Τουαλετα


ΦΟΙΒΟΣ

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
181
0
www.petcorner.gr
Καλημερα,

εχω ενα προβληματακι και φοβαμαι μη κανω κανενα λαθος που θα με ακολουθει μια ζωη. Λοιπον το ζουμι ειναι ότι ο Φοιβος κατουραει κατα βαση στο μπαλκονι. Οταν λειπω ή κοιμαμαι τα κανει μεσα στο σπιτι πριν τη μπαλκονοπορτα. Μπροστα στο φαγητο του. (εχω παρει απωθητικα, δεν κανουν τιποτα)
Το να τα κάνει στο μπαλκονι θα με βοηθεισει πολυ αλλα ο στοχος ειναι να τα κανει εξω. Τον βγαζω λοιπον όταν ξυπνησει, περιμενω ωρες... τιποτα. Χθες ηταν στο χωριο απο τις 3.00 το μεσημερι μεχρι τις 10.30 το βραδυ. Δεν εκανε τιποτα... Δεν τον εχασα στιγμη απο τα ματια μου (αν και συνηθως ειναι στα ποδια μου) αλλα εκεινος τιποτα. Ακουσα οτι καποια στιγμη θα μαθει μονος του να κανει την αναγκη του εξω με σκοπο να σημαδευει. ειναι αληθεια? Επισης σε πια ηλικια κατουρανε σηκωνοντας το ποδι?
Ξερω οτι εχει μολις ενα μηνα που βγαινουμε με θαρρος στις βολτες και ειναι δυσκολο να συγκεντρωθει με τοσα ερεθησματα αλλα κατι πρεπει να κανω για να τον βοηθησω.
 


eleni

Well-Known Member
10 Μαϊου 2007
91
0
Θα βοηθήσει σίγουρα το ότι είναι αρσενικό. Το δικό μας όταν το βγάζω, το άτιμο πηγαίνει 300 φορές για να σημαδέψει, ενώ ο μεγάλος ο δικός μου μόλις βγει κανει μια καλή, αδειάζει και μετα ψιλοσημαδευει, οποτε μπορώ και σε 10 λεπτα να τον φερω πίσω. Ο μικρός με ζαλίζει!

Καλό ειναι να ξερεις ποιος ειναι ο τροπος που μαθαινουν και βλεπεις και κάνεις....

Τα κουταβάκια θελουν να κανουν την αναγκη τους αμεσως μολις ξυπνησουν, μολις φανε και μετα το παιχνίδι/τρεξιμο. Δεν πηγαίνουν συνηθως εκει πουτρωνε αλλα οπως φαινεται ο δικος σου δεν εχει τετοια προβληματα οπως αλλωστε και η μικρη η δικη μου. Dont worry... Ειναι θέμα συνηθειας.

Μόλις ξυπνήσει ο Φοίβος πάρε τον εξω στον κηπο οπου δεν πατανε αδεσποτα σκυλια και εχεις μικρη πιθανοτητα να εχει μικροβια (επειδη επιμενουν οι κτηνιατροι για τα εμβολια αλλα εννοουν να μην τα πας σε βαλτο πχ η σε περιοχες υψηλου κινδυνου) Αν θελεις να εχεις ελαχιστο ρισκο στο θεμα υγειας διακινδυνευοντας μεγαλο ρισκο στο θεμα της κοινωνικοποιησης (που δεν ειναι και τοσο προβλημα με king charles - αν και εχω δει κι ενα φοβισμενο) ή τελος παντων ειναι επιλογη σου πηγαινε το στο μπαλκονι. Παίξε το λίγο και μολις τα κανει πες του μπραβο και δωσε του ενα τυρακι/μπιφτεκακι/σαλαμακι κατι. Οσο μηνων ειναι προσθεσε 1 και μετα απο τοσες ωρες θα ειναι σιγουρα ετοιμο να ξαναπαει. Αλλα αν εχει παιξει κοιμηθει θα το δεις θα κανει σβουρες στο πατωμα και θα μυρίζει για να βγει.
Αν το εχεις μαλωσει γιατι τα εκανε μεσα... το πιθανοτερο ειναι πως τον εχεις μαθει πως δεν ειναι και τοσο ασφαλες να τα κανει εν τη παρουσια σου... οποτε θα χρειαστει να κανεις ενα 3ημερο off work για να του δειξεις τι ειναι καλο να κανει... με το να τον επιβραβεύεις οταν τα κανει.
Εφημεριδες, τριψιμο μουρης στα ... κτλ ειναι αλλονων εποχων και δε βοηθανε. Αν χρειαστει να λειψεις, περιορισε τον μακρυα απ το "αγαπημενο" του σημειο. Αν δεν ξερει τι σημαινει περιορισμος... καιρος να μαθει!!! Με το καλο παντα... Το συστημα παντως εχει ως εξης... επιβραβεύουμε οταν παει εκει που θελουμε, τον παρακολουθουμε σαν γερακι για να προβλεψουμε ποτε θα θελει να παει για να τον παμε, ομορφα και ελαφρα εκει που θελουμε εμεις να παει.
Ειναι καλο να μαθει απο τωρα να πηγαινει εξω...
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Ακουσα οτι καποια στιγμη θα μαθει μονος του να κανει την αναγκη του εξω με σκοπο να σημαδευει. ειναι αληθεια? Επισης σε πια ηλικια κατουρανε σηκωνοντας το ποδι?
Αγαπητή ΦΟΙΒΟΣ, είναι γεγονός ότι σαν αγοράκι που είναι ο μικρός σε λίγο καιρό δεν θα μαζεύεται! :wink:
Δεν θα αφήνει "αψέκαστη" κολόνα για κολόνα! :lol:

Μην ανησυχείς! Διάβασε σχετικά θέματα που έχουν να κάνουν με το «λέρωμα» και κάνε υπομονή.

Υπολόγισε ότι τα αρσενικά σηκώνουν το πόδι του γύρω στους 8 μήνες. Μέχρι τότε στα τέσσερα! :(

Τι να πω και ‘γω η κακομοίρα που ο δικός μου το σήκωσε στον ένατο? :shock:
Ολόκληρο γομάρι 35 κιλά και τα έκανε στα τέσσερα! :lol:
Η ντροπή της μάνας! :evil:
 


eleni

Well-Known Member
10 Μαϊου 2007
91
0
ROTTIE said:
Τι να πω και ‘γω η κακομοίρα που ο δικός μου το σήκωσε στον ένατο? :shock:
Ολόκληρο γομάρι 35 κιλά και τα έκανε στα τέσσερα! :lol:
Η ντροπή της μάνας! :evil:
Εμένα κόντεψε 1μιση χρονών... (χαρακτηριστικό μεγαλόσωμων φυλλών, μην πανικοβαλλεσαι!) χαχαχχαχα

μην το αφησεις μεχρι τοτε... αν μεινει η μυρωδια στο σπιτι, μπορει να μην μαθει ποτε εξω

εγω αλλαξα 3 σπιτια ευτυχως! (στο πρωτο δεν ημουν συνεπης με τον μεγάλο, στο δευτερο με την μικρή) τυχαίο ήταν βεβαια...
 


ΦΟΙΒΟΣ

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
181
0
www.petcorner.gr
eleni said:
Τα κουταβάκια θελουν να κανουν την αναγκη τους αμεσως μολις ξυπνησουν, μολις φανε και μετα το παιχνίδι/τρεξιμο.
Eleni αργησα .... Τωρα ειναι 6 1/2 μηνων (εχει τελειωσει τα εμβολια)ειναι αργα πλεον. Τωρα κρατιεται. Νομιζει οτι δεν μπορει να τα κανει εξω. Το Σαββατο ξυπνησα στις 6.00 το πρωι. Ντυνομαι , τον πιανω ενω ηταν ετοιμος να κανει κακα, (χωρις φωνες και υστεριες) τον καταιβαζω κατω. Η επομενη στιγμη που μπηκα σπιτι ηταν στις 2.00 το μεσημερι και ο Φοιβος δεν ειχε κανει τιποτα...

eleni said:
Αν θελεις να εχεις ελαχιστο ρισκο στο θεμα υγειας διακινδυνευοντας μεγαλο ρισκο στο θεμα της κοινωνικοποιησης (που δεν ειναι και τοσο προβλημα με king charles - αν και εχω δει κι ενα φοβισμενο)
Πλακα με κανεις???? :D :D Εχεις δει ενα φοβισμενο?? Δεν εχεις δει τον δικο μου. Κανω μεγαλες προσπαθεις κοινωνικοποιησης. Χθες σου λεω τον πηγα στο χωριο. Εκει υπαρχουν αλλα 2 σκυλια. Μια μικρη 3-4 μηνων και μια 5 χρονων. Ο δικος μου ειχε χυθει στο πατωμα και τα σαλια ετρεχαν λιμνουλα απο κατω του.... Η μικρη ηθελε να παιξει αλλα ο Φοιβος το μονο που ηθελε ηταν αγκαλια. Εχω πολλα περιστατικα αλλα για να μην πολυλογω η προσωποποιηση του ΦΟΒΟΥ...μπρρρρρρρ

eleni said:
Αν το εχεις μαλωσει γιατι τα εκανε μεσα... το πιθανοτερο ειναι πως τον εχεις μαθει πως δεν ειναι και τοσο ασφαλες να τα κανει εν τη παρουσια σου... οποτε θα χρειαστει να κανεις ενα 3ημερο off work για να του δειξεις τι ειναι καλο να κανει... με το να τον επιβραβεύεις οταν τα κανει.
Δεν τον εχω μαλωσει και απο επιβραβευση..... Οταν τα κανει στο μπαλκονι εχω παρασταση καραγκιοζη.... Του λεω μπραβοοοο, τρωει λιχουδιες, παιζω μαζι του.... Μεχρι που χορευω και χτυπαω παλαμακια γιατι του αρεσει πολυ... Τσιρκο σου λεω :D :D


eleni said:
Αν χρειαστει να λειψεις, περιορισε τον μακρυα απ το "αγαπημενο" του σημειο. Αν δεν ξερει τι σημαινει περιορισμος... καιρος να μαθει!!! Με το καλο παντα...
Λες να τον αφησω λιγες μερες στο μπαλκονι, τωρα πριν πιασουν οι μεγαλες ζεστες?? Δεν νομιζω παντως οτι μπορω... Εμαθε τωρα καναπε και αραλικιιιι. Αν ειναι για το καλο του παντως να το ξανασκεφτω.

Τωρα η Rottie μου αναβασε λιγο το ηθικο...αλλα ανυπομονω.... Σε 2 μηνες μπαινω σε καινουριο σπιτι και θα ηθελα να ειναι καθαρο :wink: :)
 


eleni

Well-Known Member
10 Μαϊου 2007
91
0
οχι μη το πεταξεις στο μπαλκονι! χιχιχιχι
εννοουσα να τον περιορισεις σε ενα δωματιο που δεν τα εχει κανει ως τωρα... με σκοπό να μην του μυριζει και να κρατιεται οταν λειπεις

απαραιτητο να μαθει να μενει περιορισμενο χωρις να στεναχωριεται παντα και για αυτους τους υστερικους που φοβουνται/σιχαινονται ακομα και τα king charles...

Το οτι αλλαζεις σπιτι ειναι πολυ καλό. ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ!!!! ΒΑΣΙΚΟ

Δεν χρειάζεται να μένεις έξω ώρα. Τον βγάζεις... δεν τα κανει... μεσα παλι... μετα τον κοιτας ποτε θα ξαναθελησει... κανει τις γνωστες σβουρες και μυριζει με μανια το πατωμα και τον πετας παλι 10 λεπτα εξω... πιθανον να σου κανει παλι κονξες... το ιδιο συστημα... καποια στιγμη θα τα κανει

τοσες ωρες εξω δε βοηθαει... ανεβαζει μαλλον το στρες του! Γιατι δεν τον μαθαινεις και τα ψιλα του να τα κανει εξω;

Παντως η μικρη που ειχε τα ιδια με τον δικο σου εμαθε τελικα αλλα μονο οταν αρχισα να ειμαι πολυ τυπικη στις ωρες που τα βγαζω. 6 το πρωι/ 6 το βραδυ. μεχρι τις 8 εχουν φαει. Ειναι και λιγο οπως με μας τα χοντρα τους... αν περασει η ωρα... μετα δυσκοιλιότητα χαχαχα

Οσο για το τσιρκο μηπως το αποπροσανατολιζεις τελικά; ενα απλο μπραβο και το μεζε στο στομα θα ελεγα φτανει...

πεταω ιδεες που ισως βοηθησουν.... ειμαι σιγουρη πως κανεις το καλυτερο...
 


ΦΟΙΒΟΣ

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
181
0
www.petcorner.gr
eleni said:
εννοουσα να τον περιορισεις σε ενα δωματιο που δεν τα εχει κανει ως τωρα...
Εχει μεινει μονο το υπνοδωματιο και δεν θελω να τον κλεισω εκει... ειναι και μικρο..

eleni said:
Δεν χρειάζεται να μένεις έξω ώρα. Τον βγάζεις... δεν τα κανει... μεσα παλι... μετα τον κοιτας ποτε θα ξαναθελησει...
Το θέμα είναι ότι πρέπει να τον ακολουθω συνεχεια γιατι βγαινει συχνα στο μπαλκονι. Δεν μυριζει ποτε μεσα στο σπιτι.

Και τα ψιλα του θέλω να κανει έξω.

Τον κρατουσα πολλες ωρες εξω γιατι λεω, δεν μπορει θα τα κανει και οταν θα γινει αν του δωσω λιχουδια και του πω μπραβοοο θα αρχισει να καταλαβαινει οτι μπορει να τα κανει εκει.
 


eleni

Well-Known Member
10 Μαϊου 2007
91
0
εγώ και τα 2 τα εκπαίδευσα με crate (κλούβα) που έχει τρόπο για να το βάζεις το σκυλί μέσα χωρίς να στεναχωριέται... (το συνδιάζεις με μεζεδάκια και αυξάνεις σταδιακά το χρόνο που μένει μέσα...

η κουζίνα δεν παίζει; με μια απλώστρα ρούχων μπροστά; το wc?

αυτό σε σχέση με τον περιορισμό
αλλά η μικρή καθότι μεγάλωσε στα κακά (οπως και τα σκυλακια των pet shop) αν περνούσε πάνω από 2-3 ώρες τα έκανε μέσα...
για σένα όμως είναι μια λύση που ίσως αξίζει να προσπαθήσεις...

όσο για το μπαλκόνι... βάλε κάτι μπροστά να μην περνάει!! υπάρχουν baby gates (που είναι για μωρά και σκυλάκια) εγώ βάζω διάφορα... (γιατί το δικό μου gate το έβαλα στο αυτοκίνητο) την απλώστρα των ρούχων, μια σκάλα... (χμ απ την σκαλα ο prince περνούσε χιχιχιχι)

ΦΟΙΒΟΣ said:
eleni said:
εννοουσα να τον περιορισεις σε ενα δωματιο που δεν τα εχει κανει ως τωρα...
Εχει μεινει μονο το υπνοδωματιο και δεν θελω να τον κλεισω εκει... ειναι και μικρο..

eleni said:
Δεν χρειάζεται να μένεις έξω ώρα. Τον βγάζεις... δεν τα κανει... μεσα παλι... μετα τον κοιτας ποτε θα ξαναθελησει...
Το θέμα είναι ότι πρέπει να τον ακολουθω συνεχεια γιατι βγαινει συχνα στο μπαλκονι. Δεν μυριζει ποτε μεσα στο σπιτι.

Και τα ψιλα του θέλω να κανει έξω.

Τον κρατουσα πολλες ωρες εξω γιατι λεω, δεν μπορει θα τα κανει και οταν θα γινει αν του δωσω λιχουδια και του πω μπραβοοο θα αρχισει να καταλαβαινει οτι μπορει να τα κανει εκει.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3