Στείρωση Αρσενικού


NOGAF

New Member
30 Μαρτίου 2021
2
0
22
Γεια σας! Έχω ένα πανέμορφο λαμπραντορακι θα γίνει 2 χρόνων σε λίγους μήνες. Αυτό που έχει αρχίσει τελευταία να με ανησυχεί είναι η συμπεριφορά του στην βόλτα μας. Είναι φοβερός , πολύ φιλικός και κοινωνικός και με τους ανθρώπους και με ο,τι άλλο ζώο πετυχαίνουμε, το μόνο προβληματακι που έχουμε τελευταία είναι ότι μυρίζει πολύ έντονα και γλείφει μέχρι να τον σταματήσω τα ούρα θηλυκών (πιθανόν) σκύλων. Και όταν τον σταματάω , γεμίζει σάλια το στόμα του, και προφανώς θέλει να το ξανά κάνει. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχει δείξει ποτέ τις ορμές του( δεν έχει καβαλήσει ποτέ τίποτα και γενικά δεν έχει δείξει ποτέ συμπεριφορά σκύλου που θέλει να ζευγαρώσει) . Το θέμα είναι ότι δεν θέλω να τον πάω για ζευγάρωμα γιατί πιστεύω πως μετά θα γίνει ζωηρό και θα ζητά συνέχεια , θα βλέπει θηλυκά και θα θέλει να κάνει την πράξη του , ενώ μέχρι τώρα απλά παίζει. Οπότε έχω αρχίσει να σκέφτομαι για στείρωση. Είναι κάτι που δεν θα ήθελα να κάνω ποτέ, γιατί έχω στο μυαλό μου ότι του στερω 100% κατι φυσιολογικο και ότι μετά από αυτό δεν θα είναι το ίδιο χαρούμενο σκυλάκι που είναι τώρα. Σε αυτή τη φάση , δεν το σκέφτομαι ακόμα σοβαρά , γιατί η κατάσταση είναι κάπως διαχειρίσιμη, απλά φοβάμαι μην γίνει χειρότερο και για αυτόν . Ποια είναι αποψη σας ; Είναι πιο κακό να του κάνω στείρωση ή να τον αφήσω να είναι έτσι και ουσιαστικά να βασανίζεται όσο περνά ο καιρός και πιο πολύ;
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
1ο Έχεις Λαμπ με ότι σημαίνει αυτό.

2ο Άσε το σκυλί όπως γεννήθηκε.

3ο Δεν υπάρχει λόγος να ζευγαρώσει και δεν θα πάθει τίποτα.

4ο Αν δεν το είπα έχεις Λαμπ

* ΥΓ
Όταν λέμε Λαμπ προϋπόθεση είναι να ΕΙΝΑΙ Λαμπ :giggle:
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Είναι φοβερός , πολύ φιλικός και κοινωνικός και με τους ανθρώπους και με ο,τι άλλο ζώο πετυχαίνουμε, το μόνο προβληματακι που έχουμε τελευταία είναι ότι μυρίζει πολύ έντονα και γλείφει μέχρι να τον σταματήσω τα ούρα θηλυκών (πιθανόν) σκύλων.
Τυπική συμπεριφορά.
 
  • Like
Reactions: NOGAF


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Κάποιες συμπεριφορές δεν είναι σίγουρο ότι θα φύγουν. Μπορεί να έχεις στειρωμένο αρσενικό αλλά να συνεχίζει να λερώνει μαξιλάρια ή να καβαλάει.

Για αρχή προσπάθησε να καθιερώσεις την συμπεριφορά που θες. Έχω δει αρσενικό σκύλο σε στάση αναμονής και κοντά του να περνάει θηλυκιά σε οίστρο. Αν πιστεύεις ότι έχεις αυτή την δυνατότητα προσπάθησε και σε 6-8μηνες το ξανασκέφτεσαι.

Απλά είναι λάθος να θεωρούμε ότι φταίνε ορμόνες μόνο σε θέματα συμπεριφοράς. Με αυτή τη λογική τα κυρίαρχα σκυλιά να τα θανατωνουμε μια μέρα νωρίτερα.
 
  • Like
Reactions: NOGAF




Loup-Garou

Member
13 Ιουνίου 2015
13
3
44
Βόλος
Να ρωτήσω κατι για την στειρωση μιας και ειναι πρόσφατο το θεμα
Καναμε στειρωση σημερα το πρωι και απο της 12 που πηρα το σκυλι δεν μπορει να ξαπλώσει
Ειναι ολη την ωρα ορθιο
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.791
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf