Τα σκυλιά μας


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
607
2
Athens
Όπως έχω αναφέρει έχω 2 σκυλάκια . Siba (doberman) είναι 2 χρ. γεννητικέ στην Ελλάδα και έχει πολύ καλό χαρακτήρα. Η Zuka (rotwailer) κατάγετε από Ουγγαρία, είναι 9.5 χρ. με εξαιρετικό χαρακτήρα. Και τα δύο κορίτσια λατρεύουν βόλτες, παιχνίδια με μπαλάκια, ειδικά η μικρή το τρέξιμο με άλλα σκυλιά στο πάρκο και χάδια Τα εκπαιδεύσαμε με λίγη βοήθεια ιδικού, στης εκθέσεις σκύλον πάμε σαν θεατές. Την ζωή μου δεν φαντάζομε χωρίς σκύλο :D
Γράφο και σε forum για doberman εξωτερικού
 


S

SwkDoG

Guest
Να σου ζήσουν και τα 2 τα κορίτσια Μάγκι!!... :)

Πως έφτασαν στην κατοχή σου τα σκυλάκια?
Έψαχνες για τις συγκεκριμένες φυλές ή τυχαία?
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
εγω ηθελα να ρωτησω ποσο βοηθησε ο εκπαιδευτης...που βοηθησε και γενικα εαν εμεινες ευχαριστημενη απο την εκπαυδευση του σκυλου σου,,,,

μηπως ηταν απο τους εκπαιδευτες που ερχονται στον χωρο σου...??

ξερει κανεις τι τιμες παιζουν για την εκπαιδευση στην βασικη υπακοη???
......μαλλων ειναι ενα καλο θεμα να το ανοιξουμε στο topic "εκπαιδευση"....για να δουμε..... :D
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
607
2
Athens
Η Zuka είναι πιο πόλη κορίτσι του άνδρα μου και την έχει εκπαιδεύσει μόνος του, επειδή ζει με σκυλιά από μικρό παιδί, ράτσα rotwailer ήτανε η επιλογή του.
Η επιλογή μου ήτανε το doberman που συνδυάζει (κατά την γνώμη μου) ωραίο σόμα και καλό χαρακτήρα. Την Siba εκπαίδευσα με βοήθεια ιδικού, έρχονταν στο πάρκο και μου έδειχνε μερικά πράγματα για τα οποία είχα αμφιβολίες, όλα με μέθοδο βράβευσης. Πιο πόλη παρακολουθούσε πως δουλεύω με το σκυλί και με διόρθωνε.
Όλα αυτά χωρίς βία, φωνές και ηλεκτρικά κολάρα. Πήραμε μαθήματα όσα χρειάσθηκαν, όχι όλο το πρόγραμμα.
Εσείς πως δουλεύετε με τα σκυλιά σας ?
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
Αν και παντα ειχα επαφη με σκυλια αποφασισα να εμπιστευτω και γω εκπαιδευτη...εναν απο του λιγους που υπηρχαν τοτε στην ελλαδα...αρχες δεκαετιας του '90....η μεθοδος που ακολουθουσε ηταν η κλασικη ...για εκεινη την εποχη..εκπαιδευση υπο πιεση...προσοχη δεν μιλαω για βια..το σκυλι "ευκολο"...(ποιμενικος) και η δουλεια που εκανα και γω στην πορεια εφερε αψογα αποτελεσματα.....και οπως λεει και ενα ς φιλος που τον περιμενουμε συντομα στην παρεα μας...

"Ευτυχώς τα τελευταία χρόνια η εκπαίδευση χωρίς πίεση και καταναγκασμό κερδίζει έδαφος. Είναι πολύ πιο ευχάριστο, να εκπαιδεύσεις ένα σκύλο βασιζόμενος κυρίως στην επιθυμία του για φαγητό ή παιχνίδι"
 


S

SwkDoG

Guest
Καλό θα ήταν η συνέχεια της κουβέντας μας να μεταφερθεί στο "Εκπαίδευση και Συμπεριφορά"... :wink:

Οπότε συνεχίζω εκεί την κουβέντα... :D
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.122
Μηνύματα
895.914
Μέλη
19.937
Νεότερο μέλος
Spotlight