Στην ταράτσα του σπιτιού


Giannis1

Member
6 Ιανουαρίου 2012
14
0
Καλησπέρα σε όλους...
Με λένε Γιάννη και μόλις έγινα μέλος σε αυτό το φορουμ για να μάθω περισσότερα για τους σκύλους..
Η ερώτησή μου σήμερα είναι η εξής...έχω ενα γερμανικό ποιμενικό θηλυκό 2 μηνών..τώρα το έχω μέσα στο σπίτι αλλά σε λίγο καιρό δεν θα μπορώ να το έχω μέσα λόγο του μεγέθους του...
θα το πάω αναγκαστικά στην ταράτσα του σπιτιού εφόσον δεν υπάρχει αυλή... το θέμα ειναι όμως οτι στην ταράτσα του σπιτιού μου μπορούν να περάσουν γάτες...υπαρχει περίπτωση να πειράξουν το κουταβι μου?
περιμένω απάντηση σύντομα.....ευχαριστώ.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.640
7.749
To μέγεθος του Γ.Π. δεν είναι αποτρεπτικό για να είναι μέσα στο σπίτι και όταν μεγαλώσει. Υπάρχουν μέλη στο φόρουμ που έχουν νέας γης σκύλους μέσα στο σπίτι. Η ταράτσα αντίθετα είναι το πλέον ακατάλληλο μέρος για να ζήσει ένας σκύλος. Ναι, οι γάτες μπορεί να το πειράξουν, επιπλέον θα είναι δυστυχισμένο σε μία ταράτσα όσες ώρες και να ασχολείσαι μαζί του.
 


ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
Κ επίσης είναι παράνομο. Αν έχεις κάποιον ενημερωμένο γείτονα, θα την πατήσεις.

Υποθέτω πήρες τον σκύλο για φίλο, όχι για μπουγάδα... Οπότε ασχολήσου μαζί του όπως πρέπει κ δν θα χάσεις.

Το να σε αποτρέπει το μέγεθος είναι όντως ανεδαφικό...

Χρόνια πολλά! :p
 


Giannis1

Member
6 Ιανουαρίου 2012
14
0
ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας αλλά δεν παίζει να την κρατήσω μέσα στο σπίτι διότι δεν θα υπάρχει και χώρος...το μόνο μου ερώτημα ήταν αυτο με τις γάτες αν θα το πειράξουν....πάντος κάθε φορά που βλέπει γάτες δεν κάνει τίποτα...

Οπότε ασχολήσου μαζί του όπως πρέπει κ δν θα χάσεις.
τι ενοείς με αυτό?ασχολούμε πολλές ώρες μαζί του την μέρα...και θα συνεχίσω αν τον βγάλω στην ταράτσα...

Υ.Σ.: είναι ο πρώτος μου σκύλος και δεν έχω κάποια εμπειρία με τα σκυλιά και το τι χρειάζονται... μην με παρεξηγήτε απλά δεν ξέρω...
και πάλι ευχαριστώ..!!!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.640
7.749
Υ.Σ.: είναι ο πρώτος μου σκύλος και δεν έχω κάποια εμπειρία με τα σκυλιά και το τι χρειάζονται... μην με παρεξηγήτε απλά δεν ξέρω...
και πάλι ευχαριστώ..!!!
Kαμία παρεξήγηση, κανείς δεν γεννήθηκε γνωρίζοντας. Εφόσον όμως ρωτάς την άποψη μας έχε ανοιχτό μυαλό και άκου και τις διαφορετικές απόψεις. Να μην τον βγάλεις στην ταράτσα, είναι κακό για τον σκύλο και για την σχέση σας. Αυτή είναι η άποψη μου αν θες την λαμβάνεις υπόψη σου, αν όχι δεν μπορώ να κάνω κάτι παραπάνω.
 
  • Like
Reactions: manin


ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
Να καταλάβω κ γω λίγο πώς το έχεις στο μυαλό σου?
Τί εννοείς "δεν υπάρχει χώρος"? Για να έχεις σκύλο πρέπει να έχεις σπίτι για να τρέχει κ να κάνει τα δικά του μέσα? Αν ρωτήσεις εδώ, λίγοι θα το έχουν αυτό... Κ πάλι δν αφήνουν τον σκύλο να τρεχοβολάει υποθέτω! ;) Ο σκύλος Γιάννη μου χρειάζεται μόνο 1 τετραγωνικό: Αυτό γύρω σου.

Το ότι ασχολείσαι πολλές ώρες με τον σκύλο σου δεν το αμφισβητώ. Απλώς με ξενίζει το ότι μετά θα τον παρκάρεις στην ταράτσα να κάθεται κ να κοιτάζει τις γάτες. (Που κάτσε να δεις, αν βαρεθεί θα γίνουν το παιχνίδι του κ θα έχεις τρεχάλες... Οταν μεγαλώσει, γτ τώρα θα είναι κ επικίνδυνες.)

Κ να το ξαναπώ ότι είναι παράνομο?

Δεν σε παρεξηγούμε. Καλά κάνεις κ ρωτάς. Αλλά πώς πήρες σκύλο μωρέ παιδάκι μου με το σκεπτικό να είναι κει πάνω? :sad:
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.876
Ο σκύλος απαγορεύεται διά νόμου να μένει μόνιμα σε ταράτσες και βεράντες.
Την μύνηση την έχεις στο τσεπάκι σου. Μάζευε φράγκα για τα δικαστήρια και βρες δικηγόρο, από τώρα.
 


Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.901
545
Χολαργός
Καλώς όρισες και καλή χρονιά κι απο μένα!:)
Μη το κάνεις αυτό το λάθος γιατί,εκτός του ότι είναι παράνομο,θα το κάνεις δυστυχισμένο!
Καταρχήν θα κλαίει συνέχεια,και θα αποκτήσει αργ'οτερα προβλήματα συμπεριφοράς,που δύσκολα θα τη συμορφώσεις!
Ο σκύλος είναι ζώο που ζει με τηναγέλη του κι όχι απομονωμένο! Οπως σου είπαν και τα παιδιά δεν παίζει ρόλο το πόσα τετραγωνικά είναι το σπίτι που μένει,αρκεί να έχει τη κατάλληλη εκτόνωση καθημερινά!
Είναι κρίμα λοιπόν να το καταδικάσεις έτσι!
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Το να ζει ένας σκύλος στη ταράτσα ,εκτός από παράνομο είναι και άδικο.
Όσο άγνοια και να έχει κάποιος δεν δικαιολογεί κάτι τέτοιο.
Είναι εντελώς εγωιστικό να χρησιμοποιούμε το σκύλο τόσο όσο και μετά παρκάρισμα στην απομόνωση.
Να τονίσω ότι ο σκύλος είναι ένας ζωντανός οργανισμός με ψυχή και συναίσθημα , δεν είναι play station .
Όσο θα υπάρχουν άνθρωποι που αποκτούν σκύλους για λάθος λόγους ,τόσο θα υπάρχουν παραγωγοί που θα δημιουργούν σκύλους με λάθος τρόπους.
 
  • Like
Reactions: manin


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
ενας σκυλος στην ταρατσα ειναι δυστυχισμενος, δεν ειναι ενα αψυχο πλασμα να το βαλεις εκει!

κρατα το σκυλο στο σπιτι ή δωστον οσο ειναι νωρις.

Κι η δυστυχια του να ξερεις δε θα μεινει μονο μεσα του αλλα και θα την εκφρασει, με ζημιες, κυνηγητο της ουρας του(καταληγει σε ψυχαναγκαστικη διαταραχη οπου τα σκυλια κανουν πληγες στο σημειο που δαγκωνουν), με ασταματητο γαυγισμα.
 


Christosp

Well-Known Member
25 Απριλίου 2011
822
6
ΑΙΓΑΛΕΩ . ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ
φιλε μου και εγω που εχω αυλή είναι εξω για μερικές ωρες και όχι μονιμα ... Το οτι ο σκυλος θα μειενει και μονος τους καποιες ωρες ειναι φυσιολογικό , δουλευουμε σπουδαζουμε κτλ κτλ

Οντως αν τον πηγαινεις τις βολτες του οπως πρεπει 1 τετραγωνικό θελει να καθεται απλα μαζί σου
 




hook

Well-Known Member
12 Δεκεμβρίου 2011
759
0
corfu
ενας σκυλος στην ταρατσα ειναι δυστυχισμενος, δεν ειναι ενα αψυχο πλασμα να το βαλεις εκει!

κρατα το σκυλο στο σπιτι ή δωστον οσο ειναι νωρις.

Κι η δυστυχια του να ξερεις δε θα μεινει μονο μεσα του αλλα και θα την εκφρασει, με ζημιες, κυνηγητο της ουρας του(καταληγει σε ψυχαναγκαστικη διαταραχη οπου τα σκυλια κανουν πληγες στο σημειο που δαγκωνουν), με ασταματητο γαυγισμα.
ασχετο αλλα παρακολουθω το θεμα και το κυνηγητο της ουρας σημαινει οτι ο σκυλος ειναι δυστυχισμενος?
 


ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
ασχετο αλλα παρακολουθω το θεμα και το κυνηγητο της ουρας σημαινει οτι ο σκυλος ειναι δυστυχισμενος?
Μπορεί να σημαίνει πολλά. Από το πιο απλό, που είναι το παιχνίδι, μέχρι βαρεμάρα κ OCD
 




vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
ασχετο αλλα παρακολουθω το θεμα και το κυνηγητο της ουρας σημαινει οτι ο σκυλος ειναι δυστυχισμενος?
Το κυνηγι της ουρας μπορει να ειναι πολλα πραγματα. Απο παιχνιδι μεχρι προαγγελος επιληπτικης κρισης.
 


lenaki124

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2010
1.436
9
ΓΙΑΤΙ θες σκυλο απο τη στιγμη που θα τον εχεις στην ταρατσα???:rolleyes:
Τα σκυλια θελουν να ζουν με την "αγελη" τους. Διαφορετικα ειναι δυστυχισμενα. Και ποσο χρονο πιστευεις οτι μπορεις να του αφιερωσεις απο τη στιγμη που θα μένει μόνο του στην ταράτσα?? Αντε, να ανέβεις μια - δυο φορες. Αν κανει κρυο, βρεχει, χιονιζει δεν ξερω κ γω τι άλλο, θα έχεις την όρεξη να ανέβεις να παίξεις με τον σκύλο??
Επίσης οταν έπαιρνες γ.π. ήξερες οτι θα γίνει μεγαλόσωμος, τον πήρες λοιπον με την προοπτική κάποια στιγμή να τον αφήσεις μόνο του πάνω??
Παντως όσο μεγάλο και να γίνει ένα σκυλί δεν υπάρχει σπίτι που να μην το χωράει.. Αν εκτονώνεται τις ώρες που πρέπει, το μεγεθος του σπιτιου σου ειναι το τελευταιο πρόβλημα.
Ξανασκέψου το λίγο πριν το αφήσεις μόνο του το καημενουλι!!
Καλως ήρθες!:)
 


Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
Έχω έναν γείτονα που αγόρασε από έναν ΒΥΒ αρσενικό κουτάβι πίτμπουλ, ασχολήθηκε μαζί του μέχρι 1-1,5 χρόνο και μετά βαρέθηκε και τον έβαλε πάνω στην ταράτσα, συνέχιζε μία σε τόσο να τον βγάζει βόλτα συνέχισε ώσπου μέτα ούτε αυτό δεν ήθελε να κάνει. Έτσι 1 φορά την ημέρα του έβαζε τροφή και μία φορά σε 10 ημέρες καθάριζε το χόρο...
Το σκύλι άντεξε μια τέτοια «ζωή» 4 χρόνια και ένα πρώι τον βρήκε η μάνα του ιδιοκτήτη κουλουριασμένω να κοιμάτε στο βρώμικο σπιτάκι του, μόνο που από αυτό το ύπνο το κακόμοιρο δεν ξύπνισε ποτέ...
Δεν πέρασε από τότε ούτε 6 μήνες και βλέπω τον μαλ@κα να τριγυρνάει καμαρώτος... με ένα άλλο κουτάβι πίτμπουλ, ξέρετε που θα καταλήξει και αυτό ?
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Σε απασχολούν οι γάτες ενώ το καλοκαίρι στις ταράτσες πεθαίνουν πολλά σκυλιά από την ζέστη το καλοκαίρι.., καθώς επίσης έχει και πολύ υγρασία τον χειμώνα όποτε σκύλος να μακροημερεύσει πολύ δύσκολο.. Τα προβλήματα συμπεριφοράς που δημιουργεί είναι ένα άλλο μεγάλο κεφάλαιο..

Εκτός από ότι θεωρείτε κάτι τέτοιο κακοποίηση.. είναι και ποινικό αδίκημα.., δεν ξέρω τι από τα δύο σε "πονάει" πιο πολύ..

Αν δεν μπορείς να κάνεις αυτό που χρειάζεται..μην είσαι εγωιστής ..δώσε το..
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.876
Δεν πέρασε από τότε ούτε 6 μήνες και βλέπω τον μαλ@κα να τριγυρνάει καμαρώτος... με ένα άλλο κουτάβι πίτμπουλ, ξέρετε που θα καταλήξει και αυτό ?
Και γιατί βρε Φωτεινή δεν κάνεις κάτι, για να μην είναι κι αυτουνού η πορεία προδιαγεγραμμένη;