Τουαλέτα


Elena&Mpoumpou

Active Member
20 Οκτωβρίου 2019
27
15
33
Καλησπέρα σας, πριν από δύο εβδομάδες πάμε για τρίτη πλέον υιοθετησαμε την μπουμπού, ήταν αδεσποτακι.η μπουμπού είναι περίπου 6 μηνων ζούσε σε καταφύγιο, κάναμε αποπαρασιτωση μαζί γιατί το καημένο είχε και σκουλήκια και ψύλλους. Τώρα είμαστε πολύ καλύτερα. Μάθαμε πολύ εύκολα την πάνα για τα τσισα αλλά για τα κακά δυσκολευομαστε. Βγαίνουμε και βόλτες πλέον και κάνουμε και έξω και μέσα. Το θέμα είναι μια μέρα θα κάνουμε 3 φορές κακά μια μέρα 2 μια μέρα 4..χτες ενώ έκανε στη βόλτα όταν γύρισε μετά από λίγο έκανε και στο σπίτι. Τι κάνω λάθος?
 


paliotspos

Well-Known Member
17 Μαϊου 2018
276
847
Καλωσηρθες και να τη χαίρεσαι..
Δεν είναι και σιγουρο οτι κανεις λαθος κατι εσυ...είναι μικρη ακόμα και σιγουρα στο καταφυγιο θα τα εκανε οποτε ηθελε οποτε δεν εχει μαθει να το διαχειριζεται πληρως..εσυ το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να χεις οσο γινεται πιο σταθερες ωρες ταισματος και βολτας..θα προσαρμοστει σιγα σιγα πριν καν το καταλαβεις..επισης απο οσο θυμαμαι στη δικια μου οταν ηταν μικρη το ωραριο της επιρρεαζοταν απο αγχος,υπερβολικη χαρα κτλ
 
  • Like
Reactions: Grizzly


Elena&Mpoumpou

Active Member
20 Οκτωβρίου 2019
27
15
33
Ευχαριστώ πολύ, καλώς σας βρήκα. Μου κάνει εντύπωση γιατί όταν την είχαμε πάρει μαζί στην αδερφή μου την είδα ότι κρατιοταν και δεν έκανε τίποτα παρόλο που τις είχα στρώσει μια πάνα και είχα το νου μου. Και στο αυτοκίνητο κρατιέται και γενικά με τα τσισα είμαστε καλές ίσως καμία φορά στο γύρνα από τη μια γύρνα από την άλλη να μην πάμε πολύ κέντρο στην πάνα αλλά λίγο άκρη... Με τα κακά δεν το πετυχαίνουμε σχεδόν ποτέ
 
  • Like
Reactions: paliotspos


paliotspos

Well-Known Member
17 Μαϊου 2018
276
847
Εχε υποψιν πως τα μικρα (και τα μεγαλυτερα πολλες φορες) σκυλια δεν νιωθουν ανετα να τα αμολησουν οπου να ναι οπως πχ το αγνωστο για τη μικρη περιβαλλον στης αδερφης σου..υπομονη να εχεις,σε καμια περιπτωση μην την μαλωσεις, και κρατα σταθερα ωραρια..ειστε πολυ κοντα στο στοχο..:)

Ξεχασα να αναφερω : την επιβραβευεις οποτε τα κανει εξω?
 
Last edited:


Elena&Mpoumpou

Active Member
20 Οκτωβρίου 2019
27
15
33
Ναι ναι βεβαίως έχουμε μαζί τα μπισκοτάκια μας και μόλις τα κάνουμε έξω χαρές πανηγύρια και μεζεδάκι αφού τα μαζέψω βέβαια πρώτα. Απλά ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί πάει η δίπλα στην πάνα για αυτό η και στην άλλη άκρη.βασικα πολλά δεν έχω καταλάβει... Στη βόλτα ας πούμε γιατί όταν γυρνάμε έρχεται σαν σιφουνας σπίτι ενώ όταν πηγαίνουμε είναι πιο αργή κάπως?
 


paliotspos

Well-Known Member
17 Μαϊου 2018
276
847
Πρωτα δινε το μεζεδακι και μετα μαζευε τα..εχει μεγαλη σημασια να επιβραβευεις αμεσως μετα την οποια συμπεριφορα ωστε να κατανοει το σκυλι γιατι επιβραβευτηκε..
Να στο πω απλα στο χεσιμο πολλα σκυλια εχουν μια ιεροτελεστια κυκλικων κινησεων και περιστροφων..οποτε θεωρω πιθανο να ξεκιναει απο την πανα και απο τις πολλες περιστροφες απλα να καταληγει παραπερα..προσπαθησε να το παρατηρησεις αυτο αν οντως ισχυει..
Οταν γυρνατε σπιτι λογικο ειναι να τρεχει πισω..εκει νιωθει ασφαλεια..ενω οταν βγαινετε ειναι πιο δυστακτικη γιατι ερχεται αντιμετωπη με χιλιαδυο καινουργια ερεθισματα..παλι θεμα χρονου ειναι...μολις ξεψαρωσει μπορει να σου κανει τα αντιθετα..
 
  • Like
Reactions: Grizzly


Elena&Mpoumpou

Active Member
20 Οκτωβρίου 2019
27
15
33
Και εγώ βιαζόμουν να τα μαζέψω... Κατάλαβα ευχαριστώ για τις απαντήσεις με βοηθήσατε πολύ, είμαι σίγουρη ότι θα επανέλθω με νέες απορίες. Ευχαριστώ και παλι
 
  • Like
Reactions: paliotspos and spyv


Elena&Mpoumpou

Active Member
20 Οκτωβρίου 2019
27
15
33
Καλημέρα.... Το θέμα της τουαλέτας έχουμε αρχίσει να το ρυθμίζουμε τελικά σιγά σιγά... Για το βράδυ βάλαμε μια μεγαλύτερη πάνα και τελικά μάλλον το χάναμε στους κύκλους, στη βόλτα κάνουμε κανονικά και κακά και τσισα δύο φορές την ημέρα και όταν κάνουμε τις ξαπλες μας στον καναπέ αν της έρθει τπτ βγαίνει στο μπαλκόνι στη πάνα κάνει τη δουλίτσα της και επιστρεφει μετά μέσα κυρία.Τωρα τα έχει βάλει με τις γλάστρες, το λάστιχο. Μήπως εχει παραπάνω ενέργεια και πρέπει να την κουράζω περισσότερο? Να βάλω κανένα διχτακι στις γλάστρες?
 


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Στα πλαίσια της μικρής ηλικίας του σκύλου είναι λογικό να :
εξερευνήσει το περιβάλλον του (σύμφωνα με σκυλίσια λογική)
να κάνει ζημιές (σύμφωνα με την ανθρώπινη λογική).

Όσο και να κουραστεί, πάλι θα βρει όρεξη για εξερεύνηση. Αν το κάνει 1-2 και μετά σταματήσει οκ.
Αν το κάνει κατ επανάληψη εκεί πρέπει να του θέσεις όρια. Στήνεις καρτέρι κ μόλις κάνει την αταξία τον μαλώνεις-συνετίζεις.

Το διχτάκι στη γλάστρα είναι ημίμετρο καθώς είναι μέτρο αποτροπής. Δεν καταλαβαίνει ο σκύλος οτι δεν πρέπει να σκάψει, δεν σκάβει γιατί απλά δεν μπορεί. Αν μια μέρα δεν είναι εκεί το διχτάκι, θα σκάψει.
Παρόμοιο θέμα είχα με τον καναπέ που δεν ήθελα ν ανεβαίνει. Το βράδυ που πηγαίναμε για ύπνο ανέβαινε. Για 1 εβδομάδα έβαζα μπροστά τραπεζάκια κ καρέκλες αλλά πάλι ανέβαινε. Έστησα 2-3 φορές καρτέρι, την έπιασα στα πράσα κ τη μάλωσα. Δεν το ξανάκανε.

Πότε σκέφτεσαι να κόψεις εντελώς τις πάνες κ να τα κάνει μόνο έξω? Μην το καθυστερήσεις πολύ γιατί θα παγιωθεί.
 
  • Like
Reactions: paliotspos


Elena&Mpoumpou

Active Member
20 Οκτωβρίου 2019
27
15
33
Περιμένω να δω πότε θα αρχίσουμε να πετυχαίνουμε την πάνα 100% για να την κόψουμε εντελώς. Αλλά αν την κόψουμε εντελώς πόσες φορές την ημέρα θα πρέπει να βγαίνουμε έξω? Χαζή ερώτηση αλλά είμαι ανιδεη.. Και το χειμώνα άμα έχει βρωμοκαιρο και κρύο και βροχή που θα το πάω το καημένο? Χτες που είχε αερα και φυσούσε ήταν πάρα πολύ φοβισμένη και αποσυντονισμενη! Κάναμε τις ανάγκες μας παίξαμε με ένα άλλο σκυλάκι αλλά τρόμαζε με το παραμικρό και τη χαιδολογουσα να την ησυχάσω.αν κάνει έτσι με λίγο αέρα το χειμώνα θα τρέμει....
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.226
7.769
6 μηνων δεν μπορουν να κρατηθουν τα περισσοτερα σκυλια 12ωρο, 2 βολτες ειναι μαλλον λιγες γι αυτο παει και πανα ακόμα. Θα πρεπει να αυξησεις τις βολτες ωστε να μειωσει τις πανες. Προσωπικα θα προσθετα μια τριτη βολτα ακομα ακριβως πριν τον υπνο, ωστε να μην εχει σταδιακα την αναγκη να παει μετα το βραδυ και θα αφαιρουσα την πανα μέσα σιγα σιγα . π.χ βολτα πρωι αμεσως οταν ξυπνησεις μη προλαβει και κανει κατι, μεσημερι, βραδυ αργα. Οσο μεγαλωνεικαι μαθαινει θα κρατιεται ακομα περισσότερο και θα κοψει τις πανες λογικα .
Αν κανει μονο κακα το βραδυ ισως παιζουν ρολο και οι ωρες ταισματος επίσης. πχ μη την ταιζεις ακριβως πριν κοιμηθει, ταιζε 2 ωρες πριν, βολτα και μετα υπνο.

Οσο για την βεραντα ειναι δικο σου θεμα. Προσωπικα εχω κρατησει και την βεραντα για ωρα αναγκης αλλα το σπιτι εχει κοπει απο 3,5 μηνων. Και που εχω κρατησει την βεραντα δε θελει απο μονος του να παει, δεν εχει κατουρησει ποτε αναιτια , το κανει μόνο αν χρειαστει και εφοσον τον πιεσω.
 
Last edited:


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Προσωπική μου άποψη είναι αν έχει μάθει πάνα ή/και βεράντα, να μην ξεμάθει. Πίστεψέ με έχουν έρθει φορές που ήταν σωτήρια η βεράντα για μένα. Μετά απο χειρουργείο ή όταν αρρωστήσαμε στο σπίτι με Η1Ν1. Επίσης σε περίπτωση πολύ άσχημων καιρικών φαινομένων και γενικότερα σε έκτακτες περιπτώσεις εξυπηρετεί πολύ. Αρκεί να μην αντικαθιστά την εκτόνωση βέβαια.
 


Elena&Mpoumpou

Active Member
20 Οκτωβρίου 2019
27
15
33
Πηγαίνουμε τις βόλτες μας κανονικα το στάνταρ είναι δύο φορές την ημέρα αλλά καμία φορά μπορεί και παραπάνω. Τρώει το τελευταίο της γεύμα πριν τη δεύτερη βόλτα αλλά κατά τη διάρκεια της βόλτας όταν κάνει τσισα η κακά η όταν προσπαθώ να της μάθω να προχωράει μαζί μου ή για να την κάνω να μην φοβάται κάτι της δίνω κανένα μεζεδάκι μάλλον σε αυτό οφείλονται τα έξτρα κακάκια σωστό λάθος δεν ξέρω αλλά ελπίζω να μάθω... Τώρα πάμε για τρίτη εβδομάδα Κι εγώ και η μπουμπού νομίζω έχουμε μάθει κάποια πράγματα η μία για την άλλη. Οπότε για να κόψουμε την πάνα θέλουμε 3 βόλτες για να είμαστε σίγουροι?
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.226
7.769
Δε νομιζω οτι κανεις κατι λαθος, εννοω οτι φαινεται οτι καλα τα πατε στο θεμα τουαλετας.... απλα υπομονη, ειναι αρχη στο σπιτι και στη γειτονια, Πρωτον πιθανα να μην ειχε μαθει να τα κραταει αν ηταν σε καταφυγιο, δευτερον θα ξεθαρεψει θα αισθανεται πιο ασφαλεια στη γειτονια και θα τα αφηνει πιο ευκολα εξω και τριτον μεγαλωνοντας θα κρατιεται περισσοτερο.
Για παραδειγμα μια ενηλικη αμαθη που φιλοξενουσα μεχρι να μαθει την ξεκινησα με 4 βολτες ωστε να μην εχω ατυχηματα εντος σπιτιου και μετα τις εκανα 3.

Καπου ειχα διαβασει οτι γενικα καπως οι ωρες που μπορουν να κρατηθουν πανε με τους μηνες δηλ 3 μηνων περιπου 3 ωρες, 6 μηνων περιπου 6 ωρες. Οποτε με 3 βολτες θα εχεις ας πουμε λιγοτερες επισκεψεις στην πανα, βεραντα και λιγοτερες πιθανοτητες για ατυχηματα.

Προσωπικα και στο ενηλικο σκυλο προτιμω 3 βολτες εστω η τριτη 5-10 λεπτα, σκεφτομαι οτι εμενα δε θα μου αρεσε να τα κραταω συνεχως ολη μου την ζωη :D
 
Last edited:


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Δεν είναι απαραίτητο να κόψεις την πάνα εντελώς για λόγους που είπαν πιο πάνω. Απλά να είναι λύση ανάγκης και οχι συνήθεια.
Οι περισσότεροι βγάζουμε βόλτα τα σκυλιά κ στο κρύο κ στην βροχή, απλά μετά τα σκουπίζουμε. Στην ζέστη υποφέρουν περισσότερο απ ότι στο κρύο.
Σε λίγο καιρό που θα ξεψαρώσει δεν θα την αγχώνουν τα καιρικά φαινόμενα. Μπορεί να μην της αρέσει πχ η βροχή, αλλά δεν θα στρεσάρεται επειδή βρέχεται, έχει διαφορά.
Οι 3 βόλτες για εμάς είναι απαραίτητες, ίσως κ 4 μικρότερες αν έχει βρωμόκαιρο
 
  • Like
Reactions: Estranged


Elena&Mpoumpou

Active Member
20 Οκτωβρίου 2019
27
15
33
Την πάνα δεν έχω σκοπό να της την κόψω εντελώς γιατί και εγώ σκεφτόμουν ότι δεν θα ήθελα στη θέση της να κρατιέμαι τόσες ώρες απλά θέλω σιγά σιγά να μάθουμε εκεί να κάνουμε μόνο τα τσισα μας τα άλλα να τα κάνουμε έξω, βέβαια εννοείται πως πάλι τα μαζεύω. Ήταν από καταφύγιο το μπουμπούκι μας ναι αλλά έχει ξεψαρωσει αρκετά παίζουμε τρέχουμε ρίχνουμε κάτι σαλάτα από τον καναπέ και το χάνουμε λίγο στο φρενάρισμα στα πλακάκια αλλά χτες ο αέρας οι ήχοι του αέρα δέντρα φύλλα σακούλες κουκούλες αυτοκινήτων που κουνιοντουσαν έπαθε πανικο
 


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Μπορεί να έχει πλάκα το σπινιάρισμα στα πλακάκια αλλά δεν είναι κ πολύ καλό για τις αρθρώσεις τους.
Βασικά για τι σκύλο μιλάμε? Μικρόσωμο ασπρο κ μαλλιαρό? Βάλε καμιά φωτό ντε
Πανικοβλήθηκε επειδή ήταν η πρώτη φορά που το έζησε, την επόμενη θα είναι πιο cool.
Εγω επιδιώκω να την εκθέτω σε περίεργα ερεθίσματα. πχ την κατέβασα απο το αμάξι να μείνει στο deck του ferry boat που τρέμει κ κάνει θόρυβο, σταθήκαμε κάμποση ώρα δίπλα απο σκαπτικά μηχανήματα που ανοίγουν τρύπες στους δρόμους, κάτσαμε στην προβλήτα του λιμανιού με 7-8 bF να μας λούζει το κύμα κ άλλα τέτοια για να απευαισθητοποιηθεί το δυνατόν.
 
  • Like
Reactions: paliotspos


paliotspos

Well-Known Member
17 Μαϊου 2018
276
847
Μια μικρη παρατηρηση..
Κάναμε τις ανάγκες μας παίξαμε με ένα άλλο σκυλάκι αλλά τρόμαζε με το παραμικρό και τη χαιδολογουσα να την ησυχάσω.
Δεν θα χαιδευεις ποτε τον σκυλο σου οταν φοβαται..τα χαδια ειναι μορφη επιβραβευσης και ο σκυλος μπορει να το παρει τελειως λαθος και να θεωρει καλο το να φοβαται..να εχεις την φυσικη συμπεριφορα που χεις παντα, να του μιλας με ηρεμη φωνη προσπαθωντας να τραβηξεις την προσοχη του, η με ενα παιχνιδι του , η να του δωσεις μια εντολη..γενικα , απλα τραβαμε την προσοχη του αλλού, δεν επιβραβευουμε ουτε με χαδια ουτε με φαΐ..
 
  • Like
Reactions: Grizzly


Elena&Mpoumpou

Active Member
20 Οκτωβρίου 2019
27
15
33
Όσες φώτο της προσπάθησα να βγάλω μου λέει ότι είναι πολύ μεγαλες. Το μπουμπούκι είναι κοντότριχο μπαυρουλικο με ολίγες άσπρες τριχουλες κατά τόπους. Και εμείς στης αρχή φοβόμασταν την ηλεκτρική σκούπα και το πιστολάκι τώρα τα πάμε καλύτερα. Η αλήθεια είναι ότι στην αρχή φοβόμασταν τα πάντα και μας ξυπνούσαν τα πάντα!!! Μηχανάκια, αυτοκίνητα, ένα ντουλάπι που ίσως κοπανησε, τα πάντα τώρα είναι πιο κουλ.
 


Elena&Mpoumpou

Active Member
20 Οκτωβρίου 2019
27
15
33
Και εγώ νόμιζα πως χαιδευοντας τη θα την καθησυχασω. Θα της δείξω ότι είμαι εδώ άρα μην φοβάσαι.... Έτσι το σκέφτηκα