Σχετικά με το εμβόλιο κατα του καλα-αζαρ


Panos895

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2021
49
4
21
Γειά σας. Μηπως θα μπορούσατε να μου πείτε αν γνωρίζετε κάτι νεότερο για τα εμβόλια κατά του καλά-αζαρ? Ποια είναι η γνώμη σας και αν το έχετε κάνει στα σκυλια σας. Κυρίως αναφέρομαι στο νεότερο εμβόλιο για το οποίο μου είπε ένας κτηνίατρος ότι είναι καλύτερο αλλά δεν εγγυάται για τυχόν παρενέργειες σε βάθος χρόνου που δεν έχουν μελετηθει. Έχει τύχει να προκληθούν παρενέργειες στο σκυλί σας από το συγκεκριμένο? Πόσα χρόνια το έχετε κάνει? . Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
Last edited:


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.076
Athens
Κυρίως αναφέρομαι στο νεότερο εμβόλιο για το οποίο μου είπε ένας κτηνίατρος ότι είναι καλύτερο αλλά δεν εγγυάται για τυχόν παρενέργειες σε βάθος χρόνου που δεν έχουν μελετηθει.
Ό,τι πει ο Τσιόδρας παιδιά :ROFLMAO:
 


Tania_C

Member
6 Ιουλίου 2020
8
25
37
Γειά σας. Μηπως θα μπορούσατε να μου πείτε αν γνωρίζετε κάτι νεότερο για τα εμβόλια κατά του καλά-αζαρ? Ποια είναι η γνώμη σας και αν το έχετε κάνει στα σκυλια σας. Κυρίως αναφέρομαι στο νεότερο εμβόλιο για το οποίο μου είπε ένας κτηνίατρος ότι είναι καλύτερο αλλά δεν εγγυάται για τυχόν παρενέργειες σε βάθος χρόνου που δεν έχουν μελετηθει. Έχει τύχει να προκληθούν παρενέργειες στο σκυλί σας από το συγκεκριμένο? Πόσα χρόνια το έχετε κάνει? . Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Καλημέρα! Αν εννοείς το Letifend που είναι η μονή δόση, το κάναμε Τέλη Νοεμβρίου.
Ο μικρός ήταν 7 μηνών και δεν είχαμε κάποια παρενέργεια
 


Panos895

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2021
49
4
21
Καλημέρα! Αν εννοείς το Letifend που είναι η μονή δόση, το κάναμε Τέλη Νοεμβρίου.
Ο μικρός ήταν 7 μηνών και δεν είχαμε κάποια παρενέργεια
Ναι αυτό εννοώ Σας ευχαριστώ!
 
  • Like
Reactions: Tania_C


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Νομίζω πως σωστά απάντησε κτηνίατρος, το ίδιο μου είχαν επισημάνει για τα προηγούμενα.

Όπως και να έχει δεν παρέχει ανοσία. Συνεπώς θα πρέπει να παίρνονται και τα υπόλοιπα μέτρα προφύλαξης.

"Ποια είναι τα οφέλη του Letifend σύμφωνα με τις μελέτες;
Σε μια επιτόπια μελέτη που εκπονήθηκε στη Γαλλία και στην Ισπανία, 275 σκύλοι εμβολιάστηκαν με Letifend και 274 σκύλοι έλαβαν εικονικό φάρμακο (εικονικός εμβολιασμός). Οι σκύλοι εκτέθηκαν σε φυσική λοίμωξη από Leishmania infantum. Σε χρονικό διάστημα δύο ετών παρατηρήθηκαν 8 επιβεβαιωμένα περιστατικά λεϊσμανίασης στην εμβολιασμένη ομάδα σε σύγκριση με 19 περιστατικά στην ομάδα εικονικού φαρμάκου, γεγονός που καταδεικνύει ότι το Letifend ήταν αποτελεσματικό στη μείωση της επίπτωσης της νόσου."

"Για ποιους λόγους εγκρίθηκε το Letifend;
Η Επιτροπή Φαρμάκων για Κτηνιατρική Χρήση (CVMP) του Οργανισμού έκρινε ότι τα οφέλη του Letifend υπερτερούν των κινδύνων που συνδέονται με αυτό και εισηγήθηκε την έγκριση της χρήσης του εν λόγω φαρμάκου στην ΕΕ."

Πηγή εδώ
 






Tania_C

Member
6 Ιουλίου 2020
8
25
37
Νομίζω πως σωστά απάντησε κτηνίατρος, το ίδιο μου είχαν επισημάνει για τα προηγούμενα.

Όπως και να έχει δεν παρέχει ανοσία. Συνεπώς θα πρέπει να παίρνονται και τα υπόλοιπα μέτρα προφύλαξης.

"Ποια είναι τα οφέλη του Letifend σύμφωνα με τις μελέτες;
Σε μια επιτόπια μελέτη που εκπονήθηκε στη Γαλλία και στην Ισπανία, 275 σκύλοι εμβολιάστηκαν με Letifend και 274 σκύλοι έλαβαν εικονικό φάρμακο (εικονικός εμβολιασμός). Οι σκύλοι εκτέθηκαν σε φυσική λοίμωξη από Leishmania infantum. Σε χρονικό διάστημα δύο ετών παρατηρήθηκαν 8 επιβεβαιωμένα περιστατικά λεϊσμανίασης στην εμβολιασμένη ομάδα σε σύγκριση με 19 περιστατικά στην ομάδα εικονικού φαρμάκου, γεγονός που καταδεικνύει ότι το Letifend ήταν αποτελεσματικό στη μείωση της επίπτωσης της νόσου."

"Για ποιους λόγους εγκρίθηκε το Letifend;
Η Επιτροπή Φαρμάκων για Κτηνιατρική Χρήση (CVMP) του Οργανισμού έκρινε ότι τα οφέλη του Letifend υπερτερούν των κινδύνων που συνδέονται με αυτό και εισηγήθηκε την έγκριση της χρήσης του εν λόγω φαρμάκου στην ΕΕ."

Πηγή εδώ
@Panos895 ό,τι ειπώθηκε παραπάνω, αμπουλίτσα/κολάρο οπωσδήποτε και καλές βόλτες!
 
  • Like
Reactions: Panos895


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
818
929
27
δηλαδη σε ενα σκυλι που ηδη εχει την ασθενεια, αμα γινει το εμβολιο μπορει να βελτιωσει τα συμπτωματα και να σταματησει την πορεια της νοσου?
 


Panos895

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2021
49
4
21
δηλαδη σε ενα σκυλι που ηδη εχει την ασθενεια, αμα γινει το εμβολιο μπορει να βελτιωσει τα συμπτωματα και να σταματησει την πορεια της νοσου?
Δεν γνωρίζω με σιγουριά. Το εμβολιο πρέπει να γίνεται σε μη μολυσμένους σκυλους. Άρα μάλλον δεν ισχύει αυτό που λες
 




TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
818
929
27
Δεν γνωρίζω με σιγουριά. Το εμβολιο πρέπει να γίνεται σε μη μολυσμένους σκυλους. Άρα μάλλον δεν ισχύει αυτό που λες
το ρωταω με βαση το οτι διαβασα στο σαιτ τους:
 


Εriana

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2019
283
905
Δεν γνωρίζω με σιγουριά. Το εμβολιο πρέπει να γίνεται σε μη μολυσμένους σκυλους. Άρα μάλλον δεν ισχύει αυτό που λες
Γι αυτό γίνεται η εξέταση αίματος πριν το εμβόλιο.
 
  • Like
Reactions: Billias83


jo&zaxarias

Active Member
12 Ιουνίου 2020
43
74
32
Καλησπέρα σας,
και εμεις το καναμε αλλα η κτηνιατρος τονισε πως πρεπει να συνεχισουμε κανονικα κολαρο και αμπουλα..Καλυπτει σε ενα ποσοστο αλλα δε γλιτωνεις μονο με το εμβολιο.. Επίσης, εκανε πρωτα την αντιστοιχη εξεταση για να δει οτι ειναι αρνητικος και μετα προχωρησε με το εμβολιο..
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Νομίζω πως σωστά απάντησε κτηνίατρος, το ίδιο μου είχαν επισημάνει για τα προηγούμενα.

Όπως και να έχει δεν παρέχει ανοσία. Συνεπώς θα πρέπει να παίρνονται και τα υπόλοιπα μέτρα προφύλαξης.

"Ποια είναι τα οφέλη του Letifend σύμφωνα με τις μελέτες;
Σε μια επιτόπια μελέτη που εκπονήθηκε στη Γαλλία και στην Ισπανία, 275 σκύλοι εμβολιάστηκαν με Letifend και 274 σκύλοι έλαβαν εικονικό φάρμακο (εικονικός εμβολιασμός). Οι σκύλοι εκτέθηκαν σε φυσική λοίμωξη από Leishmania infantum. Σε χρονικό διάστημα δύο ετών παρατηρήθηκαν 8 επιβεβαιωμένα περιστατικά λεϊσμανίασης στην εμβολιασμένη ομάδα σε σύγκριση με 19 περιστατικά στην ομάδα εικονικού φαρμάκου, γεγονός που καταδεικνύει ότι το Letifend ήταν αποτελεσματικό στη μείωση της επίπτωσης της νόσου."

"Για ποιους λόγους εγκρίθηκε το Letifend;
Η Επιτροπή Φαρμάκων για Κτηνιατρική Χρήση (CVMP) του Οργανισμού έκρινε ότι τα οφέλη του Letifend υπερτερούν των κινδύνων που συνδέονται με αυτό και εισηγήθηκε την έγκριση της χρήσης του εν λόγω φαρμάκου στην ΕΕ."

Πηγή εδώ
1ον Δεν αναφέρει πουθενά επιπτώσεις στον οργανισμό του σκύλου μετά από μακροχρόνια χορήγηση.
2ον Δεν γνωρίζουν ακόμη τις παρενέργειες με ενδεχόμενα άλλα φάρμακα ή φαρμακευτική αγωγή
3ον Το δείγμα είναι αρκετά μικρό. Αν βάλεις δε ότι δεν είναι όλα τα σκυλιά ίδια (σαν οργανισμοί) η αξιοπιστία του μειώνεται κατά πολύ.
Γνωρίζω σκυλιά που τους έβαζες κολλάρο, σπρέυ κλπ και πάλι ήταν γεμάτα τσιμπούρια και τσιμπήματα από κουνούπια, όπως επίσης και σκυλιά που φορούσαν τίποτα κα ήταν πάντα πεντακάθαρα.
 




Panos895

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2021
49
4
21
Καλησπέρα σας,
και εμεις το καναμε αλλα η κτηνιατρος τονισε πως πρεπει να συνεχισουμε κανονικα κολαρο και αμπουλα..Καλυπτει σε ενα ποσοστο αλλα δε γλιτωνεις μονο με το εμβολιο.. Επίσης, εκανε πρωτα την αντιστοιχη εξεταση για να δει οτι ειναι αρνητικος και μετα προχωρησε με το εμβολιο..
Σκαλιμπορ κολαρο ?
 






Panos895

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2021
49
4
21
Παραθέτω το παρακάτω μεταφρασμένο από ξενο σαιτ Αναφέρεται στο LetiFend "Ο Guadalupe Miró, κτηνίατρος και καθηγητής του Τμήματος Υγείας των Ζώων της Σχολής Κτηνιατρικής του Πανεπιστημίου Complutense της Μαδρίτης, επισημαίνει ότι είναι εξαιρετικά σπάνιο να βλέπουμε καλά εμβολιασμένα σκυλιά που πάσχουν από λεϊσμανίαση. Και, ο ρόλος του εμβολίου είναι να ενισχύσει το ανοσοποιητικό σύστημα του σκύλου έτσι ώστε ο σκύλος να είναι προετοιμασμένος να αναπτύξει μια αποτελεσματική ανοσοαπόκριση και να αποτρέψει την ανάπτυξη της νόσου και των συμπτωμάτων της."