Στείρωση εγκύου σκύλας

Στείρωση Εγκύου Σκύλας - Υπέρ ή Κατά;


  • Total voters
    287

Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.325
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Με αφορμή ένα σύντομο διάλογο με τη γαλάζιο, ερωτώ. Ασχέτως της γνώμης που έχετε για την έκτρωση στους ανθρώπους είστε υπέρ ή κατά της στείρωσης/έκτρωσης εγκύου σκύλας, εάν κι εφόσον δεν είναι ετοιμόγεννη και ο γιατρός το επιτρέπει χωρίς επιφυλάξεις για την υγεία της?
 


mitsakos

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2008
273
0
υπερ εφοσον θα σκευτομουν απο πριν ετσι κ αλλιως να την στειρωσω
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
υπερ ειδικα αν ειναι αδεσποτουλα.σκευτομαι τη ζωη π θα κανουν αν γεννηθουν και αλλα κουταβια στο δρομο...
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Εμένα έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να λέω πως το μόνο που καταφέρνουμε συγκρίνοντας ανθρώπους με σκυλούς, είναι να εξάγουμε επισφαλή συμπεράσματα.

Τέλος πάντων, στο θεμα μας…
Εννοείται πως είμαι υπέρ, εάν η σκύλα δεν είναι ετοιμόγεννη και αν ο κτηνίατρος ανεπιφύλακτα το επιτρέψει, όπως εννοείται πως είμαι υπέρ της στείρωσης όλων των αδέσποτων ζώων ανεξαιρέτως.
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
εγω τωρα εννοειται πως ψηφισα κατα,αλλα εχω δωσει τοσο αγωνα σε παμπολλα ανθρωποφορουμ για τις εκτρωσεις,που αδυνατω να το κανω και εδω :lol: (και ναι,για μενα ειναι ακριβως το ιδιο ανθρωπος και σκυλος και οποιοδηποτε θηλαστικο και οποιοδηποτε ον σε κατασταση εγκυμοσυνης).
 






Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.325
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
galazio said:
και ναι,για μενα ειναι ακριβως το ιδιο ανθρωπος και σκυλος και οποιοδηποτε θηλαστικο και οποιοδηποτε ον σε κατασταση εγκυμοσυνης
Ναι γαλάζιο μου, αλλά τότε πρέπει να αποδεχτείς ότι όλοι οι σκύλοι έχουν δικαίωμα στο σεξ και ότι ο διαχωρισμός σε φυλές είναι κάτι άκρως φασιστικό. Γιατί μόνο σε κατάσταση εγκυμοσύνης? Μια θεωρία την ασπαζόμαστε ως έχει, όχι μόνο κομμάτια της!
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
ROTTIE said:
Εμένα έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να λέω πως το μόνο που καταφέρνουμε συγκρίνοντας ανθρώπους με σκυλούς, είναι να εξάγουμε επισφαλή συμπεράσματα.

.
κι εμενα εχει μαλλιασει η γλωσσα μου να λεω πως ακομη και ανθρωπους με σκυλους να συγκριναν καποιοι (και ισως κι εσυ) παλι θα εισασταν υπερ της εκτρωσης (με τα δικα σας επιχειρηματα)..κανω λαθος?

και να ρωτησω και κατι...εαν η σκυλα ηταν το απολυτα επιτυχημενο ζευγαρωμα ,απο σωστο εκτροφεα,αλλα ας πουμε πως οι ξαφνικες συνθηκες (αρρωστια,σοβαρα προβληματα του εκτροφεα) δεν του αφηναν περιθωριο να διαθεσει τα κουταβια ,παλι υπερ της εκτρωσης της αρα και στειρωσης θα εισασταν?
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.325
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Προσωπικά γαλάζιο ναι. Εάν κι εφόσον δεν υπήρχε άλλη λύση... Να τα αναλάμβανε άλλος π.χ.

Όσο για τους ανθρώπους... Είμαι υπέρ σε περιπτώσεις εγκυμοσύνης ανήλικης, ελλείψει βοήθειας απ' το οικογενειακό της περιβάλλον και σε περιπτώσεις βιασμού. Όμως δεν νομίζω ότι αξίζει να το συζητήσουμε εδώ. Είναι τεράστιο κεφάλαιο, δε θα μας βγάλει πουθενά. Άλλωστε, μιλάω με μεγάλη επιφύλαξη. Στην ουσία δεν έχω αποφασίσει ακόμα. Όσον αφορά στον εαυτό μου τουλάχιστον είμαι απολύτως κατά και ήμουν ακόμα κι όταν ήμουν μικρότερη, χωρίς φράγκο στην τσέπη και με μια μάνα ανέκαθεν υπέρ της έκτρωσης.
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
Chloe said:
galazio said:
και ναι,για μενα ειναι ακριβως το ιδιο ανθρωπος και σκυλος και οποιοδηποτε θηλαστικο και οποιοδηποτε ον σε κατασταση εγκυμοσυνης
Ναι γαλάζιο μου, αλλά τότε πρέπει να αποδεχτείς ότι όλοι οι σκύλοι έχουν δικαίωμα στο σεξ και ότι ο διαχωρισμός σε φυλές είναι κάτι άκρως φασιστικό. Γιατί μόνο σε κατάσταση εγκυμοσύνης? Μια θεωρία την ασπαζόμαστε ως έχει, όχι μόνο κομμάτια της!
γιατι μονο σε κατασταση εγκυμοσυνης? για τον θανατο κουταβιων πριν γεννηθουν δεν μιλαμε εδω? σε αυτο αποκλειστικα απαντω κι εγω...

(οσο για τα αλλα που αναρωτιεσαι,ξερεις εσυ την αποψη που εχω ?δεν την ξερεις 8) δεν την εχω αναλυσει ,εχεις δικιο,αλλα εν μερη εχμ...πολυ μεγαλη συζητηση ,λυπησου με :wink: )
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
Chloe said:
Μια θεωρία την ασπαζόμαστε ως έχει, όχι μόνο κομμάτια της!
ωπα,ωπα! :shock: ποιος την εβγαλε την θεωρια αυτη,που δεν σηκωνει επι μερους ενστασεις?
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.325
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
galazio said:
Chloe said:
Μια θεωρία την ασπαζόμαστε ως έχει, όχι μόνο κομμάτια της!
ωπα,ωπα! :shock: ποιος την εβγαλε την θεωρια αυτη,που δεν σηκωνει επι μερους ενστασεις?
Δεν εννοώ ακριβώς αυτό... Μας λυπάμαι και δεν το αναλύω άλλο :) Ο καθένας έχει την απολύτως σεβαστή γνώμη του.

Edit: μια κατσαρίδα σε κατάσταση εγκυνοσύνης βεβαια θα τη δολοφονούσα ανηλεώς και μάλιστα ουρλιάζοντας.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί διαπραγματευόμαστε τα αυτονόητα και αναλωνόμαστε σε ηθικοπλαστικά ζητήματα στην πλάτη των αδέσποτων.

Είναι κανείς εναντίον της στείρωσης όλων των αδέσποτων ανεξαιρέτως?
H στείρωση είναι ίσως το βασικότερο μέτρο που πρέπει να ληφθεί για την μείωση του αριθμού των αδέσποτων ζώων που ζουν στη χώρα μας.

Εάν μια αδέσποτη σκύλα είναι στην αρχή της εγκυμοσύνης της και ο κτηνίατρος ανεπιφύλακτα το επιτρέψει, στειρώνουμε τη σκύλα. Εάν αυτό είναι αντίθετο στην ηθική μας, αναλαμβάνουμε εξ’ ολόκληρου και εφ όρου ζωής την φροντίδα των ζώων που θα γεννηθούν.
 
  • Like
Reactions: deliaki






Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.325
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Μα γιατί :shock: Τι κακό τους κάνει η στείρωση? Γιατί να γεννιούνται κουτάβια χωρίς ελπίδες επιβίωσης; Για αδέσποτα μιλάμε... Πού είναι η μπάλα ρε παιδιά? :shock:

- Εκτός αν εννοείς ως εξαίρεση την περίπτωση αδέσποτου σκύλου που για κάποιον αυστηρά ιατρικό λόγο δεν πρέπει να στειρωθεί. Εκεί... πάσο.
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
Chloe said:
Κάποιοι Rottie δεν βλέπουν το θέμα στην ηθικοπλαστική αλλά στην αμιγώς ηθική του διάσταση. Πρέπει να το σεβαστούμε αυτό...
ετσι ειναι...εγω καταλαβαινω πολυ καλα και σεβομαι τις αποψεις των αλλων,οσο και αντιθετη να ειμαι,και εχω υποστηριξει και σωματικα αλλα και νοητικα-συναισθηματικα επιλογες τους,(...)συνηθως ομως οι αλλοι δεν καταλαβαινουν την δικη μου και οχι μονο αυτο,αλλα την διανθιζουν και με εννοιες εντελλως ασχετες,με αυτο που σκεφτομαι και πραττω εγω.