Ταξίδι με πλοίο και μεταφορά.


elenalda

Member
12 Σεπτεμβρίου 2019
23
31
44
Καλημέρα σε όλα τα μέλη.
Ψάχνω να βρω ένα σάκο μεταφοράς για σκύλο γύρω στα 10 κιλά. Ιδανικά θα ήθελα σακίδιο πλάτης, όχι κλουβί. Έχω ψάξει στο ίντερνετ αλλά βρίσκω για πιο μικρόσωμα σκυλιά.
Έχω δει ότι κυκλοφορούν και μάρσιποι βέβαια αλλά πάλι για πιο μικρόσωμα.
Επίσης δεν ξέρω αν στο πλοίο δέχονται σκυλιά σε μάρσιπο η αν θέλουν απαραίτητα κλουβί η έστω κάτι κλειστό.
Ταξιδεύω για Ηράκλειο και δεν θέλω να περάσω όλο το βραδινό ταξίδι στο κατάστρωμα, το είχα κάνει στο παρελθόν και ταλαιπωρηθηκαμε και εγώ και το σκυλάκι μου. Ειδικά εκείνη φοβόταν όλο το βράδυ. Σκεφτόμουν και για καμπίνα αλλά είναι πάρα πολύ ακριβή. Γι αυτό ψαχνω διάφορους τρόπους μεταφοράς της σκυλίτσας μου για να είναι και εκείνη όσο πιο άνετα γίνεται.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Μάρσιππο, ούτε καν. Απορώ και πως το σκέφτηκες.
Πλάτης, όντως για 10κιλο δεν θα βρεις, εύκολα τουλάχιστον, ή χωρίς να αυτοσχεδιάσεις.
Δεν αν θέλεις αυτό: RAC CANVAS PET CARRIER S
ή και το μεγαλύτερό του, γιατί τα κιλά του σκύλου είναι ένα κριτήριο, αλλά εξίσου σημαντική, είναι η εν γένει διάπλασή του. Αν είναι 10 κιλά μεν, αλλά πολύ ψηλό ή πολύ μακρύ, υπάρχει θέμα.
Εγώ, έχω το 51χ33χ31 για δύο ενήλικες γάτες, για να έχεις μια εικόνα.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Δεν είναι κατάλληλος σάκος αλλά το είδα μόλις κ θυμήθηκα το θέμα. Υπέθεσα ότι κάτι τέτοιο έχεις στο μυαλό σου;


(Έκλαψα btw).

Αρχικά ρώτα τι δέχονται. Αν δέχονται τέτοια φάση όπως τη θες, μάλλον θα πρέπει να καταφύγεις σε κάτι αυτοσχέδιο όπως λέει κ το Μαρεκο. Κάτι σε ορειβατικό σάκο ίσως;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
@elenalda πως σου φαίνονται οι προτάσεις που συζητάμε;
Σε καλύπτει κάτι από αυτά;
 


elenalda

Member
12 Σεπτεμβρίου 2019
23
31
44
Είναι κοντούλα. Μοιάζει αρκετά με λουκάνικο αλλά σε λίγο πιο μεγάλο. To RAC CANVAS PET CARRIER νομίζω θα τη χωρέσει. το Medium βέβαια. Για αυτοσχέδιο δεν έχω καμια ιδέα προς το παρόν.
 


elenalda

Member
12 Σεπτεμβρίου 2019
23
31
44
Βέβαια μετά από επικοινωνία με την ακτοπλοική μου είπαν ότι τα ζώα επιτρέπονται μόνο στο κατάστρωμα ή σε καμπίνα pet. Δεν επιτρέπονται στους εσωτερικούς χώρους ακόμη και αν είναι σε κλουβάκι
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Βέβαια μετά από επικοινωνία με την ακτοπλοική μου είπαν ότι τα ζώα επιτρέπονται μόνο στο κατάστρωμα ή σε καμπίνα pet. Δεν επιτρέπονται στους εσωτερικούς χώρους ακόμη και αν είναι σε κλουβάκι
[/QUOTE
Πάντως πέρσι, αύγουστος, σε αίθουσα αριθμημένων θέσεων, σε πλοίο πειραιάς - πάρος, υπήρχαν 2 σκυλάκια τα οποία ήταν χωρίς σάκο και έβγαλαν όλο το ταξίδι έτσι..οταν περνούσε το προσωπικό τους έλεγε να βγουν έξω, εκείνοι έκαναν ότι δήθεν σηκώνονταν και σε 2 λεπτά επέστρεφαν. Όμως ήταν πανήσυχα! δεν καταλάβαμε ποτέ ότι υπήρχαν. Ειδικά το ένα ήταν μπροστά μας και το κατάλαβα όταν σηκώθηκα να φύγω. είχε κάτσει κάτω στα πόδια και δεν το είχε δει κανείς! Ούτε το προσωπικό!!!
 


elenalda

Member
12 Σεπτεμβρίου 2019
23
31
44
Είναι και θέμα τύχης. Και μένα η δικιά μου δεν ξέρω πως θα συμπεριφερθεί. Θα της δώσω ένα ηρεμιστικό αλλά μου είπε ο κτηνίατρος ότι δεν είναι και σίγουρο αν θα την πιάσει και πότε. Και αυτό δηλαδή ρίσκο είναι.
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Είναι και θέμα τύχης. Και μένα η δικιά μου δεν ξέρω πως θα συμπεριφερθεί. Θα της δώσω ένα ηρεμιστικό αλλά μου είπε ο κτηνίατρος ότι δεν είναι και σίγουρο αν θα την πιάσει και πότε. Και αυτό δηλαδή ρίσκο είναι.
Το ξέρω. Απλά το είπα γιατί μου έκανε ΤΡΟΜΕΡΗ εντύπωση. Ήταν 4 ώρες..ανύπαρκτα..και κάναμε σύγκριση με τη δικιά μας που είναι ζιζάνιο. Βέβαια είναι άλλο μέγεθος..ίσως και άλλη ηλικία. Πάντως και πάλι δεν πιστεύω ότι η Νέλλη θα μπορούσε ποτέ να κάτσει αόρατη 4 ώρες κάπου..
 


elenalda

Member
12 Σεπτεμβρίου 2019
23
31
44
Το ξέρω. Απλά το είπα γιατί μου έκανε ΤΡΟΜΕΡΗ εντύπωση. Ήταν 4 ώρες..ανύπαρκτα..και κάναμε σύγκριση με τη δικιά μας που είναι ζιζάνιο. Βέβαια είναι άλλο μέγεθος..ίσως και άλλη ηλικία. Πάντως και πάλι δεν πιστεύω ότι η Νέλλη θα μπορούσε ποτέ να κάτσει αόρατη 4 ώρες κάπου..
Μα πραγματικά είναι ευλογία να είναι τόσο ήρεμα. Η δικιά μου μέχρι και στον ύπνο της κάνει σαν παρτσακλο
 
  • Haha
Reactions: Aliki V.


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Επειδή έτυχε να χαζεύω, θεωρώ ότι και κάποιου τέτοιου είδους τσάντα θα σε βόλευε. Γιατί το θέμα δεν είναι μόνο η μεταφορά. Είναι να παραμείνει και άνετο, για τις τόσες ώρες του ταξιδιού, χωρίς να δεθεί το κορμάκι του κόμπος.


Trixie Shiva Σακίδιο Πλάτης για Μεταφορά Σκύλων Πράσινο 41x30x21cm

Petkit Breezy X Zone Σακίδιο Πλάτης Μεταφοράς Σκύλου Γκρι 35x43x27cm

Τσάντα Μεταφοράς "Maxi" της Camon 43x26x36h cm κόκκινη
 


Billias83

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2020
109
131
41
Άνω Γλυφάδα
Μην ταλαιπωρείσαι!Θα πας κανονικά με το σκυλάκι σου.Αν ταξιδεύεις με Blue star θα πάρεις αεροπορική θέση (είναι 3 ευρώ ποιο ακριβή νομίζω) θα ζητήσεις να σου δώσουν τις τελευταίες πίσω πίσω και στο ποιο πανω deck.και θα πας κανονικά με το σκυλάκι στα πόδια σου (αρκεί μη πέσεις σε κάνα τρελό δίπλα σου.)Και με απλό εισητηρίο να πας όταν φύγει απτο λιμάνι μετά από κάνα μισάωρο που έχουν κάτσει σχεδόν όλοι,πήγαινε στα ψηλότερα deck πάλι στις αεροπορικές θέσεις.οι τελευταία σειρά πάντα είναι καβαντζα δεν πωλούνται δηλαδή μόνο αν γεμίσει το πλοίο.και πίσω απτις αεροπορικές έχει πάντα χώρο που μπορείς να βάλεις μια καρέκλα απτο ντεκ η κάτω να κάτσετε αλλά τονίζω στα ψηλότερα ντεκ.Υπαρχει και άλλη λύση...για Κρήτη είναι μονολιμανο δηλαδή πάει κατευθείαν Πειραιά Κρήτη άρα δεν έχει ενδιαμεσα στάσεις,κάνε μια βόλτα και βρες τις καβατζες του πλοίου,δηλαδή υπάρχουν χώροι άνετοι που δεν βλέπει ο κόσμος είναι τα κλιμακοστάσια προσωπικού και άλλα,το πλήρωμα δεν πρόκειται να σου πει τίποτα αν κάτσεις σε κάνα κλιμακοστάσιο πάνω πάνω που έχει χώρο με το σκυλάκι σου.Απλα αποφυγε το κεντρικό deck που είναι τα μπαρ και η ρεσεψιόν.Αν δεις κανέναν απτο πλήρωμα να πλησιάζει το σκυλάκι με καλή διάθεση να το χαιδεψει η κόψεις ότι είναι άνετος πεστου να σε πάει κάπου να είστε άνετα....άκουσε με στα καράβια δεν υπάρχει πρόβλημα κανένα με τα κατοικίδια.Αν πήγαινες Κυκλάδες ήξερα ακριβώς που θα σε στήλω να αραξετε και να κανετε κρουαζιέρα!!!!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
@Billias83 όλα όσα προτείνεις, ενέχουν ρίσκο. Εγώ, δεν θα ρίσκαρα να πάω "κλεφτά" τοίχο-τοίχο, με την ελπίδα ότι όλα θα πάνε καλά, και να μου δημιουργήσουν πρόβλημα την ώρα που θα κούναγα το μαντήλι στο λιμάνι. Και τελικά, να το κούναγα εγώ το μαντήλι, αποχαιρετώντας το καραβάκι, που θα το έβλεπα με βουρκωμένα μάτια, να φεύγει χωρίς εμένα.
 


Billias83

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2020
109
131
41
Άνω Γλυφάδα
@Billias83 όλα όσα προτείνεις, ενέχουν ρίσκο. Εγώ, δεν θα ρίσκαρα να πάω "κλεφτά" τοίχο-τοίχο, με την ελπίδα ότι όλα θα πάνε καλά, και να μου δημιουργήσουν πρόβλημα την ώρα που θα κούναγα το μαντήλι στο λιμάνι. Και τελικά, να το κούναγα εγώ το μαντήλι, αποχαιρετώντας το καραβάκι, που θα το έβλεπα με βουρκωμένα μάτια, να φεύγει χωρίς εμένα.
Κανένα πρόβλημα δεν θα έχει και δεν είναι κλεφτα κλεφτα ούτε τοίχο τοίχο!Δεν θα ασχοληθώ περισσότερο με εσάς γιατι έχετε την τάση να παρερμινευετε τα post μου όπως έχω δει καιρό τώρα!
 
  • Like
Reactions: mareco


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3