Τι Ράτσα είναι ο σκύλος μου κ πόσο θα μεγαλώσει ?


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Να χαιρεσαι τον μικρο σου ειναι κουκλος. Δεν θα ελεγα οτι εχει μεγαλα πατουσια ΄παντως. Η δικια μου αν θυμαμαι καλα 2 μηνων ηταν 3μιση κιλα και τωρα 14 μηνων ειναι 30 κιλα αλλα 5 μηνων ηταν πολυ πραπανω απο το δικο σου δηλαδη γυρω στα 15-17 κιλα. Αλλα η δικια μου ειχε ψιλα ποδια και χοντρα πατουσακια οποτε φαινοτανε οτι θα φτασει εκει. Εσενα φαινεται οτι δεν θα ψηλοσει πολυ γιατι φαινεται πιο κοντο και με πιο λεπτα πατουσακια οποτε λογικα θα φτασει γυρω στα 15 κιλα. Φυσικα αυτο θα το δειξει και το μελλον. Πανω απο 20 κιλα παντως για κανεναν λογο δεν θα γινει.

edit: Οσο για την "ρατσα" συμφωνω οτι φερνει σε ρασελακι. Αλλα και να μην εχει.. σημασια εχει να ειναι υγειης και να ζησετε πολλα και ευτυχισμενα χρονια μαζι :D
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
2 μηνων 8 κιλα 8μιση μηνων 28μιση κιλα και θυληκια,, το μεταφορας κλουβακι η δικια μου το εφαγε,, το κατακοματιασε στην κυριολεξια,, δεν ξερω αν εχει συμβει και σε αλλον αυτο,,, ==))
 


Jesuss

Well-Known Member
30 Νοεμβρίου 2012
180
1
32
Athens
www.facebook.com
Πόσα κιλά είναι ο δικός σου ??
Ο δικός μου είναι πιο μεγαλόσωμος .Τώρα είναι 13 κιλά και 45 εκ. ύψος αν τον μετρησα σωστα (5 μηνών και κάτι ψιλά) και μου έχουν πει ότι θα γίνει γύρω στα 25..Οπότε τον δικό σου τον υπολογίζω πιο κάτω
 


Blade57HRC

Banned
Banned
2 Ιανουαρίου 2013
800
0
Αθηνα
www.facebook.com
Καλως ηρθες!!!
Κουκλακι ειναι!!!

Για 14-16κιλα το πολυ τον κοβω

Άντε! Έχω πολύ ενδιαφέρον να παρακολουθήσω τα καθέκαστα (συμπεριφορά, συνθήκες, τι απαιτείται) για σκυλί που δε μπαίνει καμπίνα. Όταν τα αρχίσεις τα ταξίδια ρίξε μια ενημέρωση σε παρακαλώ.
Αμα θες σου κανω και λιστα! Εσωτερικο η εξωτερικο? Η εταιρεια επισης παιζει ρολο...
''Of the top of my head'' σου λεω παντως οτι καποιες ρατσες (συμπεριλαμβανομενων ολων των ''πλακουτσωμουτσουνων'' εχουν απαγορευτικο να πετανε - δεν θυμαμαι αν ισχυει αυτο σε ολες τις εταιρειες)
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.518
6.950
Αμα θες σου κανω και λιστα! Εσωτερικο η εξωτερικο? Η εταιρεια επισης παιζει ρολο...
''Of the top of my head'' σου λεω παντως οτι καποιες ρατσες (συμπεριλαμβανομενων ολων των ''πλακουτσωμουτσουνων'' εχουν απαγορευτικο να πετανε - δεν θυμαμαι αν ισχυει αυτο σε ολες τις εταιρειες)
Αν ποτέ χρειαστεί θα σου πω. Για την ώρα βασικά θέλω να δω πώς δέχεται το σκυλί το ταξίδι.
 


ramone2012

Member
25 Ιανουαρίου 2013
9
0
Απλά με τον Ramone αν υποθέσουμε ότι θα φτάσει 13 κιλα , τι ύψος πιστεύετε οτι θα φτάσει ? υπάρχει και περίπτωση να μείνει έτσι μικρούλης αν κράταει από μικρή ράτσα η σιγουρα θα ψηλώσει κι άλλο ?
 




chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Απλά με τον Ramone αν υποθέσουμε ότι θα φτάσει 13 κιλα , τι ύψος πιστεύετε οτι θα φτάσει ? υπάρχει και περίπτωση να μείνει έτσι μικρούλης αν κράταει από μικρή ράτσα η σιγουρα θα ψηλώσει κι άλλο ?
¨Ολα σχετικά είναι ειδικά σε ημίαιμο, εμένα ο μικρός είναι 12 κιλά αλλά για να πετάξει ήθελε κλουβι για σκύλο 25-30 νομίζω, είναι μακρύς και δεν τον έκαναν τα άλλα.
Και δεν πετάνε όλα τα κλουβία με όλες τις αεροπορικές, αν π.χ. πετάξεις Αγγλία θα σου βγει η παναγία να βρεις κλουβί που θέλουν. Και που είσαι αν ένα κλουβί λεει ΙΑΤΑ δεν συμένει ότι είναι κι'όλας.

Κυβέλη αυτό με τις πατούσες δεν ισχύει αν σου βγάλω φώτο τις δικές μας θα νομίζεις ότι ο σκύλος είναι δυπλάσιος.

Estranged για εντός ή έκτος Ελλάδα και αν εκτός Ελλάδας Αγγλία μερία ή κάπου αλλού;
 


stl

New Member
14 Απριλίου 2013
2
0
καλησπερα!!! εδω και λιγο καιρο τριγυρναει ενας πανεμορφος σκυλακος στη γειτονια και σκεφτομαστε ολοι εδω στην δικη μας πολυκατοικια να τον κρατησουμε! τον φροντιζουμε και τον αγαπαμε πολυ!!! δεν ξερω ομως αν ανηκει σε καποια ρατσα. αν εσεις δειτε κατι πιο συγκεκριμενο στις φωτο να με ενημερωσετε!!! οχι οτι μας νοιαζει η ρατσα, ετσι κ αλλιως το αγαπαμε :) απλως να γνωριζουμε!!!!
ευχαριστω!!!!!
 


stl

New Member
14 Απριλίου 2013
2
0
να και οι φωτο μας :) DSC01423.jpg DSC01424.jpg DSC01427.jpg
αν ανηκει καπου παρακαλουμε να μας ενημερωσετε !!!
 

Attachments



Eleni69

Member
4 Μαρτίου 2021
14
12
28
Καλημέρα, είμαι νέο μέλος στην ομάδα και θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση πριν 2 μήνες απέκτησα το πρώτο μου ημίαιμο κουταβάκι σε ηλικία 1 μηνών και κάτι ( γέννησε μια σκυλίτσα στο δρόμο και ένα σωματείο τα μάζεψε και έτσι αποφάσισα να υιοθετήσω οπότε δεν είναι και ακριβής η ηλικία του), πλέον είμαστε 3 μηνών και ζυγίζουμε 7 κιλά. Ξέρει κάποιος να μου πει πόσο θα γίνει περίπου διότι άλλοι λένε θα φτάσει μέχρι 15-17 και άλλοι πάνω από 20. Ρώτησα βεβαίως και τον κτηνίατρο μου και δεν μπορούσε να μου απαντήσει με μεγάλη σιγουριά.
Ευχαριστώ!
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Δε νομίζω να ξεπεράσει τα 20 κιλά, με πιθανότερο σενάριο γύρω στα 15.
Να σου ζήσει το κουτάβι σου, άνοιξέ του αν θέλεις κι ένα θέμα να μας το συστήσεις και να μας πεις πως τα περνάτε!
 


Eleni69

Member
4 Μαρτίου 2021
14
12
28
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση. Δεν ξέρω πως το κάνω αυτό γιατί πρώτη φορά μπαίνω σε τέτοιες σελίδες.
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Αν πατήσεις το "νέες δημοσιεύσεις" θα δεις πάνω δεξιά στην οθόνη "νέο θέμα". Επιλέγεις κατηγορία "εμείς και τα σκυλιά μας" και γράφεις ο, τι θέλεις!
 
  • Like
Reactions: GRDANE


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.046
patra
grdane.blogspot.com
Αν πατήσεις το "νέες δημοσιεύσεις" θα δεις πάνω δεξιά στην οθόνη "νέο θέμα". Επιλέγεις κατηγορία "εμείς και τα σκυλιά μας" και γράφεις ο, τι θέλεις!
Γράφεις ότι θέλεις σχετικά με τα σκυλιά ε?
καλώς ήλθες.....
 
  • Haha
Reactions: sis


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.095
Μηνύματα
895.465
Μέλη
19.910
Νεότερο μέλος
MochiandEmma