Τι ράτσες να περιεχει άραγες;;;


The Saint

Well-Known Member
25 Μαϊου 2018
103
205
45
Όσο ψάχνω το φόρουμ τόσο εκπλησσομαι. Δεν ήξερα οτι υπάρχει θεματολογία μαντεματος...:LOL:
Για δείτε και τη Βενια λοιπον, τι λέτε;
Θυμιζω είναι 20 κιλακια περιπου.:)
 

Attachments



ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Greek Village Dog:D
Edit: είναι ο κλασικός τύπος σκύλου που κυκλοφορεί στην Ελλάδα. Η λέξη ημίαιμος δεν ταιριάζει ακριβώς γιατί σε κάνει να αναρωτιέσαι ''δηλαδή ποια είναι τα επιμέρους;'', τα οποία δεν υπάρχουν.
Ενδεικτικό λινκ
https://www.rover.com/blog/village-dogs-around-the-world/
Διαφωνώ σε αυτά που γράφει για την υιοθεσία, τουλάχιστον για τα ευρωπαϊκά σκυλιά, διαπρέπουν ως κατοικιδια.
 
Last edited:


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Η Βένια είναι από τις περιπτωσεις οταν 1002 αίματα κάνουν μια εξαιρετικά όμορφη μειξη αλλα δεν βγάζεις ακρη τι εχει μεσα! :)

Η λεπτη μουσουδίτσα και ο χρωματισμος παραπέμπουν σε τζακ ρασελ, σε συνδυασμο με κατι πιο μεγαλοσωμο ιχνηλατοειδες (γκεκας π.χ.) αλλα αυτες ειναι φαντασιωσεις λωλ...

Εγω για τη μεγαλη μου σκυλα απαντω περηφανα "καθαροαιμος ελληνικος κοπρος" :D

ΥΓ
@ioanna a ο αφρικανικος ιδιος ο Ηρωας! Λες να μου πουλησανε κοπρο απο την Ουγκαντα; :D
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Η Βένια είναι από τις περιπτωσεις οταν 1002 αίματα κάνουν μια εξαιρετικά όμορφη μειξη αλλα δεν βγάζεις ακρη τι εχει μεσα! :)

Η λεπτη μουσουδίτσα και ο χρωματισμος παραπέμπουν σε τζακ ρασελ, σε συνδυασμο με κατι πιο μεγαλοσωμο ιχνηλατοειδες (γκεκας π.χ.) αλλα αυτες ειναι φαντασιωσεις λωλ...

Εγω για τη μεγαλη μου σκυλα απαντω περηφανα "καθαροαιμος ελληνικος κοπρος" :D

ΥΓ
@ioanna a ο αφρικανικος ιδιος ο Ηρωας! Λες να μου πουλησανε κοπρο απο την Ουγκαντα; :D
Είναι πολύ συγκεκριμένη η μορφή του σκύλου που φτάνει ο πληθυσμός όταν σκάει από την ζέστη. Σαν ψητό γουρουνόπουλο.
 
  • Like
Reactions: medusa and Hammer




ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Falsch, που λενε κι οι γερμανοι :)
Απλά εχουν κοινο προγονο, τον λυκο Αβυσσινιας.

Εγω αστιευομουν φυσικα.
Doch.
Kαι Saarloos wolfdog να πετάξεις σε αφρικανικό κλίμα , μετά από κανα αιώνα στην ίδια μορφή θα καταλήξει.(Γνώμη μου :p)
Οι λύκοι της Αβυσσινίας δεν χωρίστηκαν 0. 5 μιλλιούνια πριν τα κογιότ ή έχασα επισόδια;
 
Last edited:


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Doch.
Kαι Saarloos wolfdog να πετάξεις σε αφρικανικό κλίμα , μετά από κανα αιώνα στην ίδια μορφή θα καταλήξει.(Γνώμη μου :p)
Οι λύκοι της Αβυσσινίας δεν χωρίστηκαν 0. 5 μιλλιούνια πριν τα κογιότ ή έχασα επισόδια;
Τα armants δεν αλλαξαν μορφολογια :)
Επισης, το αφρικανικο αγριοσκυλο (lycaon pictus) εχει εντελως διαφορετικα χαρακτηριστικα.

Υποτίθεται οι λυκοι Αβισσυνίας ειναι αρχαιοτερο ειδος απο τα χρυσα τσακαλια οποτε 1,9 εκτ χρονια μες στο νερο αλλα ακριβης χρονολογια δεν υπαρχει λογω ελαχιστων οστεολογικων ευρηματων
 
  • Like
Reactions: Hammer and ioanna a


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Τα armants δεν αλλαξαν μορφολογια :)
Επισης, το αφρικανικο αγριοσκυλο (lycaon pictus) εχει εντελως διαφορετικα χαρακτηριστικα.

Υποτίθεται οι λυκοι Αβισσυνίας ειναι αρχαιοτερο ειδος απο τα χρυσα τσακαλια οποτε 1,9 εκτ χρονια μες στο νερο αλλα ακριβης χρονολογια δεν υπαρχει λογω ελαχιστων οστεολογικων ευρηματων
Αφέθηκαν δηλαδή τα armants να αναπαραχθούν μόνο με περιβαλλοντική πίεση (και όχι ανθρώπινη επέμβαση) σε αφρικανικό κλίμα(και όχι ευρωπαϊκό) και κρατησαν τέτοιο μαλλί;Στείλε μου πληζ μια καλή πηγή γιατί τα έψαξα και βούρκωσα.

Και τα γουρούνια Kolbroek έχουν άλλα χαρακτηριστικά αλλά ως άλλο είδος ζώου δεν βλέπω τι σχέση έχουν με την συζήτηση.
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Αφέθηκαν δηλαδή τα armants να αναπαραχθούν μόνο με περιβαλλοντική πίεση (και όχι ανθρώπινη επέμβαση) σε αφρικανικό κλίμα(και όχι ευρωπαϊκό) και κρατησαν τέτοιο μαλλί;Στείλε μου πληζ μια καλή πηγή γιατί τα έψαξα και βούρκωσα.

Και τα γουρούνια Kolbroek έχουν άλλα χαρακτηριστικά αλλά ως άλλο είδος ζώου δεν βλέπω τι σχέση έχουν με την συζήτηση.
Εσύ ησουνα η πρώτη που ανέφερες το ψητο γουρουνόπουλο :p:p
Σοβαρά τώρα, αν η υπόθεσή σου ηταν σωστη, ακόμα και οι υαινες ιδια χαρακτηριστικα θα ειχαν :p
Σαφως και ο οργανισμος προσαρμοζεται στο κλιμα αλλα οι φαινοτυπικες εκδηλωσεις της προσαρμογης διαφερουν, αναλογα με την πορεια της εξελιξης των προγονων η οποιοι εν τω μεταξυ ειχαν υποστει ουτε 1 ουτε 2 αλα 100δες κλιματικες αλλαγες. Ο εν λογω λυκος θεωρειται οτι χαρισε τα γονιδια του σε πολλες αφρικανικες και μεσογειακες φυλες, συμπεριλαμβανομενης και της φυλης μου. Τουλαχιστον, οι θεωριες αυτες φαινονται λογικες και απο την ζωολογικη, και απο την αρχαιολιγικη αποψη, θα δουμε τι θα δειξουν οι γενετικες ερευνες.

Για τα armants ειναι ελαχιστες οι πληροφοριες δυστυχως :(

Υπαρχει αυτο

Και αυτο...

Screenshot_20180603-230208_Chrome.jpg

Screenshot_20180603-230219_Chrome.jpg

Screenshot_20180603-230208_Chrome.jpg


ΥΓ τι σκ@τα εκανα με τα αρχεια δεν ξερω, γραφω απ το κινητο..
 

Attachments

  • Like
Reactions: ioanna a


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
H υπόθεσή μου αφορά συγκεκριμένο είδος, το οποίο ζεί , βρίσκει τροφή,μεταβολίζει και αναπαράγεται με συγκεκριμένο τρόπο. Τα ψητά γουρουνάκια ήταν η δική μου προσπάθεια για αστείο.
 
  • Like
Reactions: Eroe




medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.233
7.774
Όσο ψάχνω το φόρουμ τόσο εκπλησσομαι. Δεν ήξερα οτι υπάρχει θεματολογία μαντεματος...:LOL:
Για δείτε και τη Βενια λοιπον, τι λέτε;
Θυμιζω είναι 20 κιλακια περιπου.:)
με τη μαντικη δε τα παω καλα, αλλα εχει ωραιο λεπτο φατσακι :)
Πολυ αστεια ετσι οπως εχει στριμωχτει στο μικρο κρεβατακι, μαλλον της δινει μια αισθηση ασφαλειας. Crate εχετε παρει? Νομιζω θα της αρεσει που ειναι σαν να εχει το δικο της σπιτακι, φωλια.

Γουρουνοπουλο στη σουβλα...ΜΑΓΕΙΑ.
Χωρις πλακα.
Εισαι το καταλληλο ατομο για το πανηγυρι χοληστερινης με τις γουρουνοπουλες στο ταυγετο .:D Θ'αρεσει και στον τσοπανη
 
  • Like
Reactions: Eroe


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Εισαι το καταλληλο ατομο για το πανηγυρι χοληστερινης με τις γουρουνοπουλες στο ταυγετο .:D Θ'αρεσει και στον τσοπανη
ΝΑΙ ΕΙΜΑΙ.
Σε κατι τετοια με ακολουθει το καμαρι μου εχουμε τα ιδια γουστα:love:
 
  • Like
Reactions: Eroe and medusa


The Saint

Well-Known Member
25 Μαϊου 2018
103
205
45
Τέτοια ανάλυση για τη Βένια, δεν το περιμενα:LOL::LOL:
Φαίνεται εμπνέει και αλλους εκτός απο εμενα:).
Crate δεν έχω, αλλά θα έρθει σπιτάκι για να κουρνιαζει...
Και το μικροσκοπικό κρεβατακι σήμερα το πρωι ηταν φιτίλια (άντε γεια)!:ROFLMAO::ROFLMAO:
 
  • Like
Reactions: medusa