ΤΙ ΤΑΙΖΟΥΝ ΟΙ ΕΚΤΡΟΦΕΙΣ?






denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.821
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
-ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΡΩΤΑΜΕ ΤΙ ΤΑΙΖΕΙ Ο ΕΚΤΡΟΦΕΑΣ ΤΟΥ ΚΟΥΤΑΒΙΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΜΕ?

-ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΤΗΡΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΟΥ ΚΟΥΤΑΒΙΟΥ?

-ΤΙ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΑΙΖΕΙ?

-ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΤΟΥ/ ΓΙΑ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ?

-ΜΕ ΤΙ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΚΡΙΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΟΥ?
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
denis said:
-ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΡΩΤΑΜΕ ΤΙ ΤΑΙΖΕΙ Ο ΕΚΤΡΟΦΕΑΣ ΤΟΥ ΚΟΥΤΑΒΙΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΜΕ?

-ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΤΗΡΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΟΥ ΚΟΥΤΑΒΙΟΥ?
Αν ειχα να διαλαξω κουταβι αναμεσα σε δυο εκτροφεις,ο ενας εκ των οποιων θα ταιζε οτι θεωρω εγω καλυτερο,θα διαλεγα απο αυτον κουταβι θεωρωντας οτι ειναι πιο υγειες,αλλα αν ειχα δει ενα κουταβι που μου αρεσε πολυ,δεν θα εδινα και τοσο σημασια στην διατροφη που εκανε στην μανα του.


-ΤΙ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΑΙΖΕΙ?
Για μενα το ιδανικοτερο θα ηταν BARF

-ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΤΟΥ/ ΓΙΑ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ?
Aν εχω κατασταλαξει σε μια διατροφη,και ο εκτροφεας κανει την ιδια στα σκυλια του,θα συζητουσα και θα προσπαθουσα να μαθω οτι μπορω περισσοτερο απο αυτον και σιγουρα θα ακολουθουσα τις συμβουλες του.
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
609
2
Athens
Για μένα το κριτήριο για την επιλογή του κουταβιού είναι το pedigree του, η διατροφή του έτσι και αλλιώς να την κανονίζω εγώ αφού να μείνει μαζί μου.
Της συμβουλές του εκτροφέα σίγουρα να της ακούσω και να διαλέξω αυτές που κατά την γνώμη μου είναι καλύτερες για το σκυλί. Στο πρώτο μου σκυλί μαθαίνω να μαθαίνω, στο δεύτερο μαθαίνω, στο επόμενο κάτι έχω μάθει και ακόμα μαθαίνω, και μετά κάτι ξέρω αλλά και κάτι καινούριο μαθαίνω.
:wink:
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.821
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Για μένα το κριτήριο για την επιλογή του κουταβιού είναι το pedigree του, η διατροφή του έτσι και αλλιώς να την κανονίζω εγώ αφού να μείνει μαζί μου.
Εδώ θα συμφωνήσω στο πρώτο σκέλος (pedigree) αλλά για την τροφή, δεν θα έπρεπε να μας ανησυχεί ένας εκτροφέας που ταίζει ''πίτουρα''?
Μου φαίνεται αδιανόητο, ίσως να μου έχει γίνει και κακή εμμόνή λίγο, αλλά αν αναγκαστώ να δώσω κακής ποιότητας τροφή για λίγες μέρες (πχ. διακοπές μου έχει τύχει 2-3 φορές), νιώθω άγχος ανεξήγητο, ενώ ξέρω ότι ο σκύλος δεν θα πάθει κάτι σοβαρό.

Επίσης δεν νοείται να μην ταίζει καλή τροφή τα κουτάβια, καθώς και τη μητέρα όλη την δύσκολη περίοδο του θηλασμού. Αν δεν το κάνει, εκτός από τις φυσικές συνέπειες, ανησυχώ και για το ποιόν του, κάπου αλλού θα χάνει σίγουρα...

Γνώμη μου είναι, αφού ο σωστός εκτροφέας γυμνάζει και εκθέτει τα σκυλιά του (αυτά που αναπαράγουν, όχι ένα - δύο βιτρίνα) συνεχώς, θα πρέπει ΣΥΝΕΧΩΣ να δίνει υψηλής ποιότητας τροφή.

Σχετικά με την ΒΑRF ακόμα και αν πίστευα ότι είναι καλύτερη για τα σκυλιά, θα φοβόμουν να πάρω κουτάβι από κάποιον που ταίζει, γιατί δεν θα ήξερα αν ξέρει τί κάνει, τώρα αν είχα τις γνώσεις να τον κρίνω μπορεί να το σκεφτόμουνα (θα λέει αλήθεια??), απλά μιλάω τώρα σαν απλός υποψήφιος αγοραστής.

Για όσους δεν το ξέρουν το σωστό BARFING είναι ΑΔΥΝΑΤΟ για εκτροφείς μεγαλόσωμων φυλών....

Της συμβουλές του εκτροφέα σίγουρα να της ακούσω και να διαλέξω αυτές που κατά την γνώμη μου είναι καλύτερες για το σκυλί. Στο πρώτο μου σκυλί μαθαίνω να μαθαίνω, στο δεύτερο μαθαίνω, στο επόμενο κάτι έχω μάθει και ακόμα μαθαίνω, και μετά κάτι ξέρω αλλά και κάτι καινούριο μαθαίνω.
Είμαι στο 19ο και νιώθω πιο μπερδεμένος από την αρχή...
Πάντως αυτό είναι ουτοπία για τους περισσότερους:
Στο πρώτο μου σκυλί μαθαίνω να μαθαίνω
Οι 9 στους 10 δεν μαθαίνουν τίποτα και ποτέ.....
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
denis said:
[
Σχετικά με την ΒΑRF ακόμα και αν πίστευα ότι είναι καλύτερη για τα σκυλιά, θα φοβόμουν να πάρω κουτάβι από κάποιον που ταίζει, γιατί δεν θα ήξερα αν ξέρει τί κάνει, τώρα αν είχα τις γνώσεις να τον κρίνω μπορεί να το σκεφτόμουνα (θα λέει αλήθεια??), απλά μιλάω τώρα σαν απλός υποψήφιος αγοραστής.

Για όσους δεν το ξέρουν το σωστό BARFING είναι ΑΔΥΝΑΤΟ για εκτροφείς μεγαλόσωμων φυλών....
Να και ενα καλο που εχουμε (ακομα)στην Ελλαδα,πιστευω οτι επειδη εδω ακομα το barfing δεν εχει γινει μοδα,οι ελαχιστοι εκτροφεις ξερουν πολυ καλα τι κανουν γιατι για να ταιζουν BARF με κινδυνο να χαρακτηριστουν τα σκυλια τους ασχημα.....ξερετε το γνωστο θα μας κατασπαραξει μολις μεγαλωσει και τετοια....σημαινει οτι το εχουν ψαξει πολυ! :wink:
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
609
2
Athens
δεν θα έπρεπε να μας ανησυχεί ένας εκτροφέας που ταίζει ''πίτουρα''?
Σίγουρα, αλλά ένα σκυλί που τρώει «πίτουρα» φαίνεται στην εμφάνιση του, και από σωματική κατάσταση του. Ένας εκτροφέας που έχει σκυλιά με καλές γραμμές πιστεύω ότι δεν θα θέλει να τα χαλάσει με κακή διατροφή (πίτουρα).
Μερική εκτροφής (που ξέρω) στο εξωτερικό ταΐζουνε μισό-μισό ξηρά τροφή και barf για τον λόγο που ανάφερε ο Denis – θέλει το σωστό barfing.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.821
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Παιδιά εξωτερικό δεν είναι μόνο η Σουηδία και η Αγγλία....
ΟΛΗ η Γιουγκοσλαβία ταίζει σκέτο πατσά μισοβρασμένο και άλογο.
Παγκόσμιοι και Πανευρωπαικοί Πρωταθλητές στα Rottweiler τρώνε ή αυτά ή τροφή της πλάκας...

Aν είναι δυνατόν, Πιστεύει ο κόσμος ακόμα ότι θα αγριέψει το σκυλί με το ωμό κρέας??? Εγώ στα Rottweiler δεν το πολυακούω γιατί όλοι άγρια τα θέλουν, έτσι κι αλλιώς...

Μερική εκτροφής (που ξέρω) στο εξωτερικό ταΐζουνε μισό-μισό ξηρά τροφή και barf για τον λόγο που ανάφερε ο Denis – θέλει το σωστό barfing.
Ποιοί είναι αυτοί?? (Δεκτά τα pm 8) )
Eγώ θα προτιμούσα έναν εκτροφέα που ταίζει μια καλή ξηρά τροφή και συμπληρώνει αραιά με κρέας, τυρί, αυγό κλπ.
Επίσης που αποφεύγει τις βιταμίνες, ασβέστια κά συμπληρώματα...
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
denis said:
Aν είναι δυνατόν, Πιστεύει ο κόσμος ακόμα ότι θα αγριέψει το σκυλί με το ωμό κρέας??? Εγώ στα Rottweiler δεν το πολυακούω γιατί όλοι άγρια τα θέλουν, έτσι κι αλλιώς...

.
Παρα πολλοι!!! δεν εχω ακουσει απο κανενα,οταν του λεω οτι ταιζω barf οτι κανω καλα,ολοι μου λενε οτι θα αγριεψει το σκυλι και θα με δαγκωσει.

Πριν απο χρονια μια γιαγια την δαγκωσε η γατα της στα ποδια,και λογω ενος προβληματος υγειας που ειχε,πεθανε.Οι δημοσιογραφοι στην τηλεοραση ειπαν οτι η γιαγια ταιζε ωμα την γατα και αυτη αγριεψε.Εκεινη την εποχη δεν φανταζεσε τι ειχα ακουσει!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3