Ταξίδι με κτελ


Vanessa99

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2017
250
282
Καλησπέρα, δε βρήκα κάποιο παρόμοιο θέμα για τα κτελ. Ακόμα δε με συνήθισε ο μικρός και πρέπει να ταξιδέψουμε με το κτελ, σκόπευα να το κάνουμε αργότερα, αλλά ήρθαν έτσι τα πράγματα, που πρέπει να πάμε στη πόλη μου για να μη ξεμείνουμε στην Αθήνα. Το κλουβακι που του πήρα, είναι μέσα στο όρια (50* 32*34,5) και επειδή είναι κοντουλης χωράει εντάξει, αν και για να κάτσει μέσα, προφανώς μαζεύεται λίγο. Πώς μπορώ να κάνω το ταξίδι μας πιο άνετο? Είναι 4 ώρες περίπου με στάση γύρω στα 20 λεπτά, στις 3 ώρες. Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη, μιας και έχει ακόμα θέματα με το λουρί και φοβάται, θελω το ταξίδι τουλάχιστον να του είναι όσο πιο ευχάριστο γίνεται
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
αυριο στις 12 ανακοινωνει το κλειδαμπαρωμα πρεπει να φυγεις αυριο :p
Δεν εχεις χρονο και για πολλα.

Το βασικότερο. Παρε τα κτελ ρωτα ποια δρομολογια δεχονται κατοικιδια και κανε κρατηση. :LOL:

Δοκιμασε αποψε να τον βαλεις μεσα να κλεισεις την πορτιτσα, δωστου καμια λιχουδια οσο καθεται ηρεμος κ.τ.λ Ξαναεπανελαβε κ.τ.λ τουλαχιστον να δεις οτι δεν φρικαρει,

Επι των πρακτικων θεματων......

Βιβλιαριο χαρτι τσιπ κτλ μαζι. Παντα στα ταξιδια.

Μην ταίσεις ενα 8ωρο πριν για να μην ζαλιστει. Κουρασε τον οσο μπορείς πριν , ακομα και στην αυλη για να πεσει ξερος για υπνο στο κλουβάκι. Τσισα κτλ πριν φυγετε. Επειδη εχεις θεμα με λουρι εγω θα ελεγα να μην τον βγαλεις στο διαλλειμα και φρικαρει κατι και φυγει και τον ψαχνεις σε ενα αγνωστο μερος στη μεση του πουθενα. 8 μηνων αντεχει ανετα 4 ωρες. Επισης ξεσηκωνονται με το μπες βγες στα διαλλειματα.

Παρε μαζι σακουλα χαρτι/μαντηλακια για περιπτωση που παραταυτα κανει εμετο μες το κουτι. Και μια μαξιλαροθηκη, πανακι λεπτο αερατο κατι τελοσπαντων να σκεπασεις το κλουβακι αν χρειαστει, συχνα ειναι πιο ηρεμα αν δε βλεπουν εξω.

Καλο ταξίδι!
 
  • Like
Reactions: Ioannadms


Vanessa99

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2017
250
282
αυριο στις 12 ανακοινωνει το κλειδαμπαρωμα πρεπει να φυγεις αυριο :p
Δεν εχεις χρονο και για πολλα.

Το βασικότερο. Παρε τα κτελ ρωτα ποια δρομολογια δεχονται κατοικιδια και κανε κρατηση. :LOL:

Δοκιμασε αποψε να τον βαλεις μεσα να κλεισεις την πορτιτσα, δωστου καμια λιχουδια οσο καθεται ηρεμος κ.τ.λ Ξαναεπανελαβε κ.τ.λ τουλαχιστον να δεις οτι δεν φρικαρει,

Επι των πρακτικων θεματων......

Βιβλιαριο χαρτι τσιπ κτλ μαζι. Παντα στα ταξιδια.

Μην ταίσεις ενα 8ωρο πριν για να μην ζαλιστει. Κουρασε τον οσο μπορείς πριν , ακομα και στην αυλη για να πεσει ξερος για υπνο στο κλουβάκι. Τσισα κτλ πριν φυγετε. Επειδη εχεις θεμα με λουρι εγω θα ελεγα να μην τον βγαλεις στο διαλλειμα και φρικαρει κατι και φυγει και τον ψαχνεις σε ενα αγνωστο μερος στη μεση του πουθενα. 8 μηνων αντεχει ανετα 4 ωρες. Επισης ξεσηκωνονται με το μπες βγες στα διαλλειματα.

Παρε μαζι σακουλα χαρτι/μαντηλακια για περιπτωση που παραταυτα κανει εμετο μες το κουτι. Και μια μαξιλαροθηκη, πανακι λεπτο αερατο κατι τελοσπαντων να σκεπασεις το κλουβακι αν χρειαστει, συχνα ειναι πιο ηρεμα αν δε βλεπουν εξω.

Καλο ταξίδι!
Ευχαριστώ πολύ! Πήρα τηλέφωνο και μου έκλεισαν για την Παρασκευή κανονικά, ούτως ή άλλως, σπουδάζω εδώ, όποτε πάλι λόγω μόνιμης κατοικίας θα μπορούσα να φύγω. Απλά το κάνω όσο πιο γρήγορα γίνεται για παν ενδεχόμενο

Το κλουβάκι μας έχει σπάσει λίγο και θα μας φέρουν αύριο το νέο, αλλά έχετε απόλυτο δίκιο θα το δοκίμασω και σε αυτό, το σπάσιμο στην προκειμένη δε δημιουργεί θέμα. Θα το δοκιμάσουμε σε λίγο μάλιστα

Αχ θα τον προσπαθήσω να τα κάνει πριν, δεν τα κάνει ακόμα σταθερά, κρατιέται παρα πολύ όμως οφείλω να ομολογήσω, ως τωρα τουλαχιστον. Εγω τον βγαζω στην αυλη και αυτος με κοιταει και θελει χαδια

Θα τα πάρω και αυτά, σας ευχαριστώ. Έχω και μια κουβερτούλα, έτσι φλις, στο κρεβατάκι του και του άρεσει. Να τη βάλω και αυτή στο κλουβί? Να ξαπλώσει πάνω της

Επίσης νεράκι δίνω στο 8ωρο ή να το αφήσω και αυτό? Κατά τη διάρκεια του ταξιδιού?
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Εγω το χειμωνα δε του δινω κατα την διαρκεια του ταξιδιου, καλοκαιρακι λιγακι με μετρο. 4 ωρες δε θα παθει κατι .
Το νερό πριν δεν υπαρχει λόγος να του το παρεις 8 ωρες , φαι απλα μη δωσεις γιατι δε θα το εχει χωνεψει και θα εχει μεγαλη πιθανοτητα να ανακατευτει και να κανει εμετο.
Και την κουβερτουλα του ναι, θα ειναι και πιο μαλακα και ανετος ;)
 


Vanessa99

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2017
250
282
Εγω το χειμωνα δε του δινω κατα την διαρκεια του ταξιδιου, καλοκαιρακι λιγακι με μετρο. 4 ωρες δε θα παθει κατι .
Το νερό πριν δεν υπαρχει λόγος να του το παρεις 8 ωρες , φαι απλα μη δωσεις γιατι δε θα το εχει χωνεψει και θα εχει μεγαλη πιθανοτητα να ανακατευτει και να κανει εμετο.
Και την κουβερτουλα του ναι, θα ειναι και πιο μαλακα και ανετος ;)
Ευχαριστώ πολύ! Αν και μας βλέπω να το ακυρωνουμε. Δε μπαινει καν στο κρειτ, βαζω παριζακι μέσα και δεν μπαίνει, μόνο ίσα ίσα, μετά ψάχνει άλλο τροπο. Δε ξέρω αν έχουμε χρόνο
 


15 Οκτωβρίου 2019
10
6
29
Ειχα; ακριβως το ιδιο αγχος με εσενα που επρεπε να την παω στους γονεις μου στον βολο εκτακτα.Εμενα ειναι πολυ ζωηρη και δραστηρια και δεν εχει και συζνη επαφη με κλουβι.
Ακου να δεις τι εκανα.. Καταρχας επελεξα να φυγω με το τελευταιο δρομολογιο το βραδινο που ξερω οτι παντα εχει λιγοτερο κοσμο .Δεν την ειχα αφησει να κοιμηθει ολη μερα παιζαμε και πηγαμε και μεγαλες βολτες για να ειναι κομματια.Επισα μια θεση πισω πισω να μην καθεται κανενας διπλα μου και ανεβασα το κλουβακι στα ποδια μου.για το πρωτο δεκαλεπτο της εδωσα ενα dentastick να μασουλαει για να κατσει ηρεμη.και μετα ειχα το χερι μου μεσα στο κλουβι απο το πανω μερος και την χαιδεψα μεχρι που κοιμηθηκε. Στην σταση δεν κατεβηκαμε καν για να μην ξεσηκωνεται.Οποτε το βγαλαμε μια χαρα το ταξιδι
 


Vanessa99

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2017
250
282
Ειχα; ακριβως το ιδιο αγχος με εσενα που επρεπε να την παω στους γονεις μου στον βολο εκτακτα.Εμενα ειναι πολυ ζωηρη και δραστηρια και δεν εχει και συζνη επαφη με κλουβι.
Ακου να δεις τι εκανα.. Καταρχας επελεξα να φυγω με το τελευταιο δρομολογιο το βραδινο που ξερω οτι παντα εχει λιγοτερο κοσμο .Δεν την ειχα αφησει να κοιμηθει ολη μερα παιζαμε και πηγαμε και μεγαλες βολτες για να ειναι κομματια.Επισα μια θεση πισω πισω να μην καθεται κανενας διπλα μου και ανεβασα το κλουβακι στα ποδια μου.για το πρωτο δεκαλεπτο της εδωσα ενα dentastick να μασουλαει για να κατσει ηρεμη.και μετα ειχα το χερι μου μεσα στο κλουβι απο το πανω μερος και την χαιδεψα μεχρι που κοιμηθηκε. Στην σταση δεν κατεβηκαμε καν για να μην ξεσηκωνεται.Οποτε το βγαλαμε μια χαρα το ταξιδι
Καλημέρα, ευχαριστώ! Καλή ιδέα αυτό με το dentastick. Πιστευω και γω ότι όταν μπει στο κλουβακι δε θα έχει τόσο θέμα, εξάλλου Έτσι τον έφερα και στο σπίτι όταν ήρθε. Και ήταν ήρεμος. Το θέμα είναι να μπει στο κλουβακι, που δεν μπαίνει :(
 


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Στην σταση δεν κατεβηκαμε καν για να μην ξεσηκωνεται.
Αυτό κατά την άποψή μου είναι πολύ σημαντικό. Οτι θα το περάσει δύσκολα είναι σχεδόν σίγουρο.
Δεν είναι έτοιμος για τέτοιο ταξίδι, ούτε θα είναι σε μερικές ημέρες.
Εγω θα το έβαζα μέσα στο crate με ένα κουβερτάκι και θα τον ξαναέβγαζα μόλις φτάναμε σπίτι.
Ας είχε κάνει και την ανάγκη του μέσα δεν θα τον έβγαζα πριν την άφιξη στον τελικό προορισμό.
Αν βγει στο ενδιάμεσο θα νομίσει οτι τελείωσε και θα είναι πολύ χειρότερο το να ξαναμπεί
 




Vanessa99

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2017
250
282
Καλησπέρα, οι διαστάσεις για κρειτ στο κτελ είναι: 50εκ. x 40εκ. x 35εκ. Θέλω να πάρω ένα νέο κρειτ για τον μικρό. Πιστεύετε αν είναι λίγο μεγαλύτερο στο ύψος να υπάρξει θέμα? Έχει κάποιος υπόψιν του κάτι σε αυτές ή ελάχιστα μεγαλύτερες διαστάσεις?
 


Vanessa99

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2017
250
282
Μου έληξαν τα 15' για το edit. Εχω βρει ενα με 58*38*38, ενα με 55*36*35 και ενα με 58*37*32. Το μεσσαίο πως φαινεται?
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Δεν νομίζω να πάρει κάποιος την μεζούρα, πάρε το μεσαίο και αν σου πει κάποιος κάτι πες το επιτρεπόμενο είναι 70l το δικό μου είναι 69,7l. Θα τον κουφάνεις ίσως αλλά έτσι είναι.

Ρώτα μπας και το συγκεκριμένο δρομολόγιο είναι για ανθρώπους με αλλεργία και δεν σε δεχθούν.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3