Τα λίπη στη διατροφή του σκύλου


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Εγώ με άλλο απορώ....
Πιάνεις μια κροκέτα και λαδώνουν τα δάχτυλα σου.....πως προσθέτεις κι'άλλο λάδι απο πάνω;;:confused:
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Ρότι 1 κάψουλα δίνεις μόνο;
Για 10 κιλά είναι 1 κουταλιά λάδι μόνο όταν υπάρχουν λαχανικά.
Όταν δίνεις μόνο κρέας δεν χρειάζεται να βάζεις λάδι.
Μόνο μια. Τα υπόλοιπα τα παίρνει από το κρέας.
Milou, μην παίρνεις ως παράδειγμα το σκύλο μου, διότι λόγω της δυσπλασίας που παρουσίασε του κάνω πολύ συγκεκριμένη δίαιτα.

Έχεις δίκαιο Milou. Αν μια μέρα δώσουμε μόνο κρέας φυσικά και δεν χρειάζεται να προσθέσουμε λάδι.
Επίσης η πολύ ποσότητα Α και D δεν επιβαρύνει το συκώτι?Μιλάω για συχνή χρήση..
Συνέπειες υπερβολικής κατανάλωσης βιταμινης Α: Ανορεξία, πόνοι στα οστά, παραμόρφωση
Συνέπειες υπερβολικής κατανάλωσης βιταμινης D: Ανορεξία, αποτιτάνωση των μαλακών ιστών

Οι βιταμίνες στη διατροφή του σκύλου

;):)
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
αν ο σκύλος της ρότι τρώει μιά κάψουλα...η δικιά μου πρέπει να φάει ένα τέταρτο της κάπσουλας και ίσως και ακόμα λιγότερο

φαντάζομαι έχει και σε μπουκαλάκι λοιπόν

και τι κάνουμε? στάζουμε μια δυό σταγόνες πάνω στο μαγειρευτό ε?
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Τωρα πως υπολογιζουμε αναλογια στην αμπουλα ανα κιλο των σκυλιων μας?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Εξαρτάται από την ηλικία του σκυλού, από την δραστηριότητα του, από το είδος των τροφών που τρώει και την περιεκτικότητα τους σε ζωικό λίπος (αν ταΐζεις πχ αρκετό ψάρι, το λαδι σολομού είναι περιττό).
Η κάθε κάψουλα περιέχει 500mg ιχθυελαίου. Εγώ θα ξεκινούσα με 1 την ημερα.

:)
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
φυσικά..:) Λαμβάνοντας ένα σκυλί υγιή 3 ετών ,με μια μέση δραστηριότητα ,7 κιλά ,είναι καλά μια αμπουλα?
 






vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Εγώ δίνω 2 κάψουλες αλλά όχι κάθε μέρα, για παράδειγμα αν φάει λιπαρό κρέας ή κοτόπουλο με πέτσα δεν δίνω καθόλου. ;)
 


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Εξαρτάται από την ηλικία του σκυλού, από την δραστηριότητα του, από το είδος των τροφών που τρώει και την περιεκτικότητα τους σε ζωικό λίπος (αν ταΐζεις πχ αρκετό ψάρι, το λαδι σολομού είναι περιττό).

Η σκύλα μου είναι 15 μηνών, και ασκείται αρκετά εως πάρα πολύ καθημερινά.
Τρώει ωμά, 3-4 γεύματα την εβδομάδα ψάρι, και μόνο μια φορά την εβδομάδα δεν τρώει κρέας/ψάρι.
Πες μια γνώμη, να δίνω λες ιχθυέλαια ή είναι περιττό; Κι αν δίνω, να δίνω κάθε μέρα ή 2-3 φορές την εβδομάδα από μία κάψουλα; (είναι 22 κιλά) :confused:
 


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Και κάτι ακόμη.
Αυτό http://www.dorwest.com/prodinfo.asp?number=CD είναι μουρουνέλαιο, την ίδια δουλειά δεν κάνει;
Επειδή έχω ακούσει τα καλύτερα για αυτή την εταιρεία και οι τιμές είναι πολύ καλές, αν χρειάζεται να δώσω συμπλήρωμα να δίνω αυτό;
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Πες μια γνώμη, να δίνω λες ιχθυέλαια ή είναι περιττό; Κι αν δίνω, να δίνω κάθε μέρα ή 2-3 φορές την εβδομάδα από μία κάψουλα; (είναι 22 κιλά) :confused:
Κατά την γνώμη μου είναι περιττό. Από τη στιγμή που ταΐζεις αρκετό ψαρί, δε χρειάζεσαι συμπληρώματα ιχθυελαίου.
:)
 






ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Ο δαίμων του Word ξαναχτυπά και με εκθέτει ανεπανόρθωτα! :D
Έλιωσα με τη δοτική (τω ψαρί)! Αχαχαχαχα!!!!! :paja1:
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.830
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU