Το ΄καλό ΄σκυλί


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Κατά καιρούς ακούμε διάφορα του στύλ

- είναι πολύ καλό .......... (βάλτε οποιαδήποτε ράτσα)

- ζητήτε καλό .......... για ζευγάρωμα με αρσενικό αναλόγων προσόντων

- ναι γεια σας . είδα την αγγελία σας.

έχετε κανένα καλό κουτάβι?

τι είναι αυτό που κάνει ένα κουτάβι ή ένα σκυλί ΄καλό΄ ή καλύτερο από ένα άλλο?

η μορφολογία?

ο χαρακτήρας?

το μέγεθος?

το pedigree?

η χώρα καταγωγής?

οι τυχόν διακρίσεις?
 


tasosrules

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2007
200
0
Περαία, Θεσσαλονίκη
Εξαρταται αν ψαχνεις ρατσα ή ημιαιμο.. Στη δικη μο περιπτωση το πηγα με βαση το ποσο "ζωντανο" και ευχαριστο ητανε.. Το πηγα με βαση το χαρακτηρα της δλδ.. Αν ψαχνεις κουβακι απο καποια συγκεκριμενη ρατσα.. δεν ξερω.. με βαση τη μορφολογια ισως? Εγω και ρατσα να ητανε δεν με πολυενδιαφερουν μορφολογιες τα pedigree κλπ.. Δεν το ψαχνω τοσο πολυ... Εγω κοιταω ποσο "δενω" μαζι του .. Με τη Sakae οταν πηγα να τη δω την πρωτη φορα χωρουσε με ανεση μες στην χουφτα μου.... απο τοτε σε πληροφορω καταλαβα οτι εγω εκεινη θελω.......
 


Βασίλης

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2007
143
0
THESSALONIKI
Ακριβώς τα ίδια ερωτήματα αντιμετωπίζω και γω!!

Απο τη μια με ενδιαφέρει η εμφάνιση απο την άλλη θέλω να'χει καλό χαρακτήρα και καλό "drive"!!!!

Εμείς οι ερασιτέχνες καταλήγουμε τελικά στην εμφάνιση γιατί είναι κάτι που φαίνεται απο μόνο του.(πχ βγάζω τον δικό μου για βόλτα και χαίρομαι όταν μου λένε τι όμορφος είναι!! :lol: )

Εσείς βέβαια σαν υπεύθυνοι εκτροφείς οφείλετε να εκτρέφετε ζώα που να τα συνδυάζουν όλα.

Δύσκολη δουλειά!! :D :D
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Το θέμα είναι ενδιαφέρον, πολυδιάστατο και κατά μεγάλο βαθμό, υποκειμενικό.
Δηλαδή πρόκειται για ένα καλό θέμα! :wink:

«Καλό» είναι το σκυλί που ικανοποιεί τις απαιτήσεις του ενδιαφερόμενου και οι απαιτήσεις του κάθε ενδιαφερόμενου ποικίλουν.
Εάν ρωτούσαμε 10 διαφορετικούς ανθρώπους τι εννοούν λέγοντας «καλό» σκύλο, θα περνάμε πιθανόν, 10 διαφορετικές απαντήσεις. Θα ήταν ίσως διαφωτιστικό, εάν διαφοροποιούσαμε το ερώτημα και τους ζητούσαμε να μας πουν για ποιο λόγο θέλουν σκύλο.

Αυτός που θέλει σκύλο-εργάτη δεν θα ικανοποιηθεί μόνο από τη μορφολογία
Αυτός που θέλει να ασχοληθεί με τις εκθέσεις δεν θα ικανοποιηθεί μόνο από το χαρακτήρα.
Αυτός που θεωρεί το σκύλο ως μέσο για να απαλλαγεί από τα κόμπλεξ του, θα δώσει βαρύτητα στο μέγεθος και τον όγκο του σκύλου (όσο μεγαλύτερος, τόσο καλύτερος)
Αυτός που ζει σε ένα μικρό διαμέρισμα θα προτιμήσει ένα μικρόσωμο σκυλάκι για παρέα.
Αυτός που θέλει σκύλο για αναπαραγωγή, θα δώσει βαρύτητα στο «φορτωμένο» pedigree
Η χώρα καταγωγής του σκυλού (κυνοφιλική παράδοση /παιδεία) μπορεί να παίξει παίζει επίσης ρόλο (όχι πρωτεύοντα) για κάποιους και οι διακρίσεις του σκύλου σημαντικό ρόλο για κάποιους άλλους.

Ο τέλειος σκύλος (που να τα συνδυάζει όλα) δεν υπάρχει.
Το θέμα είναι τι ζητάει ο καθένας. «Καλός» είναι ο σκύλος που κάνει για την δουλειά που τον πήραμε.
 




tasosrules

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2007
200
0
Περαία, Θεσσαλονίκη
Βασίλης said:
Το όνομα της αρχίζει απο σα και τελειώνει σε καη!! :lol: :lol:
Καλα με εχεις στειλει.. εισαι θηριο τελικα!:p :p :p Ποτε θα παμε τελικα βολτα ρε συ??? Ανυπομονω .... Οπως σου ειπα.. φαντασου λιγο να φερεις τον παιδαρο τον τεραστιο μαζι σου και αν ειμαι εγω με την κουτσουλια μου ... Υπερθεαμα! :p :p :p
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Παντος εγω εχω παρατηρησει οτι για τους περισσοτερους (κυριος πελατες μου) το καλο σκυλι
1) δεν κανει ζημιες,
2) κανει τις αναγκες του, χωρις να του το μαθει κανεις παντα εξω!
3)περπαταει μες στο σπιτι στις μυτες και ειναι σχεδον αφαντος
4) τρωει τα παντα- αλλα λιγο
5) δεν γαυγιζει ποτε
6) φυλαει το σπιτι (πος συνδιαζεται αυτο με το προιγουμενο δεν ξερω)
7) παιζει με τα παιδια
8) δεν μαδαει
9) δεν αρρωσταινει

Αλλα για βρες εναν τετιον σκυλο.....
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
αυτό το "θέλω ένα καλό κουτάβι" μου κάνει λίγο"θέλω ένα καλό κομμάτι σπάλα" που λέμε στον χασάπη :lol: :lol: :lol: Για μένα καλό σκυλί είναι αυτό που έχει καλό χαρακτήρα πάνω από όλα και μετά έρχονται και τα υπόλοιπα φυσικά.Γιατί όταν ζεις με ένα σκυλί τουλάχιστον 18-20 ώρες την ημέρα αν δεν έχει καλό χαρακτήρα είναι μαρτύριο.Ακόμα και αν είναι τέρας υγείας και πανέμορφο και και και ......αν δεν είναι υπάκουο......Βέβαια αυτό είναι κομματάκι δύσκολο να το απαντήσεις όταν σε παίρνουν τηλέφωνο ΜΑΚΗ για κουτάβι.Τι να πεις?Ναι είναι τρομερά καλό.Κάνει κακά και τσίσα έξω,δεν δαγκώνει,δεν γαυγίζει χωρίς λόγο,ερχεται όταν το φωνάζεις,και τώρα μαθαίνει το κάτσε και το μείνε :roll:

(Πρέπει όσοι ασχολούνται με την εκτροφή εδώ μέσα να μας περιγράψουν μερικά τέτοια περιστατικά κάποια φορά.Τηλέφωνα και συναντήσεις με υποψήφιους αγοραστές,νομίζω θα είχε τρομερό ενδιαφέρον.)
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
Πολυ καλη ιδεα keyman :idea: :idea:
Θεωρω παντως οτι οταν λεει καποιος "καλο κουταβι" οτι εν μερει εννοει "μη προβληματικο".Εγω παντως ποτε δεν θα ζητουσα εναν σκυλο ετσι θα προσδιοριζα για ποιον σκοπο τον θελω και θα ελεγα:θελω ενα κουταβι καταλληλο για συντροφια η' καταλληλο για φυλακα η' καταλληλο για εκθεση και ουτω καθεξης......
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
(Πρέπει όσοι ασχολούνται με την εκτροφή εδώ μέσα να μας περιγράψουν μερικά τέτοια περιστατικά κάποια φορά.Τηλέφωνα και συναντήσεις με υποψήφιους αγοραστές,νομίζω θα είχε τρομερό ενδιαφέρον.)
Ενα από τα χειρότερα (γενικά που έχω ακούσει, μουέτυχε και αυτό, τί να κάνουμε ... η συζήτηση πήγε ΑΚΡΙΒΩΣ έτσι :

-Γεια σας έχετε rottweiler??
-Γεια σας, ναι έχω ...
-Θα ήθελα ένα κουτάβι αρσενικό, βλέπω οι γονείς είναι πολύ μεγαλόσωμοι!
-Είναι, ναι ... (αρχίζω να στραβώνω)
-Θέλω το πιο μεγάλο, αλλά πρέπει να γίνει 80 κιλά!! :)
-80!! Εχετε δεί ποτέ rottweiler 80 κιλά? Γιατί εγώ ακόμα δεν έχω δεί ... :?
-Πώς, υπάρχουν - υπάρχουν ... δεν θα .. έτυχε να δείς εσύ ... :shock:
-Κοιτάξτε, ο πατέρας και η μάνα είναι πολύ μεγαλόσωμοι, το κουτάβι θα είναι κι αυτό, αλλά 80 δεν θα γίνει, αν γίνει 80 δεν είναι rotweiler ... είναι κάτι άλλο ... (πολύ στραβωμένος πια)
-Κααααλά .... άμα είναι θα σε ξαναπάρω
-Να σας ρωτήσω κάτι τελευταίο ... γιατί θέλετε 80 κιλά οπωσδήποτε??
-(Φωνάζοντας από αγανάκτηση): - Γιατί ο πούστης ο απέναντι έχει ένα πίτμπουλ που είναι 60 κιλά!!! και μου τα'χει πρήξει ... θα μεγαλώσω το rottweiler, θα το αμολήσω στο κοπρόσκυλο να του γ@#$@% την π@#@%$!!! τελικά έχεις ή δεν έχεις??
-Εχω :shock: :shock:
-Πόσο κάνει??
-4.οοο ευρώ !!! :evil:
-ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ?? Κααααλά ... θα σε ξαναπάρω άμα είναι!! :D
 




sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
Εμένα που το πιτμπουλ μου είναι μόνο 22 κιλά, μήπως βγάζετε και toy rotts για να παίζουν στην ίδια κατηγορία????? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
για μενα το καλο σκυλι..
-πρωι πρωι μου εχει ετοιμο τον καφε μου..
-δεν γαυβγιζει
-δεν μαδαει
-δεν λερωνει
-τρωει οτι του δωσω
-δεν ροχαλιζει
-παει παντα μονο του βολτα και βγενει στις μυτες των ποδιων για να μην με ξυπνησει..
-το μεσημερακι μου εχει ετοιμο το φαγητο ιταλικης κουζινας ,γιατι κατι με εχει πιασει τον τελευταιο καιρο με την Ιταλια ε..δεν μου χαλαει και χατηρει ο γλυκος μου..
-βαζει πλυντηριο..
-σκουπιζει..
-μου κανει μασαζ με τα 4 ποδια του..
-εννοητε πως δεν τα κανει ποτε μεσα γιατι βαριεται και ο ιδιος να παιρνει μετα την σφουγγκαριστρα..
Αυτος ειναι για μενα ο καλος σκυλος..

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
 


Gogo

Well-Known Member
1 Φεβρουαρίου 2008
538
0
marko
Για μενα το καλο σκυλι :-k .........ειναι dobie και λεγεται Nelson \:D/


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: