Συνδρομο Cushing


Mixalissp

Member
13 Φεβρουαρίου 2021
9
1
35
Καλημερα, μετα απο 3 μηνες ψαξιμο και εξετασεων βρηκαμε οτι το boxer μου εχει το συνδρομο cushing. Ειμαστε στην 3η μερα θεραπειας με vetoryl και ελπιζω σιγα σιγα να διορθωθουν ολα. Υπαρχει καποιος που να εχει εμπειρια με την συγκεκριμενη νοσο;;;
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Εχω δει αρκετες περιπτωσεις σκυλιων με cushing, και στο ιντερνετ, αλλα και προσωπικα. Αν εχεις ακουστα την Jenna Marbles στο γιουτιουμπ, θα ξερεις πως ενα απο τα σκυλια της εχει το συνδρομο, και ζει μια χαρουμενη ζωη. Ειναι νομιζω κοντα 10 χρονων κιολας! Το σκυλακι που ηξερα προσωπικα απ'το παρκο που παμε απο την αλλη, ειχε φτασει και αυτο καπου κοντα στα 10, και χρειαστηκε να γινει ευθανασια, γιατι η νοσος ειχε χειροτερευσει. Ομως, οπως βλεπεις, ακομα και σε αυτη την περιπτωση, καταφερε να ζησει αρκετα. Οπως θα σου εχει πει φανταζομαι ο γιατρος σου, περαν της θεραπειας για να το κοντρολαρεις οσο γινεται, θα πρεπει να δινεις και μια καλη και σωστη διατροφη, πραγμα που παιζει τεραστιο ρολο σε αυτη τη νοσο. Ειναι κατι που θα πρεπει να μαθετε και οι δυο σας να ζειτε μαζι του, και με την σωστη καθοδηγηση, πιστευω ολα θα πανε καλα.

Παραθετω και ενα αρθρο με αρκετες πληροφοριες, γιατι καλο ειναι να γνωριζουμε τα παντα για την νοσο του σκυλου μας. Cushing's Disease in Dogs
 


Mixalissp

Member
13 Φεβρουαρίου 2021
9
1
35
Εχω δει αρκετες περιπτωσεις σκυλιων με cushing, και στο ιντερνετ, αλλα και προσωπικα. Αν εχεις ακουστα την Jenna Marbles στο γιουτιουμπ, θα ξερεις πως ενα απο τα σκυλια της εχει το συνδρομο, και ζει μια χαρουμενη ζωη. Ειναι νομιζω κοντα 10 χρονων κιολας! Το σκυλακι που ηξερα προσωπικα απ'το παρκο που παμε απο την αλλη, ειχε φτασει και αυτο καπου κοντα στα 10, και χρειαστηκε να γινει ευθανασια, γιατι η νοσος ειχε χειροτερευσει. Ομως, οπως βλεπεις, ακομα και σε αυτη την περιπτωση, καταφερε να ζησει αρκετα. Οπως θα σου εχει πει φανταζομαι ο γιατρος σου, περαν της θεραπειας για να το κοντρολαρεις οσο γινεται, θα πρεπει να δινεις και μια καλη και σωστη διατροφη, πραγμα που παιζει τεραστιο ρολο σε αυτη τη νοσο. Ειναι κατι που θα πρεπει να μαθετε και οι δυο σας να ζειτε μαζι του, και με την σωστη καθοδηγηση, πιστευω ολα θα πανε καλα.

Παραθετω και ενα αρθρο με αρκετες πληροφοριες, γιατι καλο ειναι να γνωριζουμε τα παντα για την νοσο του σκυλου μας. Cushing's Disease in Dogs
Το δικο μου ειναι 11. Παντα η τροφη του ηταν αριστη αλλα εδω και 6 μηνες που ειχαμε βρει αυξημενο σαχαρο, εχουμε παει σε εξειδικευμενη τροφη. Το θεμα ειναι οτι πριν 10 μερες που μαθαμε τα αποτελεσματα της βιοψιας, συνειδητοποιησα οτι εχει ολα τα συμπτωματα της νοσου κι οχι καποια απο αυτα. Ο γιατρος μου ειπε οτι θα φτιαξει με την αγωγη, αλλα αγχωνομαι διοτι για πολυ καιρο δεν ξεραμε οτι ειναι αυτο.

Ξεκινησε με πολυφαγια-πολυδιψια και μετα απο εξετασεις βρηκαμε αυξημενο ζαχαρο, φουσκωμενη κοιλιτσα που μετα απο ακτινογραφιες και υπερηχο βρηκαμε ελαφρως μεγενθυμενο συκωτι αλλα το μεγαλο θεμα ηταν οι αλλεργιες σε ολο το σωμα, αρχισε να μαδαει και να κανει πληγες(πυοδερμα). Σε 2 μηνες αλλαξαμε 3 αντιβιωσεις, κρεμες στο σωμα, χωρις το επιθυμητο αποτελεσμα.

Λογο κιλων(40) χρειαζομαστε 120mg vetoryl την ημερα πραγμα που μεταφραζεται σε 200€ το μηνα. Το θεμα μου ειναι, να ρυθμιστει ολο αυτο και να επανελθει.
 


Mixalissp

Member
13 Φεβρουαρίου 2021
9
1
35
Καλησπερα, μετα απο 2,5 μηνες vetoryl το σκυλι χειροτερεψε πολυ. Σταματησε να παιζει, κοιμοταν συνεχεια, ουτε καν κουναει πια την ουρα του. Στους 2 μηνες ειπα στο γιατρο μου οτι χειροτερευει και καναμε εξεταση για να δουμε αν δουλευει η θεραπεια.

Προς εκπληξη μου, μου ειπε οτι δουλευει και τρελαθηκα γιατι ειχε πια σταματησει και να τρωει. Πως γινεται να δουλευει η θεραπεια και να εχω ενα ναρκωμενο ζομπι στο σπιτι;;; Καναμε αιματος βιοχημικες και ηταν αυξημενη η τιμη στο παγκρεας. Τον ρωτησα εαν φταινε τα χαπια και μου ειπε οχι και εκει αλλαξα γιατρο ενω παραλληλα σταματησα τα vetoryl την 1η μαιου.

Σταματωντας τα χαπια, επανηλθε η ορεξη για φαγητο αλλα λογω της πτωσης της κορτιζονης, λογω vetoryl εμφανιστηκαν αρθριτικα. Το παλευουμε με συμπληρωμα με χονδροιτινη και καπως εχει φτιαξει η κατασταση.

Στον νεο γιατρο που πηγαμε καναμε τα παντα, απο υπερηχο και βιοχημιμες μεχρι εξεταση ξανα για κουσινγκ και μου ειπε οτι πρεπει να ξεκινησουμε παλι θεραπεια με vetoryl. Με δικη μου πρωτοβουλια αντι για 120mg τη μερα, το ξεκινησα με 60mg. Στην 3η μερα και με τη μιση δοση σταματησε να τρωει παλι.

Εχω απογοητευτει και ειναι εμφανες οτι το vetoryl τον καταστρεφει ενω οι γιατροι επιμενυν οτι πρεπει να το παιρνει.

Αν καποιος εχει εμπειρια ας βοηθησει γιατι δε ξερω τι να κανω.
 


Mixalissp

Member
13 Φεβρουαρίου 2021
9
1
35
Δεν υπαρχει εδω μεσα ενας ανθρωπος ειδικος ή ομοιοπαθης ;;; τι κανετε σ αυτο το forum;; συζητατε μονο για τις τροφες και για τα βασικα που τα ξερει και η κουτση Μαρια;;;
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
ο μονος ειδικος για θεματα υγειας, και μαλιστα ΣΟΒΑΡΑ θεματα υγειας, ειναι ο κτηνιατρος. και ομοιοπαθη να βρεις, δεν μπορει να σου πει "α εγω εδωσα στο σκυλι μου το ταδε φαρμακο, δωστο και εσυ και θα φτιαξει.". αυτο ειναι παρανομο και θα σε παρει στο λαιμο του. εαν θες να ακουσεις εμπειριες ανθρωπων που ειχαν η εχουν σκυλια με την νοσο, μπορεις να βρεις πολλες με μια απλη αναζητηση στο ιντερνετ. περαν αυτου, το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να βρεις εναν κτηνιατρο ΠΟΥ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΣΑΙ, και να μοιαστρεις ολες τις ανυσηχιες σου με αυτον. μην κανεις του κεφαλιου σου, γιατι δεν βοηθας ουτε εσυ την κατασταση. δες το και αλλιως, ο καθε κτηνιατρος που επιμενει στο συγκεκριμενο φαρμακο δεν θα ειχε κατι να κερδισει εαν το ζωο σου σταματουσε να τρωει και χτυπα ξυλο πεθαινε λογω αυτου. πελατη θα εχανε.
 
  • Like
Reactions: Aliki V.


Mixalissp

Member
13 Φεβρουαρίου 2021
9
1
35
ο μονος ειδικος για θεματα υγειας, και μαλιστα ΣΟΒΑΡΑ θεματα υγειας, ειναι ο κτηνιατρος. και ομοιοπαθη να βρεις, δεν μπορει να σου πει "α εγω εδωσα στο σκυλι μου το ταδε φαρμακο, δωστο και εσυ και θα φτιαξει.". αυτο ειναι παρανομο και θα σε παρει στο λαιμο του. εαν θες να ακουσεις εμπειριες ανθρωπων που ειχαν η εχουν σκυλια με την νοσο, μπορεις να βρεις πολλες με μια απλη αναζητηση στο ιντερνετ. περαν αυτου, το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να βρεις εναν κτηνιατρο ΠΟΥ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΣΑΙ, και να μοιαστρεις ολες τις ανυσηχιες σου με αυτον. μην κανεις του κεφαλιου σου, γιατι δεν βοηθας ουτε εσυ την κατασταση. δες το και αλλιως, ο καθε κτηνιατρος που επιμενει στο συγκεκριμενο φαρμακο δεν θα ειχε κατι να κερδισει εαν το ζωο σου σταματουσε να τρωει και χτυπα ξυλο πεθαινε λογω αυτου. πελατη θα εχανε.
Δεν υπαρχει εξειδικευμενος γιατρος στην κρητη. Δεν εχω την δυνατοτητα να παω σε μια κλινικη εδω οπως της αθηνας να παρω μια γνωμη εμπεριστατωμενη. Για την συγκεκριμενη νοσο υπαρχει ΜΟΝΟ ενα χαπι. Οπου κι αν εχω διαβασει αλλα ακομα και μεσα στο κουτι του φαρμακου αναφερει οτι αν εχει παρενεργειες σταματας αμεσως το φαρμακο. Τι να κανω; Να αλλαξω γιατρο και να παω σε εναν αλλον γενικης κτηνιατρικης χωρις ειδικοτητα για να μου πει το κλασικο;;
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Μην εκνευρίζεστε αν δεν παίρνετε απαντήσεις..προφανώς κανείς μας δεν είναι γιατρός για να έχει τόσο εξειδικευμένες γνώσεις...για να μη σχολιάσω ότι αυτό είναι και μια επιπλέον ένδειξη υπευθυνότητας των μελών του φόρουμ...
 


Mixalissp

Member
13 Φεβρουαρίου 2021
9
1
35
Μην εκνευρίζεστε αν δεν παίρνετε απαντήσεις..προφανώς κανείς μας δεν είναι γιατρός για να έχει τόσο εξειδικευμένες γνώσεις...για να μη σχολιάσω ότι αυτό είναι και μια επιπλέον ένδειξη υπευθυνότητας των μελών του φόρουμ...
Ενδειξη ασχετοσυνης ειναι, οχι υπευθυνοτητας. Σ ενα φορουμ με 19.000 μελη ειναι γελοιο να μην υπαρχουν απαντησεις για σοβαρα θεματα.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Και ξαναλεω, ΤΙ απαντησεις περιμενεις να βρεις? Αφου το λες και μονος σου, το συγκεκριμενο φαρμακο ειναι η μονη εγκεκρημενη θεραπεια για σκυλους. Υστερα υπαρχουν και κατι φυτικα γιατροσοφια που αν δουλευαν νομιζω θα το ηξερες ηδη και εσυ και οσοι αλλοι εχουν σκυλους με κουσινγκ. Υπαρχουν δυο και μονο δυο λυσεις. Η τον φερνεις αθηνα, η ακολουθεις πιστα την θεραπεια που θα δωσει ο καινουργιος κτηνιατρος και το σκυλι μενει μονιμα με ορο και ταισμα με συριγγα για να μην ξεψυχησει απτην αφαγια. Δικα σου σχηματα θεραπειας η συμβουλες απο μη ειδικους ΔΕΝ ειναι σωστο να κανεις. Η κατασταση σου ειναι τραγικη και καταλαβαινω πως αυτη σου η επιθετικοτητα ειναι αποτελεσμα στεναχωριας και απογνωσης, αλλα οι απαντησεις που περιμενεις να βρεις δεν υπαρχουν εδω μεσα. Ο καθενας μπορει μονο να σου πει την δικη του εμπειρια, που και αυτο αχρηστο θα σου ηταν, διοτι ο καθε σκυλος αντιδρα αλλιως σε θεραπειες.
 
  • Like
Reactions: Aliki V.


Mixalissp

Member
13 Φεβρουαρίου 2021
9
1
35
Και ξαναλεω, ΤΙ απαντησεις περιμενεις να βρεις? Αφου το λες και μονος σου, το συγκεκριμενο φαρμακο ειναι η μονη εγκεκρημενη θεραπεια για σκυλους. Υστερα υπαρχουν και κατι φυτικα γιατροσοφια που αν δουλευαν νομιζω θα το ηξερες ηδη και εσυ και οσοι αλλοι εχουν σκυλους με κουσινγκ. Υπαρχουν δυο και μονο δυο λυσεις. Η τον φερνεις αθηνα, η ακολουθεις πιστα την θεραπεια που θα δωσει ο καινουργιος κτηνιατρος και το σκυλι μενει μονιμα με ορο και ταισμα με συριγγα για να μην ξεψυχησει απτην αφαγια. Δικα σου σχηματα θεραπειας η συμβουλες απο μη ειδικους ΔΕΝ ειναι σωστο να κανεις. Η κατασταση σου ειναι τραγικη και καταλαβαινω πως αυτη σου η επιθετικοτητα ειναι αποτελεσμα στεναχωριας και απογνωσης, αλλα οι απαντησεις που περιμενεις να βρεις δεν υπαρχουν εδω μεσα. Ο καθενας μπορει μονο να σου πει την δικη του εμπειρια, που και αυτο αχρηστο θα σου ηταν, διοτι ο καθε σκυλος αντιδρα αλλιως σε θεραπειες.
Φιλε εισαι το λιγοτερο γελοιος. Δεν εχω να σου πω κατι, αλλα επειδη ειδα και αλλα post σου αν τυχον σε πετυχαινα στο δρομο θα σου εδινα 2 χαστουκια να στρωσεις. Παπαρα
 
  • Sad
Reactions: Aliki V.


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
καταλαβαίνω ότι βρίσκεσαι σε μία κατάσταση την οποία δεν μπορείς να αντιμετωπίσεις..
καταλαβαίνω την αγωνία σου και τον εκνευρισμό σου...
δεν μπορώ να καταλάβω την απαίτηση να γνωρίζουν όλοι κάτι που δεν ξέρεις εσύ..
δεν ξέρω αν υπάρχουν κτηνίατροι στο φόρουμ, δεν νομίζω γιατί όντως δεν έχω συναντήσει μέχρι σ'ήμερα κάποιον να συστήνεται ως κτηνίατρος..
δεν δικαιολογείται με κανένα τρόπο η απάντηση που δίνεις σε άτομο το οποίο με τα όσα ξέρει προσπαθεί να βοηθήσει...

Υπάρχει μία σελίδα κτηνιάτρων στο φουμπου που παρέχουν συμβουλές σε ανάλογες περιπτώσεις
Δυστυχώς είμαι από την εργασία μου και δεν έχω πρόσβαση.
ψάξε την ομάδα κτηνιάτρων ή κάπως έτσι στο φουμπου.
η μόνη βοήθεια που μπορώ να προσφέρω.
εύχομαι να είναι περαστικά σε όλους...
 


KΙΜ

New Member
21 Φεβρουαρίου 2022
1
1
Φιλε εισαι το λιγοτερο γελοιος. Δεν εχω να σου πω κατι, αλλα επειδη ειδα και αλλα post σου αν τυχον σε πετυχαινα στο δρομο θα σου εδινα 2 χαστουκια να στρωσεις. Παπαρα
Αντιπαρέρχομαι το ύφος, θέλω να πιστεύω πως φταίει το συναίσθημα... Anyway, για όποιον ενδιαφέρεται. Εμείς με τον γιατρό μου βρήκαμε την εξής λύση, γιατί λόγω μικρού βάρους το σκυλί υπέφερε με τα 30 mg, φαινόταν σα χαμένο, δεν έτρωγε έκανε εμετούς, είχε ύφος απελπισμένο κι απέφευγε το φάρμακο σα να μου δείχνει πως αυτό φταίει για την κατάσταση. Το σπάσαμε λοιπόν σε δύο δόσεις των 10 πρωί απόγευμα κι από τότε να μη βασκαθεί πάει περίφημα. Από διατροφή δοκιμάσαμε barf που επίσης φαίνεται να της ταιριάζει. Ελπίζω να βοήθησα.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: anastasiak


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Γραφω εδω ωστε να μείνει για μέλη στο μέλλον, παραδόξως δεν έχουμε πολλά θεματα σχετικά.

Λοιπον η μικρη φιλοξενούμενη διαγνωστηκε επίσημα με cushing.

Νιωθω καλα που μες την ατυχια της είχαμε την τύχη να διαγνωστεί αρκετα γρηγορα, δεδομένου οτι η ιατρική της περίθαλψη είναι μέσω δήμου , με οτι αυτο συνεπάγεται ως προς τα ραντεβου που πρεπει να κλεινεις, αναμονές και συννεοησεις και το κόστος που ευτυχως ανελαβαν .
Μας πήρε μόλις 2-3 μέρες παρατήρησης να υποψιαστούμε οτι ειναι πιθανο σεναριο και 15 μέρες η επιβεβαίωση. Εχω ακουσει περιπτώσεις που εψαχναν μήνες.

Η μικρή λοιπον εγκαταλείφθηκε πριν εναμισι μήνα και δεν ξέραμε τιποτα για το παρελθόν της.

Οπως είχα αναφέρει στο θέμα μου και προς βοήθεια μελλοντικών ενδιαφερόμενων είχε αρκετα χαρακτηριστικά συμτπώματα, που βοήθησαν στην γρηγορη διαγνωσή της.

Καταρχας η ηλικία , είναι περίπου 10 ετων. Συνηθως εμφανίζεται σε ηλικιωμένα σκυλάκια , και έχουν μια προδιάθεση παραπανω τα θηλυκα.

-Πολυφαγια, δεν αφηνει τιποτα, ωρες ωρες γλυφει και το πατωμα πραγματικα, καταλαβαινεις οτι κατι δε παει καλα, βλεπεις εναν εκνευρισμο σε σχέση με το φαγητό.
-πολυδιψία έντονη, πίνει ασταμάτητα νερό
-πολυουρία. Κατουράει ασταμάτητα. Τα ουρα ειναι σχεδον λευκα, οχι κίτρινα. (Οχι ομως ακρατεια).
-Κοιλια διογκωμένη σα να έχει ασκίτη με χαρακτηριστικο λεπτο δερμα που φαινονται εντονα οι φλέβες και εχει χασει την ελαστικοτητα του καθως και το τρίχωμα. Η κοιλια με αυτη την εικονα μου είπαν ειναι πολυ χαρακτηριστικο. Φυσικα η κοιλια ειναι χαλια με διαφορα δερματικα.
-ελαφρια ενοχληση στα πίσω πόδια, δε μπορει να κανει αλματα, καπου ενοχλείται
-αλωπεκία και πληγες ιδιως λαιμο και στα πίσω πόδια και κοιλια. Εχει γενικα κακη εικονα τριχώματος με λεπτές τρίχες σαν πετονια και σε καποια σημεία στο δερμα εχει σαν μελανιασματα, με φολίδες ας πουμε και διάφορα.
-σκλυρυνση στη μύτη
-λαχάνιασμα και εντονη αναπνοή

* Στις εξετασεις είχε επίσης το χαρακτηριστικο που ολες οι τιμες συκωτιου είναι κανονικες και η φωσφαταση παρα πολυ ανεβασμένη, ειναι και αυτο κατι που φωναζει cushing μου είπαν. Επίσης χαμηλα λεμφοκύτταρα. Η γλυκόζη είναι επίσης κατι που κοιτάνε αλλα δεν είχαμε κάνει στις πρώτες εξετάσεις.


Για τη διαγνωση υπάρχουν τελικα 2 τεστ.

-Δοκιμή διέγερσης ACTH
μετρανε τα επίπεδα κορτιζόλης, στη συνέχεια κανουν μια ένεση ορμονης ACTH και ξαναμετράνε σε 1-2 ωρες. Θεωρείται λιγότερο ακριβες και μπορει και να μην έχει σωστα αποτελέσματα. Επίσης δεν διαχωρίζει την αιτία.

-Τεστ καταστολής δεξαμεθαζόνης
Θεωρείται πιο ακριβες οσο αφορα τα αποτελέσματα. Επίσης βοηθά τον κτηνίατρό να προσδιορίσει πού βρίσκεται το πρόβλημα στο σώμα του κατοικίδιου ζώου (υπόφυση έναντι επινεφριδίων)
Αρχικά ελέγχουν το επίπεδο της κορτιζόλης στο αίμα, στη συνέχεια, κάνουν στον σκυλάκι μια ένεση δεξαμεθαζόνης (κορτικοστεροειδές) και επανεξετάζουν τα επίπεδα κορτιζόλης στο αίμα στις 4 και 8 ώρες (κανουν και κάποιες άλλες μετρήσεις επίσης ταυτόχρονα).

Η μικρή έκανε το δευτερο.

Σε αναμονη τωρα, θα δουμε σχημα θεραπειας κτλ απο Δευτερα.
 
Last edited:


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Μετα απο μελετη αρκετων ημερων (ανακαλυψα και σκυλοφορουμ στο εξωτερικο με θεματολογια αποκλειστικα για σκυλακια με σύνδρομο cushing's :)) εχω να πω οτι ειναι ενα ιατρικο θέμα με πολλες συνιστωσες, αρκετα μπλεγμενο. Ακόμα και μετα απο τοση μελετη δεν εχω ξεκαθαρίσει πολλα πράγματα στο μυαλό μου.

Σίγουρα η ασθένεια δεν εμφανίζεται απο τη μια μέρα στην άλλη, σταδιακα επιδεινωνονται ή εμφανίζονται νεα συμπτώματα, πολλα μοιάζουν με άλλες ασθενειες και για το λόγο αυτο είναι δυσκολότερη η διαγνωση σε αρχικα στάδια.

Ακόμα και στα σχηματα θεραπειας υπαρχουν διαφοροποιησεις και ανα γιατρο και ανα χωρα και ανα κατάσταση ζώου. Οι παρενεργειες επίσης δεν είναι αμεληταίες και υπάρχουν ζώα στα οποία δεν έκατσε καλα η θεραπεία.

Περιληπτικά και πολυ απλοικα, ξεκινας με το φαρμακο και στις 14 ημέρες κανεις μια εξέταση ACTH, βλεπεις τα επίπεδα κορτιζόλης , διαμορφωνεις, ξανακανεις εξέταση στις 30 ημέρες και στους 3 μήνες. Εαν ολα πανε καλα με τη δοσολογια κτλ ανα τρίμηνο χρειάζεται εξέταση και αναδιαμόρφωση της δόσης. Υπαρχει πάντα κίνδυνος να περάσεις στο άλλο ακρο να πέσει τόσο η παραγωγή κορτιζόλης που το σκυλάκι θα χρειάζεται θεραπεία για addison οποτε πρεπει συνεχώς να είσαι σε επιφυλακή για συμπτωματα οτι συμβαίνει αυτο.

Τι αναμένεις απο την θεραπεία γενικά? Σιγουρα οχι ίαση, δεν υπάρχει. Προσβλέπεις σε ελάτωση των συμττωμάτων και μια καλύτερη ποιότητα ζωής του ζώου. Στο πρώτο μηνα ευελπιστούμε σε μια ελατωση της πείνας , της πολυδιψίας , του ασταματητου κατουρήματος και ταυτόχρονα καποια ελάττωση της κορτιζόλης στις εξετάσεις. Σε βάθος χρόνου 3-6 μήνες, μείωση του πρηξίματος της κοιλιας και βελτίωση δερματικών.

Η Λουσυ ανήκει στους ασθενης με εξελιγμενη την μορφη της νόσου, κορτιζόλη στα ύψη και όλα τα συμπτωματα σε μεγάλο βαθμο, ειδικά τα δερματικα΄της επιδεινώθηκαν το τελευταίο δεκαήμερο. Πλέον υπάρχει οσμή στο ζώο απο την κατάσταση των πληγων. Δυστυχως σίγουρα η επιβαρυμένη κατάσταση δε βοηθάει.

Εκτος τα σωματικά συμπτώματα επίσης υπάρχουν και τα ψυχολογικά. Η ασθένεια επηρεάζει και την ψυχολογία του ζωου, κατι που εγω δε μπορω τοσο ξεκαθαρα να διακρίνω στη Λουσυ καθως δε τη γνωριζα πριν. Υπάρχει παντως εντονη νευρικότητα ιδιως σε θέματα περι φαγητού αλλα και αναστάτωση του ζώου, ανησυχος υπνος, ξαφνικες φοβίες, επιμονες συμπεριφορες οπως ασταματητο γλυψιμο του πατώματος.

Ενα αλλο μεγαλο θεμα είναι το οικονομικό. Το φαρμακο τσουζει (για σκυλο 8 κιλα ειναι της τάξης των 80 ευρω για θεραπεια μολις ενος μηνα) και γενικοτερα η ολη περιθαλψη ενος σκυλου με το σύνδρομο. (φαρμακο , βιταμινες, συμπληρώματα, επανεξετάσεις) Πολυ πιθανο να εγκαταλείφθηκε και γι αυτο.
Στη περίπτωση της Λούσυ οι εξετασεις ευτυχως καλύπτονται μέσω δήμου και το φαρμακο του πρώτου μήνα εγινε δωρεα απο την φιλοζωική SCARS που δραστηριοποιείται στην περιοχή.

Η Λουσυ ειναι σε μια διαδικασία μπουσταρίσματος με απαχο κρεατάκι, γαιδουράγκαθα και διάφορα και ξεκινάει μάλλον την Παρασκευη την θεραπεία.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Βαζω και αυτα εδω, θεωρω οτι ειναι αρκετα κατανοητά και ταυτοχρονα αναλυτικα για καποιον που είναι στο ψαξιμο και επειδη μου πήρε χρονο και κοπο να τα βρω. Είναι στα αγγλικα αλλα δεν εχω χρόνο και ικανότητα για καλη μετάφραση.

Συμπτώματα και συχνότητα καθως και εργαστηριακές ενδειξεις που παρατηρούνται.
συμτπωματα.jpg

Τεστ διάγνωσης και λεπτομέρειες.
διαγνωση.jpg

Πρωτοκολλο παρακολούθησης απο τη στιγμη που ξεκινάει η θεραπεία με Vetoryl.
(απο το εργαστηριο Dechra που δημιούργησε το Vetoryl to 2001)
θεραπεια.jpg
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Ελπίζω να μην είναι. Γιατί για το vetoryl έχω διαβάσει τέρατα.. Σε φάση που δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο να το δίνουν καν. Αν είναι, πες μας τη γνώμη του γιατρού σου πλιζ για το vetoryl.
Μετα απο πολυ μελετη , papers, ερευνες, φορουμ και διαφορα εχω καταληξει οτι ενα πολυ μεγαλο προβλημα ειναι η δοσολογια και η διαμορφωση αυτης, καθως και η μη συνεχης ενημερωση των γιατρων για τις εξελιξεις και η μη σχετικη εμπειρία με περιστατικα ( οχι μονο Ελλαδα αλλα και παγκοσμίως).
Ειναι πολυ πολυπλοκο το σχημα θεραπειας, επανεξετασης, διαμορφωσης και τοσες οι συνιστωσες που δε περνεις απλα ενα χαπι και βλεπεις.

Οι νεες ερευνες και το πρωτοκολο παρακολουθησης εχουν αλλαξει εδω και 4-5 χρονια και συνεχως διαμορφωνονται απο την εμπειρια και ερευνες, η δοσολογια πλεον ξεκιναει πολυ χαμηλα και αυξανει με ποσοστο ως και 25% αυστηρα με αποτελεσμα λιγοτερες παρενεργειες. Οσο μεγαλύτερος ο σκύλος τόσο μικροτερη αναλογια ανα κιλο, τα σκυλια ανω των 15 κιλων παρατηρηθηκε οτι εχουν αρκετα περισσοτερες παρενεργειες γενικα και σσυστηνεται να ξεκινανε με μικροτερες δοσολογιες. Χρειάζεται επίσης συνεχης ελεγχος εφ ορου ζωης και συχνες εξετασεις που πιθανα γιατροι αποφευγουν ωστε να μην επιβαρυνουν τους πελατες.

Στη Λουσι λοιπον συνταγογραφησαν 30 Mg. Οπου και αν διαβασα εξωτερικο (διαβασα μια μια περιπτωσεις απο πανω απο 200 σκυλια) η ποσοστητα αυτη θεωρειται too high για πρωτη δοση, ενω εδω μου τη παρουσίασαν ως μια μεση δόση. Σχεδον πουθενα παγκοσμιως δεν εδωσαν για αρχη τετοια δοση, συνηθως ξεκινανε με 10 αντε βαρια 15 για τα κιλα της, οπως προτεινει η εταιρεια και οι ερευνες. Η ιδια η εταιρεια εχει βγαλει οδηγια που λεει οτι η πρωτη δοση ανεξαρτητου μεγεθους δε πρεπει αν ειναι πανω απο 30 mg. Ασχετα αν μετα ανεβεις στα 50 η 60, αυτο πρεπει να γινει κατοπιν παρακολουθησης κτλ

Επίσης αλλο ενα θεμα, ο κατασκευαστης και τα πανεπιστημια κλινικες θεωρουν SOS με τα πρωτα συμπτωματα τυπου εμετος, ληθαργια, ανορεξια που δειχνουν οτι η ποσοτητα κορτιζολης επεσε πολυ να σταματας αμεσως για 7 ημερες, επανεξεταση και να ξαναξεκινας με χαμηλοτερη δοση. Κατι που δε τηρειται σχεδον καθολου εδω απο οτι καταλαβα, μενουν λιγο στεγνα στο οτι στις εξετασεις η κορτιζολη πεφτει αρα οκ.
Εμενα ουδεποτε που εδωσαν καμια τετοια οδηγια, παρε τα φαρμακα πρωι και ελα σε 15 μερες για επανεξεταση απλα.

Γενικα εχω μαζεψει ενα καλο τρισελιδο με αποριες , οπου συμπεριελαμβανω αρθρα, ερευνες, επισημες ενημερωσεις και πρωτοκολλο θεραπειας της εταιρειας κτλ και θα ρωτησω τον γιατρο.

Πηρα επίσης τις εξετασεις και θα παρω μια β γνωμη απο ιδιωτικη κλινικη που εχει περισσοτερη εμπειρια με περιπτωσεις Cushing's και εμπιστευομαι τους γιατρους ειναι νεοι με ορεξη και ενημερωνονται διακρως για εξελιξεις.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ

Οσον αφορα για συμπληρωματα για συκωτι κτλ, μειωση ασβεστιου κτλ, διατροφη με απαχο κρεας καθολου δημητριακα η γενικα ξηρη χωρις δημητριακα πατατα ρυζι και υψηλης ποιοτητας πρωτεινη, ουδεποτε κανεις ειπε τιποτα. Αλλα δε περιμενα κιολας.

-Το ασβεστιο θελει προσοχη στα σκυλια με Cushing's γιατι το δερμα τους ειναι ηδη χαλια με μολυνσεις σε διαφορα σημεια και δημιουργειται συχνα calcinosis cutis , υπερυσυγκεντωση ασβεστιου απλοικα, μια χαλια κατασταση δερματικων επώδυνη για το σκυλάκι.

-Το συμπληρωμα για συκωτι θεωρειται επισης must γιατι συνηθως υπαρχει και ηπατομεγαλεια, αλλωστε η αυξημενη ΑΛΤ σημαινει το συκωτι υπερζοριζεται και θελει ενα μπουστ.

-Τα δημητριακα πατατα πρεπει να αποφευγονται στη διατροφη γιατι συνηθως κανουν διαβητη οι σκυλοι me cushing's και χειροτερευουν τα δερματικα.

- Η υγρη διατροφη καλο ειναι να προτιμάται εναντι ξηρης , αλλωστε εχουν αναγκη την αυξημενη προσληψη υγρων.
(Ιδανικα λευκο απαχο κρεας ή μοσχαρι απαχο. Με προσοχη στη μπαρφ οσον αφορα το ασβεστιο
Στο μαγειρευτο οχι λευκο ρυζι, οχι πατατα. Γενικα ναι στο μπροκολο, πρασινα και στη γλυκοπατατα. οχι μεγαλο στις σαρδελες, οχι πολλα γαλακτοκομικα λογω ασβεστιου, ναι στο ασπραδι αυγου.)

Συμπληρωματα απο τα κλασσικα που θεωρουνται ευεργητικα είναι ο κουρκουμας, το γαιδουραγκαθο, το λινελαιο.

Δειχνει επισης στην μικρη εδω να βοηθουν τα 3 μικρα γευματα και τα γευματα σε κονγκ καθως και τα μασουλητηρια (στην καταπολεμηση της διαρκους πεινας και επίσης το γλυψιμο μειωνει το στρες τους αρα και την κορτιζολη θεωρητικα)

Το αικοντισον εχει βοηθησει παρα πολυ στο λαχανιασμα και την δυσκολια ανασας, της παρηγγειλα και κουλινγκ ματ.

Γενικα συμπληρωματα, πανες (7-8 την ημερα για πλακα) , τροφη, απαχο μοσχαρακι, cooling mat μια περουσια μου εχει στοιχισει η Λουσυ!
 
Last edited:






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.608
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3