Τι σκύλο να διαλέξω;


amaliath

New Member
7 Αυγούστου 2019
4
0
41
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα, είμαι νέο μέλος και αναρωτιέμαι τι σκύλο να διαλέξω... Τώρα να ρωτήσω εσάς ή θα είμαι το χιλιοστό νέο μέλος που κάνει κάτι τέτοιο; Προτείνετε κάποιο σάιτ που να βοηθάει στην επιλογή σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά;
Έχω μικρό σχετικά σπίτι με μικρούλα αυλή. Διατίθεμαι να το πηγαίνω βόλτα αλλά ίσως να μην τα καταφέρνω και κάθε-κάθε μέρα. Έχω δύο παιδιά 5 και 7 χρονών. Ο άντρας μου δε θα δεχτεί με τίποτα να υπάρχει πολλή τρίχα.
Μου αρέσουν πολύ τα τζακ ράσσελ αλλά φοβάμαι μήπως δεν μπορώ να του προσφέρω όση άσκηση χρειάζεται. Με το παιχνίδι εντός σπιτιού θα εκτονώνεται; Θα κάνει ζημιές; Γενικά ο άντρας μου ενώ αγαπάει πολύ τα ζώα δεν τρελαίνεται στην ιδέα του να έχουμε ένα, οπότε με πολλές ζημιές, τρίχα και αρρώστιες θα δυσανασχετήσει...
Τι λέτε;
 


amaliath

New Member
7 Αυγούστου 2019
4
0
41
Σκέφτομαι και κοκόνι; Να υιοθετήσω κανένα ημίαιμο ή καλύτερα να βρω καθαρόαιμο από εκτροφέα;
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.234
7.774
Σκέφτομαι και κοκόνι; Να υιοθετήσω κανένα ημίαιμο ή καλύτερα να βρω καθαρόαιμο από εκτροφέα;
Πρωτα απο ολα πρεπει να ειστε συμφωνοι και βεβαιοι ολοι για την αποκτηση του σκυλου. Και να το κανετε μετα απο πολυ σκεψη και αφου τα ζυγισετε ολα πχ τ αεξοδα, που θε μενει στις διακοπες, που θα κοιμαται κ.τ.λ . Ενα σκυλακι ζει περιπου 15 χρονια και δεν εχει καρτελα επιστροφης! Θα εχει τις τριχες του, το κλαμα, θα γαυγισει, θα το πιασει η κοιλιτσα του, θα θελει τουλαχιστον μια βολτα την ημερα αλλιως θα σας χεζει την αυλη κ.τ.λ Ειδικα αν σκεφτεστε κουταβι, ζημιες , κακτουρημα, μασουλημα ειναι δεδομενα!

Εφοσον νιωθετε σιγουροι οτι μπορειτε να συμβιωσετε με ενα σκυλο....

Υπαρχει στ φβ σελιδα αφιερωμενη στην υιοθεσία κοκονιων ΕΔΩ

Γενικότερα αφου δεν εχετε κατι συγκεγκριμένο στο μυαλό σας μπορείτε να βρειτε ενα απλο ημιαιμο μικρόσωμο που θα εχει ενηλικιωθει ωστε να γλιτωσετε και τις ζημιες και κατουρηματα
Δειτε μερικες σελίδες ....ΕΔΩ , ΕΔΩ υπαρχουν απειρα μικροσωμα ακομα και ας το πουμε ρατσας...Και ειναι και ενα ωραιο μαθημα για τα παιδια η πραξη υιοθεσίας.

Ισως μπορειτε να φιλοξενησετε αρχικα απο καποια φιλοζωικη ωστε να δειτε πώς ειναι η ζωη με ενα σκυλάκι!
 
Last edited:


loutrikan

Member
29 Ιανουαρίου 2018
6
1
45
Όταν κάνατε παιδιά δυσανασχετήσατε στη σκέψη ότι θα αρρωσταίνουν, θα κάνουν ζημιές, θα θέλουν βόλτες, θα γκρινιάζουν;
Καλύτερα να είστε και οι δυο συνειδητοποιημένοι, διαφορετικά θα καταλήξει το κακόμοιρο το σκυλάκι να μένει στην αυλή
 
  • Like
Reactions: p__nat


amaliath

New Member
7 Αυγούστου 2019
4
0
41
Ναι φίλε μου, δυσανασχετήσαμε σ'αυτη τη σκεψη. Και αληθεια δεν ξερω κανεναν που ξεσκατισε χαρουμενος ουτε να ξυπναγε 4 φορες καθε βραδυ και να τραγουδουσε απο τη χαρα. Κ ούτε μπορουσαμε να ειμαστε 100000% σιγουροι οτι θελαμε παιδια γιατι δεν το ειχαμε ξανακανει, ουτε κάναμε εξασκηση με ενα δανεικο απο το ορφανοτροφειο. Τα καναμε ομως και τα αγαπησαμε και δεν τα στειλαμε στην αυλη ουτε τα παρατησαμε σε αλλο προαστειο. Γνωριζω πολυ καλα πως καθε ρατσα εχει τις ιδιαιτεροτητες της και γι'αυτο δεν ηθελα ενα σκυλο που να μαδαει σαν τρελο ουτε να θελει οπωσδηποτε δυο βολτες την ημερα και βολτες στους αγρους γιατι ξερω πως αυτα δεν μπορω να τα προσφερω. Αν δεν ημουν συνειδητοποιημενη θα επαιρνα απλα αυτο που μου γυαλιζε και θα το εστελνα στην πρωτη δυσκολια. Ειμαι εδω ομως και ρωταω, ετσι; Τα παντα χρειαζονται τον κοπο τους και τις θυσιες τους και ολοι δυσανασχετουν γι'αυτα, ειναι ομως διατεθειμενοι να τα κανουν γιατι για εκεινους αξιζει τον κοπο.

Σιγουρα αν ημασταν τοσο αυστηροι και με τους υποψηφιους γονεις δε θα υπηρχαν τοσα παραμελημενα και/η κακοποιημενα παιδια.

Ευχαριστω παντως για την καλη σου διαθεση πανω απ'ολα καλη συνεχεια.
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Ο άντρας μου δε θα δεχτεί με τίποτα να υπάρχει πολλή τρίχα.
Δεν μπορούμε να προσδιορίσουμε την πολλή ή λίγη τρίχα, είναι σχετικό τι ενοχλεί τον καθένα. Ίσως ο άντρας σας να μην είναι καθόλου ανεκτικός στις τρίχες. Σκύλος και τρίχες πάνε πακέτο, στην περίπτωση του δικού μου ( λαμπραντόρ ) η τρίχα είναι άπειρη...

Γενικά ο άντρας μου ενώ αγαπάει πολύ τα ζώα δεν τρελαίνεται στην ιδέα του να έχουμε ένα
Εσείς γράψατε το παραπάνω, δεν είναι λογικό να σας πει κάποιος πως πρέπει να είστε και οι δυο συνειδητοποιημένοι ;

Ξέρω λόγω εμπειρίας πόσο χρόνο χρειάζονται δύο παιδιά σ' αυτή την ηλικία για σχολείο και λοιπές δραστηριότητες. Θα την παλέψετε μαζί με τον σκύλο ; Υπάρχει η δυνατότητα να βοηθά ο σύζυγος ;

Αν δεν πηγαίνει ο σκύλος βόλτα κάθε μέρα που θα κάνει τις ανάγκες του ; Θα δεχτεί ο σύζυγος την πάνα με τα κάτουρα ( αν δεχτούμε πως θα τα κάνει σε πάνα και όχι όπου βρει ... ). Εκτόνωση πόση ώρα θα έχει ; Για τζακ ράσσελ δεν υπάρχει περίπτωση.

Ανάλογο θέμα Βοήθεια στην επιλογή κατάλληλης ράτσας
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Οπως καταλαβαίνεις φίλη @amaliath τα πράγματα είναι δύσκολα.

Οι συνθήκες σου, δεν ευνοούν την απόκτηση σκύλου. Θα έλεγα προς το παρόν, αλλά αν ο άντρας σου, δεν τα θέλει μέσα στο σπίτι, τότε μάλλον προς ποτέ, αν και δεν είναι λίγες οι φορές, που κάποιος ξεκινάει μ'αυτά τα αισθήματα και καταλήγει να λατρεύει τις τρίχες, τα σάλια, ακόμη και τα τσίσα και τα κακά, του πλάσματος που επέλεξε να βάλει στην ζωή του. Όπως ακριβώς και με τα παιδιά. Εμείς όμως, δεν μπορούμε να το ρισκάρουμε και να σου προτείνουμε την απόκτηση. Γιατί εμάς εδώ, μας νοιάζει η ευζωία του σκύλου. Όχι (μόνο) του ανθρώπου του.
Και ο σκύλος έχει πολλές τρίχες που τις αφήνει παντού και θέλει κάθε μέρα την βόλτα του. Τουλάχιστον για να κάνει τις ανάγκες του, 2-3 φορές την ημέρα. Όπως και τα παιδιά σας, χωρίς την βόλτα βέβαια :giggle: Θέλει τον χρόνο του, την σκέψη του, να ασχολείσαι μαζί του. Να είναι μέρος της ζωής σου. Όλο τον χρόνο. Και στις διακοπές, και στις αρρώστιες και στα όμορφα. Τα παιδιά σας είναι μικρά ακόμη. Μπορεί να αποδειχτούν πολύ ενοχλητικά για τον σκύλο, αν εσύ δεν καταφέρεις να το ελέγξεις. Και αυτό, να έχει τις συνέπειές του. Και αυτές, τις πληρώνει πάντα ο σκύλος. Εκτός αυτού, είναι πολύ μικρά, για να ασχοληθούν με τον σκύλο. Θα καταλήξεις λοιπόν, μια ταλαίπωρη γυναίκα, που θα έχεις εκτός όλων των άλλων, που ήδη έχεις στο κεφάλι σου, την φροντίδα, ακόμη ενός νεογέννητου, το οποίο θα παραμείνει και "νεογέννητο" για όλη του την ζωή. Οπότε, πρέπει να το θέλεις πάααααρα πολύ, για να το κάνεις. ΕΣΥ! Γιατί αποκλειστικά εσύ θα είσαι υπεύθυνη και υπόλογη, για το πλασματάκι αυτό, από την πρώτη του μέρα στο σπίτι σας και ελπίζω μέχρι τα βαθιά του γεράματα, πολλά χρόνια μετά. Αν ΕΣΥ είσαι απόλυτα έτοιμη και συνειδητοποιημένη για όλα αυτά, πήγαινε στην κοντινή σας φιλοζωική, κάνε μια κουβέντα, και...που ξέρεις, μπορεί να επιστρέψεις εδώ, για να μας συστήσεις, το νέο "μωρό" της οικογένειας. Μην το πάρεις κυριολεκτικά το "μωρό". Γι'αυτό το'χω σε εισαγωγικά. Ενάμιση, δύο χρόνων και πάνω οπωσδήποτε για να έχει την ελάχιστη ελπίδα να παραμείνει στο σπίτι σας :)
 


amaliath

New Member
7 Αυγούστου 2019
4
0
41
Παιδιά καλά αυτά που λέτε και οκ υπάρχουν πολλοί ανεύθυνοι σ'αυτόν τον κόσμο αλλά νομίζω αυτοί δεν το ψάχνουν τόσο, απλά παίρνουν ένα στην τυχη κ μετά ψάχνονται. Έχω μεγαλώσει με σκυλιά κ έχω μεγαλώσει σκυλιά, έχω φροντίσει σκυλιά και μωρά, και ξέρω τι με περιμένει. Τα τελευταία 7-8 χρονια που δε μπορώ να πάρω σκυλο λόγω μωρών νιώθω κάτι να μου λειπει. Είναι το πρώτο ράτσας που θέλω να πάρω μόνο γι'αυτό το λόγο, για να ειναι κάπως πιο προβλέψιμο. Και νομίζω ότι υπάρχουν πολλές που να ταιριάζουν στις συνθήκες μας για να μην είναι κανεις μας δυστυχισμένος. Ρώτησα πχ αν μπορώ να προσφέρω στο Τζακ Ράσελ την εκτόνωση που χρειάζονται κ όχι αν θα κάνει την ησυχία που θέλω.
Τεσπα με βλέπω για κανίς η κοκονι. Ευχαριστώ και καλή συνέχεια.
 




marblk

Active Member
7 Ιουλίου 2018
32
31
25
Athens
Παιδιά καλά αυτά που λέτε και οκ υπάρχουν πολλοί ανεύθυνοι σ'αυτόν τον κόσμο αλλά νομίζω αυτοί δεν το ψάχνουν τόσο, απλά παίρνουν ένα στην τυχη κ μετά ψάχνονται. Έχω μεγαλώσει με σκυλιά κ έχω μεγαλώσει σκυλιά, έχω φροντίσει σκυλιά και μωρά, και ξέρω τι με περιμένει. Τα τελευταία 7-8 χρονια που δε μπορώ να πάρω σκυλο λόγω μωρών νιώθω κάτι να μου λειπει. Είναι το πρώτο ράτσας που θέλω να πάρω μόνο γι'αυτό το λόγο, για να ειναι κάπως πιο προβλέψιμο. Και νομίζω ότι υπάρχουν πολλές που να ταιριάζουν στις συνθήκες μας για να μην είναι κανεις μας δυστυχισμένος. Ρώτησα πχ αν μπορώ να προσφέρω στο Τζακ Ράσελ την εκτόνωση που χρειάζονται κ όχι αν θα κάνει την ησυχία που θέλω.
Τεσπα με βλέπω για κανίς η κοκονι. Ευχαριστώ και καλή συνέχεια.
Τό αν θα μπορέσεις να προσφέρεις την απαραίτητη εκτόνωση στο ζωντανό, το ξέρεις μονάχα εσύ. Δεν θα σου συνιστούσα να πάρεις Τζακ Ρασελ γιατί είναι πολύ ζημιαρικα, έχουν πολύ ενέργεια μέχρι τα βαθιά τους γεράματα, με λίγα λόγια δεν ωριμαζουν σε νεαρή ηλικία. Οπότε πιστεύω το να έχεις 2 μικρά παιδιά + άλλο ένα παιδί (το σκυλι), θα σου πέσει πολύ δύσκολο. Καλό ειναι λοιπόν να πας, όπως είπαν και παραπάνω αλλά μέλη, στην φίλοζωικη της γειτονιάς σου και να ρωτήσεις τα παιδιά που βοηθούν εκεί, για ένα σκυλάκι που σου άρεσε και σε κερδισε. Αυτοί, θα σε κατατοπισουν όσον αφορά τον χαρακτήρα του, αν μαδαει πολύ, αν είναι πολύ ενεργητικο, αν είναι καλό με τα παιδιά κτλ κτλ. :giggle::giggle: