω για 2 εβδοομάδες. Τα κουτάβια τα παίρνουμε από τη μητέρα τους 8 εβδομάδων εκτός αν συντρέχει σοβαρός λόγος (δεν τα θέλει η μάνα, η μάνα πέθανε κλπ.)
  • Έχει ξεκινήσει εμβόλια? Μένει σε εσωτερικό χώρο?
Δηλαδή το σπρει να το βάλω αργότερα και τώρα να του βάλω ένα περιλαίμιο;
Τα εμβολια δεν τα έχει ξεκινήσει ακόμα, μένει μέσα στο σπιτι αλλά βγαίνει και στο μπαλκόνι
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.077
Athens
  • To σπρευ όπως έγραψα πιο πάνω, το βάζουμε μόνο όταν έχει ήδη ψύλλους.
  • Αργότερα, ίσως από 6 μηνών και πάνω, αλλά θα σου πει με σιγουριά ο κτηνίατρος, θα βάλεις περιλαίμιο που προστατεύει από ψύλλους, τσιμπούριο, σκνίπα.
  • Νομίζω πως έπρεπε ήδη να έχει ξεκινήσει εμβόλια - ο κτηνίατρος τι είπε για τα εμβόλια?
  • Εκεί από όπου το πήρες σου είπαν μήπως έχει ήδη κάνει πρώτο εμβόλιο κλπ.? Αν του έχουν ήδη κάνει θα πρέπει να το ξέρεις και εσύ και ο κτηνίατρος.
  • Τι κουτάβι είναι? Το βρήκες, το αγόρασες, το πήρες από κάποιον που είχε γέννα κουτάβια και σε τι συνθήκες?
 
  • Like
Reactions: SofiaEve


13 Ιουνίου 2020
21
0
23
  • To σπρευ όπως έγραψα πιο πάνω, το βάζουμε μόνο όταν έχει ήδη ψύλλους.
  • Αργότερα, ίσως από 6 μηνών και πάνω, αλλά θα σου πει με σιγουριά ο κτηνίατρος, θα βάλεις περιλαίμιο που προστατεύει από ψύλλους, τσιμπούριο, σκνίπα.
  • Νομίζω πως έπρεπε ήδη να έχει ξεκινήσει εμβόλια - ο κτηνίατρος τι είπε για τα εμβόλια?
  • Εκεί από όπου το πήρες σου είπαν μήπως έχει ήδη κάνει πρώτο εμβόλιο κλπ.? Αν του έχουν ήδη κάνει θα πρέπει να το ξέρεις και εσύ και ο κτηνίατρος.
  • Τι κουτάβι είναι? Το βρήκες, το αγόρασες, το πήρες από κάποιον που είχε γέννα κουτάβια και σε τι συνθήκες?
Διάβασα κάπου στο google ότι δεν κάνει το περιλαίμιο για τα κουτάβια, μόνο το σπρει
Ο κτηνίατρος μου είπε τα εμβολια μπορεί να τα ξεκινήσει όποτε θέλουμε
Δεν έχει κάνει κανένα εμβόλιο
Είναι μικρόσωμο δεν είναι ράτσα, μου το έδωσαν κάποιοι που είχαν γέννα η σκύλα ζει σε σπιτι και τα κουτάβια επίσης
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
819
930
27
ολες αυτες τις ερωτησεις καλο θα ηταν να παρεις ενα τηλεφωνο να τις κανεις και στον κτηνιατρο...
 
  • Like
Reactions: vrmode


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.077
Athens
Διάβασα κάπου στο google ότι δεν κάνει το περιλαίμιο για τα κουτάβια, μόνο το σπρει
Ο κτηνίατρος μου είπε τα εμβολια μπορεί να τα ξεκινήσει όποτε θέλουμε
Δεν έχει κάνει κανένα εμβόλιο
Είναι μικρόσωμο δεν είναι ράτσα, μου το έδωσαν κάποιοι που είχαν γέννα η σκύλα ζει σε σπιτι και τα κουτάβια επίσης
Τα εμβόλια δεν είναι θέμα του πότε θα αποφασίσετε εσείς, αλλά του πότε πρέπει και αυτό πρέπει να το πει κτηνίατρος.

Καλό είναι πάντως να μην βάζουμε γέννες. Γιατί υπάρχουν ήδη πάρα πολλά σκυλιά που ψάχνουν σπίτι - κάποια στιγμή θα πρέπει και αυτά να βρουν. Όσο εμείς βάζουμε γέννες, αυτά δεν θα βρουν ποτέ.
 


13 Ιουνίου 2020
21
0
23
Τα εμβόλια δεν είναι θέμα του πότε θα αποφασίσετε εσείς, αλλά του πότε πρέπει και αυτό πρέπει να το πει κτηνίατρος.

Καλό είναι πάντως να μην βάζουμε γέννες. Γιατί υπάρχουν ήδη πάρα πολλά σκυλιά που ψάχνουν σπίτι - κάποια στιγμή θα πρέπει και αυτά να βρουν. Όσο εμείς βάζουμε γέννες, αυτά δεν θα βρουν ποτέ.
Σε ευχαριστώ
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
819
930
27
Τα εμβόλια δεν είναι θέμα του πότε θα αποφασίσετε εσείς, αλλά του πότε πρέπει και αυτό πρέπει να το πει κτηνίατρος.
Ποσο μαλλον για ενα κουταβι που εχει παρθει απο τη μαμα του πρωιμα και μπορει να μην εχει παρει ολα τα αντισωματα που χρειαζεται απο εκεινη...

Να πω επισης πως καλο εινα να κρατας τα ματια σου ανοιχτα Μαριε, διοτι ενα κουταβι που εχει παρθει πρωιμα απο την μητερα πολλες φορες εμφανιζει προβληματα συμπεριφορας στην πορεια. Ελπιζω να εχεις την ενεργεια και τον χρονο που χρειαζεται για να δουλεψεις μαζι με το μικρο σε ο,τι και αν τυχει στο μελλον :)
 
  • Like
Reactions: vrmode


13 Ιουνίου 2020
21
0
23
Ποσο μαλλον για ενα κουταβι που εχει παρθει απο τη μαμα του πρωιμα και μπορει να μην εχει παρει ολα τα αντισωματα που χρειαζεται απο εκεινη...

Να πω επισης πως καλο εινα να κρατας τα ματια σου ανοιχτα Μαριε, διοτι ενα κουταβι που εχει παρθει πρωιμα απο την μητερα πολλες φορες εμφανιζει προβληματα συμπεριφορας στην πορεια. Ελπιζω να εχεις την ενεργεια και τον χρονο που χρειαζεται για να δουλεψεις μαζι με το μικρο σε ο,τι και αν τυχει στο μελλον :)
Σε ευχαριστώ για την βοήθεια. Επίσης θα πάρω τον κτηνίατρο να ρωτήσω
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι με την σειρά

1. Το κουτάβι πίσω στην μάνα του μέχρι να κλείσει τους 2 μήνες αν και εφόσον η μάνα ζει σε κανονικές συνθήκες. Από ό,τι καταλαβαίνω Δεν έχεις εμπειρία και το κουτάβι επειδή το χωρισατε πρόωρα από την μάνα του, πολύ πιθανόν να βγάλει προβληματικές συμπεριφορές που σε συνδυασμό με την απειρία σου δεν θα έχει καλά αποτελέσματα για να έχετε μια καλή συμβίωση.

2. Ψάξε για άλλον κτηνίατρο. Για έναν σοβαρό.

3. Άρχισε το διάβασμα του φόρουμ. Έχει άπειρα θέματα για ότι κατηγορία φανταστείς και θα σου λύσει πολλές απορίες και γενικότερα θα σε βοηθήσει να έχεις μια πιο απροβλημάτιστη συμβίωση με το σκυλάκι σου.
 
  • Like
Reactions: p__nat and vrmode