Το Κυκνάκι ψάχνει σπίτι!


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Την περασμένη εβδομάδα με ειδοποίησαν για δύο κουτάβια στην πύλη του εργοστασίου της ΑΓΕΤ. Την Κυριακή βρήκα χρόνο να περάσω από εκεί να ρίξω μια ματιά και να βγάλω φωτογραφίες. Βρήκα μόνο το θηλυκό (το αρσενικό το πήρε κάποιος εργαζόμενος), κοιμόταν βαθιά πάνω σε ξέρα φύλλα και παρόλο που έκανα πολύ θόρυβο πλησιάζοντας την δεν ξύπνησε... Πρώτο "ωχ" από μέσα μου, αλλά είπα ίσως είναι πολύ κουρασμένη.
Μιας και είχε απομείνει μόνη της τελικά, αποφάσισα να μην την αφήσω εκεί και την πήρα μαζί μου. Την ονόμασα Κυκνάκι γιατί ήταν εντελώς γκρι από την τσιμεντοσκονη, όμως έβλεπα ότι με ένα καλό μπάνιο θα γινόταν ολόλευκη και υπέροχη!

Εχθές προσπάθησα να της βγάλω φωτογραφίες ώστε να ανεβάσω αγγελία, όμως όσα νιαουρίσματα, όσα "ΣΚΟΥΙΚ-ΣΚΟΥΙΚ" κι αν έκανα, το κουτάβι πεεεεερα βρέχει. Δεύτερο "ωωωωχ" - πιο μακρόσυρτο - από μέσα μου.

Σήμερα την πήγα στον κτηνίατρο για έλεγχο, εμβόλιο κλπ και του είπα τις ανησυχίες μου... Οι οποίες βγήκαν αληθινές. Το Κυκνάκι είναι κουφό.

Θέλει λοιπόν έναν συνειδητοποιημένο κηδεμόνα ώστε να έχει μια ασφαλή και όμορφη ζωή, όπως της αξίζει! Βρίσκεται στην Εύβοια αλλά έρχεται και στην Αθήνα. Είναι περίπου 2 μηνών και 4 κιλά και ψάχνει την καλύτερη οικογένεια του κόσμου!

IMG_20200623_180539.jpg
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Την περασμένη εβδομάδα με ειδοποίησαν για δύο κουτάβια στην πύλη του εργοστασίου της ΑΓΕΤ. Την Κυριακή βρήκα χρόνο να περάσω από εκεί να ρίξω μια ματιά και να βγάλω φωτογραφίες. Βρήκα μόνο το θηλυκό (το αρσενικό το πήρε κάποιος εργαζόμενος), κοιμόταν βαθιά πάνω σε ξέρα φύλλα και παρόλο που έκανα πολύ θόρυβο πλησιάζοντας την δεν ξύπνησε... Πρώτο "ωχ" από μέσα μου, αλλά είπα ίσως είναι πολύ κουρασμένη.
Μιας και είχε απομείνει μόνη της τελικά, αποφάσισα να μην την αφήσω εκεί και την πήρα μαζί μου. Την ονόμασα Κυκνάκι γιατί ήταν εντελώς γκρι από την τσιμεντοσκονη, όμως έβλεπα ότι με ένα καλό μπάνιο θα γινόταν ολόλευκη και υπέροχη!

Εχθές προσπάθησα να της βγάλω φωτογραφίες ώστε να ανεβάσω αγγελία, όμως όσα νιαουρίσματα, όσα "ΣΚΟΥΙΚ-ΣΚΟΥΙΚ" κι αν έκανα, το κουτάβι πεεεεερα βρέχει. Δεύτερο "ωωωωχ" - πιο μακρόσυρτο - από μέσα μου.

Σήμερα την πήγα στον κτηνίατρο για έλεγχο, εμβόλιο κλπ και του είπα τις ανησυχίες μου... Οι οποίες βγήκαν αληθινές. Το Κυκνάκι είναι κουφό.

Θέλει λοιπόν έναν συνειδητοποιημένο κηδεμόνα ώστε να έχει μια ασφαλή και όμορφη ζωή, όπως της αξίζει! Βρίσκεται στην Εύβοια αλλά έρχεται και στην Αθήνα. Είναι περίπου 2 μηνών και 4 κιλά και ψάχνει την καλύτερη οικογένεια του κόσμου!

View attachment 73167
Έχοντας ζήσει τα τελευταία 2 χρόνια με την Κάρλα θεόκουφη, να πω ότι το κουφό σκυλί έχει μια εντελώς φυσιολογική ζωή όπου απλά οι εντολές/εκπαίδευση θα είναι με κινήσεις/νοήματα, που άλλωστε είναι και το σωστό στην εκπαίδευση. Το μόνο πράγμα που άλλαξα όταν κουφάθηκε, ήταν να κάνω αισθητή την παρουσία μου "νωρίς" όταν περνούσα από κοντά της για να μην τρομάξει.
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
@mareco μου εντελώς λευκή, παραπάνω απ'οσο πρέπει απ'οτι φαίνεται! :X3:


@vrmode Δεν το ήξερα για την Κάρλα, λυπάμαι!
Φαντάζομαι όμως δεν είναι το ίδιο για ένα κουτάβι που μάλλον δεν άκουσε ποτέ, με έναν ενήλικο σκύλο που έχασε την ακοή του. Υποθέτω ότι το κουτάβι λόγω άγνοιας κινδύνου θα θέλει παραπάνω προσοχή εκτός σπιτιού (;) Δεν έχω εμπειρία
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
@mareco μου εντελώς λευκή, παραπάνω απ'οσο πρέπει απ'οτι φαίνεται! :X3:


@vrmode Δεν το ήξερα για την Κάρλα, λυπάμαι!
Φαντάζομαι όμως δεν είναι το ίδιο για ένα κουτάβι που μάλλον δεν άκουσε ποτέ, με έναν ενήλικο σκύλο που έχασε την ακοή του. Υποθέτω ότι το κουτάβι λόγω άγνοιας κινδύνου θα θέλει παραπάνω προσοχή εκτός σπιτιού (;) Δεν έχω εμπειρία
Μα η εκπαίδευση και στα κανονικά σκυλιά ξεκινά έτσι κι αλλιώς κουφά/άηχα - με γλώσσα σώματος. Έχει ακριβώς τις ίδιες ικανότητες εκπαίδευσης όσο και ένας σκύλος που ακούει. Το μόνο που απαιτείται είναι να είσαι πάντα στο οπτικό του πεδίο. Δηλαδή να μην το έχει κανείς λυτό και να αρμενίζει στα δάση μόνο του.
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Είναι τόσο προσαρμοστικά τα σκυλιά. Μάλιστα αν μου έλεγες, κάνε μια λίστα με ιδιότητες των σκύλων θα έβαζα πρώτα την ικανότητα προσαρμογής

Οπότε, μια χαρά θα εκπαιδευτεί η κούκλα, αρκεί οι κηδεμόνες να το θέλουν και να μάθουν τον τρόπο
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3