Του κόβεται η αναπνοή


Irinichd

Member
27 Μαρτίου 2019
15
17
34
Καλημέρα. Έψαξα στο φόρουμ για σχετικό θέμα αλλά δεν βρήκα κάτι, ίσως να υπάρχει και να μην το είδα.
Έχω ένα γαλλικό μπουλντογκ 20 μηνών. Κάποιες φορές, συνήθως όταν κουράζεται πολύ(είναι σβουρας, όλη μέρα τρέχει από πίσω μας να δει τι κάνουμε κ που πάμε) ή αν έχει ζεσταθεί πολύ του κόβεται η αναπνοή. Συνήθως γίνεται στον ύπνο του. Ξυπνάει κ δεν μπορεί να αναπνεύσει, κρατάει περίπου 2 λεπτά, σπάνια περισσότερο. Όταν ρώτησα τον κτηνίατρο τι μπορώ να κάνω μου είπε ότι δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα γιατί αυτά είναι συχνά προβλήματα που αντιμετωπίζει η φυλή. Θέλω να ρωτήσω αν κάποιος εδώ γνωρίζει κάτι ή αν έχει αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
  • Like
Reactions: Irinichd


alexouli

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2012
406
2.166
32
Πάτρα
Μήπως κάνει αυτό;


Αν ναι, λέγεται ανάστροφος πταρμός/reverse sneezing, το οποίο τις περισσότερες φορές σταματάει αν του κλείσεις για λίγο τα ρουθούνια ή του ανοίξεις το στόμα. Αν δεν κάνω λάθος είναι απλά ενοχλητικό και όχι επικίνδυνο.
 


Irinichd

Member
27 Μαρτίου 2019
15
17
34
Καλησπέρα,
Δεν ξερω πολλα για τα γαλλακια αλλα ξερω με σιγουρια οτι εχουν αναπνευστικα θεματα. Ειχες ενημερωθει για τη φυλη πριν το αποκτησεις;

Ισως βρεις αυτο ενδιαφερον.
https://www.dogforum.gr/community/threads/Γαλλικό-Μπουλντόγκ-Γιατί-να-ΜΗΝ-το-πάρω.23681/
Ναι είδα ενημερωθεί αλλά αυτό δεν το είχα δει κάπου. Έχει αναπνευστικά πχ ροχαλιζει όταν κοιμάται κ δεν τον κουράζω αλλά αυτό πάλι εμφανίζεται.
 


Irinichd

Member
27 Μαρτίου 2019
15
17
34
Μήπως κάνει αυτό;


Αν ναι, λέγεται ανάστροφος πταρμός/reverse sneezing, το οποίο τις περισσότερες φορές σταματάει αν του κλείσεις για λίγο τα ρουθούνια ή του ανοίξεις το στόμα. Αν δεν κάνω λάθος είναι απλά ενοχλητικό και όχι επικίνδυνο.
Ναι αυτό είναι, ακριβώς αυτό. Φαίνεται ότι όταν το παθαίνει τρομάζει, ίσως ο δικός μου τρόμος να είναι πιο μεγάλος βέβαια. Ανοίγει και το στόμα του αλλά δεν σταματάει κρατάει περίπου 2 λεπτά.
 
  • Like
Reactions: betty coltrane


Solvap

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
167
250
Το καθ΄ύλην αρμόδιο άτομο να σε συμβουλέψει είναι η @FrenchieFan .
Αντριάνα ακούει;
 


alexouli

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2012
406
2.166
32
Πάτρα
Ναι αυτό είναι, ακριβώς αυτό. Φαίνεται ότι όταν το παθαίνει τρομάζει, ίσως ο δικός μου τρόμος να είναι πιο μεγάλος βέβαια. Ανοίγει και το στόμα του αλλά δεν σταματάει κρατάει περίπου 2 λεπτά.
Την επόμενη φορά δοκίμασε να του κλείσεις τα ρουθούνια για 2-3 δευτερόλεπτα. Δεν πιάνει κάθε φορά το ίδιο, αλλά συνήθως, είτε με τα ρουθούνια είτε με το στόμα, σταματάει.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Σε κανονικες συνθηκες φαινεται πιο ανησυχητικο απ οτι ειναι. Και ο δικος μου το εκανε συχνα πριν ενα μηνα. Κατι τον ενοχλησε.
Τωρα οι πιο ειδικοι σε θεματα bulldog, ισως σου πουνε περισσοτερα.
@vrmode @FrenchieFan
 


alexouli

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2012
406
2.166
32
Πάτρα
Σε κανονικες συνθηκες φαινεται πιο ανησυχητικο απ οτι ειναι. Και ο δικος μου το εκανε συχνα πριν ενα μηνα. Κατι τον ενοχλησε.
Τωρα οι πιο ειδικοι σε θεματα bulldog, ισως σου πουνε περισσοτερα.
@vrmode @FrenchieFan
Εμάς το έκανε ο αδέσποτος που είχαμε φιλοξενήσει πέρυσι, όταν αγχωνόταν, την πρώτη φορά πάθαμε σοκ, νομίζαμε θα μείνει επί τόπου. Το έκανε κι ο Αμπού πριν κανά μήνα, που κάτι τον είχε τσιμπήσει και είχε πρηστεί μουσούδα και ο αδένας στο λαιμό του.
 


Irinichd

Member
27 Μαρτίου 2019
15
17
34
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για τις απαντήσεις σας! Ηρέμησα αρκετά. Κάθε φορά που συμβαίνει πανικοβαλλομαι. Έχω παρατηρήσει ότι συμβαίνει κυρίως καλοκαίρι, όλο τον χειμώνα έγινε 2 φορές ενώ το καλοκαίρι πολύ περισσότερες.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Aν είναι ανάστροφο φτέρνισμα, κλείστου λίγο τα ρουθούνια (2-3 δευτερόλεπτα) και μετά άνοιξέ του το στόμα. Μπορεί να χρειαστεί να το κάνεις αρκετές φορές. Επιπρόσθετα, αν δεν "ξεκολλάει" βάλτον να περπατήσει και ξανά κάνε το ίδιο με τα ρουθούνια κλπ. Δεν είναι επικίνδυνο αν και ακούγεται πολύ τρομαχτικός ο ήχος.
 


Irinichd

Member
27 Μαρτίου 2019
15
17
34
Aν είναι ανάστροφο φτέρνισμα, κλείστου λίγο τα ρουθούνια (2-3 δευτερόλεπτα) και μετά άνοιξέ του το στόμα. Μπορεί να χρειαστεί να το κάνεις αρκετές φορές. Επιπρόσθετα, αν δεν "ξεκολλάει" βάλτον να περπατήσει και ξανά κάνε το ίδιο με τα ρουθούνια κλπ. Δεν είναι επικίνδυνο αν και ακούγεται πολύ τρομαχτικός ο ήχος.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Νομίζω πως είναι, γιατί αυτό που παθαίνει είναι ολόιδιο με το βίντεο παραπάνω. Συνήθως ανοίγει το στόμα του από μόνος του οπότε θα του κλείσω τα ρουθούνια. Με καθησυχάσατε πολύ όλοι, κάθε φορά που γινόταν νόμιζα ότι θα πάθει κάτι χειρότερο και δεν κοιμόμουν όλη τη νύχτα από το άγχος. Δεν ξέρω αν ακούγομαι υπερβολική. Τουλάχιστον τώρα ξέρω ότι μπορώ να τον βοηθήσω. Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για τις απαντήσεις σας! :)
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Κλείνεις τα ρουθούνια, σηκώνεις το κεφάλι όσο πιο ψηλά μπορεις- να είναι σε μια ευθεία ο λάρυγγας και του κάνεις λίγο μασάζ εκει.
Βασικά θέλεις να κάνεις τον σκύλο να καταπιεί!
 
  • Like
Reactions: vrmode and Irinichd


Irinichd

Member
27 Μαρτίου 2019
15
17
34
Θα το κάνω! Ελπίζω να μην ξαναγίνει βέβαια αλλά αν γίνει θα το κάνω! Μήπως ξέρουμε από τι προκαλείται? Όλες τις φορές εκτός από μια συμβαίνει στον ύπνο του. Την μια που ήταν ξύπνιος, περπατήσαμε ενώ είχε πολύ ζέστη έξω(λιγότερο από 10 λεπτά) και σίγουρα είχε κουραστεί και ζεστάθηκε. Φέτος θα βάλω και κλιματιστικό γιατί διάβασα στον άρθρο της @vrmode ότι στους 30 βαθμούς κ πάνω απαιτείται κλιματιστικό και σκέφτηκα ότι αφού το παθαίνει καλοκαίρι ίσως να βοηθήσει κ να ελαττωθεί? Ελπίζω. Για άλλη μια φορά θέλω να σας ευχαριστήσω για τις συμβουλές και τις απαντήσεις σας!
 
  • Like
Reactions: spyv and vrmode


Mixalissp

Member
13 Φεβρουαρίου 2021
9
1
35
Καλημέρα. Έψαξα στο φόρουμ για σχετικό θέμα αλλά δεν βρήκα κάτι, ίσως να υπάρχει και να μην το είδα.
Έχω ένα γαλλικό μπουλντογκ 20 μηνών. Κάποιες φορές, συνήθως όταν κουράζεται πολύ(είναι σβουρας, όλη μέρα τρέχει από πίσω μας να δει τι κάνουμε κ που πάμε) ή αν έχει ζεσταθεί πολύ του κόβεται η αναπνοή. Συνήθως γίνεται στον ύπνο του. Ξυπνάει κ δεν μπορεί να αναπνεύσει, κρατάει περίπου 2 λεπτά, σπάνια περισσότερο. Όταν ρώτησα τον κτηνίατρο τι μπορώ να κάνω μου είπε ότι δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα γιατί αυτά είναι συχνά προβλήματα που αντιμετωπίζει η φυλή. Θέλω να ρωτήσω αν κάποιος εδώ γνωρίζει κάτι ή αν έχει αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Ελπιζω να το εχεις λυσει ηδη αλλα σε περιπτωση που ταλαιπωρεισαι ακομα, αυτο που εχει λεγεται -υπερτροφια μαλακης υπερωας- . αφαιρειται χειρουργικα ενα κομματι απ το λαιμο που το βοηθαει να αναπνεει σωστα
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3