Τι να δώσω επιτέλους στο σκύλο μου να φάει;


Κατερίνα Π.

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2011
170
0
ΕΧΩ ΜΙΑ ΣΚΥΛΙΤΣΑ ΕΔΩ Κ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ. ΕΙΝΑΙ 4,5 ΧΡΟΝΩΝ. ΟΙ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΙ, ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΦΕΡΩ ΣΕ ΤΙ ΚΑΚΑ ΧΑΛΙΑ ΤΗΝ ΕΙΧΑΝ Κ ΠΟΣΟ ΑΝΕΜΒΟΛΙΑΣΤΗ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΤΑΙΖΑΝ ΑΠΟΦΑΓΙΑ ΜΟΝΟ. Κ ΑΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΨΕΜΑΤΑ ΠΩΣ ΤΗΝ ΤΑΙΖΑΝ ΕΣΤΩ ΚΟΝΣΕΡΒΕΣ. ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΔΕ ΤΡΩΕΙ ΟΥΤΕ ΚΟΝΣΕΡΒΕΣ ΟΥΤΕ ΞΗΡΑ. ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ? :cool:
 




Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Γειά σου! Καλώς ήρθες και να χαίρεσαι τη σκυλίτσα σου :)

Της βάζεις την τροφή για ένα τέταρτο μπροστά της, αν δεν τη φάει την αποσύρεις. Επαναλαμβάνεις ξανά στο επόμενο γεύμα. Το φαγητό πέραν του τετάρτου δεν πρέπει να παραμένει στο πάτωμα. Θα βάλεις τα όρια σου και με γνώμονα αυτό αν συνεχιστεί η ανορεξία, το ξανασυζητάμε :)
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.701
3.853
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Να την πας στον κτηνιατρο.

Και μην γραφεις κεφαλαια, ετσι ειναι οι κανονισμοι.

Δηλαδη ο σκυλος 2 εβδομαδες δεν τρωει τιποτα;
 


Κατερίνα Π.

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2011
170
0
εξετασεις? δε νομιζω ρε εσεις οτι φταιει αυτο. οι προηγουμενοι την ειχαν συνηθισει σε αποφαγια. κ αυτα τησ φαινονται ανοστα μπροστα στο δικο μας φαγητο. πως να την πεισω ειναι το θεμα.
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.506
748
Ξεσσαλονικη!!!
σορρυ ,εκτος του οτι θες να μου πεις πως δεν της εχεις κανει εξετασεις,θες μηπως κ να μου πεις οτι δεν εχεις κ σκοπο να της κανεις?
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.701
3.853
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Εξετάσεις καλό είναι να κάνεις, και καλό είναι να τις κάνουμε ανά 6μηνο ή ανά 12 μήνες για ερλίχια και καλααζάρ. Υποθέτω πως το σκυλί ουδέποτε έκανε αυτές τις εξετάσεις, απ' όσα περιγράφεις, και ούτε του βάζανε αμπούλα ή εντομοαποθητικό κολλάρο..
 


Κατερίνα Π.

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2011
170
0
εξετασεις της εχω κανει ηδη. γι'αυτο λεω πως δε νομιζω να φταιει αυτο. απλα αν γινεται να μην μιλατε τοσο αποτομα. ευχαριστω.
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.506
748
Ξεσσαλονικη!!!
κ που ξερεις αν μιλησαμε αποτομα?αν το λες για μενα,οταν θελω να μιλησω αποτομα,γραφω με κοκκινα κ φοραω κ κοκκινη στολη!

οι εξετασεις να φανταστω οτι βγηκαν καθαρες?δλδ ,για αυτο λες δεν νομιζω?αρα κ ο γιατρος νομιζει!ειναι σημαντικο να αποκλησεις καποια αρρωστια,για αυτο κ με βλεπεις να επιμενω.εχω χασει δυο σκυλια γιατι δεν καταλαβα οτι η ανορεξια ηταν απο αρρωστια κ νομιζα αλλα κ αλλα.αν ειναι απλα νουμερα γευσιγνωσιας,κανε οπως σου ειπε το γριφος.
 


Κατερίνα Π.

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2011
170
0
αρνητικες βγηκαν. της εκανα ετσι κ αλλιως, κ να ετρωγε παλι θα της εκανα. τον πηρα κ τηλ. κ ειπε οτι ισωσ φταιει η ζεστη. ειναι κ χασκι. :/ υποφερει φανταζομαι. τι να κανω? ανησυχω πολυ!
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Κάνε ότι σου είπε ο γρίφος.
Την σκυλίτσα μου την πήρα σε κατάσταση όπως περιγράφεις και χειρότερα.

Σκύλος μαθημένος σε μαγειρευτό δύσκολα τρώει ξηρά τροφή.
Με τον τρόπο που περιέγραψε ο γρίφος (αυστηρά χωρίς λιχουδιές ενδιάμεσα) τρώει μια χαρά όλο το πιάτο πλέον :)
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.506
748
Ξεσσαλονικη!!!
ποσες μερες εχει να φαει?τι ξηρα δινεις?εχεις τσεκαρει αυτο που λες?της εχεις βαλει στο πιατο φαγητο δικο μας κ το εφαγε κανονικα?
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
κ που ξερεις αν μιλησαμε αποτομα?αν το λες για μενα,οταν θελω να μιλησω αποτομα,γραφω με κοκκινα κ φοραω κ κοκκινη στολη!

οι εξετασεις να φανταστω οτι βγηκαν καθαρες?δλδ ,για αυτο λες δεν νομιζω?αρα κ ο γιατρος νομιζει!ειναι σημαντικο να αποκλησεις καποια αρρωστια,για αυτο κ με βλεπεις να επιμενω.εχω χασει δυο σκυλια γιατι δεν καταλαβα οτι η ανορεξια ηταν απο αρρωστια κ νομιζα αλλα κ αλλα.αν ειναι απλα νουμερα γευσιγνωσιας,κανε οπως σου ειπε το γριφος.
Off topic :D
Κύριε Λόρενς πρώτα απ' όλα πεθαίνω να σάς δω με κόκκινη στολή αντάμα με το σκύλο σας με κόκκινο σκουφί :D
και δεύτερον δεν υπάρχει ''το'' γρίφος, είμαι ''Ο'' :D:D
spam off

Κατερίνα Π,
θέλεις να κάνεις ένα κόπο να μάς γράψεις τί εξετάσεις έκανε και να αναφέρεις τα νούμερα;
 


Κατερίνα Π.

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2011
170
0
εκανα εξετασεις καλαζααρ κ ερλιχιωσης κ ειναι αρνητικες. τωρα περιμενω να μου πει ο κτηνιατρος , γιατι πρωτες φορες παω σε αυτον, να κανουμε εξετασεις αιματος και στο καπακι στειρωση. την εχουμε κουρεψει κιολας γιατι ηταν σε απαισια κατασταση το τριχωμα της λογω κακης διατροφης κ οτι δεν τη χτενιζαν ποτε. ΑΚΟΥΣΤΕ!!! 4,5 χρονων και δεν τη κουρεψαν ποτε ουτε τη χτενισαν! ναι δοκιμασα. το σπιτικο το κατεβαζει αμασητο παντως. εγω παιδια πρωτη φορα εχω σκυλο. γι'αυτο ρωταω αν ειναι οκ αυτα που εχω κανει. αν ειναι αρκετα. θελω να κανω το καλυτερο γι'αυτη, ειδικα επειδη ηταν παρατημενη. :( οκ θα κανω αυτα που ειπε ο γριφος. ευχαριστω γριφε! εισαι πολυ διμοφιλης εδω! χαχαχα! σημερα πηγα πηρα acana. τπτ δεν ετρωγε. ξερετε τι εκανα επειδη νευριασα? αυτη εχει την κακη συνηθεια να ψευτοδαγκωνει. πηρα στη χουφτα μου κροκετες κ οπως μου αρπαξε τη γροθια με το στομα της , την ανοιξα μεσα στο στομα της και τα εφαγε αναγκαστικα. κ μετα μαντεψτε.... -_- τα ετρωγε κανονικα η ρουφιανα κι πολυ κιολας. χεχεχεχε.....
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
α. Θέλω να σε ρωτήσω κάτι:
Μπορείς να περιγράψεις ακριβώς τη διαδικασία ταϊσματος και τις ώρες που το επιχειρείς;

β. Δες τη δόση της Acana (από τις δοσολογίες στο πίσω μέρος) και αν για παράδειγμα λέει 300 γραμμάρια σύνολο ότι χρειάζεται ο σκύλος σου, κάνε το εξής:
ζύγισε το σκύλο, αν για παράδειγμα είναι 20 κιλά σε μαγειρευτό θα πρέπει να φάει το 2-3,5% του σωματικού της βάρους ανάλογα πάντα με την εποχή, το κλίμα, το ρυθμό ημερήσιας εκτόνωσης. Ας πούμε τώρα όπου είναι καλοκαίρι επιλέγεις να δώσεις 400 γραμμάρια. Απ' αυτά πολύ γενικά σου λέω ότι το 70% πρέπει να είναι κρεατικής προέλευσης και το 30% φυτικής ή δημητριακών.
Ανακάτεψε ένα μέρος απ' την τροφή (ζύγισε το όχι ό,τι να 'ναι) σε μικρό ποσοστό και δώσε για παράδειγμα το υπόλοιπο σε μαγειρευτό λόγου χάρην ψαχνό κοτόπουλο και υδαρές ρύζι (σχετικά υδαρές σαν το λαπά ούτως ώστε να καμουφλαριστεί η ξηρά). Κάντο κάθε μέρα αυτό αλλά με μια διαφορά, καθημερινά δίνε περισσότερη ξηρά και λιγότερο μαγειρευτό ώστε να τη συνηθίζει ώσπου η ποσότητα μαγειρευτού να είναι μηδαμινή.

γ. Θα μου κάνεις τη χάρη ν' ανεβάσεις μια φωτογραφία του σκύλου σου η οποία να είναι απ' το πλάι ώστε να φαίνεται και η μούρη και η λεκάνη και το στέρνο;

δ. Δεν το βρίσκω κακό ο σκύλος να τρώει μαγειρευτό (ΟΧΙ αποφάγια) αν έχεις το χρόνο να της το ετοιμάζεις, αρκεί να τηρείς τους βασικούς κανόνες. Εδώ στο site υπάρχουν πάρα πολλά θέματα σχετικά με το μαγειρευτό.
 


Κατερίνα Π.

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2011
170
0
συγγνωμη αποφαγια εννοουσα οχι μαγειρευτο. κ βεβαια εχω τον χρονο. χαρα μου να το κανω. η δοσολογια λεει απο πισω.... μεγαλοσωμο με μεγαλη δραστηριοτητα γιατι ασκειται πολυ το χρυσο μας... λεει 400 κε 500 γραμ. να της μαγειρευω δηλ ρυζακι. προσπαθω το μεσημερι νωρις κατα τις 2 κ το απογευμα κατα τις 7. :/ ξερω πως τα χασκι ειναι δυσκολα ζωα. σημερα την εκπαιδευα σε βασικες εντολες (μονη μου την εχω αναλαβει) κ περασε ενας απο εξω απο την καγκελοπορτα που ειπε ειναι εκπαιδευτης κ λεει τα χασκι ειναι χαζα σκυλια, δεν εκπαιδευονται ευκολα. :/ εγω προσπαθω. κ ουτε θα σταματησω κανω μεγαλη προοδο. σημερα το βραδυ εφαγε τις κροκετες της. 1,5 βδομαδα πριν ηταν ενα αγριμι που μας εβλεπε κ γρυλιζε σαν τρελο. τωρα με υπακουει. αλλα ειναι δυσκολη στο φαι. μυριζει κατι κ δεν μπαινει στο κοπο να το δοκιμασει. μολις της το δινω με το ζορι της αρεσει. κ τρωει. την αλλη μερα παλι απο την αρχη. θα αρχισω να της μαγειρευω λοιπον... πηρα κ πυζι ειδικα για σκυλια σπασμενο. ειναι καλο?
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Εγώ προσωπικά θα έπαιρνα κανονικό ρύζι για ανθρώπους, διότι αυτό σίγουρα θα ναι ότι χειρότερο και ότι περισσεύει και για αυτό το πουλάνε για σκυλιά.
 






mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
off topic:
Επειδή αναφέρεις επανειλημμένως αυτό με το κούρεμα. Για να πω την αλήθεια, δεν μπορώ καν να διανοηθώ ένα χάσκυ με...κόμπους!!!
Και μάλιστα σε τέτοια έκταση, που χρειάστηκε όπως λες να κουρευτεί, φαντάζομαι σχεδόν γουλί;;; Μου φαίνεται κάπως ανέφικτο. Τα χάσκυ ακόμη και ποτέ να μην τα κάνεις μπάνιο [λέμε τώρα] δεν τους φαίνεται καν. Εκτός αν τα χαιδέψεις...
Και τα χάσκυ γενικώς, δεν κουρεύονται. Στο λέω, επειδή όπως λες δεν ξέρεις, μη σου γίνει συνήθεια και το πιάνεις το σκυλί συχνά-πυκνά με την ψιλή.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3