Τα... αρχαιόσκυλα!


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Τακτοποιώντας τα αρχεία που εχω στο κινητο μου, βρήκα αρκετες φωτογραφιες σκύλων που μου ετυχε να συναντησω σε διάφορους αρχαιολογικούς χωρους, όπως επίσης και πολλες σκυλοφωτογραφίες από διαφορα μουσεια της Ιταλίας, της Ελλάδας και άλλων χωρών που εχω επισκεφθεί.

Είπα να τις μοιραστώ μαζί σας.

Αυτή είναι η Αριάνα, 18 χρονών ημίαιμη σκυλίτσα, Italiana vera, που μένει στον αρχαιολογικό χωρο όπου εργάζομαι.

IMG_20170703_134055_912.jpg

Αυτόν τον κυριο τον πέτυχα να ρίχνει ξαπλες πάνω στο ψηφιδωτό στην Πομπηία. Εννοείται ότι η φύλακας απλά τον καμάρωνε.

IMG_20170917_171845_698.jpg

Η "θα σου φάω τα αφτια" φάση 1ου αιώνα μ.Χ. (μουσείο της Villa Regina).

20170702_143858.jpg

Από το ίδιο μουσείο, μια από τις πιο στενάχωρες φωτογραφίες που έχω τραβήξει ποτέ. Σκύλος που πέθανε κατα τη διάρκεια της έκρηξης του Βεζούβιου το 79 μ.χ.

20170702_144122.jpg


(Επεται συνέχεια)
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Villa Romana del Casale, Piazza Armerina, Σικελία.

20180403_213510.jpg

Λογω κακού φωτισμού και μεγάλης απόστασης η επόμενη φωτό βγηκε λιγο χάλια.

20180403_213914.jpg

Ενώ στην έξοδο με συνάντησε αυτός, by the way ημίαιμος cirneco:

20180403_213949.jpg

Το ίδιο και στην Πέλλα. Μέσα στο μουσείο υπάρχει αυτό το εξαιρετικό άγαλμα απο το ανατολικό νεκροταφείο της πρωτευουσας της αρχαίας Μακεδονίας (4ος αι. π.Χ.)

20180403_214138.jpg

Ενώ εξω με βρήκε αυτός - έχει καχύποπτη φάτσα ο αλήτης αλλά στην πραγματικότητα είναι πολύ χαδιάρης.

20180403_214328.jpg

Έφηβος χαϊδεύει τον σκύλο του. Επιτύμβια στήλη από το Δίον.

20180403_220314.jpg


(Συνέχεια αύριο)
 


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Τώρα που ήρθε το αύριο θα ήθελα να ρωτήσω αν από τον σκυλάκο που πέθανε στην έκρηξη έχουμε αντλησει πληροφορίες για το πώς ήταν τα σκυλιά του τότε?( μέγεθος, σχήμα κεφαλιού κτλ)
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Τώρα που ήρθε το αύριο θα ήθελα να ρωτήσω αν από τον σκυλάκο που πέθανε στην έκρηξη έχουμε αντλησει πληροφορίες για το πώς ήταν τα σκυλιά του τότε?( μέγεθος, σχήμα κεφαλιού κτλ)
Δεν είναι το μοναδικό εύρημα. Υπαρχουν εκατοντάδες ευρήματα οστων σκύλων ολων των φυλών που υπηρχαν τότε, και γνωρίζουμε αρκετά για την εμφάνισή τους.
Αυτος ο σκυλακος μεσαίου μεγέθους, κατα πασα πιθανότητα σκύλος συντροφιάς, μας ενδιαφέρει για άλλους λόγους. Στο μέλλον, αν γίνει μαγνητική τομογραφία, μπορούμε να μάθουμε σε τι κατάσταση ηταν η υγεία του και ίσως και τι έτρωγε (αν υπάρχει απολιθωμένο περιεχόμενο στομάχου). Αλλά θα χρειαστεί να περιμένει αρκετά γιατι προς το παρόν με αυτόν τον τρόπο εξετάζονται μόνο εκμαγεία ανθρώπινων πτωμάτων.
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Γνωρίζουμε π.χ. ότι οι Ρωμαίοι είχαν μερικές πολύ μικρόσωμες (toy) φυλές που κατά πάσα πιθανοτητα αποτελούσαν αποτέλεσμα επιλεκτικής εκτροφής σκύλων που επασχαν από νανισμό. Παράδειγμα (από τη Ρωμαϊκή Βρετανία):
Screenshot_20180404-012242.png
 




Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Στην Πομπηια ειναι και το ψηφιδωτο με το προσοχη σκυλος, σωστα;
Δεν είναι μόνο ένα. Και στην ίδια την Πομπηία δεν ήταν μονό ένα, και εχουν βρεθεί παρόμοια και αλλού.

Εννοείς αυτό

93591-004-173DB6D2.jpg

Υπάρχει κι αυτό

8459b039c07210e21aa6361a5d886049.jpg

Κι αυτό (που προσωπικά βρισκω σαρκαστικό, πρώτα "προσεχε τον σκύλο" και μετά "χαίρε" :) )

bantry-house_mosaic1.jpg

Και πολλά άλλα...
 




Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Το σκύλο της Πομπηίας τον πέτυχα πρόσφατα ονλάιν και είχα την ίδια απορία με τον joks. Μόλις έχετε νεότερα πες μας!

(Πολύ ωραίο θέμα και η Αριάνα - φτου φτου - πανέμορφη!)
 
  • Like
Reactions: Eroe


AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
Περιέχει πολύ υλικό και ωραίες/ενδιαφέρουσες φωτογραφίες. Must see

https://www.scribd.com/doc/263057672/ΑΡΧΑΙΕΣ-ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ-ΦΥΛΕΣ-ΚΥΝΩΝ#from_embed

@Eroe πολύ ωραίο κι ενδιαφέρον θέμα τα αρχαιόσκυλα, τόσο τα ζωντανά των αρχαιολογικών χώρων όσο και αυτά που αποτυπώνονται στις παραστάσεις/ψηφιδωτά/αγάλματα των μουσείων.

Ανέβασε όσο μπορείς δικές σου φωτό και των δύο ειδών (και πολλά σχόλια επ' αυτών (y) ).
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη

Πολύ ωραια σαν ιδέα η προσπάθεια του συγγραφέα αλλά η εκτέλεση ελλειπής δυστυχώς. Μόλις βρω χρόνο, θα εξηγησω γιατί και θα συμπληρώσω :)

@AGRIAN ευχαριστώ! Εχω βγάλει μπολικες φωτό και αν κοιταξω και στον υπολογιση και στα παλιά μου κινητα... θα το βαρεθείτε και θα με βρισετε. :LOL:
Απλά συνήθως όλοι, τουρίστες και μη, επισκέπτες και αρχαιολογοι, ειναι κολλημένοι με τις γάτες των αρχαιολογικών χώρων. Ε λοιπόν νομίζω ήρθε η στιγμή να αποδώσουμε φορο τιμής και στο Αρχαιόσκυλο. :)
 
Last edited:


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Συνεχίζουμε λοιπόν!

Ρώμη, Palazzo Massimo, ένα απο τα αγαπημένα μου ανάγλυφα. Απεικονίζεται ο Αντίνοος, ευνοούμενος του αυτοκράτορα Αδριανού, με σκυλάκο που θυμίζει το σύγχρονο μικρό Ιταλικό λαγωνικό (piccolo levriero italiano).
Οι λαγωνικοί σκύλοι πολύ γρήγορα κατέκτησαν τις καρδιές των αρχαίων Ελλήνων και Ρωμαίων, οι οποίοι τους φέρονταν με ιδιαίτερη τρυφερότητα (αναρωτιέμαι τι θα έλεγαν οι σύγχρονοί μας αν μάθαιναν ότι ο Αρριανός συμβούλευε στους κυνηγούς να επιτρέπουν στους σκύλους να κοιμούνται στο κρεβάτι μαζί με τους ανθρώπους) και πολύ συχνά τους χρησιμοποιούσαν καθαρά ως σκύλους συντροφιάς.

αντινοος.jpg

Λεπτομέρεια

αντοννος-λεπτομέρεια.jpg


Λίγο έξω από τη Ρώμη, στα Ετρουσκικά νεκροταφεία του Cerveteri, συνάντησα αυτόν τον γλυκύτατο κύριο. Προφανώς έχει κάτι από ποιμενικό Μαρέμα. Συμπαθέστατος!

Στιγμιότυπο 2018-04-04, 4.46.16 μμ.jpg


Νάπολη, Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο. Τι πρέπει να κάνει ένας σκύλος; Ακριβώς, να ξύνει το αφτί του με το ποδί! 3ος αι. μ.Χ. Όπως βλέπετε, πάλι πρόκειται για λαγωνικό σκύλο.

Στιγμιότυπο 2018-04-04, 4.48.27 μμ.jpg


Πολλά από τα σημερινά αδέσποτα της Νάπολης μοιάζουν με αλεπουδάκια. Αυτός μένει στον αρχαιολογικό χώρο της Κύμης.

Στιγμιότυπο 2018-04-04, 4.37.43 μμ.jpg

Και τώρα πάμε κατευθείαν στην άλλη άκρη της Οικουμένης. Ένας από τους πιο καλά διατηρημένους Ρωμαϊκούς ναούς βρίσκεται στην Αρμενία, όπου έχω πάει λόγω δουλειάς. Η επόμενη φωτό δεν έχει σκύλο...

Στιγμιότυπο 2018-04-04, 5.30.14 μμ.jpg

...Αλλά ό φύλακας του αρχαιολογικού χωρου είναι αυτός! Αρμενικός ποιμενικός, μια φυλή που συγγενεύει με τον ποιμενικό Κεντρικής Ασίας. Δεν είναι σκυλάκι για να το χαϊδέψεις, αλλά ήταν ευγενικός μαζί μου.

Στιγμιότυπο 2018-04-04, 4.49.34 μμ.jpg

...έπεται συνέχεια!
 


bouf

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2011
181
330
Βρεθηκε στον αρχαιολογικο χωρο της Περσεπολης και φιλοξενειται πλεον στο μουσειο της Τεχερανης. Ειχαν σκυλαρους οι Περσες, οχι αστεια..περσεπολη.jpg
 


AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
Ο γνωστός και μη εξαιρετέος Αλκιβιάδης αγόρασε ένα σκύλο ακριβότερα από όσο έκανε ένας δούλος και μάλιστα ήταν ο πρώτος στην ιστορία που προέβη σε καλλωπιστικό ακρωτηριασμό ζώου. Του έκοψε την ουρά ! Γράφει ο Πλούταρχος :

«Όντος δε κυνός αυτώ θαυμαστού το μέγεθος και το είδος, ον εβδομήκοντα μνων εωνημένος ετυγχανεν, απέκοψε την ουράν πάγκαλον ουσαν, επιτιμώντων δε των συνήθων και λεγόντων οτι πάντες επί τω κυνί δάκνονται και λοιδορούσιν αυτόν, έπιγελάσας' 'γίνεται τοίνυν" είπεν 'ο βούλομαι* βούλομαι γάρ Αθηναίους τούτο λαλείν, ίνα μη' τι χείρον περί εμού λέγωσι».

«Ο Αλκιβιάδης είχε ένα σκύλο θαυμαστό για το μέγεθος και την ομορφιά του, τον οποίο είχε αγοράσει για εβδομήντα μνες. Αυτού του σκύλου την ουρά, αν και ήταν πάρα πολύ όμορφη, ο Αλκιβιάδης την έκοψε. Όταν οι φίλοι του τον επέπληξαν λέγοντας ότι όλοι είναι πολύ οργισμένοι γι' αυτό πού έκανε στο σκυλί και τον βρίζουν, ο Αλκιβιάδης γέλασε και είπε: Αυτό θέλω, θέλω οι Αθηναίοι να τα λεν αυτά, για να μην πουν τίποτε άλλο χειρότερο για μένα!». (Μετάφραση Αντ. Πετρίδη)

(Πλουτάρχου, Αλκιβιάδης 9, I)

Εδώ δύο αττικά αγγεία με σκύλους :

4.jpg 5.jpeg

κι ένα ψηφιδωτό :

Ancient-Greek-dog2.jpg

(Κάποια αρχαιόσκυλα έχω ανεβάσει κι εγώ εδώ https://www.dogforum.gr/community/threads/Περί-bulldogs-και-άλλων-δαιμονίων.33408/
ιδίως στα ποστ # 65, 107, 140, 145, 147 και 156. Παραπέμπω εκεί για να μην τα ξανανεβάσω εδώ. Θεωρώ οτι έχουν ένα ενδιαφέρον)
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Ο γνωστός και μη εξαιρετέος Αλκιβιάδης αγόρασε ένα σκύλο ακριβότερα από όσο έκανε ένας δούλος και μάλιστα ήταν ο πρώτος στην ιστορία που προέβη σε καλλωπιστικό ακρωτηριασμό ζώου. Του έκοψε την ουρά ! Γράφει ο Πλούταρχος :

«Όντος δε κυνός αυτώ θαυμαστού το μέγεθος και το είδος, ον εβδομήκοντα μνων εωνημένος ετυγχανεν, απέκοψε την ουράν πάγκαλον ουσαν, επιτιμώντων δε των συνήθων και λεγόντων οτι πάντες επί τω κυνί δάκνονται και λοιδορούσιν αυτόν, έπιγελάσας' 'γίνεται τοίνυν" είπεν 'ο βούλομαι* βούλομαι γάρ Αθηναίους τούτο λαλείν, ίνα μη' τι χείρον περί εμού λέγωσι».

«Ο Αλκιβιάδης είχε ένα σκύλο θαυμαστό για το μέγεθος και την ομορφιά του, τον οποίο είχε αγοράσει για εβδομήντα μνες. Αυτού του σκύλου την ουρά, αν και ήταν πάρα πολύ όμορφη, ο Αλκιβιάδης την έκοψε. Όταν οι φίλοι του τον επέπληξαν λέγοντας ότι όλοι είναι πολύ οργισμένοι γι' αυτό πού έκανε στο σκυλί και τον βρίζουν, ο Αλκιβιάδης γέλασε και είπε: Αυτό θέλω, θέλω οι Αθηναίοι να τα λεν αυτά, για να μην πουν τίποτε άλλο χειρότερο για μένα!». (Μετάφραση Αντ. Πετρίδη)

(Πλουτάρχου, Αλκιβιάδης 9, I)

Εδώ δύο αττικά αγγεία με σκύλους :

View attachment 66964 View attachment 66965

κι ένα ψηφιδωτό :

View attachment 66966

(Κάποια αρχαιόσκυλα έχω ανεβάσει κι εγώ εδώ https://www.dogforum.gr/community/threads/Περί-bulldogs-και-άλλων-δαιμονίων.33408/
ιδίως στα ποστ # 65, 107, 140, 145, 147 και 156. Παραπέμπω εκεί για να μην τα ξανανεβάσω εδώ. Θεωρώ οτι έχουν ένα ενδιαφέρον)
Το ψηφιδωτό είναι ακριβώς αυτό από τη Σικελία που έχω ανεβάσει πιο πριν! Αλλα η δικιά μου φωτογραφία είναι χάλια, ενώ τώρα φαίνονται όλες οι λεπτομέρειες. Ευχαριστώ @AGRIAN !
Δεν νομίζω να ήταν ο Αλκιβιάδης ο πρώτος στην ιστορία που έκοψε την ουρά του σκύλου για λόγους εμφάνισης. Από την εποχή του Χαλκού σε διάφορες περιοχές συναντάμε αγαλματίδια σκύλων με κομμένες ουρές (θα βρω παραδείγματα και θα τα ανεβάσω) αλλά σίγουρα ήταν ο πρώτος Αθηναίος που το έκανε.
 


AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
Αυτό που έγραψα για τον Αλκιβιάδη, οτι ήταν ο πρώτος που έκοψε για καλλωπιστικούς λόγους ουρά σκύλου (στην πραγματικότητα το έκανε για να προκαλέσει, όπως γράφει κι ο Πλούταρχος) το έχω διαβάσει αλλά δεν θυμάμαι πού. Θα το ψάξω. Πολύ ενδιαφέρον αυτό που γράφεις για τα αγαλματίδια της εποχής του Χαλκού.

Είχα δει τη φωτο με το ψηφιδωτό που ανέβασες, αλλά δεν ήμουν απολύτως σίγουρος οτι ήταν η ίδια (ή οτι δεν υπήρχαν δύο ή περισσότερα ίδια ψηφιδωτά) για αυτό και την ανέβασα (y)

Καταπληκτική η Magna Grecia ε ; Κάποια στιγμή να μας πεις και για το τρισκέλιο που έχεις στο αβαταρ σου :D
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Το τρισκέλιο με γοργόνειο προέρχεται από τα αρχαία νομίσματα της Σικελίας και αποτελεί το επίσημο έμβλημα του νησιού.
Μη διανοηθείς να αποκαλέσεις κάποιον κάτοικο του νησιού Ιταλό! Θα γινει σφαγη. Οι Σικελοί θεωρούν τον εαυτό τους απογόνους Ελλήνων και έχουν εν μέρει δίκιο.
Γενικά είναι η μοναδική περιοχή της Ιταλίας οπου μπορείς να είσαι σίγουρος ότι η γνωστή έκφραση "μια φάτσα μια ράτσα / una faccia, una razza" δεν λέγεται ετσι από ευγένεια. Το λένε και το εννοούν.

Sicily-coins.jpg

Πάμε τώρα στις ουρές!
Τα πρωτα ευρήματα που μου είναι γνωστά (χωρίς να σημαίνει αυτό οτι δεν υπαρχουν και πρωϊμότερα) προέρχονται από την Κεντρική Ασία, από τις ανασκαφές του οικισμού Altin-Depe (Χαλκολιθική εποχή/Υστερη εποχή του Χαλκού, χονδρικά 4000-2000 π.Χ.) Απο εκει προέρχονται πήλινα αγαλματίδια ζώων, ορισμένα από τα οποία απεικονίζουν σκύλους με κομμένες ουρές.

Τα αρχαιότερα (5-9, τα άλλα είναι κριάρια)

20180405_010225.png

Μεταγενέστερα

20180405_010508.png

Δυστυχώς τα ευρήματα αυτά δεν είναι ιδιαίτερα γνωστά στην Ευρώπη (αγνωστα εντελώς για την ακρίβεια).
 


AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
Από πού συμπεραίνεται οτι τα εδώλια αυτά απεικονίζουν σκύλους που οι άνθρωποι τους έκοψαν τις ουρές και δεν ήταν εδώλια με ουρές που έσπασαν ή εφθάρησαν με το πέρασμα του χρόνου ;
Κάτι αντίστοιχο (φθορά και ελλειπή μέρη) βλέπουμε και στα πόδια, ακόμη και στο κεφάλι και στο σώμα.

(Αντιστέκομαι στον πειρασμό και ΔΕΝ ακολουθώ στα spoiler !)
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Από πού συμπεραίνεται οτι τα εδώλια αυτά απεικονίζουν σκύλους που οι άνθρωποι τους έκοψαν τις ουρές και δεν ήταν εδώλια με ουρές που έσπασαν ή εφθάρησαν με το πέρασμα του χρόνου ;
Κάτι αντίστοιχο (φθορά και ελλειπή μέρη) βλέπουμε και στα πόδια, ακόμη και στο κεφάλι και στο σώμα.

(Αντιστέκομαι στον πειρασμό και ΔΕΝ ακολουθώ στα spoiler !)
Αν κοιταξεις προσεκτικά, ακόμα και σε αυτές τις απαίσιες φωτογραφίες που είναι επίσης της εποχής του Χαλκού θα διακρίνεις μεγάλη διαφορά μεταξύ φθαρμένων σημειων* και ουρών. Επισης, εννοείται ότι, όπως συνήθως γινεται σε τέτοιες περιπτώσεις, ολα τα αγαλματίδια ερευνήθηκαν όχι μόνο από συναδέλφους αλλά και από ζωολόγους οι οποίοι είναι οι πλέον αρμόδιοι να πουν περί τίνος πρόκειται.
Οι Σοβιετικοί αρχαιολόγοι λοιπόν (γιατί ο οικισμος βρίσκεται σε μία απο της πρώην Σοβιετικες δημοκρατίες) συμπέραναν ότι είναι σκύλοι, με κομμένες ουρες και αυτιά (μ'αρέσει να γράφω τη λέξη αυτί με το Φ, αφφφφ... αλλά τώρα θα είμαι σοβαρή αχαχαχα).
Έχει ενδιαφέρον γιατί προφανώς προκειται για μολοσσοειδή φυλή. Τα Νεολιθικά σκυλια ήταν κυρίως μεσαίου μεγέθους, όπως τα χάσκυ. Η Υστερη εποχη του Χαλκού ηδη γνωριζε θηρια ανήμερα. Καπου κατά τη διάρκεια της Χαλκολιθικής εποχής λοιπόν άρχισαν να δημιουργούνται οι μολοσσοειδείς φυλές. Δεν είμαι εξπέρ σ αυτό το κομμάτι, δυστυχώς, αλλά κάτι λίγα που ξέρω για αυτην την διαδικασία μια χαρά ταιριάζουν με την "ακρωτηριασμένη" ερμηνεία των ευρημάτων στις εικόνες.

*επίδης, αν πετάξεις στον τοίχο πέντε ή έξι αγαλματάκια, πόσα από αυτά θα κάνουν ίδια κομμάτια, με ακριβώς, μα ακριβώς ίδιες γραμμές; να όμως που οι ουρές είναι ολόιδιες :)
 
Last edited:




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf