Σταφυλοκοκκος


giannis dogo

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2012
191
0
Γεια σας παιδια εδω κ ενα μηνα ο ντιεγκο εχει κοκκινιλες στο δερμα του,,,ο κτηνιατρος μου ειπε οτι ειναι σταφυλοκοκκος..κ μου εδωσε ενα ειδικο σαμπουαν τον εχω πλεινει 4 φορες μεσα σε 15 μερες ακομα δν ειδα αποτελεσματα :( μου ειπε αν δν σταματησει να του δωσω αντιβιωση,δν θελω ομως να μπω σε αυτη τη διαδικασια για την υγεια του σκυλου υπαρχει καποιος αλλος τροπος?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Αντιβίωση πρέπει να πάρει οπωσδήποτε. Και όσο το νωρίτερο, τόσο καλύτερα.
Σταφυλόκοκκο όμως, πως έπαθε;
Ο οποίος είναι ιδιαίτερα κολλητικός, ακόμη και για τον άνθρωπο και πρέπει ο σκύλος να είναι σε "καραντίνα".
 


giannis dogo

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2012
191
0
πως επαθε δν ξερω...εχω ακουσει περιπτωσεις που πηρανε αντιβιωση εφυγε κ μετα ξαναβγηκε
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Βεβαίως και μπορεί να ξαναβγεί.
Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα κάνεις τώρα, όσα απαιτούνται.
 




giannis dogo

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2012
191
0
θα περιμενω ακομα λιγο να δω πως θα εξελιχθει με το σαμπουαν κ μετα ειναι μονοδρομος...
 










fotis_utmost

Well-Known Member
23 Απριλίου 2012
501
0
California
Kαι μεις ρε γαμώτο κάπου κολλήσαμε σταφυλόκοκκο.

Έβγαλε το 1ο σημάδι την Παρασκευή και μέχρι χθες βράδυ έβγαλε μπόλικα σε κεφάλι, και ένα-δυο σε πόδι. Το πρωί πήγαμε σε γιατρό που πήρε ξέσμα και έκανε τη διάγνωση. Έκανε μια ένεση αντιβίωσης και μας είπε ότι αν δε περάσει τις επόμενες δυο βδομάδες θα πρέπει να πάμε να τη ξαναδεί.

Πού μπορεί να κόλλησε ρε γμτ...

Τελικά σε άνθρωπο κολλάει ή είμαστε οκ;
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
ναι κολλαει και σε ανθρωπο...
γιαννη το σαμπουαν ειναι καλο και λογικα εχει προσθεσει το ακτιμπακ...
αντιβακτηριδιακο..
παρε και την αντιβιωση που συστηνει ο κτηνιατρος...
ο σταφυλοκοκκος ειναι απο τα πλεον διαδεδομενα μιροβια που συνανταμε στην καθημερινοτητα μας..
ο σκυλος μπορει να το κολλησει πολυ ευκολα ακομα και περνωντας απο ενα σημειο που ειχε νωριτερα αρουραιος...
ο μολοσσος ειναι αποκτησει πριν χρονια τον αντιμετωπισαμε με το ιδιο σαμπουαν και μια αλλοιφη την μπακτορμπαν και δεν εμφανισθηκε ξανα...
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Πήρε ξεσμα ο γιατρός ή απλα τα είδε και το είπε;Η δικια μου έπαιρνε τσάμπα αντιβιωσεις και τελικα δεν είχε σταφυλοκοκκο!Και όλα αυτα επειδη οι γιατροί το υπεθεταν με το μάτι!Ο σταφυλοκοκκος υπάρχει στο δέρμα του σκυλου όπως και σε εμάς (πχ πίσω απο τα ρουθουνια)αλλα αυτο δε σημαίνει ότι νοσουμε!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Last edited:


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Staphylococcus (pseudo)intermedius ειναι φυσιολογικος "κάτοικος" του δέρματος του σκύλου. Στον άνθρωπο ο staphylococcus aurus.

Συνήθως η μόλυνση με σταφυλοκοκκους ειναι δευτερεύουσα.
 




Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Η δεμοδήκωση, απ'ότι έχω διαβάσει εδώ, είναι κληρονομική και περνάει από τη μάνα στα κουτάβια. Πες σε αυτόν που σου έδωσε το κουτάβι σου ότι είναι άλλος ένας λόγος να μην ξανακάνει γέννα αυτή η σκύλα...
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf