Συχνότητα τουαλέτας


SandyTheFrenchie

New Member
17 Μαϊου 2022
3
6
42
Καλησπέρα σε όλους σας,

η συζήτηση αφορά κουτάβι γαλλικό μπουλντογκ 5,5 μηνών. Ενώ έχει μάθει με επιτυχία 95% να κρατιέται στο crate του και 10ώρο κατά τη διάρκεια του βραδινού ύπνου, νομίζω ότι κάτι δεν έχω ρυθμίσει σωστά μάλλον με τα ταίσματα. Συγκεκριμένα έχω πρόβλημα με τη συχνότητα της αφόδευσης και υπάρχουν πλέον και στάνταρ ώρες. 6.30 το πρωί μετά από ύπνο, 7.30 το πρωι λίγο μετά το φαγητό, 18.00 το απόγευμα και 19.00 το απόγευμα λίγο μετά το φαγητό. Εδώ να τονίσω πως αυτή η συχνότητα είναι μόνο αν έχει φάει αποκλειστικά ξηρά τροφή. Αν έχει φάει και έξτρα λιχουδιές τότε μπορεί να υπάρξει και 5η και στα high του έχει υπάρξει και 6η αφόδευση ενδιάμεσα. Σκατοπατέρας κανονικός δηλαδή είμαι και με τουλάχιστον 5 βόλτες τη μέρα γιατί έχω καταργήσει πάνες και έχει μάθει να πηγαίνει σε συγκεκριμένο σημείο του πάρκου για τις ανάγκες της. Με τα τσίσα της είναι εντάξει γιατί το ελέγχω και εγώ με το νερό.

Η τροφή που της δίνω είναι η primordial puppy η οποία λέει για adult 10kg 165gr (εμένα είναι 5,5 μηνών 6,200kg) και της δίνω ακριβώς τόσα με ζυγαριά ακριβείας!!!! Κακά σφιχτά και εντελώς άοσμα. Τι μπορεί να κάνω λάθος ρε παιδιά τα φώτα σας. Να μειώσω τη ποσότητα του φαγητού? Η θα φτιάξει με τον καιρό??
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf