Τι παίζει τελικά με τα πρόστιμα? Περιστατικό.


FidelCastro

Member
17 Ιουνίου 2016
23
39
38
Κυριακάτικα λοιπόν και πριν βρέξει έβγαλα τον Castro βόλτα στη γειτονιά και σε ένα χωράφι που έχουμε πάνω από το σπίτι. Από μακριά βλέπω σκυλί μεσαίου μεγέθους να τρέχει κατά πάνω μας. Το σκυλί αυτό είναι ενός γείτονα, ο οποίος όποτε βαριέται το αφήνει ελεύθερο και αυτό τριγυρνάει σε όλο το τετράγωνο. Έχει έρθει πολλές φορές να αγριέψει στο σκύλο μου αλλά ποτέ δεν επιτέθηκε. Ε προχτές είχε άλλες διαθέσεις και ορμά και δαγκώνει τον δικό μου στη μούρη(επειδή εγώ τον είχα σφίξει κοντά μου). Τον αφήνω και εγώ ελεύθερο να αμυνθεί και γίνεται της κακομοίρας. Ωστόσο έχει έρθει και ένα αδέσποτο να χωθεί στη μέση το οποίο όμως μόνο γάβγιζε. Εγώ όποτε τραβάω τον δικό μου, ο άλλος βρίσκει ευκαιρία να ξαναδαγκώνει. Εν τέλη τον άφησα, άρπαξε τον άλλο από το σβέρκο, τον ξάπλωσε ανάσκελα και αφού τους ξαναχώρησα, ο άλλος έφυγε τρέχοντας.

Πάω λοιπόν στο σπίτι του ιδιοκτήτη να ζητήσω τα ρέστα (μία συγνώμη και να μου αντικαταστήσει το αδιάβροχο που του φόραγα και το οποίο σκίστηκε). Αυτός άρχισε τα, ο σκύλος μου δεν πειράζει κανένα. Και σιγά που σου όρμηξε στο γομάρι που έχεις και δεν σου δίνω τίποτα. Του λέω (μ@λακία μου) ότι θα καλέσω αστυνομία και θα τον γράψουν.
Καλώ την αστυνομία και αυτός ήρθε μάζεψε τον σκύλο μέσα.
Ήρθε η αστυνομία μετά από κάνα μισάωρο και του έκανε συστάσεις. Αυτός έλεγε βλακείες του τύπου: Δεν ήταν αυτός ο σκύλος. Λέω έχω φωτογραφία. Λέει μου ξέφυγε. Λέω έχει γίνει άλλες 3-4 φορές να τον δω έξω. Λέει να μην φέρνεις τον σκύλο σου από εδώ τότε κλπ. Μετά έλεγε γιατί καθόμουν και δεν κλότσαγα τον δικό του 2 φορές στο κεφάλι να φύγει.
Με ρώτησαν αν θέλω να κάνω μήνυση είπα όχι.

Προφανώς δεν του καταλόγισαν κάποιο πρόστιμο και όταν είπα στην αστυνομία ότι έχω και φωτογραφίες, μου είπαν σας πιστεύουμε αλλά δεν μπορούν να κάνουν κάτι.

Καταλαβαίνετε ότι αν δεν είχα 35 κιλά Amstaff αλλά κάνα Jack Russell θα έκλαιγα τώρα.

Επίσης παρόλα αυτά ο σκύλος μου έχει 2 γραντζουνιές στο πρόσωπο και 2 τρύπες από δάγκωμα στο μπούτι.
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Δεν έπρεπε να τον αφήσεις χωρίς μήνυση, την επόμενη φορά πάλι ελεύθερο θα τον αφήσει.

Αν είπε παρουσία αστυνομικών μου ξέφυγε, άρα παραδέχτηκε πως ο σκύλος του βγαίνει ελεύθερα έξω, έπρεπε να βγάλεις τον νόμο και να χρησιμοποιήσεις αυτό :

Άρθρο 5 / Παράγραφος 3

Ειδικά ο ιδιοκτήτης σκύλου: α) µεριµνά για να γίνεται ο περίπατος σκύλων πάντα µε συνοδό, β) οφείλει να παίρνει τα κατάλληλα µέτρα, ώστε να µην εξέρχεται ελεύθερα ο σκύλος του από το χώρο της ιδιοκτησίας του και εισέρχεται σε χώρους άλλων ιδιοκτησιών ή σε κοινόχρηστους χώρους.

Πρόστιμο 300€

* Προσωπικά θα τους ζητούσα να ελεχθεί για τσιπάκι, εμβόλιο για λύσσα, κονκάρδα για το εμβόλιο, κάνε άθροισμα στα πρόστιμα αν δεν τα έχει.
 


Vania

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2017
188
694
Ουφ. Α στο καλο τους πια.
Περαστικα σας γμτ.
(Καλο θα ηταν να φαει τα προστιματακια του)
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ε για τον Θεό!

Όταν σας βαράνε βαρέστε και 'σεις!

Πλίζ την επόμενη φορά μην χάνεις δευτερόλεπτα κολλώντας τον σκύλο επάνω σου μπας και γλυτώσει τάχα μου προστατεύοντας τον.

Η καλύτερη άμυνα είναι η επίθεση.
Δώσε στον σκύλο σου μπόσικα και κλώτσα και 'συ!
Αφού θα αρπάξει που θα αρπάξει, ας δώσει και καμιά καλή!

Σε τέτοιες περιπτώσεις όταν δεν την πληρώνει ο ιδιοκτήτης την πληρώνει ο σκύλος. Νόμος!

Δεν θα καθόμαστε σα τους χαΐβανους να μας κατεβάζουν τις μούρες!
Καλές οι εκπαιδεύσεις, καλός ο σεβασμός στο κάθε ον, καλή η γειτονία, αλλά όχι και να κάνουμε τεμενάδες στην φιλοζωία και σ'όλα αυτά! Τα πόδια και τα χέρια γι'αυτό τα χεις!

Πολλά πράγματα λύνονται χωρίς αστυνομίες και πολλές φορές και βράδυ...;):whistle:
 


ndf

Member
6 Σεπτεμβρίου 2018
5
14
35
Την επομενη φορα που θα δεις τον σκυλο του ελευθερο τραβας βιντεο με το κινητο.
Φροντιζεις να φαινονται καθαρα οποιαδηποτε εμφανισιακα χαρακτηριστικα εχει ο σκυλος του.
Αν σας επιτεθει χειρισου το οπως νομιζεις αλλα ασε το βιντεο να γραφει και ας μην φαινεται τιποτα, αρκει που ακουγονται γαυγισματα, κλαψουρισματα και μπινελικια.

Ειτε μεσω αστυνομιας οταν βρεις τον σκυλο ελευθερο, ειτε μεσω Υγειονομικου (Εποπτες Δημοσιας Υγειας) αν συντρεχει λογος, τους βαζεις να ζητησουν τα χαρτια του σκυλου.

Απο εκει και περα, σημειωνε τις ημερομηνιες που ζητησες περιπολικο καθως και την ωρα που εφτασαν.
Καθε φορα που θα βλεπεις τον σκυλο εξω παιρνε το 100.
Τα προστιμα για να παιξουν πρεπει να επιβεβαιωσει η αστυνομια το παραπτωμα, δηλαδη να βρει τον σκυλο του εξω.
Αν το σκυλι του ειναι ατσιπαριστο ο τυπος μπορει να πει οτι δεν ειναι δικο του.Οποτε φροντισε να βγαλεις και ενα βιντεο τον σκυλο του στην αυλη η στο μπαλκονι.
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Ε για τον Θεό!

Όταν σας βαράνε βαρέστε και 'σεις!

Πλίζ την επόμενη φορά μην χάνεις δευτερόλεπτα κολλώντας τον σκύλο επάνω σου μπας και γλυτώσει τάχα μου προστατεύοντας τον.

Η καλύτερη άμυνα είναι η επίθεση.
Δώσε στον σκύλο σου μπόσικα και κλώτσα και 'συ!
Αφού θα αρπάξει που θα αρπάξει, ας δώσει και καμιά καλή!

Σε τέτοιες περιπτώσεις όταν δεν την πληρώνει ο ιδιοκτήτης την πληρώνει ο σκύλος. Νόμος!

Δεν θα καθόμαστε σα τους χαΐβανους να μας κατεβάζουν τις μούρες!
Καλές οι εκπαιδεύσεις, καλός ο σεβασμός στο κάθε ον, καλή η γειτονία, αλλά όχι και να κάνουμε τεμενάδες στην φιλοζωία και σ'όλα αυτά! Τα πόδια και τα χέρια γι'αυτό τα χεις!

Πολλά πράγματα λύνονται χωρίς αστυνομίες και πολλές φορές και βράδυ...;):whistle:
Aπο άνθρωπο που έχει σκύλο και τον σέβεται περιμένεις να σέβεται και τα υπόλοιπα σκυλιά και μόνο αυτό δεν περιμένεις να ακούσεις σαν συμβουλή. Να σακατέψουν δηλαδή ένα άλλο σκυλάκι επειδή του έτυχε μαλάκας για ιδιοκτήτης?
 




sak69GR

Well-Known Member
27 Ιουνίου 2018
118
198
Έδεσσα
Σε τέτοιες περιπτώσεις όταν δεν την πληρώνει ο ιδιοκτήτης την πληρώνει ο σκύλος. Νόμος!
Δηλ. με την ίδια λογική, αν το ανήλικο παιδί σου παρενοχλείται από το ανήλικο παιδί του γείτονα θα δείρεις το παιδί του γείτονα? Σου φαίνεται σωστό?
 




Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
Προσωπικά πάλι κόλλησα σε αυτή τη φράση...Δηλαδή ποια πράγματα και πώς λύνονται και βράδυ;
Εγώ, πάντως, συνηθίζω να λύνω το θέμα της ξαφνικής λιγούρας το βράδυ, παραγγέλνοντας σουβλάκια από διανυκτερεύοντα. :LOL:
 








canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.409
6.533
Θέλοντας κι εγώ να πω την "εξυπνάδα" μου, μη μένουμε τόσο στην άποψη ενός μέλους και στο πως την εκφράζει. Δηλώνουμε την διαφωνία μας ή την συμφωνία μας, παίρνουμε κάτι (αν υπάρχει κάτι να πάρουμε) και συνεχίζουμε δίνοντας βάρος στην δική μας άποψη και πως θα την επικοινωνήσουμε.

Εγώ συμφωνώ πως όταν οι σκύλοι που εμπλέκονται στην "φασαρία" είναι ίδιου περίπου μεγέθους και ο δικός μας δεμένος, δεν είναι σωστό να προσπαθούμε να περιορίσουμε τον δικό μας για πολλούς λόγους. Αφήνουμε το λουρί (τον οδηγό) και προσπαθούμε να εντοπίσουμε τον ιδιοκτήτη του άλλου σκύλου. Δεν φωνάζουμε, δεν χτυπάμε από δω και από κει, δεν εκσφενδονίζουμε αντικείμενα, δεν πετάμε νερά, δεν πετάμε μολότοφ...

Αν δεν εντοπίζουμε τον ιδιοκτήτη του άλλου σκύλου και αν ο καυγάς δεν δείχνει να τελειώνει στο εγγύς μέλλον, προσπαθούμε να δούμε ποιος "κερδίζει" (αν μπορεί να διατυπωθεί έτσι) και ποιος δείχνει να τα έχει παρατήσει. Αν ο δικός μας "έχει το πάνω χέρι" προσπαθούμε να πιάσουμε το λουρί και να το δέσουμε σε ένα σταθερό και δυνατό σημείο, όπως ένα δέντρο ή ένα στύλο (ναι, μπορεί να χρειαστεί να σέρνουμε 2 σκύλους). Μετά πλησιάζουμε το σκύλο μας και του λέμε να "αφήσει" ή να σταματήσει. Αν δεν έχει επίγνωση τέτοιων εντολών προσπαθούμε να τον κάνουμε να ανοίξει το δάγκωμα για να δώσουμε την ευκαιρία στον σκύλο που τα έχει παρατήσει (και δεν είναι δικός μας) να φύγει.

Αν ο άλλος "κερδίζει" βγάζουμε το λουρί από τον δικό μας και προσπαθούμε να δέσουμε σε σταθερό σημείο τον άλλο σκύλο είτε από το περιλαίμιο του, είτε περνώντας τον οδηγό μας κάτω από την κοιλιά του σε θηλιά (δε ξέρω αν έγινα κατανοητός ως προς το σημείο και το πως). Σε αυτό το σημείο είναι χρήσιμο το νερό που ρίχνοντας το κοντά στην μύτη και τα ρουθούνια του σκύλου θα τον ωθήσει να αφήσει το δάγκωμα και θα δώσει σε εσένα την ευκαιρία να πάρεις τον σκύλο σου χωρίς ο άλλος να σας κυνηγήσει. Επίσης, μπορείς να καλύψεις το κεφάλι του σκύλου που δαγκώνει με ένα μπουφάν ή κάτι άλλο και πάλι να αναγκάσεις να αφήσει το δάγκωμα του.

Όλα αυτά στις εξαιρετικά σπάνιες περιπτώσεις που τα σκυλιά που εμπλέκονται είναι τόσο επίμονα και προσηλωμένα, διαφορετικά ο καυγάς διαρκεί δευτερόλεπτα... Συν του ότι, συνήθως, μετά από ένα "καλό" τσακωμό επέρχεται μια καλύτερη ισορροπία και δύσκολα γίνεται δεύτερος. Για αυτό κοιτάμε να τελειώσει αίσια για όλους ο πρώτος.

Τώρα, τι θα κάνεις μετά και το αν θες να κινηθείς νομικά ή μαφιόζικα, προσωπικά δε με πολυενδιαφέρει... Πάντα πρώτο μέλημα έχω να χωρίσω τα σκυλιά, να αξιολογήσω τις όποιες ζημιές και να συνεχίσουμε την ζωή μας έχοντας αποκτήσει γνώσεις και πείρα που θα μας κάνουν καλύτερους στο να αποφεύγουμε παρόμοιες καταστάσεις. Δηλαδή, θα αλλάξω διαδρομή αν γίνεται ή θα κάνω και μια βόλτα παραπάνω το στενό ή το χωράφι μέχρι να φύγει... αλλά αυτές είναι οι δικές μου απόψεις.
 


sak69GR

Well-Known Member
27 Ιουνίου 2018
118
198
Έδεσσα
Θέλοντας κι εγώ να πω την "εξυπνάδα" μου, μη μένουμε τόσο στην άποψη ενός μέλους και στο πως την εκφράζει. Δηλώνουμε την διαφωνία μας ή την συμφωνία μας, παίρνουμε κάτι (αν υπάρχει κάτι να πάρουμε) και συνεχίζουμε δίνοντας βάρος στην δική μας άποψη και πως θα την επικοινωνήσουμε.

Εγώ συμφωνώ πως όταν οι σκύλοι που εμπλέκονται στην "φασαρία" είναι ίδιου περίπου μεγέθους και ο δικός μας δεμένος, δεν είναι σωστό να προσπαθούμε να περιορίσουμε τον δικό μας για πολλούς λόγους. Αφήνουμε το λουρί (τον οδηγό) και προσπαθούμε να εντοπίσουμε τον ιδιοκτήτη του άλλου σκύλου. Δεν φωνάζουμε, δεν χτυπάμε από δω και από κει, δεν εκσφενδονίζουμε αντικείμενα, δεν πετάμε νερά, δεν πετάμε μολότοφ...

Αν δεν εντοπίζουμε τον ιδιοκτήτη του άλλου σκύλου και αν ο καυγάς δεν δείχνει να τελειώνει στο εγγύς μέλλον, προσπαθούμε να δούμε ποιος "κερδίζει" (αν μπορεί να διατυπωθεί έτσι) και ποιος δείχνει να τα έχει παρατήσει. Αν ο δικός μας "έχει το πάνω χέρι" προσπαθούμε να πιάσουμε το λουρί και να το δέσουμε σε ένα σταθερό και δυνατό σημείο, όπως ένα δέντρο ή ένα στύλο (ναι, μπορεί να χρειαστεί να σέρνουμε 2 σκύλους). Μετά πλησιάζουμε το σκύλο μας και του λέμε να "αφήσει" ή να σταματήσει. Αν δεν έχει επίγνωση τέτοιων εντολών προσπαθούμε να τον κάνουμε να ανοίξει το δάγκωμα για να δώσουμε την ευκαιρία στον σκύλο που τα έχει παρατήσει (και δεν είναι δικός μας) να φύγει.

Αν ο άλλος "κερδίζει" βγάζουμε το λουρί από τον δικό μας και προσπαθούμε να δέσουμε σε σταθερό σημείο τον άλλο σκύλο είτε από το περιλαίμιο του, είτε περνώντας τον οδηγό μας κάτω από την κοιλιά του σε θηλιά (δε ξέρω αν έγινα κατανοητός ως προς το σημείο και το πως). Σε αυτό το σημείο είναι χρήσιμο το νερό που ρίχνοντας το κοντά στην μύτη και τα ρουθούνια του σκύλου θα τον ωθήσει να αφήσει το δάγκωμα και θα δώσει σε εσένα την ευκαιρία να πάρεις τον σκύλο σου χωρίς ο άλλος να σας κυνηγήσει. Επίσης, μπορείς να καλύψεις το κεφάλι του σκύλου που δαγκώνει με ένα μπουφάν ή κάτι άλλο και πάλι να αναγκάσεις να αφήσει το δάγκωμα του.

Όλα αυτά στις εξαιρετικά σπάνιες περιπτώσεις που τα σκυλιά που εμπλέκονται είναι τόσο επίμονα και προσηλωμένα, διαφορετικά ο καυγάς διαρκεί δευτερόλεπτα... Συν του ότι, συνήθως, μετά από ένα "καλό" τσακωμό επέρχεται μια καλύτερη ισορροπία και δύσκολα γίνεται δεύτερος. Για αυτό κοιτάμε να τελειώσει αίσια για όλους ο πρώτος.

Τώρα, τι θα κάνεις μετά και το αν θες να κινηθείς νομικά ή μαφιόζικα, προσωπικά δε με πολυενδιαφέρει... Πάντα πρώτο μέλημα έχω να χωρίσω τα σκυλιά, να αξιολογήσω τις όποιες ζημιές και να συνεχίσουμε την ζωή μας έχοντας αποκτήσει γνώσεις και πείρα που θα μας κάνουν καλύτερους στο να αποφεύγουμε παρόμοιες καταστάσεις. Δηλαδή, θα αλλάξω διαδρομή αν γίνεται ή θα κάνω και μια βόλτα παραπάνω το στενό ή το χωράφι μέχρι να φύγει... αλλά αυτές είναι οι δικές μου απόψεις.
Άψογη ανάλυση. Μόνο "εξυπνάδα" δεν ήταν.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Όλα καλά και σωστά που λες @canis αλλά έχω την εντύπωση ότι η δημόσια υποκίνηση βίας είναι νομικά κολάσιμη, ας μας πουν και οι νομικοί. Δεν είναι και τόσο αδιάφορο να εκφράζονται τέτοια λεγόμενα. Και σαν άτομο, προσωπικά, είναι υγιέστατο να λες "καλά τώρα, ας λέει ότι θέλει" αλλά ως διαχειριστής ενός ιστοτόπου δεν είναι τόσο οκ να το περνάς "από πάνω" και να μην το αντιμετωπίζεις κατά μέτωπο...

Βέβαια θα βγει το αγόρι της νύχτας και θα πει πού την είδες τη βία, εγώ εννοούσα μπλα μπλα μπλα (τι; να κλέψει το σκυλί; να καρφώσει την περίφραξη του γείτονα; τι μη παράνομο θα βρει άραγε να πει...; :rolleyes: )
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.409
6.533
Τα απαραίτητα ως διαχειριστής τα έχω κάνει και αν παρουσιαστούν και άλλα, επίσης απαραίτητα, θα τα κάνω...

Η "υποκίνηση βίας" πάντως είναι συχνό φαινόμενο στους κυνοφιλικούς και φιλοζωικούς κύκλους. Παρακάτω μερικά συχνά σχόλια σε δημοσιεύσεις κακοποιήσεων και "κακοποιήσεων":

"Thanatiki poini kariolia!"
"Να σαπίσουν οι πούστηδες.Λιντζάρισμα"
"Θανατοσ"
"γαμηστε τους τη μανα θρασυδειλοι σκατοφλωροι"
"τα καλύτερα στο σκύλο τα χειρότερα σε αυτούς"
"ΝΑ ΤΟΥΣ ΛΙΝΤΖΑΡΟΥΝ ! ΞΕΣΗΚΟΘΗΤΕ"
"Άμα τους πετύχω ναδιες κλωτσιές"

Συγνώμη για το περιεχόμενο, αλλά δεν ήθελα να "αλλοιώσω" τις δημοσιεύσεις...

Επίσης, πόσες φορές έχω ακούσει "υποκίνηση" αλλά και "μαρτυρία" για κλοπή και κλοπής με κίνητρο το... "σώσιμο".

Είμαι της άποψης πως το να δίνουμε βάρος στον σχολιασμό μιας άποψης και όχι της ουσίας "ρίχνει τα φώτα" σε λάθος σημείο και φτάνουμε να ασχολούμαστε με λάθος πράγματα. Τα "νομικά" παίρνουν μόνα τους το δρόμο, όπου χρειάζεται.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Είμαι της άποψης πως το να δίνουμε βάρος στον σχολιασμό μιας άποψης και όχι της ουσίας "ρίχνει τα φώτα" σε λάθος σημείο και φτάνουμε να ασχολούμαστε με λάθος πράγματα. Τα "νομικά" παίρνουν μόνα τους το δρόμο, όπου χρειάζεται.
Δεν είμαι τόσο αισιόδοξη για το 2ο όσο εσύ αλλά συμφωνώ στο να μην εστιάζουμε σε αυτά τα θέματα. (Βέβαια εστίασες με την πρώτη σου κουβέντα, ελπίζω να το καταλαβαίνεις).

Παρόλα αυτά, ανάλογα με το τι εκφράζεται, είμαι της άποψης ότι η υπευθυνη κίνηση από την κοινότητα και τον διαχειριστή ξεκινάει από κριτική εώς κάτι παραπάνω (π.χ. αναφορά, μπανάρισμα κτλ), ανάλογα. Στην περίπτωσή μας και ο Στέλιος είναι γνωστός και σχετικά benign, οπότε λογικά μια κριτική αρκεί. Εσύ βέβαια κριτίκαρες αυτούς που του άσκησαν κριτική "μη μένουμε τόσο...". Είναι βέβαια καθαρά επιλογή σου, αφού θέλησες να εστιάσεις μόνο στη σκυλίσια διάσταση. Όμως, για τους λόγους που ανέφερα στο προηγούμενο ποστ μου, εκφράζω τη διαφωνία μου στον τρόπο αντιμετώπισης, και προχωράω παρακάτω όπως συνέστησες.
 
  • Like
Reactions: st3li0s and canis


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Τα απαραίτητα ως διαχειριστής τα έχω κάνει και αν παρουσιαστούν και άλλα, επίσης απαραίτητα, θα τα κάνω...

Η "υποκίνηση βίας" πάντως είναι συχνό φαινόμενο στους κυνοφιλικούς και φιλοζωικούς κύκλους. Παρακάτω μερικά συχνά σχόλια σε δημοσιεύσεις κακοποιήσεων και "κακοποιήσεων":

"Thanatiki poini kariolia!"
"Να σαπίσουν οι πούστηδες.Λιντζάρισμα"
"Θανατοσ"
"γαμηστε τους τη μανα θρασυδειλοι σκατοφλωροι"
"τα καλύτερα στο σκύλο τα χειρότερα σε αυτούς"
"ΝΑ ΤΟΥΣ ΛΙΝΤΖΑΡΟΥΝ ! ΞΕΣΗΚΟΘΗΤΕ"
"Άμα τους πετύχω ναδιες κλωτσιές"

Συγνώμη για το περιεχόμενο, αλλά δεν ήθελα να "αλλοιώσω" τις δημοσιεύσεις...

Επίσης, πόσες φορές έχω ακούσει "υποκίνηση" αλλά και "μαρτυρία" για κλοπή και κλοπής με κίνητρο το... "σώσιμο".

Είμαι της άποψης πως το να δίνουμε βάρος στον σχολιασμό μιας άποψης και όχι της ουσίας "ρίχνει τα φώτα" σε λάθος σημείο και φτάνουμε να ασχολούμαστε με λάθος πράγματα. Τα "νομικά" παίρνουν μόνα τους το δρόμο, όπου χρειάζεται.
Άρα και πάλι καλά να λέμε που εδώ τουλάχιστον τα ποστ δεν έχουν ορθογραφικά λάθη! :LOL::ROFLMAO:
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Για αντιποινα μετα τον τσακωμο, τυπου "εκδικηση" δεν θα τοποθετηθω γιατι δεν λειτουργω, ουτε σκεφτομαι με αυτο τον τροπο.
Το σκεπτικο μου ειναι να αποφευγω τον "πολεμο", οταν εχω την επιλογη.
Την ωρα ομως που γινεται ο τσαμπουκας, και ειναι ο αλλος που τον εχει ξεκινησει, σκυλος ή ανθρωπος δεν εχει καμια διαφορα, βρισκομαι σε νομιμη αμυνα και εχω το δικαιωμα να υπερασπιστω τον εαυτο μου και τους δικους μου.
Απο τη στιγμη που ειναι επιλογη του αλλου να σου επιτεθει και το κανει, θα πρεπει να δεχτει και τις επιπτωσεις της πραξης του.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3