Ταξίδι χωρίς τον ιδιοκτήτη


Katy16

Member
21 Φεβρουαρίου 2021
7
1
27
Καλησπέρα σε όλους.
Θα χρειαστώ λίγο την βοήθειά σας επειδή δυσκολεύομαι πολύ να βρω πληροφορίες γι αυτό το θέμα.
Έχω φύγει εκτάκτως στο εξωτερικό, όπου και θα μείνω μόνιμα. Έχω γαλλικό μπουλντόγκ και δεν επιτρεπόταν να πετάξει μαζί μου. Έχω κανονίσει την μεταφορά του, με έμπιστο άτομο οδικώς και με πλοίο. Προορισμός είναι η Γερμανία.
Διάβασα σε διάφορες σελίδες πως τα έγγραφα που απαιτούνται για την μεταφορά ενός ζώου χωρίς τον ιδιοκτήτη του είναι:
- ευρωπαϊκό διαβατήριο
- ευρωπαϊκό πιστοποιητικό υγείας
- γραπτή εξουσιοδότηση σε άλλο φυσικό πρόσωπο για μεταφορά σκύλου μη εμπορικού χαρακτήρα

Ως προς το τελευταίο έχω την απορία. Βρήκα έτοιμο έγγραφο αυτής της εξουσιοδότησης σε κυπριακή σελίδα υπουργείου. Γνωρίζετε αν θέλει επικύρωση; Πήρα τηλέφωνο στα ΚΕΠ και δεν ήξεραν να μου πουν. Δεν ξέρω που αλλού θα μπορούσα να απευθυνθώ και επείγει.
Μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει; Είτε με ακριβείς πληροφορίες, είτε με το που θα μπορούσα να απευθυνθώ. Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
 

Attachments



dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Απ΄όσο καταλαβαίνω δεν χρειάζεται επικύρωση, μια υπεύθυνη δήλωση είναι, συμπληρώνεις και υπογράφεις. Πάρε αν θες κι ένα τηλέφωνο στην εταιρεία που ταξιδεύετε για να σου πουν, φαντάζομαι θα γνωρίζουν.
 
  • Like
Reactions: Katy16


Katy16

Member
21 Φεβρουαρίου 2021
7
1
27
Απ΄όσο καταλαβαίνω δεν χρειάζεται επικύρωση, μια υπεύθυνη δήλωση είναι, συμπληρώνεις και υπογράφεις. Πάρε αν θες κι ένα τηλέφωνο στην εταιρεία που ταξιδεύετε για να σου πουν, φαντάζομαι θα γνωρίζουν.
Ευχαριστώ πολύ.
Δεν το σκέφτηκα καθόλου είναι η αλήθεια. Τελικά χρειάζονται πολύ λιγότερα έγγραφα απ ότι φαντάστηκα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.592
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3