Τα πρωτα βηματα με ενα <<Ε.Π>>


Alex_Al

Member
7 Μαϊου 2016
8
12
26
Καλησπερα !!

Χαιρομαι που υπαρχει καποιο forum για να συζηταμε τους προβληματισμους μας και τα κατορθωματα των μικρων μας φιλων.!

Ηταν ανημερα Μεγαλης Παρασκευης οταν ο μικρος Ηρακλης -παρατημενος απο τον ιδιοκτητη του- εσκουζε και προσπαθουσε να τρυπωσει στην αυλη του σπιτιου μας στο χωριο .

Διχως κανενα δισταγμο του προσφεραμε γαλα - ως αρχαριοι δεν ξεραμε τι αλλο θα μπορουσαμε να του δωσουμε εκτος απο λιγο γαλα και αρκετες αγκαλιες!.-

Ο μικρος απο οτι φαινεται ειναι περιπου 30-40 ημερων ... δεν αντισταθηκαμε και τον κρατησαμε.

Οσοι τον βλεπουν τον βαφτιζουν τσομπανοσκυλο-Ε.Π χωρις βεβαια να ειμαστε βεβαιοι(θα παραθεσω καποιες φωτογραφιες αργοτερα )

Οπως ξερετε οταν ενα κουταβι αποχωριζεται απο την οικογενεια του τοσο νωρις θα υπαρξει αργοτερα θεμα... τοσο με τα υπολοιπα σκυλια οσο και με τους ανθρωπους.

Προσπαθω να το κοινωνικοποιησω αν και μικρο ακομα -αφου περασε μονο μια βδομαδα - με καποια αλλα σκυλια της περιοχης.. για τα οποια βεβαια ταυτοχρονα φοβαμαι διοτι ο μικρος διχως εμβολια κτλ ειναι αρκετα ευαλωτος σε ασθενειες.., τι μου προτεινεται να κανω ;

Υστερα απο οτι εχω καταλαβει δεν ειναι σκυλος για πολλα χαδια και τα λοιπα αφου ευκολα παιρνει το πανω χερι .. πραγμα που προσπαθω να το ελαττωσω αφου καθε φορα που με βλεπει και παει να με δαγκασει απλα τον παιρνω και τον πηγαινω σε μια γωνια διχως να του δινω σημασια ... βεβαια καμια φορα κανει σαν λυσασμενο... ειναι αυτο που οι κορες του ματιου ισα που φαινουνται και γρυλιζει αρκετα...κατι πρεπει να κανω και για αυτο ..

Απο διατροφη του δινω 100γρ περιπου, 3 φορες την ημερα, μουσκεμενη σκυλοτροφη friskies junior, περιεχει κοτοπουλο γαλα και λαχανικα .. μαζι με αρκετο νερο.

Τελος του αγορασαμε και κολαρο για τα τσιμπουρια...ευτυχως το συνηθησε αν και ξυνετε καμια φορα εκει..:p

Οποιαδιποτε συμβουλη καλοδεχουμενη.!! Ευχαριστωω

Υ.Γ Ειμαστε οικογενεια 5μελης διχως καποιο αλλο ζωο στο σπιτι . Ως φοιτητης εχω απλετο χρονο να σχοληθω μαζι του:love:
 


SofiaEve

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2013
371
1.118
Άμα τον βρήκατε Μεγάλη Παρασκευή, και εικάζατε πως είναι 30-40 ημερών (ο κτηνίατρος, τι είπε για αυτό?), ας πούμε πως τώρα είναι ενός μήνα?

Ενός μήνα και γρυλίζει σα λυσσασμένο? Για να πάρει το πάνω χέρι? :cautious:

Διάβασε αυτό:
Υιοθεσία αδέσποτου κουταβιού "Οδηγίες χρήσεως"

Πάγαινε με τον κούταβο σε έναν κτηνίατρο, αν δεν το έχεις κάνει ήδη...
Αποπαρασίτωση σε τέτοιες ηλικίες δεν κάνουμε με κολάρο!


Ο σκύλος, αν έχετε πέσει μέσα στην ηλικία, είναι μωρό, δεν μπορείτε να ξέρετε τι ράτσα είναι. Για κοινωνικοποίηση, αγκαλίτσα και έξω. Και πάρτε μια καλή τροφή puppy, να του δίνετε, όχι friskies.
 


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
Καλησπερα !!

Χαιρομαι που υπαρχει καποιο forum για να συζηταμε τους προβληματισμους μας και τα κατορθωματα των μικρων μας φιλων.!

Ηταν ανημερα Μεγαλης Παρασκευης οταν ο μικρος Ηρακλης -παρατημενος απο τον ιδιοκτητη του- εσκουζε και προσπαθουσε να τρυπωσει στην αυλη του σπιτιου μας στο χωριο .

Διχως κανενα δισταγμο του προσφεραμε γαλα - ως αρχαριοι δεν ξεραμε τι αλλο θα μπορουσαμε να του δωσουμε εκτος απο λιγο γαλα και αρκετες αγκαλιες!.-

Ο μικρος απο οτι φαινεται ειναι περιπου 30-40 ημερων ... δεν αντισταθηκαμε και τον κρατησαμε.

Οσοι τον βλεπουν τον βαφτιζουν τσομπανοσκυλο-Ε.Π χωρις βεβαια να ειμαστε βεβαιοι(θα παραθεσω καποιες φωτογραφιες αργοτερα )

Οπως ξερετε οταν ενα κουταβι αποχωριζεται απο την οικογενεια του τοσο νωρις θα υπαρξει αργοτερα θεμα... τοσο με τα υπολοιπα σκυλια οσο και με τους ανθρωπους.

Προσπαθω να το κοινωνικοποιησω αν και μικρο ακομα -αφου περασε μονο μια βδομαδα - με καποια αλλα σκυλια της περιοχης.. για τα οποια βεβαια ταυτοχρονα φοβαμαι διοτι ο μικρος διχως εμβολια κτλ ειναι αρκετα ευαλωτος σε ασθενειες.., τι μου προτεινεται να κανω ;

Υστερα απο οτι εχω καταλαβει δεν ειναι σκυλος για πολλα χαδια και τα λοιπα αφου ευκολα παιρνει το πανω χερι .. πραγμα που προσπαθω να το ελαττωσω αφου καθε φορα που με βλεπει και παει να με δαγκασει απλα τον παιρνω και τον πηγαινω σε μια γωνια διχως να του δινω σημασια ... βεβαια καμια φορα κανει σαν λυσασμενο... ειναι αυτο που οι κορες του ματιου ισα που φαινουνται και γρυλιζει αρκετα...κατι πρεπει να κανω και για αυτο ..

Απο διατροφη του δινω 100γρ περιπου, 3 φορες την ημερα, μουσκεμενη σκυλοτροφη friskies junior, περιεχει κοτοπουλο γαλα και λαχανικα .. μαζι με αρκετο νερο.

Τελος του αγορασαμε και κολαρο για τα τσιμπουρια...ευτυχως το συνηθησε αν και ξυνετε καμια φορα εκει..:p

Οποιαδιποτε συμβουλη καλοδεχουμενη.!! Ευχαριστωω

Υ.Γ Ειμαστε οικογενεια 5μελης διχως καποιο αλλο ζωο στο σπιτι . Ως φοιτητης εχω απλετο χρονο να σχοληθω μαζι του:love:
Καλησπέρα!

@Alex_Al εσύ εδώ μας παρουσιάζεις συμπεριφορικά ένα έφηβο σκυλί, που διεκδικεί την θέση του στην ιεραρχία του σπιτιού και αρχίζει και 'χτίζει' τον χαρακτήρα του εκδηλώνοντας κάποια στοιχεία της προσωπικότητας του ως σκύλο. Αυτά όλα υποδεικνύουν ότι δεν είναι τόσο μικρός όσο λες (δηλαδή 1ος - 1μιση μήνα πάνω-κάτω υπολογίζουμε) αλλά ένα ναι μεν κουτάβι όμως μεγαλύτερης ηλικίας. Ή απλά εσύ παρεξηγείς συμπεριφορές;:censored:
Την ράτσα δεν μπορείς να την καταλάβεις από τέτοια ηλικία, δηλαδή άστοχα τα μαντέματα πιθανότατα :p

Anyway, δεν μπορούν να σου δοθούν απαντήσεις στα πάντα μέσα του forum, αυτό που επείγει τώρα είναι ο κτηνίατρος. Και θα μάθεις τα πάντα αλλά και θα βοηθηθείς σωστά ;)

(Δεν γίνεται αποπαρασίτωση με κολάρο τόσο μικρό...νομίζω μια κίτρινη πάστα είναι για την ηλικία του)
 




mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Καλησπερα !!

Χαιρομαι που υπαρχει καποιο forum για να συζηταμε τους προβληματισμους μας και τα κατορθωματα των μικρων μας φιλων.!

Ηταν ανημερα Μεγαλης Παρασκευης οταν ο μικρος Ηρακλης -παρατημενος απο τον ιδιοκτητη του- εσκουζε και προσπαθουσε να τρυπωσει στην αυλη του σπιτιου μας στο χωριο .

Διχως κανενα δισταγμο του προσφεραμε γαλα - ως αρχαριοι δεν ξεραμε τι αλλο θα μπορουσαμε να του δωσουμε εκτος απο λιγο γαλα και αρκετες αγκαλιες!.-

Ο μικρος απο οτι φαινεται ειναι περιπου 30-40 ημερων ... δεν αντισταθηκαμε και τον κρατησαμε.

Οσοι τον βλεπουν τον βαφτιζουν τσομπανοσκυλο-Ε.Π χωρις βεβαια να ειμαστε βεβαιοι(θα παραθεσω καποιες φωτογραφιες αργοτερα )

Οπως ξερετε οταν ενα κουταβι αποχωριζεται απο την οικογενεια του τοσο νωρις θα υπαρξει αργοτερα θεμα... τοσο με τα υπολοιπα σκυλια οσο και με τους ανθρωπους.

Προσπαθω να το κοινωνικοποιησω αν και μικρο ακομα -αφου περασε μονο μια βδομαδα - με καποια αλλα σκυλια της περιοχης.. για τα οποια βεβαια ταυτοχρονα φοβαμαι διοτι ο μικρος διχως εμβολια κτλ ειναι αρκετα ευαλωτος σε ασθενειες.., τι μου προτεινεται να κανω ;

Υστερα απο οτι εχω καταλαβει δεν ειναι σκυλος για πολλα χαδια και τα λοιπα αφου ευκολα παιρνει το πανω χερι .. πραγμα που προσπαθω να το ελαττωσω αφου καθε φορα που με βλεπει και παει να με δαγκασει απλα τον παιρνω και τον πηγαινω σε μια γωνια διχως να του δινω σημασια ... βεβαια καμια φορα κανει σαν λυσασμενο... ειναι αυτο που οι κορες του ματιου ισα που φαινουνται και γρυλιζει αρκετα...κατι πρεπει να κανω και για αυτο ..

Απο διατροφη του δινω 100γρ περιπου, 3 φορες την ημερα, μουσκεμενη σκυλοτροφη friskies junior, περιεχει κοτοπουλο γαλα και λαχανικα .. μαζι με αρκετο νερο.

Τελος του αγορασαμε και κολαρο για τα τσιμπουρια...ευτυχως το συνηθησε αν και ξυνετε καμια φορα εκει..:p

Οποιαδιποτε συμβουλη καλοδεχουμενη.!! Ευχαριστωω

Υ.Γ Ειμαστε οικογενεια 5μελης διχως καποιο αλλο ζωο στο σπιτι . Ως φοιτητης εχω απλετο χρονο να σχοληθω μαζι του:love:
Καλός ήρθες και μπραβο για την κίνηση σας να κρατήσετε το κουτάβι.μπορεις να το πηγαίνεις όσες βολτες θες αλλα μονο στην αγκαλιά σου γιατι ειναι ανεμβολιαστο και δεν κανει.βγαλε το κολάρο γιατι δεν κανει στην ηλικία που ειναι,μετα τους 4 μήνες αν θυμάμαι καλα.ρωτα τον κτηνίατρο σου.για τα υπόλοιπα θα σε βοηθήσουν οι κατάλληλοι του φόρουμ.να σου ζήσει και πάλι.
 
  • Like
Reactions: Alex_Al


Alex_Al

Member
7 Μαϊου 2016
8
12
26
Ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις !!!

Τωρα αυτο που επειγει ειναι οντως να τον παμε σε ενα κτηνιατρο να μου δωσει καποιες βασικες συμβουλες και να τον ελεγξει για τυχον αρρωστιες...(y)
 


Alex_Al

Member
7 Μαϊου 2016
8
12
26
Οριστε και καποιες φωτογραφιες απο τις δραστηριοτητες του μικρου Ηρακλη... ΗΡΑΚΛΗΣ2.jpg ΗΡΑΚΛΗΣ3.jpg ΗΡΑΚΛΗΣ4.jpg ΗΡΑΚΛΗΣ5.jpg ΗΡΑΚΛΗΣ6.jpg
 

Attachments





Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Τα ματακια ειναι ακομη γαλανα...
μικρο ειναι πολυ
αλλα νομιζω καπου μπερδευεις ισως τα πιο κυριαρχικα του παιχνιδια με "λυσσα" ή οτι προσπαθει να παρει το "πανω χερι"...πιθανως απτην τοκετοομαδα του να ανηκε στα πιο κυριαρχικα κουταβια.
δαγκωματα,γρατζουνιες,γρυλισματα κλπ κλπ με ενα κουταβι ειναι μεστο προγραμμα
οπως το πες,ή που δεν θα δινεις σημασια ή που θα του αποσπας την προσοχη ισως με καποιο παιχνιδι.
Το αντιπαρασιτικο κολλαρο βγαλτο αμεσα,banminth για εσωτερικη αποπαρασιτωση κ ή σιτρονελα ή frontline για εξωτερικη
η friskies ειναι...για τον...αναλογα τα οικονομικα σας ψαξτε να του παρετε καποια πιο ποιοτικη (απο θεματα για σκυλοτροφες αλλο τιποτα εδω μεσα,ψαξτο)
με αλλα σκυλια μην τον αφηνεις να ερχεται σε επαφη,γενικα μεχρι να τελειωσει τα εμβολια του ουδεμια σχεση πρεπει να εχουν,αγκαλιτσα κ καμια βολτα ποδαρατοι ή με ταυτοκινητο.
Τωρα τι σοι "ρατσα" μπορει να ναι...
παντως η μυτουλα του ειναι ολα τα λεφτα!

Να τον χαιρεστε,κ ευχομαι να ζησετε μια υπεροχη ζωη μαζι!
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Μοιάζει απίστευτα με τον δικό μου σε παρόμοια ηλικία! Για να καταλάβεις, τότε οι κτηνίατροι είχαν υπολογίσει ότι είναι ημίαιμο Λαμπραντόρ (ούτε καν ;))!! Είναι κούκλος, να σας ζήσει!!
 
  • Like
Reactions: Alex_Al


Alex_Al

Member
7 Μαϊου 2016
8
12
26
Λοιπον μολις γυρισα απο τον κτηνιατρο!

Ευτυχως ειναι υγιεστατος . 3,8 κιλα ,του δωσαμε μια παστα για τα παρασιτα και του καναμε το πρωτο του εμβολιο (puppy) .

Θα γινει μεγαλοσωμο αφου θα φτασει λεει περιπου τα 45 κιλα...!;)

Απο οτι μου ειπε ο κτηνιατρος εχει αρκετο Ε.Π μεσα του αλλα λογο των μικρων αυτιων ισως να ειναι διασταυρωση με καυκασου:sneaky:(συνιθηζεται εδω στην επαρχεια χαχα).Επιπλεον ειναι περιπου 2 μηνων! νταξει κοντα επεσα..

Οντως τα σχετικα με την διατροφη του θελουν αρκετο ψαξιμο ακομα..!
 
  • Like
Reactions: spyv


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
Μπράβο για το μικρούλη!:)
Αυτά που σου είπε ο κτηνίατρος μην τα δένεις κόμπο... ΙΔΕΑ δεν έχουν περί φυλών και συνήθως βγαίνουν κατά πολύ έξω εκτός αν γνωρίζουν τους γονείς...:ROFLMAO:
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Συμφωνώ κι εγώ με αυτό. Ο δικός μου στο μηνών ήταν τέσσερα κιλά, τον υπολόγιζαν ότι θα γίνει τριανταπέντε με σαράντα ( "ημίαιμο Λαμπραντόρ" γαρ) κι εν τέλει προέκυψε ένα μεσαίου μεγέθους σκυλί 20 κιλών περίπου...
 
  • Like
Reactions: Alex_Al




Alex_Al

Member
7 Μαϊου 2016
8
12
26
Καλημερες!

Λοιπον αυριο φευγουμε απο το νησι και υπαρχει ενα προβληματακι αφου το πλοιο ειναι highspeed.. συνεπως δεν εχει καταστρωμα ανοιχτο για τους επιβατες.

Πως θα ταξιδεψω με τον σκυλο ; Ξερω πως διαθετουν κατι κλουβια αλλα δεν εχει ολα τα εμβολια και δεν πιστευω να ειναι καθαρα...
Καποιο μεσο μεταφορας; (κλουβακι χειρος ?!)

Το ταξιδι ειναι 2 ωρες , δεν θα με αφησουν να μπει στο σαλονι σιγουρα:confused:
 




stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Δεν θα σε αφήσουν με το σκυλί χύμα....από την άλλη να αγοράσεις κάποιο κλουβί τώρα είναι πεταμένα χρήματα, γιατί το σκυλί θα είναι μεγαλόσωμο, όπως σου είπε ο ντοκ. Υπάρχει κάποιος εκεί που να έχει κλουβί μεταφοράς να το δανειστείς ;
 


Alex_Al

Member
7 Μαϊου 2016
8
12
26
Καλημέρα!!

Για καλή μου τύχη βρήκαμε ένα και χωράει άνετα!!(y)

Κάνει να τον κάνω μπάνιο; Αν όχι, από πόσο μηνών και μετά; :cool:
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Μπράβο λοιπόν...το έλυσες αυτό το θέμα.
Καθάρισε τον με κάνα μωρομάντηλο ...τα σκυλιά δεν τα κάνουμε συχνά μπάνιο ....ο δικός μου κάνει 2 φορές τον χρόνο και είναι και άσπρος.
 


Alex_Al

Member
7 Μαϊου 2016
8
12
26
Ωραια αυτο εκανα(y)

Επισης λεω αυριο που θα τελειωσει η friskies να του παρω μια καλη ολιστικη αλλα οσο το δυνατον οικονομικη. Εκανα μια ερευνα στο foroum και οπως καταλαβα θελουν μεγαλυτερη προσοχη τα συστατικα απο την μαρκα.

Βεβαια εγω επειδη ακομα δεν τα εχω πολυκαταλαβει , ειμαι αναμεσα σε
  1. Sam's field puppy (ειναι ολιστικη , την βρηκα 50 τα 13kg)
  2. Royal Canin maxi junior ( μεγαλη κροκετα , αλλα δεν ξερω αν αξιζει τ 10-15 ευρω παραπανω ; :cautious:)
  3. Country dog puppy (δεν ειναι ολιστικη ,premium ..40 ευρω τ 15kg)
    Εχετε καποια εμπειρια πανω σε αυτες τις τροφες;
    Εχετε να προτεινεται καποια αλλη; :rolleyes:
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.752
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π