Σωσίβιο


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.433
1.022
Ξερω οτι ειμαι τελειως εκτος εποχης αλλα λεω να το ψαξω απο τωρα.

Θελω ενα σκυλοσωσιβιο για το newfie μου. Κατι που να μπαινει - βγαινει ευκολα, να ειναι αξιοπιστο ε αμα εχει και καλη τιμη δεν θα με χαλασει.
 






l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.640
7.749
Και γιατί σωσίβιο??Δεν ξέρει κολύμπι??
Δεν υπάρχει newfie να μην ξέρει κολύμπι, για ασφάλεια το θέλει προφανώς. Είναι ναυαγοσώστες σε πολλές περιπτώσεις οι σκύλοι αυτοί.
 


m@r@

Well-Known Member
31 Μαϊου 2011
292
1
Η trixie έχει σωσίβιο, δεν ξέρω για άλλες εταιρείες. Ο αντιπρόσωπος στην Ελλάδα είναι το Bark Avenue Λεωφ. Κηφισίας 206 Φάρος, Νέο Ψυχικό, 210 6771.001. Για τιμή κάνε ένα τηλ. να ρωτήσεις και θα πρέπει λογικά να κάνεις παραγγελία. Τι σκύλο έχεις και χρειάζεσαι σωσίβιο;
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Ψάχνω και εγώ για τον δικό μου αν σου στειλεί κανείς μύνημα πες μου.
Ο δικός μου έχει μικρά πόδια και χωρίς σωσίβιο δύσκολα τα πράγματα
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.433
1.022
Παιδια ξερει κολυμπι η τσαπερδονα και μαλιστα δεν ξεκολλαει απο την θαλασσα οπως ειπε και η Κυβελη τα σκυλια αυτα ειναι γεννημενα για να κολυμπανε.

Ομως η μαυροκυρα μας τα χει τα χρονακια της και εχει και αρκετα προβληματα στα ποδια. Αρα θελω σωσιβιο για να ειμαι σιγουρη οτι δεν θα γινει καμμια στραβη αλλα και για να εχει εξτρα βοηθεια να κολυμπαει οσο περισσοτερη ωρα γινεται (σαν φυσικοθεραπεια για τα ποδια της ενα πραγμα)
 


sakann

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2011
1.641
6
Θεσσαλονίκη
Δεν υπάρχει newfie να μην ξέρει κολύμπι, για ασφάλεια το θέλει προφανώς. Είναι ναυαγοσώστες σε πολλές περιπτώσεις οι σκύλοι αυτοί.
Τότε ποιος ο λόγος για σωσίβιο??Εκτός και αν μένει πολύ ώρα μέσα!!
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Από ένα παλαιότερο θέμα :)
ΣΩΣΙΒΙΟ
ΜΗΝ ΥΠΟΘΕΤΕ οτι όλα τα σκυλιά μπορούν να κολυμπήσουν και οτι απο αυτά που κολυμπούν δεν σημαίνει οτι είναι καλοί κολυμβητές.
1) Ελέξτε το εύρος των λουριών κάτω απο την κοιλιά του σκύλου. Τα λουριά δεν πρέπει να παρεμβαίνουν στην δυνατότητά του να κολυμπήσει, να καθήσει ή να ξαπλώσει.
2) Βεβαιωθείτε οτι του ταιριάζει απόλυτα και δεν υπάρχει κίνδυνος να γλιστρήσει.
3) Διαλέξτε ζωντανό χρώμα για να είνα εύκολο να τον ξεχωρίσετε στην θάλασσα.
4) Δοκιμάστε το πρώτα σε ρηχά νερά με τον σκύλο έχοντας backup το σαμαράκι και το λουρί.
5) Το σωσίβιο του σκύλου εν αντιθέσει με αυτό του ανθρώπου είναι σχεδιασμένο για να επιπλέει το ζώο σε οριζόντια θέση. Θα πρέπει να υποστηρίζει το ζώο στο νερό, ενώ αυτό θα κολυμπάει ελεύθερα.
6) Δώστε του χρόνο να το συνηθίσει.
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.433
1.022
Λοιπον δοκιμασαμε το XL της Trixie αλλα τζιφος..... δεν μας κουμπωνει.Και δεν υπαρχει και μεγαλυτερο στην συγκεκριμενη εταιρια. Οποιαδηποτε αλλη προταση δεκτη!
 




matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.433
1.022
Ποση διαιτα ρε κοπελια???? Ειμαστε βαρυκοκαλλες....δεν ειμαστε χοντρες!!
 




matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.433
1.022
Stamatia σε ευχαριστω.

Αμφιβαλλω βεβαια οτι θα μας κανουν και αυτα γιατι ειναι στις ιδιες διαστασεις με της trixie (65 cm / 40-45 kg).

Μαλλον πρεπει να κοιταξω μονο εξωτερικο με το ρισκο βεβαια οτι μπορει να παρω πατατα ή να παρω κατι που δεν της εφαρμοζει σωστα!
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
με το καλο αυτό το καλοκαίρι στις εξορμήσεις μας θα πάρουμε και τον μπόμπιρα μαζί!!!
σκέφτομαι να πάρω κι εγώ ένα "σωσιβιακι" για να τον βάζω να κολυμπάει
και να γυμναζει τα ποδαράκια του πραγμα που θα βοηθήσει στην ενδυναμώσει των ισχίων για την δυσπλασία του...
η απορία που έχω είναι η εξής: ποση ώρα να τον αφήνω να κολυμπάει με το σωσίβιο στην θάλασσα???

5 λεπτά 10 15??? τι νομίζετε???
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
καμια γνώμη??? δεν ξέρει κανεις? να ρωτήσω τον γιατρό μου???
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Από ότι φαίνεται, και σωστά κατά την άποψή μου, δεν έχουμε άποψη για διάρκεια που πρέπει να έχει το κολύμπι, αφού στην συνάρτηση μπαίνει μέσα και ένα στοιχείο παθολογίας...

Όπως πολύ σωστά έγραψες κι εσύ μια ερώτηση στον κτηνίατρο που γνωρίζει και την γενικότερη κατάσταση του σκύλου θα σου λύσει την απορία!
 






l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.640
7.749
με το καλο αυτό το καλοκαίρι στις εξορμήσεις μας θα πάρουμε και τον μπόμπιρα μαζί!!!
σκέφτομαι να πάρω κι εγώ ένα "σωσιβιακι" για να τον βάζω να κολυμπάει
και να γυμναζει τα ποδαράκια του πραγμα που θα βοηθήσει στην ενδυναμώσει των ισχίων για την δυσπλασία του...
η απορία που έχω είναι η εξής: ποση ώρα να τον αφήνω να κολυμπάει με το σωσίβιο στην θάλασσα???

5 λεπτά 10 15??? τι νομίζετε???
'Οταν έκανε μετά την επέμβαση ο σκύλος μου πισίνα ο χρόνος που κολυμπούσε ανέβαινε σταδιακά και ξεκινήσε από 2 λεπτά. Βέβαια στην πισίνα ο σκύλος κουράζεται περισσότερο συν του ότι υπήρχε αντίσταση ειδικά για την εκγύμναση του. Οπότε ξεκινάς με 5 λεπτά και βλέπεις πως αντιδρά ο σκύλος. Η κούραση του φαίνεται στην αναπνοή και στα μάτια, όταν κοκκινίζουν θέλει διάλειμμα και πάλι από την αρχή. Ο γιατρός του βέβαια θα σου δώσει τις οδηγίες που πρέπει .