Στεγνο καθάρισμα??


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Ρε παιδιά, έχει δοκιμάσει κανεις αυτά τα σαμπουαν που κυκλοφορουν για στεγνό καθάρισμα?? Κανουν δουλεια? Χαλάνε την τρίχα??

Το σκέφτομαι γιατι ο σκύλος μου όταν πάει στο σκυλοπάρκο και κυλιέται στα πατώματα με τους υπόλοιπους σκύλους όλη μέρα, γίνεται χάλια, αλλα φυσικά δε μπορώ να του κάνω μπάνιο κάθε φορά! Συνήθως τον καθαρίζω με νερό και ένα βετεξάκι, αλλά θέλω κάτι καλύτερο....
Μιλάμε για κοντότριχο σκυλί (αν κάνει διαφορά....)

Για πείτε αν εχει δοκιμάσει κανείς....


(Μην τα ξαναλέμε, αν υπάρχει αλλού η απάντηση, παρακαλώ παραπέμψτε με....)
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Δεν πολυεμπιστεύομαι αυτούς τους αφρούς... φαντάζομαι θα παίζει ρόλο και η μάρκα, αλλά αυτό που δοκίμασα εγώ βλακεία ήταν. Δοκίμασε ένα να δεις αν σε βολεύει.

Αν ποτέ σ' ενδιαφέρει να επενδύσεις σε ΑΛΗΘΗΝΑ φοβερό "σύστημα" καθαρισμού, υπάρχει κάτι ΠΟΛΥ καλύτερο για τους κοντότριχους σκύλους...

Είναι κάποια πιεστικά αέρος που φυσούν με ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ δύναμη το τρίχωμα (θα τα βρείς εκεί που πουλούν επαγγελματικά μηχανήματα/είδη για κέντρα καλλωπισμού).
Είχα ένα που το έλεγαν "Tornado" (ανεμοστρόβυλος!) για το Σνάουτσερ Γίγας μου.
Τον "φύσαγα" μιά φορά κάθε Σαββατοκύριακο (έτσι στεγνός που ήταν) για 3 λεπτά.

Δεν μπορείς να πιστέψεις πόσο καλά τον καθάριζε... πολύ καλύτερα από μπάνιο και πολύ πιο "φυσική" λύση.

Απέφευγα έτσι και τον κόπο του μπάνιου αλλά προπαντώς τα μακροχρόνια ψιλοπροβλήματα του συχνού μπάνιου (πχ. ξηροδερμίες, υπερβολικό σμήγμα/μυρωδιές, αλλαγή υφής της τρίχας κλπ). Γυάλιζε ο σκύλος μου ΠΑΝΤΑ από καθαριότητα, δεν μύριζε καθόλου, ανανεωνόταν η τρίχα του ΦΥΣΙΚΑ (έφευγαν όλες η νεκρές τρίχες μαζί με το χώμα και τη σκόνη).

Έκανε μπάνιο αραιά και που (3 φορές το χρόνο) περισσότερο για το ΝΕΦΟΣ της Αθήνας (το οποίο ΔΕΝ φεύγει ποτέ τελείως, χωρίς ζεστό νερό και σαπούνι!).

Δεν είναι φθηνό (400-1000 ευρώ ανάλογα με την ισχύ) αλλά πιστεύω πως αξίζει τα λεφτά του (είναι γερά εργαλεία αυτά, επαγγελματικά), και αξίζει ΑΚΟΜΗ περισσότερο αν έχεις πάνω από έναν σκύλο ή εκθεσιακό ζώα όπου έχει μεγάλη σημασία η ποιότητα της τρίχας. Αν βάλεις το τι γλυτώνεις σε σαμπουάν και νερό (και ΚΟΠΟ), μάλλον συμφέρει!

Αν βρεις και κανένα μεταχειρισμένο στην Χρυσή Ευκαιρία, ΑΡΠΑ ΤΟ! Θα με θυμηθείς....
 
Last edited:


Afroditi

Well-Known Member
29 Δεκεμβρίου 2008
509
0
Θεσσαλονίκη,Αθήνα
Εχω ακούσει ότι όσο πιο αραιά κάνεις μπάνιο το σκύλο σου,τόσο το καλύτερο.Ισχύει?
κ όταν λέμε αραιά πόσο εννοούμε?
Τον μικρό τον κάνω ανα μήνα περίπου,να το αραιώσω?
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Ευχαριστώ, Dr. Zhivago.

Εκτός από τους αφρους (οπου πάλι "βρέχεται" ο σκύλος, απλώς δε βάζεις νερά) υπάρχουν και κάτι σπρέυ... υποτίθεται ότι μυρίζει κι ωραία μετα! :D:D

ΟΚ, θα δοκιμάσω κανένα και θα δώ.... απλώς δε θέλω να του κανω ζημιά στο τρίχωμα γιατι είναι γυαλιστερος προς το παρόν!

Μπάνιο για να πω την αλήθεια δεν του έχω κάνει ποτέ! (τρεις μήνες τον έχω). Μια φορά μόνο τον ξέπλυνα με νερό, γιατί ήταν πραγματικά μεσα στις λάσπες! Σίγουρα δε σκοπεύω να του κάνω συχνά.... κάθε δυο τρεις μήνες.... δεν του καλάρεσε και το νερό που του έριξα, οπότε θα θέλει διαδικασία.....

Οσο για το μηχάνημα, καλή ιδέα, αλλά αν είχα 400-100 ευρώ θα έπαιρνα τα ρομποτ που λεει η Σαρα που σκουπίζουν και σφουγγαρίουν μόνα τους το σπίτι!! Εναν μόνο τον έχω και... εκθεσιακός δε θα έλεγα ότι είναι!! Εκτός αν έχουν εκθέσεις για μπαθ!!
 
Last edited:


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Ούτε εμείς κάνουμε συχνό μπάνιο (οι βρωμιάρηδες :p). Χρησιμοποιώ κάτι μαντηλάκια σα μωρομάντηλα μεγάλα, που τα βρίσκω στο πετσοπ, σε περιπτώσεις όπου λασπώνονται ας πούμε και πρέπει να μπούμε σπίτι ή να είμαστε εμφανίσιμοι. Γενικώς τα σκυλιά κατά κάποιο μυστήριο τρόπο είναι αυτοκαθαριζόμενα. Στον γάτο χρησιμοποιώ το στεγνό καθάρισμα αλλά δεν τρελαίνομαι με το αποτέλεσμα.
 


Afroditi

Well-Known Member
29 Δεκεμβρίου 2008
509
0
Θεσσαλονίκη,Αθήνα
Ηξερα ότι οι γάτες είναι αυτοκαθαριζόμενες,αλλά κ οι σκύλοι?? :eek: :p
Στον δικό μου γάτο,4 χρόνια δε τον έκανα τπτ κ είναι οκ.Την μεγάλη αν την πάω στον κήπο,θέλει οπωσδήποτε μπάνιο μετά γιατί μυρίζει άσχημα :(
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Χμμμμ.... οκ... θα κοιτάξω και για σκυλομάντηλα!!..... ευχαριστώ! Ελπίζω μόνο να είναι μεγάλα γιατι ο σκύλος ναι μεν είναι κοντότριχος αλλά είναι μεγαλόσωμος!

Οσο για το... αυτοκαθάρισμα, ναι κι εγώ το παρατηρώ, αλλά δε θέλω να σκεφτομαι που βρισκεται η βρωμιά που φεύγει από πάνω τους!!!

edit: Afroditi, δε νομίζω ότι εννοούσε αυτοκαθαρίζονται όπως οι γάτες.... απλώς ως δια μαγείας κάπως φέυγει η βρώμα απο πάνω τους αν δεν τα καθαρίσεις εσυ! τωρα το που πάει είναι αλλη ιστορία..... σε καναπέδες, καθίσματα αυτοκινήτων, κρέβάτια, χαλιά.....
 
Last edited:


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.463
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Είναι κάποια πιεστικά αέρος που φυσούν με ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ δύναμη το τρίχωμα (θα τα βρείς εκεί που πουλούν επαγγελματικά μηχανήματα/είδη για κέντρα καλλωπισμού).
Είχα ένα που το έλεγαν "Tornado"
Πώς λέγονται αυτά τα πιεστικά (απ' ότι κατάλαβα είναι αποκλειστικά για σκύλους); Θέλω να τα χαζέψω λίγο στο google.
Ή αν θυμάσαι ποιάς εταιρείας ήτανε το δικό σου.
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Εχω ακούσει ότι όσο πιο αραιά κάνεις μπάνιο το σκύλο σου,τόσο το καλύτερο.Ισχύει?
κ όταν λέμε αραιά πόσο εννοούμε?
Τον μικρό τον κάνω ανα μήνα περίπου,να το αραιώσω?

Εξαρτάται από τη φυλή.
Γενικώς αυτές που δεν μαδάνε θέλουν μπάνιο και πιο συχνά.
Οι "Αυτοκαθαριζόμενες φυλές" που μπορούν να πλένονται πιο σπάνια, έχουν τρίχα που απωθεί την βρωμιά και μαθάνε κι όλας, οπότε μένουν "φρέσκες" περισσότερο καιρό. Είναι συχνά, πιο "φυσικές" φυλές, βλέπε Χάσκυ, Καύκασους, Μπορζόι. Αυτά και σε έκθεση να πάνε, με ένα απλό βούρτσισμα, δεν θα καταλάβεις εύκολα τη διαφορά (και ας μην έχουν κάνει στη ΖΩΗ τους μπάνιο).

Έχω πάει να ιππασία με Μπορζόι, σε στοίβο, μετά από μεγάλη βροχή.
Ο σκύλος ήταν ΟΛΟΣ καλυμένος με λάσπη όταν τον έβαλα στο αυτοκίνητο.

Όταν φτάσαμε σπίτι, το αυτοκίνητο ήταν ΚΑΛΥΜΕΝΟ με χώμα (μην ρωτάς!), και ο σκύλος καθαρός (τον βούρτσισα μόνο για να φύγουν οι τελευταίες "σκονίτσες" και τίποτα άλλο).
 






sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
Λοιπόν εμείς έχουμε τον αφρό (γιατί ως γνωστών κυλιούνται όλη μέρα στην αυλή και τον κήπο και γίνονται σύχρηστα) ο οποίος όμως είναι αποτελεσματικός μόνο αν έχουν κάνει μπάνιο πρόσφατα, την τελευταία βδομάδα-δέκα μέρες.

Μετά που η βρώμα έχει συσσωρευτεί απλά μου δίνει την αίσθηση ότι την ανακατεύει και την κολλάει! :D

Επιπλέον πριν τον χρησιμοποιήσουμε κάνουμε ένα καλό χτένισμα (να φύγουνε οι τρίχες), μετά βάζουμε τον αφρό (που θέλει να τον απλώσεις και μετά να τον τρίψεις με βούρτσα αλλιώς δεν κάνεις τίποτα), και μετά τα φυσάμε με το φυσητήρι που περιγράφει η Dr Zhivago το οποίο πραγματικά είναι φοβερή ιδέα! Γίνονται βελούδινα!

Αν δηλαδή πούμε ότι τα πλένουμε μία φορά στον ενάμισι μήνα, το πρώτο δεκαήμερο μετά το πλύσιμο κάνουμε την ιστορία με τον αφρό, και μετά μέχρι το επόμενο πλύσιμο κάνουμε μόνο τη διαδικασία με το χτένισμα-φύσημα μια φορά τη βδομάδα (κι όλα αυτά με κοντότριχα σκυλιά, μακρύτριχα ούτε να το σκεφτώ!!!!)
 


irma

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
681
89
Έχω πάρει τον αφρό. Κάνει αρκετά καλή δουλειά. Τον απλώνω στο κορμί του και σκουπίζω με πετσέτα. Καθαρή γυαλιστερή τρίχα και αρκετά καλή μυρωδιά.
Μια λοσιον που χω πάρει μυρίζει ωραία αλλά η μπίχλα παραμένει!
Συνήθως πάντως χρησιμοποιώ απλά μωρομάντηλα που και μεγάλα είναι και ωραία μυρίζουν (αν και έχω παρατηρήσει ότι η βρώμα-σκόνη παραμένει στο κορμί).
Ή μια πολύ βρεγμένη και ελάχιστα στυμμένη πετσέτα για ακόμα καλύτερο καθάρισμα (η σκυλίλα βέβαια παραμένει).
 


Rentina - Marley

Well-Known Member
14 Ιανουαρίου 2009
133
1
Thessaloniki
Δυστυχώς αυτό το πρόβλημα το έχω και εγώ με τα
Όμορφα σκυλάκια μου.

Όπως ξέρετε είναι μικρά ακόμη ...

Οποτε όταν πάμε πάρκο για λίγο και δυστυχώς είναι το πάρκο
γεμάτο από Περιττώματα ???!!!...
τότε είναι η πιο άσχημη βόλτα μου ....

Αν δεν το πάρο γρήγορα χαμπάρι Καήκαμε όλοι μας...

Μέχρι τώρα το παλεύω με Απλό Πανί λίγο Βρεγμένο
Όμως δυστυχώς δεν έχω καλά Αποτελέσματα

Πολλές φορες Αναγκάζομαι να τα κάνω Μπάνιο και 2 φορες τον μηνα ( το ξέρω Κακό)
όμως Δυστυχώς δεν γίνετε Διαφορετικά.

Βεβαια Σταμάτησα να τα αφήνω στο πάρκο να παίζουν ( Γρασίδι) και τα Οδηγό στα Πλακάκια πλέον

Όμως θα με ενδιέφερε κάποια Γνώμη και άποψη αν έχει τύχη αυτό και σε άλλους.

( Έχω πάρει το σπρέι για Κτένισμα βλέπω ότι κάνει καλή δουλειά)

Δεν ξέρω και δεν έχω δοκιμάσει αυτό το sprai για Στεγνό Καθάρισμα.
 


puzzle

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
513
1
Patissia
Dr.Zhivago Το μηχανημα που αναφερεις ειναι το κλασικο που εχουν οι groomers?Αυτο που αφαιρει τις νεκρες τριχες και στεγνωνει το σκυλι?
Αν ναι οντως ειναι φοβερο μηχανημα...αλλα οντως λιγακι ακριβο..εκτος οπως ειπες αν μπορεσουμε να βρουμε καποιο μεταχειρισμενο...!!!
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Λοιπον δοκίμασα τα μαντηλάκια που είπατε (μου τα είπα και από το σκυλοπάρκο) και είναι πολύ καλά!!! Βέβαια χτες δεν ηταν ιδιαίτερα βρώμικος, αλλά σήμερα δε μυρίζει απολύτως τίποτα, εκτός από ένα ίχνος.... aloe vera!!!!!:D:D:D

Θα συνεχίσω έτσι να δώ και πως θα πάει σε πιο δύσκολες μέρες (πχ λασπες βροχής κτλ).

Thank you!!!!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3