Συνθήκες εκπαίδευσης


vicky

New Member
17 Ιουλίου 2008
4
0
40
Thessaloniki
Θα μπορούσατε να με ενημερώσετε ποιες είναι οι συνήθεις συνθήκες διαβίωσης ενός κουταβιού (6 μηνών) στη μηνιαία διάρκεια της εκπαιδεύσεώς του - βασικής υπακοής? Ο μικρός μου είναι εκεί από την Πέμπτη 11-9 και θα ήθελα να σιγουρευτώ ότι όλα είναι καλά(αν και αμφιβάλω).
 
Last edited by a moderator:


BasKal

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2007
423
2
Eξαρταται που τον εχεις δωσει... Το γιατι ειναι μια αλλη παραμετρος.
Μου φαινεται οτι καποιος αντιμετωπιζει αυτη την μηνιαια (?) ...θητεια σαν απαραιτητη και καθιερωμενη. Καθε αλλο.
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Έχεις αφήσει το σκυλί σου κάπου όπου αμφιβάλλεις ότι είναι καλά; :confused:
Και πώς μπορεί να ξέρει κάποιος εδώ μέσα τις συνθήκες διαβίωσης του κουταβιού σου;
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Τι νόημα έχει η εκπαίδευση του κουταβιού μόνο με ξένο άνθρωπο; Απ ότι ξέρω η εκπαίδευση του αφεντικού είναι ακόμα πιο σημαντική :confused::confused::confused:
Το πρόγραμμα που παρακολούθησα ήταν


  • puppy class: από 8 - 12 εβδομάδες
    30 λεπτά θεωρητικό μάθημα για τα αφεντικά και μετά πρακτική με τα κουτάβια με βαρύτητα στη
    κοινωνικοποιηση
  • [FONT=&quot]βασική υπακοή[/FONT]:[FONT=&quot] από 12 εβδομάδες,[/FONT][FONT=&quot] 10 μαθήματα[/FONT][FONT=&quot] πάντα μαζί με το αφεντικό. Το 11° είναι ένα τεστ και όσα πάρουν το "πτυχίο" :D:D μπορούν να πάνε στην επόμενη τάξη
    [/FONT]
 


liajoe

Well-Known Member
Θαυμάσια, επιτέλους υπάρχει κόσμος που παρακολουθει
προγράμματα / μαθήματα με τον σκύλο του αντί να τα
τον αφήνει σε ένα εκπαιδευτήριο. :)

Άσχετο αν μένεις Βρυξέλες, υπάρχουν και στη Ελλάδα,
θέλει μόνο λίγο ψάξιμο το θέμα.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Θα μπορούσατε να με ενημερώσετε ποιες είναι οι συνήθεις συνθήκες διαβίωσης ενός κουταβιού (6 μηνών) στη μηνιαία διάρκεια της εκπαιδεύσεώς του - βασικής υπακοής? Ο μικρός μου είναι εκεί από την Πέμπτη 11-9 και θα ήθελα να σιγουρευτώ ότι όλα είναι καλά(αν και αμφιβάλω).
Πολλοί ιδιοκτήτες έχουν την εντύπωση πως η εκπαίδευση του σκύλου τους είναι μια διαδικασία 1-2 μηνών σε ένα εκπαιδευτήριο, χωρίς τη δική τους συμμετοχή. Λάθος.

Ο εκπαιδευτής εκπαιδεύει τον ιδιοκτήτη για να εκπαιδεύσει το σκύλο του. Τι νόημα έχει να εκπαιδεύσει ο εκπαιδευτής το σκύλο χωρίς εσύ να μάθεις να διαβάζεις τις συμπεριφορές του, να κρίνεις σωστά τις καταστάσεις και την ψυχολογία του και να τον χειρίζεσαι ανάλογα? Εσύ θα συμβιώσεις με το σκύλο και όχι ο εκπαιδευτής! ;)

Μην ξεχνάς ότι η εκπαίδευση είναι μια διαδικασία που δεν σταματάει ποτέ.
Ο σκύλος μπορεί να γυρίσει εκπαιδευμένος, αλλά σε λίγο καιρό, αν δεν μαθεις πως πρέπει να τον αντιμετωπίζεις, θα μοιάζει ανεκπαίδευτος.
Εάν θέλεις να πιάσουν τόπο τα λεφτά που έδωσες, φρόντισε να κάνεις τα μαθήματα μαζί με το σκύλο.
 
Last edited: