Συμπεριφορά σκύλου!


stelios1986

Member
21 Αυγούστου 2012
19
0
Παιδια χρειαζομαι τη βοηθεια σας..Εχω τεραστιο προβλημα με τη συμπεριφορα του σκυλου μου ( κουταβι 3,5 μηνων ) Εδω και εναμιση μηνα περιπου εχει γινει παρα πολυ επιθετικο και προς εμενα και σε εγνωστους. Δαγκωνει σαν λυσασμενο και δεν λεει να σταματησει με τπτ. Οσο και να το φωναζω αυτο ολο και περισσοτερο συνεχιζει. Με εχει φτασει στο αμην. Δε ξερω τι να κανω.. Μηπως ειναι στην φαση που βγαζει καινουργια δοντια και συμβαινει ολο αυτο? Μηπως φταει κατι αλλο? Δε μπορω καν να παιξω μαζι της. Μεσα στο σπιτι επικρατει ενας πανικος.. Δεν αφηνει τπτ ορθιο και ολα τα ριμαζει. Οσο και για την ανακγη του, εκει που εβγαινε συνεχεια εξω απο μονο του πλεον τα εχει κοψει ολα και τα κανει μεσα στο σπιτι. Βοηθηστε με.... :(
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Επανάσταση... :D

Πρώτον, αμφιβάλλω αν το κουτάβι το κάνει αυτό απο επιθετικότητα.
Δεύτερον, δεν υπάρχει μαγικό ραβδί που θα το κουνήσεις και θα λυθούν τα προβλήματα σου.
Τρίτον, πάντα φταίει ο ιδιοκτήτης.
 






katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Εδώ και 1,5 μήνα? Δηλαδή από την αρχή...που το πήρες!! Προσωπικά δεν δι'άβασα κάτι περίεργο με τη συμπεριφορά του κουταβιού σου...normal συμπεριφορά είναι αυτή...
Τελικά...αυτή η διαφήμιση της Kleenex...έχει κάνει ζημιά!!!
 


stelios1986

Member
21 Αυγούστου 2012
19
0
BiggBilly Δε βοηθας με αυτα που γραφεις...Αν εσυ εχεις ενα σκυλι που ειναι τελειο μπραβο σου. Απλα ζητησα καποια βοηθεια, καποια συμβουλη και εσυ μονο που δεν βοηθας. Δεν εχω πειρα απο σκυλια και ειναι η πρωτη μου επαφη. Για αυτο λοιπον μη με κραζεις. Αν ειναι να κανεις κατι καντο απο καλοσυνη αλλιως ευχαριστω και παλι
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Ο BigBilly σου είπε εν ολίγοις τι φταίει.

Διάβασε τα θέματα συμπεριφοράς ενός κουταβιού. Είναι σε μια ηλικία που πρέπει να είσαι ΠΟΛΥ αυστηρός μαζί του. Όχι μόνο χάδια και αγκαλιές και μάλιστα χωρίς λόγο. Πρέπει να το διορθώνεις σε οτιδήποτε κάνει και δε σου αρέσει. Διαφορετικά σε λίγο καιρό που θα περάσει την κουταβίσια περίοδο θα του μείνουν "κουσούρια" που θα σε ταλαιπωρήσουν μακροπρόθεσμα.

Ανεβαίνει στο τραπέζι; Του λες ΜΗ και το κατεβάζεις. Όσες φορές χρειαστεί.
Σου δαγκώνει τα χέρια; Του λες ΜΗ και του δίνεις ένα παιχνίδι του να δαγκώσει.

Κι όλα αυτά με αδιαφορία για λίγα λεπτά αμέσως μετά την τιμωρία. Να καταλάβει ότι δεν είναι αποδεκτό αυτό που κάνει.

Δεν αφήνεις πράγματα γύρω του που μπορεί να αποτελέσουν αφορμή για κακή συμπεριφορά και ίσως να το τραυματίσουν.

Και φυσικά όταν κάνει κάτι καλό το επιβραβέυεις με πολλά μπράβο, αλλά όχι τρελαμένα γιατί μπορεί να λειτουργήσει αντίστροφα αυξάνοντας την έντασή του. Ένα χαλαρό "μπράβο το αγόρι μου" και απαλό χάιδεμα.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
BiggBilly Δε βοηθας με αυτα που γραφεις...Αν εσυ εχεις ενα σκυλι που ειναι τελειο μπραβο σου. Απλα ζητησα καποια βοηθεια, καποια συμβουλη και εσυ μονο που δεν βοηθας. Δεν εχω πειρα απο σκυλια και ειναι η πρωτη μου επαφη. Για αυτο λοιπον μη με κραζεις. Αν ειναι να κανεις κατι καντο απο καλοσυνη αλλιως ευχαριστω και παλι
Στέλιο ζητώ συγγνώμη αν σου φάνηκε άσχημο αυτό που έγραψα. Δεν είχα αυτό το σκοπο, αντιθέτως περίμενα ότι θα σου φαινόνταν χρήσιμο. Να σε ιντριγκάρει να ψαχτείς τι ακριβώς εννοούσα. Το κατάλαβα ότι πιθανόν να είναι το πρώτο σκυλί σου και αυτές οι συμπερφορές να σου είναι ξένα, γιαυτό και δεν έμεινα απλά στο να σου δώσω μια επιφανειακή λύση.

Αν σου πω να τον κλωτσήσεις δυνατά όταν σε ακουμπήσει θα σταματίσει να δαγκωνει. Είναι μια λύση.

Το να σου πω διάβασε ότι περνάει απο τα χέρια σου που εχει σχέση με εκπαίδευση/σκεπτικό σκύλου μπορεί να μη σου φαίνεται σαν λύση αλλά θα σε κάνει να βρεις ποιο είναι το καλύτερα για σένα και το σκυλί σου. Εσύ απο μόνος σου θα έχεις καταλάβει τι οδηγεί τον σκύλο σου σε αυτή την συμπεριφορά, τι έχεις κάνει άθελα σου και την έχεις ενισχύσει, αν όντως θέλεις να σταματήσει τελείως αυτή την συμπεριφορά ή να σταματά μόνο όταν θες, αν θες να μη το κάνει σε σένα ή γενικά σε κανέναν, αν θες γρήγορο τρόπο, αν θες ριζική αλλαγή...

Αν δώσω σε έναν άστεγο μια μερίδα φαγητό είναι καλοσύνη. Αν του δείξω μια τέχνη, μπορεί εκείνη την στιγμή να πεινάει ακόμα αλλά στο μέλλον αυτή η τέχνη να του έχει βρει μια δουλειά. Αυτή η βοήθεια έχει περισσότερη αξία. Ουδέποτε πέρασε απο το μυαλό μου να σε "κοροιδεύψω" επειδί έχεις κάποιο πρόβλημα, απλά νόμιζα πως ρίχνοντας σου το μπαλάκι θα ξεκίναγες το παιχνίδι...
 


stelios1986

Member
21 Αυγούστου 2012
19
0
Στέλιο ζητώ συγγνώμη αν σου φάνηκε άσχημο αυτό που έγραψα. Δεν είχα αυτό το σκοπο, αντιθέτως περίμενα ότι θα σου φαινόνταν χρήσιμο. Να σε ιντριγκάρει να ψαχτείς τι ακριβώς εννοούσα. Το κατάλαβα ότι πιθανόν να είναι το πρώτο σκυλί σου και αυτές οι συμπερφορές να σου είναι ξένα, γιαυτό και δεν έμεινα απλά στο να σου δώσω μια επιφανειακή λύση.

Αν σου πω να τον κλωτσήσεις δυνατά όταν σε ακουμπήσει θα σταματίσει να δαγκωνει. Είναι μια λύση.

Το να σου πω διάβασε ότι περνάει απο τα χέρια σου που εχει σχέση με εκπαίδευση/σκεπτικό σκύλου μπορεί να μη σου φαίνεται σαν λύση αλλά θα σε κάνει να βρεις ποιο είναι το καλύτερα για σένα και το σκυλί σου. Εσύ απο μόνος σου θα έχεις καταλάβει τι οδηγεί τον σκύλο σου σε αυτή την συμπεριφορά, τι έχεις κάνει άθελα σου και την έχεις ενισχύσει, αν όντως θέλεις να σταματήσει τελείως αυτή την συμπεριφορά ή να σταματά μόνο όταν θες, αν θες να μη το κάνει σε σένα ή γενικά σε κανέναν, αν θες γρήγορο τρόπο, αν θες ριζική αλλαγή...

Αν δώσω σε έναν άστεγο μια μερίδα φαγητό είναι καλοσύνη. Αν του δείξω μια τέχνη, μπορεί εκείνη την στιγμή να πεινάει ακόμα αλλά στο μέλλον αυτή η τέχνη να του έχει βρει μια δουλειά. Αυτή η βοήθεια έχει περισσότερη αξία. Ουδέποτε πέρασε απο το μυαλό μου να σε "κοροιδεύψω" επειδί έχεις κάποιο πρόβλημα, απλά νόμιζα πως ρίχνοντας σου το μπαλάκι θα ξεκίναγες το παιχνίδι...
Η αληθεια ειναι οτι παρεξηγησα λιγακι τα οσα μου προανεφερες.. :( Παρολα αυτα με βοηθησατε αρκετα να ψαξω περισσοτερα για την συμβιωση με ενα κουταβι και μπορω να πω οτι βρηκα πολλα ενδιαφερον θεματα. Σας ευχαριστω πολυ.. Και ελπιζω να γινω ενα καλο αφεντικο για το κουταβι μου!!
 


thachriser

Well-Known Member
26 Ιουνίου 2011
134
0
Η αληθεια ειναι οτι παρεξηγησα λιγακι τα οσα μου προανεφερες.. :( Παρολα αυτα με βοηθησατε αρκετα να ψαξω περισσοτερα για την συμβιωση με ενα κουταβι και μπορω να πω οτι βρηκα πολλα ενδιαφερον θεματα. Σας ευχαριστω πολυ.. Και ελπιζω να γινω ενα καλο αφεντικο για το κουταβι μου!!
καλημερα και απο εμενα....λοιπον....οπως σου ειπανε και πιο πανω αυστηρος.....πολυ αυστηρος....οταν λες μη εννοεις ΜΗ....να ξερεις οτι το κουταβι καταλαβαινει με την φωνη δεν χρειαζεται να το ακουμπησεις..Για το κατουρημα τωρα.....μην εφισυχαστεις επειδη κατουρησε 2-3 φορες σε σωστο σημειο οτι το εχει μαθει , ειναι πολυ μικρο για να το μαθει..το κουταβι θελει παρεα μονιμως και ιδιαιτερως τωρα θα πρεπει να προσεχεις οταν παιζει - τρωει-ξυπναει οτι πρεπει να κανει την αναγκη του , οποτε θα το πηγαινεις εκει που πρεπει να την κανει και θα το αφηνεις να την κανει και μετα λιχουδιες κ.τ.λ...Καλο θα ειναι αυτο τους πρωτους μηνες να γινεται ανα 2-3 ωρες και θα μαθει αρκετα γρηγορα...πρεπει να εισαι συνεπης και σταθερος απεναντι του....δεν υπαρχει το βαριεμαι τωρα αστον δεν πειραζει....αυτο το ξεχνας...το ξερω ειναι κουραστικο αλλα ετσι πρεπει να γινει...εγω οταν ηταν κουταβι γυρναγα σπιτι συνεχεια και οσο ημουν σπιτι ημουν μονιμως μαζι του και προσπαθουσα να δω την συμπεριφορα του οπως και αυτο την δικη μου και καθε βραδυ εμπαινε ρολογακι στις 3 και 6 το πρωι για να τον παω για κατουρημα, ετσι εμαθε τελεια απο 5,5 μηνων και μετα και δεν ειχαμε ατυχηματα, οσο μεγαλωνε τοσο πιο πολυ ωρα κρατιοτανε γιατι ηξερε οτι θα κατεβει ......Γενικα να ξερεις για να κρατιεται στο κατουρημα ωρα θα πρεπει να μεγαλωσει και αλλο,εσενα ειναι πολυ μικρο ακομα.Προσπαθησε να του εχεις στανταρ ωρες φαγητου.
Ευχομαι να πανε ολα καλα...διαβασε ολα αυτα που εχουν γραφτει κατα καιρους στο φορουμ και σε ολα θα βρεις μια απαντηση..Γενικα κανονες
Αγαπη-συνεπεια- αυστηροτητα-Επιβραβευση ΠΑΝΤΑ-παρακολουθηση συμπεριφορας και ολα θα πανε καλα...η κουταβισια περιοδος ειναι η πιο "ζορικη"