Στείρωσε τα σκυλιά σου


Ευαγγελία1987

Well-Known Member
20 Απριλίου 2018
77
33

Στείρωσε τα σκυλιά σου. Είναι ζοφερό οτι με ένα εκατομμύριο αδέσποτα και τους όντως φιλόζωους να πεθαίνουμε στην κούραση, κάποιοι νομίζουν οτι η στείρωση είναι μόνο για τα αδέσποτα. Hallo? Πώς έχουν την εντύπωση οτι δημιουργούνται συνεχώς νέα αδέσποτα;;; Όχι με διχοτόμηση πάντως. Απο ανεύθυνους ιδιοκτήτες και είναι τρομερά πολλοί.

Στείρωσε τα σκυλιά σου. Οι λόγοι είναι πολλοί και σημαντικοί. Αρχικώς, άν έχεις ένα ή παραπάνω κορίτσι, οι αρσενικοί θα σάς παίρνουν στο κατόπι με σκοπό να ζευγαρώσουν. Εάν την προσεγγίζουν δύο παραπάνω, θα αλληλοτραυματιστούν για να κάνουν ο,τι είναι προγραμματισμένοι να κανουν.

Έπειτα, τα κορίτσια που δεν στειρώθηκαν και δεν αναπαράγονται, κινδυνεύουν απο πυομήτρα και ψευδοκύηση.

Τα αγόρια λυσάνε έτσι και μυρίσουν θηλυκό σε οίστρο. Πριν στειρώσω το αγόρι μου, έκλαιγε με τις ώρες γιατί είχε δεί μία.

Στη συνέχεια, και είναι απολύτως προφανές, δεν μπορείς να ξέρεις οτι καμιά στιγμή δεν θα ζευγαρώσει. Και τότε τί; Έκτρωση; (Πολύ) Καθυστερημένη στείρωση;; Θα φροντίσεις να πάνε τα κουταβια σε σπίτια που θα τα αγαπούν, καταλαμβάνοντας θέσεις ζώων που είναι ήδη μήνες και χρόνια στον δρόμο;;;

Τέλος, σκεφτείτε λόγο και τους όντως φιλόζωους που έχουμε πεθάνει στην κούραση κι στα έξοδα να μεγαλώνουμε τις γέννες αλλονών. Όχι όποιων και όποιων αλλονών. Αλλονών που έχουν και άποψη εναντίον της στείρωσης.
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Να πω ή θα με κράξεις πάλι;

Έχω στειρώσει το σκυλί μου (σε ανύποπτο χρόνο, πριν γίνει δικό μου) και έχω στειρώσει αρκετά άλλα αδέσποτα

Σου είπα και πριν, σας σκεφτόμαστε αλλά και εσείς πρέπει να σκεφτείτε τον εαυτό σας
 




Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Εγώ το Δία δεν το στειρωνω.
Γενικα.

Μη στειρωσεις το σκύλο σου αν μπορείς να προσέχεις και είσαι 100000% σίγουρος ότι δε θα ζευγαρώσει.
Μη στειρώσεις το σκύλο σ αν δε συντρέχει λόγος υγειας
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Οι δυτικοί κτηνιατροι σταδιακά εγκαταλείπουν τις παλιες αντιλήψεις περί στείρωσης (ναι, παλιες, γιατι στην Αμερική όλη η φάση με τις μαζικές στειρωσεις δεσποζόμενων αρχισε κατα τη δεκαετία του 80) και λένε την ωμή αλήθεια

Ειδικά για την πρωιμη στείρωση

Αλλά και όχι μόνο (πχ στα θηλυκά η στειρωση μειώνει το προσδόκιμο ζωής που κανονικά χάρη στις ορμόνες ειναι μεγαλύτερο απο το προσδοκιμο ζωής των αρσενικών).

Αλλά που εμείς. Εμείς τωρα ανακαλύψαμε τη στειρωση, όταν ο υπολοιπος κόσμος την παρατάει, και κολλησαμε άσχημα.

Όχι δεν στειρώνω τον σκυλο μου και ούτε πρόκειται να το κάνω χωρίς λόγο υγειας.

Γουστάρεις στειρωσεις;
ΑΡΧΙΣΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ.
 
Last edited:


DIAS123

Well-Known Member
29 Μαρτίου 2018
58
31
42
Οι δυτικοί κτηνιατροι σταδιακά εγκαταλείπουν τις παλιες αντιλήψεις περί στείρωσης (ναι, παλιες, γιατι στην Αμερική όλη η φάση με τις μαζικές στειρωσεις δεσποζόμενων αρχισε κατα τη δεκαετία του 80) και λένε την ωμή αλήθεια

Ειδικά για την πρωιμη στείρωση

Αλλά και όχι μόνο (πχ στα θηλυκά η στειρωση μειώνει το προσδόκιμο ζωής που κανονικά χάρη στις ορμόνες ειναι μεγαλύτερο απο το προσδοκιμο ζωής των αρσενικών).

Αλλά που εμείς. Εμείς τωρα ανακαλύψαμε τη στειρωση, όταν ο υπολοιπος κόσμος την παρατάει, και κολλησαμε άσχημα.

Όχι δεν στειρώνω τον σκυλο μου και ούτε πρόκειται να το κάνω χωρίς λόγο υγειας.

Γουστάρεις στειρωσεις;
ΑΡΧΙΣΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ.
μπορει να μειωνει το προσδοκιμο ζωης στα θυλικα που αυτο δεν το ξερω αλλα για να το λες μπορει να εχεις δικιο. αλλα ομως υπαρχει κινδυνος πυομητρας μαστιτιδας που και παλι δεν την γλυτωνουν εαν δεν γινει στειρωση..
οπως και οτι οταν εχουν περιοδο λερωνουν παντου γιατι δεν εχουμε ολοι αυλη, η αυλη σημερα ειναι δυσευρετο ειδος.
Ασε που οταν εχουν περιοδο δεν τολμας τα θυλικα να τα βγαλεις εξω γιατι ερχονται αγριεμενοι οι αρσενικοι και δεν μπορεις να τους διωξεις και κινδυνευεις και συ ο ιδιος να τα βαλεις με τους αρσενικους που μαζευονται.
 




ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Απόψε λέωω να μην κοιμηηηηθουυυμεεεεεεεεεεε
Εντάξει όχι μόνο απόψε .
Πόσες φορες θα επαναληφθεί η ίδια ακριβώς συζήτηση;
Ειδικά για τα γκολντεν ριτρίβερς θα έπρεπε να γράψεις(και αυτό το τονίζουν και οι ίδιοι οι συγγραφείς του άρθρου σου), γιατί αν κοίταζες λίγο παραπέρα:
Association of cancer-related mortality, age and gonadectomy in golden retriever dogs at a veterinary academic center (1989-2016)
Intact female dogs had shorter life spans than spayed female dogs (p<0.0001), but there were no differences between intact and castrated males. Intriguingly, being spayed or neutered did not affect the risk of a cancer related death but increasing age did. [...] Overall golden retriever dogs have a substantial risk of cancer related mortality in a referral population and age appears to have a larger effect on cancer related mortality than reproductive status
fun fact; Τα golden retrievers οι κτηνιατροι τα αποκαλούν χαϊδευτικά cancer retrievers (black humor)

Αλλά και όχι μόνο (πχ στα θηλυκά η στειρωση μειώνει το προσδόκιμο ζωής που κανονικά χάρη στις ορμόνες ειναι μεγαλύτερο απο το προσδοκιμο ζωής των αρσενικών).
Όταν ο κυριος D.J.Waters δηλώνει ευθαρσώς οτι η δειγματοληψία της έρευνάς του γίνεται από τον ίδιο , αφού επισκεφτηκε (πάλι ο ίδιος) τα σκυλιά στα σπίτια τους για να τα εξετάσει(ο ίδιος), και μίλησε (ο ίδιος) με τους ιδιοκτήτες και τους εκτροφείς τους , για να βεβαιωθεί οτι δεν θα μαζέψει ψευδή στοιχεια για την έρευνά του...εμείς θα βασιστούμε στα (σίγουρα αληθή) δεδομένα του;
Εγώ πάντως όχι. Θα διαβάσω ξανά και λίγο παραπέρα.
Reproductive Capability Is Associated with Lifespan and Cause of Death in Companion Dogs
peer reviewed και εδώ μαζέψανε 70.000 σκυλιά 180 φυλές, όχι 90 σκυλια - ''προσεκτικά επιλεγμένα'' από τους ίδιους
We found that sterilization significantly affected survival in both males (
 = 446, P<10−6) and females (
 = 1372, P<10−6) (Figure 1A). Sterilization increased life expectancy by 13.8% in males and 26.3% in females among the FC dogs.
Και γιατί δεν πρέπει να πανικοβαλόμαστε από μια έρευνα που συγκρινε μονο την εμφανιση καρκίνου στα στειρωμένα v αστείρωτα
We found a striking effect of sterilization on cause of death (Figure 1B). Sterilized dogs were dramatically less likely to die of infectious disease (
 = 184.4, P<10−6), trauma (
 = 268.7, P<10−6), vascular disease (
 = 8.25, P = 0.004), and degenerative disease (
 = 7.7, P = 0.006). In contrast, sterilized dogs died more commonly from neoplasia (
 = 300.4, P<10−6) and immune-mediated disease (
 = 167.2, P<10−6). We saw effects of sterilization both on common causes of death, as well as on more rare causes (e.g., vascular disease). We also found that even within specific age bins, there were visible differences in causes of death for sterilized and intact dogs (Figure S1).
Αν το σκυλί φτάνει στειρωμένο σε μεγαλύτερη ηλικία , ε θα εμφανίσει και συχνότερα καρκίνο.

Για τα πολιτικά: αν μπορούσα να στειρωθώ άτεκνη χωρίς δράματα, ναι θα στειρωνώμουν χτες. Εχοντας γνώσει επιπλοκών και ρίσκων. Οχι που θα κάτσω να πονάω.:p
 
Last edited:


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
@Eroe
Που ησουν εσυ βρε παιδι μου πριν το Νοεμβρη;
Μεταγραφαρα σε κοβω :) (y)

@Ευαγγελία1987 Ο @tasos malinoua οχι μονο δε στειρωνει αλλα βαζει και γεννες...
Γιατί είπε κάτι καινουριο απ' αυτά που λέγαμε τον Νοέμβρη; Μονο που αντί να ξεκινήσει από το μπλογκ της συμφοράς, που διαβασαν 100 ξεχωριστές ερευνες :ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
πήγε κατευθείαν στο ζουμί και πήρε και την απάντηση άμεσα.
 






gsd364546

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2016
382
288
30
Εγω θελω να δω τη μελετη για το προσδοκιμο ζωης...επισης θελω να δω την ερευνα που αναφερει οτι ο λογοςβπου τα θυληκα εχουν μεγαλυτερο προσδοκιμο ειναι ορμονικος (προτιμω μετα αναλυση αλλα ας μην ειμαι πλεονεκτης)
 
  • Like
Reactions: ioanna a


gsd364546

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2016
382
288
30
Intriguingly, being spayed or neutered did not affect the risk of a cancer related death but increasing age did.
Αν αυτη ειναι η μελετη κατα της στειρωσης τοτε σκεψου πως θα ηταν οι υπερ.
 
  • Like
Reactions: ioanna a


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Και δειτε τωρα τι γίνεται..
ένας λέει για να το λές εσύ θα ισχύει, ο άλλος λέει δεν θα διαβάσω τέτοια ώρα, και χρυπήσατε λάικ(δηλαδή συμφωνήσατε, σας άρεσε, το πιστέψατε κάτι τέτοιο)
Διάθεση για κριτική 0. Πιστεύετε ό,τι θέλετε.
Και μετά κατηγορείτε(όχι εσείς συγκεκριμένα) και τις φιλοζωικές οτι προπαγανδίζουν υπέρ της στείρωσης.Σας αγαπώ αλλά είστε ρεζιλάκια.
Intriguingly, being spayed or neutered did not affect the risk of a cancer related death but increasing age did.
Αν αυτη ειναι η μελετη κατα της στειρωσης τοτε σκεψου πως θα ηταν οι υπερ.
Χαζούλι αυτό δεν ηταν κατά της στείρωσης, δεν είναι ούτε κάν υπέρ. Είναι απόσπασμα από το:
Association of cancer-related mortality, age and gonadectomy in golden retriever dogs at a veterinary academic center (1989-2016)
Το οποίο εξετάζει απλά από τί και πότε πεθαίνουν ποιοί σκύλοι.Και βλέπει τους αστείρωτους να πεθαίνουν πιο νωρίς , πριν προλάβουν να εμφανίσουν καρκίνο.

Εγω θελω να δω τη μελετη για το προσδοκιμο ζωης...επισης θελω να δω την ερευνα που αναφερει οτι ο λογοςβπου τα θυληκα εχουν μεγαλυτερο προσδοκιμο ειναι ορμονικος (προτιμω μετα αναλυση αλλα ας μην ειμαι πλεονεκτης)
Το δευτερο λινκ της Ηρώης ενδιαφέρεται συγκεκριμένα στο προσδόκιμο ζωής...μπες και διαβασε την έρευνα που σου έβαλε στο σύνδεσμο.
Το δευτερο δικό μου λινκ επίσης εξετάζει πολύ αναλυτικά το προσδόκιμο ζωής και καταλήγει, αντίστροφα οτι στα στείρωμένα είναι αυξημένο. Μπες και διάβασε το και αυτό, είναι καλό καταπολεμά την κατάθλιψη(που σου προκάλεσε ο Waters)
 


gsd364546

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2016
382
288
30
Και δειτε τωρα τι γίνεται..
ένας λέει για να το λές εσύ θα ισχύει, ο άλλος λέει δεν θα διαβάσω τέτοια ώρα, και χρυπήσατε λάικ(δηλαδή συμφωνήσατε, σας άρεσε, το πιστέψατε κάτι τέτοιο)
Διάθεση για κριτική 0. Πιστεύετε ό,τι θέλετε.
Και μετά κατηγορείτε(όχι εσείς συγκεκριμένα) και τις φιλοζωικές οτι προπαγανδίζουν υπέρ της στείρωσης.Σας αγαπώ αλλά είστε ρεζιλάκια.

Χαζούλι αυτό δεν ηταν κατά της στείρωσης, δεν είναι ούτε κάν υπέρ. Είναι απόσπασμα από το:
Association of cancer-related mortality, age and gonadectomy in golden retriever dogs at a veterinary academic center (1989-2016)
Το οποίο εξετάζει απλά από τί και πότε πεθαίνουν ποιοί σκύλοι.Και βλέπει τους αστείρωτους να πεθαίνουν πιο νωρίς , πριν προλάβουν να εμφανίσουν καρκίνο.


Το δευτερο λινκ της Ηρώης ενδιαφέρεται συγκεκριμένα στο προσδόκιμο ζωής...μπες και διαβασε την έρευνα που σου έβαλε στο σύνδεσμο.
Το δευτερο δικό μου λινκ επίσης εξετάζει πολύ αναλυτικά το προσδόκιμο ζωής και καταλήγει, αντίστροφα οτι στα στείρωμένα είναι αυξημένο. Μπες και διάβασε το και αυτό, είναι καλό καταπολεμά την κατάθλιψη(που σου προκάλεσε ο Waters)
Sorry τωρα την είδα. κλειδωμενη μελέτη αλλα να ναι καλα οι πειρατες. ειδα και αυτο στο τέλος
We
could not attribute the ovary-associated longevity advantage in
dogs to resistance against a particular disease. Instead, we
observed a robust ovarian association with longevity that was
independent of cause of death
, suggesting that a network of
processes regulating the intrinsic rate of aging is under ovarian
control. Future studies in dogs and women are warranted to
define specific ovarian longevity factors and to identify ovary-
sensitive biological processes that promote healthy longevity.
Pet dogs should provide a tractable mammalian model to
investigate the mechanisms of how ovaries orchestrate
extended longevity in both species.
Που σημαίνει συνοπτικά "βρίσκουμε μια συσχέτιση αλλά δεν μπορουμε να δώσουμε αιτιακή σχέση και δεν υπάρχει υφιστάμενη βιβλιογραφια αναμένουμε περισσότερες μελέτες." Κάνοντας μια γρήγορη αναζήτηση δε βρισκω ικανοποιητικό αριθμό μελετών που να διαψεύδουν η να ενυσχίουν τα πάραπανω επιχειρήματα αν έχει η εροε να μας δώσει.
 
  • Like
Reactions: ioanna a and mareco


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Sorry τωρα την είδα. κλειδωμενη μελέτη αλλα να ναι καλα οι πειρατες. ειδα και αυτο στο τέλος
We
could not attribute the ovary-associated longevity advantage in
dogs to resistance against a particular disease. Instead, we
observed a robust ovarian association with longevity that was
independent of cause of death
, suggesting that a network of
processes regulating the intrinsic rate of aging is under ovarian
control. Future studies in dogs and women are warranted to
define specific ovarian longevity factors and to identify ovary-
sensitive biological processes that promote healthy longevity.
Pet dogs should provide a tractable mammalian model to
investigate the mechanisms of how ovaries orchestrate
extended longevity in both species.
Που σημαίνει συνοπτικά "βρίσκουμε μια συσχέτιση αλλά δεν μπορουμε να δώσουμε αιτιακή σχέση και δεν υπάρχει υφιστάμενη βιβλιογραφια αναμένουμε περισσότερες μελέτες." Κάνοντας μια γρήγορη αναζήτηση δε βρισκω ικανοποιητικό αριθμό μελετών που να διαψεύδουν η να ενυσχίουν τα πάραπανω επιχειρήματα αν έχει η εροε να μας δώσει.
Χωρις τυχαιοποιηση, χωρίς συγκεκριμένο χρονικό διάστημα όπου ζήσαν τα σκυλιά, μαζεύοντας μόνο στοιχεία από τα ροτβάιλερ που του άρεσαν, και με τέτοια στατιστική επεξεργασία που έκανε στο μικροσκοπικό δείγμα του, για εμένα δεν βρήκε ούτε κάν συσχέτιση.
(Και το δευτερο δικό μου λινκ -με ελαφρως μεγαλύτερο και πιο αξιόπιστο δειγμα-τον διαψευδει)

Κατα τα άλλα για μετα-αναλύσεις και περισσότερες μελετες που να κοιτάζουν το ίδιο πράγμα...(μακροβιότητα στειρωμένων/αστείρωτων) ...δύσκολα. Αλλά φαντάζομαι οτι δεν το έχουν μόνο οι κτηνίατροι αυτό το κουσούρι:p
 


gsd364546

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2016
382
288
30
Χωρις τυχαιοποιηση, χωρίς συγκεκριμένο χρονικό διάστημα όπου ζήσαν τα σκυλιά, μαζεύοντας μόνο στοιχεία από τα ροτβάιλερ που του άρεσαν, και με τέτοια στατιστική επεξεργασία που έκανε στο μικροσκοπικό δείγμα του, για εμένα δεν βρήκε ούτε κάν συσχέτιση.
(Και το δευτερο δικό μου λινκ -με ελαφρως μεγαλύτερο και πιο αξιόπιστο δειγμα-τον διαψευδει)

Κατα τα άλλα για μετα-αναλύσεις και περισσότερες μελετες που να κοιτάζουν το ίδιο πράγμα...(μακροβιότητα στειρωμένων/αστείρωτων) ...δύσκολα. Αλλά φαντάζομαι οτι δεν το έχουν μόνο οι κτηνίατροι αυτό το κουσούρι:p
Τετοιες μελετες δινουν τροφη για ερευνα αλλα σιγουρα ουτε η μια ουτε η αλλη σχηματιζουν συναινεση. Μεχρι τοτε παμε επαγωγικα καλο υπνο.
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Τετοιες μελετες δινουν τροφη για ερευνα αλλα σιγουρα ουτε η μια ουτε η αλλη σχηματιζουν συναινεση. Μεχρι τοτε παμε επαγωγικα καλο υπνο.
Τωρα; Η μέρα ξεκίνησε, καλές σκυλοβόλτες λέμε.
 
  • Like
Reactions: Hiraeth


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Τωρα; Η μέρα ξεκίνησε, καλές σκυλοβόλτες λέμε.
Καλη σκυλοβολτα.

Όταν επιστρέψεις και εάν έχεις χρόνο μ ξεκαθαρίζεις κάτι?

Θα στειρωνες οποιονδήποτε σκυλο είχες εάν ήξερες ότι 1ον ο σκύλος δε θα ζευγαρώσει ποτέ και 2ον δεν συνετρεχε κάποιος σοβαρός ιατρικός λόγος?
 
  • Like
Reactions: ioanna a


gsd364546

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2016
382
288
30
Τωρα; Η μέρα ξεκίνησε, καλές σκυλοβόλτες λέμε.
Και 10 το πρωι να πάω για υπνο για μενα ακομα εοναι νυχτα της προηγουμενης. Αα δε παω καλα καληνυκτα :p
 
  • Like
Reactions: ioanna a