Τι άλλο να κάνω πια.....


jasmine

Well-Known Member
1 Μαρτίου 2011
302
0
ρε παιδια ενω της εχω βαλει αμπουλα συνεχιζουν τα τσιμπουρια κ ανεβαινουν πανω της... γιατι/?
 




jasmine

Well-Known Member
1 Μαρτίου 2011
302
0
φροντλαιν παντα στο αλλο μου σκυλι δε πανε ποτε σε αυτο γιατι?
μηπως να του βαλω κ φροντλαιν σπρει?
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
H Frontline δεν αποθεί τα τσιμπούρια, τα σκοτώνει όταν κολλήσουν, σε 24 ώρες.
Προσωπική μου προτίμηση είναι η Advantix.
 


jasmine

Well-Known Member
1 Μαρτίου 2011
302
0
λες? την ειχα βαλει καποιες φορες.. αυτη τα αποθει?
 


tomsitas

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2011
783
48
ΓΙΑΝΝΕΝΑ
ρε παιδια ενω της εχω βαλει αμπουλα συνεχιζουν τα τσιμπουρια κ ανεβαινουν πανω της... γιατι/?
Προφανως οι βολτες σας γινονται σε " επικυνδυνα μονοπατια " ( γεματα τσιμπουρια)
Βρες την αιτια και καταπολεμησε την (αν μιλαμε για αυλη η αλλα οικοσιτα ζωα,θελουν και αυτα αντιπαρασιτωση ) η χρησιμοποιησε κατι πιο δραστικο (οπως τα αντιστοιχα σπραυ),τουλαχιστον για αρχη ...
(οι αμπουλες ,οπως και τα ειδικα κολαρα θελουν καποιο χρονο για να ποτισουν στο δερμα και να ειναι αποτελεσματικα)
παραλληλα αλλαξε δρομολογιο στην βολτα , αποφευγοντας τα ψηλα χορτα και το περασμα κατω απο πολλα δενδρα.
τελος ριξε μια ματια στον τροπο εφαρμογης της αμπουλας που χρησιμοποιεις και κοιταξε αν εχεις κανει καποιο λαθος
πχ εκανες μπανιο το σκυλι πιο πριν απο οτι συνιστα ο κατασκευαστης της αμπουλας και εχει ελλατωθει η δραστικη ικανοτητα της ..
ειναι λογικο να πεφτουν πανω στον σκυλο τα τσιμπουρια (μια και ανιχνευουν κινηση και θερμοκρασια) αλλα πρεπει να απομακρυνονται σχετικα γρηγορα ,λογω αμπουλας ,πριν πιαστουν πανω στο δερμα.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
λες? την ειχα βαλει καποιες φορες.. αυτη τα αποθει?
Ναι, λέει ότι τα αποθεί.
Τώρα αν κάνεις βόλτες όπως λέει ο tomsitas σε "επικίνδυνα μονοπάτια" όπως π.χ. δάση, θα βρεις τσιμπούρια να περπατάνε πάνω στο σκύλο, ό,τι και να βάλεις! Το καλύτερο είναι να τα αποφεύγεις τέτοιο καιρό...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.122
Μηνύματα
895.913
Μέλη
19.937
Νεότερο μέλος
Spotlight