Τα φώτα σας


paris-max

Member
10 Δεκεμβρίου 2017
5
26
44
Καλημέρα!
Είναι ο MAX είναι 3,5 μηνών και ζυγίζει 13 κιλά
Ζωηρός στοργικός και απίστευτος φύλακας!
Ο κτηνίατρος είπε πως φέρνει σε ημιαιμο pit bull αλλά εμένα δε μου δείχνει κάτι τέτοιο!
Αν έχει άποψη κάποιος εμπειρότερος είναι καλοδεχούμενη
το κουτάβι ήταν στα αζήτητα οτι και να είναι είναι απλά υπέροχος
 

Attachments



mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
3,5 μηνών απίστευτος φύλακας, δεν υφίσταται :)
Σε συνδυασμό με το άλλο θέμα σου...να τον χαίρεσαι τον μικρό, και συγχαρητήρια για την υιοθεσία του (y)
 
  • Like
Reactions: meniosg and Hammer


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Ναι οντως, νομιζω οτι εχει κάτι απο πιτμπουλ η απο αμσταφ... η απο κατι αλλο μολοσσοειδες.
Οταν λες οτι δεν σου δειχνει κτ τετοιο εννοεις τον χαρακτηρα; μα τα πιτμπουλακια κ τα αμσταφακια ειναι πολυ γλυκα με τους ανθρωπους, εκτος κι αν τα εκπαιδευσεις επιτηδες για το αντιθετο. Εμφανισιακα παντως μοιαζει με αυτες τις φυλες
 




paris-max

Member
10 Δεκεμβρίου 2017
5
26
44
Ισχυει, βεβαια η καλη μερα απ το πρωι φαινεται.
Είπα φύλακας γιατί όποιος ξένος χτυπήσει την πόρτα του διαμερισματος γίνεται χαμός γαβγίζει πολύ δυνατά και δεν τον αφήνει να μπει μέσα!Είχα και άλλα σκυλιά παλαιότερα ήταν νορμάλ....αυτός κανει χαμό!Και είναι στην τσίτα μέχρι να φύγει κάθετε στον καναπέ και δεν παίρνει τα μάτια του από τον ξένο, έχω πάθει πλάκα έχει φοβερό χαρακτήρα γενικά!
 


paris-max

Member
10 Δεκεμβρίου 2017
5
26
44
Ναι οντως, νομιζω οτι εχει κάτι απο πιτμπουλ η απο αμσταφ... η απο κατι αλλο μολοσσοειδες.
Οταν λες οτι δεν σου δειχνει κτ τετοιο εννοεις τον χαρακτηρα; μα τα πιτμπουλακια κ τα αμσταφακια ειναι πολυ γλυκα με τους ανθρωπους, εκτος κι αν τα εκπαιδευσεις επιτηδες για το αντιθετο. Εμφανισιακα παντως μοιαζει με αυτες τις φυλες
Και στο χαρακτήρα και στην εμφάνιση. είναι ψηλός και αδύνατος γιαυτό δε μου φέρνει σε pitt.
στο χαρακτήρα πάλι δεν ξέρω τα πιτ αλλα ο συγκεκριμενος είναι πολύ επιφυλακτικος και δεν δέχεται σε καμιά περίπτωση χάδια απο κάποιον εκτός απο την οικογένεια!
 


Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
Είπα φύλακας γιατί όποιος ξένος χτυπήσει την πόρτα του διαμερισματος γίνεται χαμός γαβγίζει πολύ δυνατά και δεν τον αφήνει να μπει μέσα!Είχα και άλλα σκυλιά παλαιότερα ήταν νορμάλ....αυτός κανει χαμό!Και είναι στην τσίτα μέχρι να φύγει κάθετε στον καναπέ και δεν παίρνει τα μάτια του από τον ξένο, έχω πάθει πλάκα έχει φοβερό χαρακτήρα γενικά!
Το ιδιο ακριβως πραγμα κανει και η δικια μου απο φοβο και ανασφαλεια.

Και εστω οτι οντως ο δικος σου δεν το κανει απο φοβο αλλα οντως για να σας προστατεψει, γνωμη μου εινε οτι θα πρεπει να αναλογιστεις τι κανεις λαθος ωστε ενα μωρο να αισθανεται οτι πρεπει αυτο να αναλαβει την προστασια της αγελης του.
 




paris-max

Member
10 Δεκεμβρίου 2017
5
26
44
Κ αν είναι τοσο επιφυλακτικο ενα μωρο,αν μπορειτε να διαχειριστείτε ενα τέτοιο σκυλο κ τις ευθυνες που φερει, οταν ενηλικιωθει...
Μεγαλωνη μέσα στο διαμέρισμα σε 5αμελη οικογένεια έχει πάρει τρομερή αγάπη απο τα παιδιά.
3 φορές τη μέρα βόλτα στη θάλασσα.
δεν μπορώ να ξέρω σε τι κατάσταση ήταν το κουτάβι πριν το πάρω και αν φταίει αυτο......
ίσως έχει πολύ ανεπτυγμένο αυτό το ένστικτο της προστασίας γιαυτό ρωτάω τι ράτσες μπορεί να έχει μέσα η διασταύρωση
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Δεν αμφιβαλλω για το περιβαλλον που μεγαλώνει και μπράβο που το εχετε σαν μελος της οοικογένειας.
Εγω εννοω απλα οτι ενα ζωο με εντονο το αισθημα της προστασιας κ ενα κουταβι επιφυλακτικο θελει χειρισμους λιγο διαφορετικους για να νιωσει ασφαλεια, να κοινωνικοποιηθει σωστα, να μαθει να υπακουει τις εντολες ωστε να μην γινει επικινδυνο αυτο του το χαρακτηριστικο κλπ κλπ...

Ισως δηλαδη να σας βοηθουσε ένας εκπαιδευτής να δει το μωρο, να κρίνει το απο που πηγαζει η συμπεριφορά του και να σας βοηθησει προς μια κατεύθυνση οπου ολα θα ειναι διαχειρισιμα και η κοινη σας ζωη με τα λιγοτερα δυνατά αγχη κ προβληματα...
 


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Να σου ζήσει! Και μπράβο σου για την πράξη. Στα αδεσποτακια είναι πολύ δύσκολο να ξέρεις πόσες φυλές είναι ανακατεμένες στο breed mix.

Πάντως η επιφυλακτικότητα προς τους ξένους μιας και που ρώτησες, κανονικά δεν νομίζω πως είναι μέρος της συμπεριφοράς των πίτμπουλ.

Γνωρίζει κανείς αν με τεστ dna μπορεί να δει τις φυλές του σκύλου και το κόστος;
 
Last edited: