Συμπεριφορά αδέσποτων.


Eliza

Member
9 Νοεμβρίου 2007
19
0
καλησπέρα σας. Γράφω γιατί έχω μία απορία σχετικά με ένα συμβάν που μου συνέβει σήμερα. καθώς κατέβαινα από το ΤΕΙ πετυχαίνω ένα μεγάλο (πολύ μεγάλο, σαν μικρή αγελάδα σχεδόν Ο.ο) σκύλο με κάτι κόκκινο στην γούνα του. έδειχνε φιλικός και καθώς τον έδιωξε μια κοπέλα, βρήκα την ευκαιρία να τον πλησιάσω για να δω αν ήταν αίματα και μήπως χρειάζονταν ιατρική περίθαλψη. τελικά ήταν μία χαρά, πιθανότατα είχε ακουμπήσει κάπου,οπότε τον χάιδεψα και ξεκίνησα να απομακρύνομαι. αυτός ξεκίνησε να τραβάει ένα κουκλάκι από την τσάντα μου, εμφανώς με διάθεση για παιχνίδι. συνέχισα να προχωράω και ξεκίνησε να τραβάει τα κορδόνια μου. Συνέχισα να προχωράω ή μάλλον να προσπαθώ και άρχισε πλέον να μου τραβάει το μπατζάκι πολύ δυνατά και να δαγκώνει κατά λάθος το πόδι μου, μερικές φορές αρκετά δυνατά. να υπογραμμίσω παρόλα αυτά ότι ήταν εμφανής η παιχνιδιάρικη διάθεση απλά πιθανότατα δεν μπορούσε να ελέγξει την δύναμη του. για να μην τα πολυλογώ, κατέληξα να κάνω μισάωρη μια διαδρομή πέντε λεπτών, γλύτωσα αρκετές φορές από πέσιμο και τελικά αποφάσισε να με παρατήσει (είχα προσπαθήσει με φωνές και απαλά χτυπήματακια στην μουσούδα αλλά με αγνόησε επιδεικτικά) όταν τον χτύπησα λίγο στον πωπό του. (μην φανταστείτε δυνατό, όπως είπα ήταν και ένας μικρός γκοτζίλα και είμαι ενάντια στο χτύπημα). όταν προσπαθούσα να φύγω, (πριν με αφήσει) έκανε κάποιους παραπονιάρικους ήχους και μερικά ουουουου (τύπου λύκου). γιατί συμπεριφέρονταν έτσι? ήταν μήπως επιθετικό και εγώ δεν το κατάλαβα?
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
΄μικρή αγελάδα΄+ επιθετικότητα = θα μας έγραφες από το νοσοκομείο.

θεωρώντας ότι δεν είσαι στο νοσοκομείο τολμώ να υποθέσω ότι ήταν υπερβολικά κοινωνικό κουταβο-νεαρό το οποίο ήθελε ή να παίξει και έκανε ότι 'ηξερε για να σου τραβήξει την προσοχή.

αυτά που έκανες εσύ περπατώντας (ανταπόδωση του τραβήγματος ) ήταν να του προκαλέσεις μεγαλύτερη επιθυμία ή και να το έλαβε σαν παιχνίδι.
 


Eliza

Member
9 Νοεμβρίου 2007
19
0
λόγω της επαφής μου με τα ζώα τουλάχιστον μπορώ να καταλάβω ότι δεν ήθελε να επιτεθεί. (αν ήθελε τώρα ακόμα θα με έσερνε). δυστυχώς δεν υπάρχουν πολύ που να μπορούν να το καταάβουν και ήμουν και εν μέση πλατείας με πολύ κόσμο, για να του τραβήξω απόλυτα την προσοχή για να με ακούσει. για να σταματήσει παρέμεινα και ακίνητη αλλά αυτό συνέχισε. (μου ξύλωσε το ζωάκι από την τσάντα μου αλλά χαλάλι του). δυστυχώς πολύ μαζεύτηκαν έτοιμοι να το χτυπήσουν (μιας και δεν φημίζομαι και για το μπόι) και εγώ έπρεπε να το παίζω ήρεμη και να λέω στον ένα και στον άλλο ότι απλά παίζει. σκεφτόμουν μήπως αντί για υπερκοινωνικό να ήταν κάποιο που πάντα ήθελε παρέα αλλά κανείς δεν του έδινε σημασία
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.179
1.000.000.018
ATHENS
ολα καλα... :D

αυριο που θα ξαναπας ΤΕΙ παρε και την φωτο να μας τον βγαλεις..θα ειναι ο μεγαλος δανος του μακη
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
ηταν κουταβακι και ηθελε να παιξει...τιποτα το κακο.. απλα του τραβιξες την προσοχη.. πολυ φυσιολογικο για κουταβι..,ο δικος μου οταν ηταν μικρος επαιζε με τα κορδονια και τα ποδια..
μηπως να το κραταγες.. :p
 


Eliza

Member
9 Νοεμβρίου 2007
19
0
Θεέ μου αν είναι έτσι κουτάβι, τότε σαν ενήλικος θα είναι κανονικά σαν γκοντζιλα. να σας πω ότι έφτανε με άνεση το κεφάλι του στην κοιλιά μου. υπολογίζω γύρω στους 80 πόντους άνετα..Καμία εξήγηση για τους περίεργους παραπονιάρικους ήχους που έβγαζε? εκεί που εξστασιάστηκε ήταν όταν κατόρθωσε να μου σηκώσει το πόδι από το μπατζάκι και ένα κουτσό :shock:
φαντάζομαι και εγώ στην θέση του θα το έβρισκα χιουμοριστικό. αν τον δω, θα σας τον βγάλω. ήταν μάλλον ημίαιμος, με αρκετή γούνα αλλά πολύ πιο γεροδεμένος και ψηλός από τσοπανόσκυλο... ήταν φάτσας αλλά το φοιτητικό μου σπίτι θα το έκανε "καινούργιο" σε λιγότερο από μισή ώρα. :lol:
 


Eliza

Member
9 Νοεμβρίου 2007
19
0
τώρα που το θυμήθηκα, γρύλιζε κιόλας, όταν πήγαινα να τον απομακρύνω από το δύσμοιρο μπατζάκι μου. όπως κάνουν τα ζώα όταν τραβάνε κάτι και τους το τραβάς και εσυ. τους άλλους ήχους τους έκανε κυρίως όταν τον απομάκρυνα. το να γρυλίζει είναι δείγμα επιθετικότητας? (για να λέω και του στραβού το δίκιο, δεν μου έχει επιτεθεί κακόβουλα πότε κάνενα του δρόμου, σε αντίθεση με ένα λυκόσκυλο που πήγα να το χαιδέψω. αλλά εκεί μάλλον φταίω εγώ :evil:
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.457
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Το τεράστιο κουτάβι έπαιζε, τίποτα παραπάνω.
Πραγματικά ενδειαφέρουσα συμπεριφορά από αδέσποτο, αν το ξαναδεις στείλε μας φωτογραφία. Φοβάμαι ότι ο σκύλος αυτός δεν θα έχει καλή κατάληξη στους δρόμους.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.821
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Το τεράστιο κουτάβι έπαιζε, τίποτα παραπάνω.
Πραγματικά ενδειαφέρουσα συμπεριφορά από αδέσποτο, αν το ξαναδεις στείλε μας φωτογραφία. Φοβάμαι ότι ο σκύλος αυτός δεν θα έχει καλή κατάληξη στους δρόμους.
Συμφωνώ βγάλτο φωτό να το βάλουμε στα χαρίζεται και υπόσχομαι να το αρπάξω εγώ από εκει ...
 


Eliza

Member
9 Νοεμβρίου 2007
19
0
Αυτό θα ήταν υπέροχο αλλά θέλει οπωσδήποτε σπίτι με κήπο. αύριο ελπίζω να τον ξαναπετύχω. Είναι καινούργιος κάτοικος της πλατείας :cry:
 




Adis

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2007
81
0
Kozani
www.myspace.com
Στο ίδιο topic θα πω και εγώ την απορία μου τι κάνεις όταν δεις αγέλη αδέσποτων στο δρόμο ενώ είσαι με τον δικό σου για βόλτα ?
Α) είναι μικρός και δεν θα τον πειράξουν ?
Β) Δεν πας καν κοντά λόγο ότι υπάρχει περίπτωση να κολλήσει καμία(αρρώστια)
Γ) ρισκάρεις την κοινωνικοποίηση του σκύλου και ότι δουλεία έχεις κάνει , γιατι μπορεί να του ρίξουν καμία δαγκωνιά?
Δ) τα βλέπεις από μακριά και σηκώνεσαι και φεύγεις ?
Εγώ προσωπικά κάνω ο Δ γιατί δεν είναι 1, είναι αγέλη
 


perla

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
136
0
Και εγώ το ίδιο κάνω αλλά μερικές φορές μας βλέπουν και μας κυνηγάνε.Πηγαίνουμε βόλτα στο λόφο της Φιλοθέης όπου οι περισσότεροι τα αφήνουν ελέυθερα :twisted: και μια φορά έτρεξαν 4 κατά πάνω μας.Η δικιά μου φοβήθηκε και άρχισε να κλαίει οπότε και αυτά έφυγαν.Αυτό που μου την έσπασε ήταν ότι τα αφεντικά τους ήταν σε απόσταση 20 μέτρων και δεν έκαναν τίποτα
 


Adis

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2007
81
0
Kozani
www.myspace.com
Όταν είναι τα αφεντικά τους εκεί οκ εντάξει πάει και έρχεται ….. όταν ώμος είναι 7 αδέσποτα (αγέλη ) και τα βλέπεις να τρέχουν κατά πάνω σου ?? (γαβγίζοντας ) Γενικά στην Κοζάνη έχουμε μεγάλο πρόβλημα με τα αδέσποτα υπάρχουν πάρα πολλά σημεία στην πόλη που υπάρχουν αγέλες και αναγκάζομαι να κάνω αναγνωριστικές βόλτες μονός μου για να δω που μπορώ να πηγαίνω βόλτα τον μικρό
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.179
1.000.000.018
ATHENS
) ρισκάρεις την κοινωνικοποίηση του σκύλου και ότι δουλεία έχεις κάνει , γιατι μπορεί να του ρίξουν καμία δαγκωνιά?
εγω αυτο κανω ,με οποιο σκυλο ειμαι εξω.δεν τους εχουν ριξει ποτε δαγκωνια :D .

Και εγώ το ίδιο κάνω αλλά μερικές φορές μας βλέπουν και μας κυνηγάνε

μηπως να μην τρεχατε?εαν το αφησεις να "γνωριστουν" πιστευεις οτι η καταληξη θα ειναι δραματικη?δεν νομιζω...
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Adis said:
Στο ίδιο topic θα πω και εγώ την απορία μου τι κάνεις όταν δεις αγέλη αδέσποτων στο δρόμο ενώ είσαι με τον δικό σου για βόλτα ?
Μεμονωμένα τα αδέσποτα δεν δημιουργούν προβλήματα. Συνήθως είναι φιλικά και άκακα. Όταν αγελοποιούνται όμως γίνονται απρόβλεπτα.
Καλό θα είναι να προσέχεις και να αποφεύγεις να περνάς από τις περιοχές τους.
 




Eliza

Member
9 Νοεμβρίου 2007
19
0
Φίλε Adis δεν ήξερα ότι είμαστε και στην ίδια πόλη. :p πιστεύω γνωρίζω για ποια αγέλη μιλάς. η συγκεκριμένη δεν προβληματίζεται ιδίαιτερα στον να την πέσει σε κάποιον που δείχνει ότι φοβάται (σκύλο ή άνθρωπο). οπότε καλά κάνεις και απομακρύνεσαι γιατί αν ήταν ένας θα μπορούσες να υπερασπιστείς τον σκύλο σου και να νιώσει καλύτερα, με 7-10 σκυλιά όμως νομίζω θα έχεις πρόβλημα. ο κούκλος της φωτογραφίας είναι ο σκύλος σου? και είναι μωρό? :shock:
 


perla

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
136
0
Πάντα όταν βλέπω άλλα σκυλιά κοντοστέκομαι.Αυτά τρέχουν με φόρα κατά πάνω μας
 


Adis

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2007
81
0
Kozani
www.myspace.com
Eliza αφού ξέρεις από Κοζάνη ξέρεις και το πόσες αγέλες υπάρχουν και πόσο δύσκολο είναι να πας μια βόλτα στην πόλη χωρίς άγχος .Ναι ο Αδης δικός μου είναι και είναι μικρός 5 μηνών + μεγαλο δείχνει :p
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3