Το "γυριστό" αυτί!


Giota_arg

Active Member
6 Ιουνίου 2015
42
35
27
Lefkada
Γεια σας παιδια! Εχω μια απορία εδω και πολυ καιρο και θελω να σας ρωτήσω και ειδικότερα τους ιδιοκτήτες Λαμπραντορ..το δικο μου Λαμπραντορ ο Τζεικ (1 χρόνου και 1 μηνα) εχει το ενα του αυτί λιγο γυριστό απο την πισω μεριά με αποτέλεσμα να μην απλώνεται κανονικά οπως το αλλο του αυτί που ειναι "τρίγωνο". Ειχα διαβάσει παλαιότερα οτι τα αυτιά των λαμπ περνανε περίεργες φάσεις κ οτι μεχρι την πλήρη ανάπτυξη τους αυτο το "προβληματάκι" αποκαθίσταται! Εσείς είχατε παρόμοιο θεμα με τον σκύλο σας; Λέτε να παρω και τη γνώμη του κτηνιάτρου ή οχι;;
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
επιρεάζει την ευζωία του σκύλου? θέλεις να τον κατεβάσεις σε εκθέσεις?
αν όχι, ε τότε να μη στενοχωριέσαι καθόλου :)
 
  • Like
Reactions: GRDANE


Giota_arg

Active Member
6 Ιουνίου 2015
42
35
27
Lefkada
Οχι, κάθε αλλο ο Τζεικ ειναι μεσα στη τρελή χαρα κάθε μερα, οοοοοολη μερα! ουτε σε εκθέσεις θα τον κατεβάσω! Απλα απο περιέργεια και μονο ρώτησα :) σε ευχαριστω για την απάντηση σου!
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
και της δικιας μου τσαλακωνει ετσι συχνα πυκνα για λιγο μετά ερχεται στα ισια του. της έχει μεινει απο την εποχή που αλλαζε τα δοντακια της, τοτε τσαλακωσαν και τα δυο (σαν ελικοπτερο ηταν). Μολις πηγε 6,7 μηνων ηρθε στα ισια της, απλα που και που το ενα αυτάκι γίνεται ζαβο... εγω παντως το μονο προβλημα που αντιμετωπιζω με αυτο ειναι οτι με ζαβο αυτί δεν τη φωτογραφίζω ποτέ (αγαπω τις συμμετριες) χαχαχα
 
  • Like
Reactions: Giota_arg




Giota_arg

Active Member
6 Ιουνίου 2015
42
35
27
Lefkada
@aliki_s δυστυχώς δεν ήμουν ενημερωμένη για τον σωστό τροπο αποκτησης σκύλου οποτε 2 μήνες αφότου απέκτησα τον τζεικ απο αγγελία στο I-pet απο υποτιθέμενο "εκτροφέα", καταλαβα οτι προήλθε απο puppy mills. Επομένως δεν γνωρίζω τιποτα για τους γονείς του.

και της δικιας μου τσαλακωνει ετσι συχνα πυκνα για λιγο μετά ερχεται στα ισια του. της έχει μεινει απο την εποχή που αλλαζε τα δοντακια της, τοτε τσαλακωσαν και τα δυο (σαν ελικοπτερο ηταν). Μολις πηγε 6,7 μηνων ηρθε στα ισια της, απλα που και που το ενα αυτάκι γίνεται ζαβο... εγω παντως το μονο προβλημα που αντιμετωπιζω με αυτο ειναι οτι με ζαβο αυτί δεν τη φωτογραφίζω ποτέ (αγαπω τις συμμετριες) χαχαχα
Εμενα πάλι οταν ηταν κουτάβι τα αυτιά του ηταν κανονικά, και μετα το ενα "στράβωσε"! Χαχαχα!
 
Last edited by a moderator:






aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Κατάλαβα..... :(
τα αυτιά περνάνε σε περίεργες φάσεις στη διάρκεια που αλλάζει δόντια ο σκύλος... Νομίζω οτι πλέον εφόσον ο Τζέικ ειναι 1 το αυτί του θα παραμείνει "τσαλακωμένο"... Αλλά ξέρεις κάτι? Αυτό ειναι σουπερ γιατι δίνει ενα επιπλέον "χαρακτήρα" στο σκύλο και κάνει τις φωτογραφίες του πιο ενδιαφέρουσες!

Να σου ζήσει
 
  • Like
Reactions: Giota_arg




Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Δεν θα το συνιστούσα σε κανέναν χωρίς γνώσεις να το κάνει αυτό. Δεν είναι τόσο απλό όσο φαίνεται και χωρίς τη σωστή φροντίδα μπορεί να πάθει σοβαρή μόλυνση ένα κλειστό αυτί. Επίσης το σκυλάκι είναι ήδη ενός έτους αυτή η πρακτική βρίσκει εφαρμογή περισσότερο σε κουτάβια σε ενήλικο σκύλο είναι πολύ χρονοβόρο.
 


ELGRECOR

Active Member
15 Νοεμβρίου 2015
30
25
47
απλό είναι,ούτε το αυτί είναι κλειστό. αν παρατηρήσεις καλύτερα θα καταλάβεις.τα υπόλοιπα είναι θέμα ιδιοκτητη .
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Κλείνει στην ταινία και κλείνει στην εξωτερική μεριά του αυτιού. Δεν το αφήνεις έτσι πχ μια βδομάδα θέλει αλλαγή η ταινία φροντίδα η περιοχή να είναι στεγνή κλπ. Θέλει κάποιες γνώσεις..ωστόσο ότι είναι θέμα ιδιοκτήτη συμφωνούμε
 


Giota_arg

Active Member
6 Ιουνίου 2015
42
35
27
Lefkada
Κλείνει στην ταινία και κλείνει στην εξωτερική μεριά του αυτιού. Δεν το αφήνεις έτσι πχ μια βδομάδα θέλει αλλαγή η ταινία φροντίδα η περιοχή να είναι στεγνή κλπ. Θέλει κάποιες γνώσεις..ωστόσο ότι είναι θέμα ιδιοκτήτη συμφωνούμε
Ευχαριστω για τις απαντήσεις σας! Προσωπικά φοβαμαι να το επιχειρήσω στον Τζεικ και δεν υπαρχει και λογος απλα ηθελα να ξερω αν υπήρχε πιθανότητα τα αλλάξει το αυτί του.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Εντάξει, δεν είναι τεράστιο πρόβλημα να "τσαλακώνει" το αφτί...
Η Μόκα μου, έχει ένα αφτί σωστό και ένα "τσαλακωμένο"... και αυτή ακριβώς είναι η ομορφιά της!:love:

Υ.Γ. Δεν έκανα καμία παρέμβαση (όταν ήταν κουταβίτσα), παρόλες τις προτάσεις για να τα δένω με ταινία, με "νάρθηκα" και τα λοιπά... υπάρχουν βιβλία ολόκληρα για το πως "στρώνουν" τα αφτιά... δεν μπήκα στο τριπάκι, όμως... κέρδισε ΚΑΙ ΕΤΣΙ το μερίδιο που της αναλογούσε στο Πάνθεον των εκθέσεων του ΚΟΕ...:p:D