Συνταγές για διατροφή σκύλου με μαγειρευτό φαγητό


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Βρήκα αυτή την συνταγή για σκύλους.
Περιέχει 4.5 κιλά κιμά, 10 κούπες βρασμένο ρύζι, 18 αυγά με τα τσόφλια, λαδάκι με ω3 λιπαρά και μια άλλη πάστα με διάφορες βιταμίνες.
Το κάνει ως εξής. Το ρύζι βρασμένο, τα αυγά με τα τσόφλια στο μπλέντερ μέχρι να γίνουν σκόνη τα τσόφλια, όλα μαζί τα πλάθει και τα κάνει ρολό , γύρω στα 8 βγαίνουν, τα οποία ψήνει στο φούρνο στους 175 βαθμούς για 45 λεπτά περίπου. Μετά τα βάζει στην κατάψυξη. Κατά το σερβίρισμα προσθέτει το λαδάκι και την πάστα εννοείται, γιατί αλλιώς καταστρέφονται οι βιταμίνες.
Να και το βίντεο.

[video=youtube;axU6JbEzQ4k]http://www.youtube.com/watch?v=axU6JbEzQ4k[/video]
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
πολυ κιμα βαζει,,, και πολλα αυγα.. αναλογα με το ρυζι,,, παρα πολυ πρωτεινη δηλαδη,,, τα τσοφλια πρεπει να γινουν σκονη μονα τους και μετα να προστεθουν,,, αλλοιως δεν γινονται σκονη,,,, λαχανικα δεν εβαλε καθολου,,, 45 λεπτα ειναι πολλα,,, εγω του βαζω 5ντε ==))
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Κάποιος που έχει άποψη, γνώσεις και βρίσκει την πρωτείνη υψηλή σαφώς και μπορεί να παίξει με τις ποσότητες. Όντως δεν χρησιμοποιεί λαχανικά και φρουτάκια. Για αυτό χρειάζεται και η πάστα με τις βιταμίνες, μεταλλικά άλατα κλπ που προσθέτει μετά. Εγώ θα το φτιάξω , θα προσθέσω στο σερβίρισμα λαδάκι και λαχανικά φρέσκα.

ας προσθέσουμε συνταγές σ'αυτό το θέμα.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Τέλειο θέμα, μπράβο! Θα βάλω εδώ να υπάρχει ο ζωμός (για να νοστιμίζουμε φαϊ, να βρέχουμε κροκέτες κτλ) που έδωσε αλλού η jac:

Βάζω σε μια κατσαρόλα κόκκαλα (φρέσκα βοδινά) χώρις να τα καθαρίσω με 2 ποτήρια νερό και λίγο ξύδι μήλου. Τα αφήνω λίγο κανένα μισάωρο ή και παραπάνω χωρις να το έχω βάλει στην φωτιά.
Βράζω σε δυνατή φωτιά μέχρι να βράσει (στην κουζίνα γκαζιού παίρνει 10 λεπτά) και μετά σε χαμηλή φωτιά μέχρι να μαλακώσουν τα κόκκαλα (2 ώρες ανάλογα με τα κόκαλα, στην κουζίνα γκαζιού)...Σουρώνω και το βάζω στις παγοθήκες η σε σακουλάκια (5-6 μηνες με άνεση στην κατάψυξη) ή 5 μέρες στο ψυγείο.

Με ανάλογο τρόπο φτιάχνω ζωμό κοτόπουλο (απο πλατάρια κοκκαλα πετσες) και του βάζω κανέλα και μέντα.

Για λαχανικά βάζω καρότα, μπρόκολο και οτι εχω γενικά (εκτος πατάτας, κρεμμυδιού κτλ που δεν κάνουν)

Κάπου είχα δει και σπιτικά treats (σαν brownies από συκώτι :p). Μπορεί και να μου τα χε στείλει η Albas σε mail όμως. Θα ψάξω και θα τα βάλω αν τα βρω.
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
8 γευματα βγαινουν δλδ απο ολο αυτο???
Όχι καλέ!!!!! 8 ρολό !!! τα γεύματα καθορίζονται σε σχέση με τι σκύλο έχει ο καθένας, ο τύπος που δίνει την συνταγή έχει μικρόσωμα.
 




Blade57HRC

Banned
Banned
2 Ιανουαρίου 2013
800
0
Αθηνα
www.facebook.com
Όχι καλέ!!!!! 8 ρολό !!! τα γεύματα καθορίζονται σε σχέση με τι σκύλο έχει ο καθένας, ο τύπος που δίνει την συνταγή έχει μικρόσωμα.
Ειπα και γω...
Αν και μια φορα ο μικρος ειχε ανεβει στον παγκο και ειχε φαει 5 κιλα κιμα για χαβαλε...

Πειραματικα πρεπει να βρουμε την δοσολογια δλδ ε?
 


AlbaS

Well-Known Member
2 Δεκεμβρίου 2012
348
5
'ντάξ..έχω πάθει πλάκα..!!!
Είσαι μέσα στο μυαλό μου..το ίδιο σκεφτόμουν πριν λίγο..
όχι την συνταγή..:p
αλλά επειδή βρήκα μία άλλη..ήθελα να την ποστάρω, για να ακούσω απόψεις..

Η συνταγή που βρήκα είναι η παρακάτω: Συνταγή για σκύλους : Κοτόπουλο με ρύζι και μήλα

Υλικά
:
1 κουταλιά της σούπας ελαιόλαδο.
½ κουταλάκι του γλυκού χοντροκομμένο αλάτι.
2 φλιτζάνια ψιλοκομμένα καρότα.
½ φλιτζάνι ψιλοκομμένη ντομάτα (φρέσκια ή κονσέρβα).
1 φλιτζάνι ψιλοκομμένα φασολάκια πράσινα.
2 μήλα ξεφλουδισμένα και ψιλοκομμένα.
1 φλιτζάνι καλαμπόκι (φρέσκο ή κονσέρβα).
8 φλυτζάνια βρασμένο κοτόπουλο, κομμένο σε λωρίδες ή κύβους.
6 φλυτζάνια βρασμένο καφέ ρύζι.
½ φλιτζάνι βρώμη.
4 κουταλιές της σούπας αλεύρι.
¼ του φλιτζανιού ψιλοκομμένο φρέσκο μαϊντανό ή 1 ½ κουταλιά της σούπας αποξηραμένο μαϊντανό.
¼ του φλιτζανιού αποξηραμένα μήλα.


Εκτέλεση:
1. Σε ένα μεγάλο αντικολλητικό τηγάνι ζεσταίνουμε το λάδι σε μέτρια προς υψηλή θερμοκρασία. Προσθέτουμε το αλάτι, τα καρότα, τα φασολάκια, τις ντομάτες, τα φρέσκα μήλα και το καλαμπόκι και τα σοτάρουμε όλα μαζί για 5 λεπτά.
2. Χαμηλώνουμε τη φωτιά και σιγοψήνουμε για άλλα 2 - 3 λεπτά. Έπειτα απομακρύνουμε το τηγάνι από το μάτι και το αφήνουμε να κρυώσει. Αν δεν έχουν μείνει υγρά από τις ντομάτες στο τηγάνι, προσθέτουμε 2 κουταλιές της σούπας ζωμό κοτόπουλου ή νερό.
3. Σε ένα μεγάλο μπολ ανακατεύουμε το κοτόπουλο, το ρύζι, τη βρώμη, το αλεύρι, το μαϊντανό και τα αποξηραμένα μήλα με τα σοταρισμένα φρούτα και λαχανικά. Το γεύμα είναι έτοιμο για τον τετράποδο φίλο μας.

edit: Από το www.katoikidio.gr

Πως σας φαίνεται.;;
Με παραξενεύει το σοτάρισμα των λαχανικών κ η ντομάτα..
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Ω ρε φίλε το τσακίζει! Δε μου λες, δεν το είδα φουλ, θέλει deep freeze για να διατηρηθεί όλη αυτή η ποσότητα για όσο καιρό θα κάνεις να το δώσεις όλο αυτό ή κανονική ψυγείου αρκει?

Γιατί να σημειώσω ότι το ζωμό της jac άμα θέλουμε να τον διατηρήσουμε μπόλικο για 2-3 μήνες είπε κατάψυξη ψυγείου δεν αρκεί, θέλει καταψύκτη και χαμηλότερη ψύξη.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
2% περίπου του βάρους του σκύλου σε ενήλικο.
Αlexia σε άρθρο της mary straus που είχα διαβάσει με οδηγίες για μαγειρεμένο φαγητό έλεγε ότι το τσόφλι το κάνουμε σκόνη αφού το ψήσουμε στο φούρνο για να ξεραθεί. Άρα λογικά θα αφομειώνεται.
 


AlbaS

Well-Known Member
2 Δεκεμβρίου 2012
348
5
Τέλειο θέμα, μπράβο! Θα βάλω εδώ να υπάρχει ο ζωμός (για να νοστιμίζουμε φαϊ, να βρέχουμε κροκέτες κτλ) που έδωσε αλλού η jac:


Κάπου είχα δει και σπιτικά treats (σαν brownies από συκώτι :p). Μπορεί και να μου τα χε στείλει η Albas σε mail όμως. Θα ψάξω και θα τα βάλω αν τα βρω.
Σαν να έχεις δίκιο..
Όντως..κάτι παίζει..
Αν δεν τα βρεις, πες μου..κάπου θα τα βρω εγώ..
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Πως σας φαίνεται.;;
Με παραξενεύει το σοτάρισμα των λαχανικών κ η ντομάτα..
Και μένα, εγώ θα τα έκανα στον ατμό ή ελάχιστα θα τα έβραζα. Ντομάτα δεν θα έβαζα. Ασβέστιο δεν έχει η συνταγή. Κατά τα άλλα μια χαρά είναι και για ασβέστιο προσθέτεις τσόφλι σε σκόνη (αφού το έχεις ψήσει στο φούρνο).

Σχετικά με το ασβέστιο παραθέτω μέρους του άρθρου της straus που είχα μεταφράσεi:

.) Ασβέστιο: Το πιο σύνηθες και σοβαρό λάθος που κάνουν όσοι ταίζουν τους σκύλους τους με μαγειρευτό φαγητό είναι ότι δεν τους δίνουν ασβέστιο . Πρέπει να δίνουμε και ασβέστιο όταν ταίζουμε τους σκύλους μας μαγειρεμένη τροφή που δεν περιλαμβάνει ωμά κόκκαλα.


Οι ενήλικες σκύλοι χρειάζονται 800 μέχρι 1000 mg ασβεστίου ανά 450 γρμ τροφής. Επίσης απαιτείτε η παροχή ασβεστίου σε σωστή αναλογία με το φώσφορο.


Η ιδανική αναλογία ασβεστίου φωσφόρου στους σκύλους είναι 1:1 και 2:1. To κρέας περιλαμβάνει υψηλές ποσότητες φωσφόρου οπότε όσο περισσότερο κρέας δίνουμε τόσο μεγαλύτερη είναι η ανάγκη παροχής ασβεστίου για να φτάσουμε την ιδανική αναλογία. Προσθέτοντας στην διατροφή 800 με 1000mg ανά 450 γρμ τροφής σε μία διατροφή υψηλή σε κρέας προσφέρουμε την ιδανική αναλογία. Προσοχή σε περίπτωση που δίνουμε συμπληρώματα ασβεστίου φωσφόρου γιατί τότε διαφοροποιούντε τα πράγματα.


Τριμμένο τσόφλι αβγού μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως πηγή ασβεστίου. Ξεπλένουμε καλά τα τσόφλια και τα ξεραίνουμε στο φούρνο μετά τα αλέθουμε. Ένα μεγάλο αβγό δίνει 1 κουταλιά τριμμένου τσοφλιού το οποίο περιέχει 2000mg ασβέστιο, οπότε προσθέτοντας 1/2 κουταλιά τριμμένου τσοφλιού ανά 450 γρμ τροφής είναι ιδανικό. Δεν πρέπει να χρησιμοποιούμε τσόφλια που δεν έχουμε θρυμματίσει γιατί δεν θα γίνει καλή απορρόφηση.
 
Last edited:


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
'
Συνταγή για σκύλους : Κοτόπουλο με ρύζι και μήλα

Υλικά
:
1 κουταλιά της σούπας ελαιόλαδο.
½ κουταλάκι του γλυκού χοντροκομμένο αλάτι.
2 φλιτζάνια ψιλοκομμένα καρότα.
½ φλιτζάνι ψιλοκομμένη ντομάτα (φρέσκια ή κονσέρβα)δεν θα έβαζα κονσέρβα, και χωρις πρασινα μέρη
1 φλιτζάνι ψιλοκομμένα φασολάκια πράσινα.
2 μήλα ξεφλουδισμένα και ψιλοκομμένα.
1 φλιτζάνι καλαμπόκι (φρέσκο ή κονσέρβα).ρυζι και καλαμπόκι? ίσως ενα απο τα δυο...εμενα το καλαμποκι το αποβάλει ολοκληρο.
8 φλυτζάνια βρασμένο κοτόπουλο, κομμένο σε λωρίδες ή κύβους χωρις κοκκαλα αλλα με πετσα θα το εβαζα.
6 φλυτζάνια βρασμένο καφέ ρύζι.
½ φλιτζάνι βρώμη.
4 κουταλιές της σούπας αλεύρι.
¼ του φλιτζανιού ψιλοκομμένο φρέσκο μαϊντανό ή 1 ½ κουταλιά της σούπας αποξηραμένο μαϊντανο. εγω θα εβαζα σκορδο ή κανέλα.
¼ του φλιτζανιού αποξηραμένα μήλα. τι προσφέρει αυτο?
επιπλέον δεν θα σωτάριζα τα λαχανικά η εαν το εκανα θα ηταν ελαφρά στο ζουμί απο το ρυζι
 


AlbaS

Well-Known Member
2 Δεκεμβρίου 2012
348
5
Και μένα, εγώ θα τα έκανα στον ατμό ή ελάχιστα θα τα έβραζα. Ντομάτα δεν θα έβαζα. Ασβέστιο δεν έχει η συνταγή. Κατά τα άλλα μια χαρά είναι και για ασβέστιο προσθέτεις τσόφλι σε σκόνη (αφού το έχεις ψήσει στο φούρνο).

Σχετικά με το ασβέστιο παραθέτω μέρους του άρθρου της straus που είχα μεταφράσεi:
Καλά, το τσόφλι είναι πλέον προέκταση του χεριού, γι'αυτό δεν το ανέφερα..
Στο ένα χέρι το μπολ του φαγητού της..κ στο άλλο, το βαζάκι με το τσόφλι..:p
Αλλά κάνεις πολύ σωστά που το αναφέρεις πάλι..

Έχω διάφορες συνταγές πάντως.. Επειδή όμως πρέπει να πάμε την βραδυνή μας βόλτα,θα επανέλθω..
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Έχω διάφορες συνταγές πάντως.. Επειδή όμως πρέπει να πάμε την βραδυνή μας βόλτα,θα επανέλθω..
Tέλεια βάλε όσες έχεις όταν μπορείς γιατί το κλειδί όταν ταίζουμε έτσι είναι η ποικιλία.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Το βρήκα Σωτηρία, από εδώ απ'το φόρουμ ήταν:
http://www.dogforum.gr/v3/διατροφή.άσκηση-16/συνταγη.για.μεζεδάκια.εκπαίδευσης.επιβράβευσης-23858/

Σημερα εκανα αυτην την συνταγή και η μικρή τρελάθηκε!

[video=youtube;zX-t9SIw5Hg]http://www.youtube.com/watch?v=zX-t9SIw5Hg[/video]

Είναι ευκολη, γρήγορη και πολυ φτηνή, αν σκεφτούμε οτι κόστισε όλη περίπου 3 ευρω και εβγαλε 1.5 κιλό μεζεδάκια...
(στην ιδια τιμή αγοράζα 130 γραμμαρια μεζεδάκια εμπόριου, και αμφίβολης ποιότητας!)

Τα συστατικά τα έχει το βίντεο αλλα τα παραθέτω και εδω:

1 κιλό συκωτι
4 αυγά
400 γραμμάρια αλέυρι

Κόβουμε το συκώτι και το χτυπάμε στο μπλέντερ για λίγο μονο του μεχρι να διαλυθει... επειτα προσθέτουμε τα αυγα και συνεχίζουμε το χτύπημα.... μετα το βγάζουμε απο το μπλέντερ σε ένα μπωλ, ριχνουμε το αλευρι και το ανακατέυουμε με ενα πιρούνι!

Αδειάζουμε το μείγμα σε ένα λαδωμένο ταψάκι ή πιρέξ, και το ψήνουμε για 2 ώρες στους 150!

Εγώ επειδη ήθελα να ειναι καλοψημένα και λίγο τραγανά, αφου το εβγαλα, το εκανα κομματακια μικρα, και το εβαλα στο γκριλ για 15 λεπτα.

Ιδου το αποτέλεσμα!

View attachment 40092

View attachment 40093

Παντως η μικρή τα εκτιμάει ιδιαιτέρως! :)
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Την είχα δει κι εγώ αλλά δεν την είχα κάνει ποτέ. Για μεζεδάκια είναι τέλεια. Άρα πόσο να διατηρούνται στο ψυγείο;
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Θα βάλω κι εγώ επιπλέον συνταγές γιατί είμαι στην διαδικασία αγοράς ενός βιβλίου και θα σας αλλάξω τα φώτα :p
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3