Το επιθετικό σκυλί μου


6 Δεκεμβρίου 2022
6
4
24
Γεια σας! Γράφω πρώτη φορά στο forum.

Έχω δύο σκυλιά, θηλυκό και αρσενικό. 6 ετών και 3 ετών αντίστοιχα. Το αρσενικό από τότε που το έχουμε, είναι πολύ επιθετικό με τους ξένους - άγνωστους ανθρώπους με αποτέλεσμα να μην μπορούμε να φέρουμε κανέναν στο σπίτι. Ύστερα από παρατήρηση, συμπεραίνω ότι το κάνει από φόβο - άγχος. Ίσως να μην έχει κοινωνικοποιηθεί αρκετά όχι επειδή δεν το βγάζω βόλτα αλλά επειδή είμαστε σε επαρχία και δεν συναντάει πολύ κόσμο έξω. Έχω προσπαθήσει στο παρελθόν να φέρω το αγόρι μου στο σπίτι. Η μόνη λύση ύστερα από πολλές προσπάθειες, ήταν να τον πηγαίνουμε μαζί μια βόλτα και ύστερα να πηγαίνουμε επίσης όλοι μαζί στο σπίτι. Μόνο έτσι έμενε ήρεμος και δεν του έκανε επίθεση. Διαφορετικά, δεν μπορεί να πλησιάσει άνθρωπος. Τους δαγκώνει.
Το πρόβλημα προφανώς είναι εμφανές αν και έτσι κι αλλιώς δεν συνηθίζαμε να φέρνουμε πολλά άτομα στο σπίτι. Ωστόσο, τώρα που έρχονται γιορτές, θα έρθει ο θείος μου από μακριά και ψάχνω τρόπο να έρθει ο άνθρωπος σπίτι χωρίς προφανώς να τον δαγκώσει και χωρίς να μας βγάλει κι εμάς το ρεβεγιόν ξινό. Ξέρω ότι ακούγεται αστείο αλλά είναι μεγάλο θέμα. Μου προκαλεί άγχος και φαντάζομαι και στον ίδιο τον σκύλο επίσης. Η άλλη μου σκυλίτσα είναι επίσης ανήσυχη μέχρι να συνηθίσει την παρουσία του τρίτου στο σπίτι αλλά δεν δαγκώνει. Λίγα λεπτά θέλει και μετά ηρεμεί.
Με την κοπέλα του αδερφού μου, που ήρθαν μαζί στο σπίτι τις προάλλες, δεν είχε κάποιο θέμα γιατί εκείνη βρήκε τον τρόπο να τον πλησιάσει και κατάφερε να τα πάνε καλά. Βέβαια στην αρχή της γάβγιζε. Να σημειώσω ότι με τα άλλα σκυλιά τα πάει καλά (στη βόλτα πάντα) και δεν δαγκώνει τους περαστικούς όταν τον βγάζω έξω, εκτός αν τον ενοχλήσουν κάπως.

Πιστεύω ότι μια λύση είναι να τον δέσω στον διάδρομο όσο είναι ο θείος μου σπίτι και να έχει οπτική επαφή με εμάς που θα είμαστε στην τραπεζαρία. Αλλά και πάλι θα γαβγίζει πιστεύω. Γενικά είναι υπάκουος, κάνει αυτά που του λέμε. Την άλλη την σκυλίτσα να την αφήσω ελευθερη ή να την δέσω κ αυτήν; Καμιά καλή ιδέα; Τι λέτε;
 


Castro48

Well-Known Member
4 Οκτωβρίου 2021
76
136
Θα βοηθούσε αν έδινες περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τα σκυλιά όπως ράτσα, μέγεθος, αν τα έχετε απο κουτάβια, αν έχετε συμβουλευτεί ποτέ εκπαιδευτή κλπ.
 
  • Like
Reactions: Coco and Rocky


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.877
Γι' αυτές τις γιορτές, αυτό που ΠΡΕΠΕΙ να κάνεις, είναι να περιορίσεις αμφότερα τα σκυλιά σου, ώστε να μην κινδυνεύσει κανείς. Είτε σε άλλα δωμάτια, όπου θα σιγουρευτείς ότι δεν θα έχει κανείς αυτόνομη πρόσβαση καλού κακού, είτε σε crate. Επ' ουδενί δεμένα με κάτι που θα μασουλιέται πχ, ενω συγχρόνως θα είναι στον ίδιο χώρο με τους καλεσμένους σου.

Μέσα σε 5-10 μέρες δεν λύνεται κανένα συμπεριφορικό θέμα, παρά μόνο πυροσβεστικά.
Τα σκυλιά σου είναι και τα δύο ενήλικα. Εσύ πρέπει να ξέρεις με σιγουριά, πως θα συμπεριφερθούν. Εμείς που να ξέρουμε να σου πούμε; Αν έρθεις στο δικό μου σπίτι, ξέρω με απόλυτη σιγουριά να σου πω, πως θα συμπεριφερθούν τα σκυλιά ΜΟΥ.

Πως όμως θα περάσετε επόμενες οικογενειακές/φιλικές γιορτές, χωρίς τέτοιους προβληματισμούς, θα πρέπει να βρεις λύσεις, αν είναι κάτι που σε ενδιαφέρει να κάνεις. Το λιγότερο, να μιλήσεις κάποια στιγμή, με κάποιον εκπαιδευτή. Εστω για βασικές συμβουλές, αφού δει από κοντά, εσένα και τα σκυλιά σου.
 


6 Δεκεμβρίου 2022
6
4
24
Θα βοηθούσε αν έδινες περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τα σκυλιά όπως ράτσα, μέγεθος, αν τα έχετε απο κουτάβια, αν έχετε συμβουλευτεί ποτέ εκπαιδευτή κλπ.
Τα έχουμε από κουτάβια, το θηλυκό είναι ημίαιο cocker spaniel και το αρσενικό είναι ημίαιο πίντσερ. Μεσαίου μεγέθους και τα δύο. Δεν έχουμε συμβουλευτεί εκπαιδευτή.
 
  • Like
Reactions: Castro48


6 Δεκεμβρίου 2022
6
4
24
Γι' αυτές τις γιορτές, αυτό που ΠΡΕΠΕΙ να κάνεις, είναι να περιορίσεις αμφότερα τα σκυλιά σου, ώστε να μην κινδυνεύσει κανείς. Είτε σε άλλα δωμάτια, όπου θα σιγουρευτείς ότι δεν θα έχει κανείς αυτόνομη πρόσβαση καλού κακού, είτε σε crate. Επ' ουδενί δεμένα με κάτι που θα μασουλιέται πχ, ενω συγχρόνως θα είναι στον ίδιο χώρο με τους καλεσμένους σου.

Μέσα σε 5-10 μέρες δεν λύνεται κανένα συμπεριφορικό θέμα, παρά μόνο πυροσβεστικά.
Τα σκυλιά σου είναι και τα δύο ενήλικα. Εσύ πρέπει να ξέρεις με σιγουριά, πως θα συμπεριφερθούν. Εμείς που να ξέρουμε να σου πούμε; Αν έρθεις στο δικό μου σπίτι, ξέρω με απόλυτη σιγουριά να σου πω, πως θα συμπεριφερθούν τα σκυλιά ΜΟΥ.

Πως όμως θα περάσετε επόμενες οικογενειακές/φιλικές γιορτές, χωρίς τέτοιους προβληματισμούς, θα πρέπει να βρεις λύσεις, αν είναι κάτι που σε ενδιαφέρει να κάνεις. Το λιγότερο, να μιλήσεις κάποια στιγμή, με κάποιον εκπαιδευτή. Εστω για βασικές συμβουλές, αφού δει από κοντά, εσένα και τα σκυλιά σου.
Γνωρίζω πως θα συμπεριφερθούν και περιγράφω αναλυτικά την συμπεριφορά που θα έχουν. Προφανώς δεν περιμένω να λυθεί το πρόβλημα μέσα σε 10 μέρες ούτε να μου το λύσετε εσείς. Γράφω περισσότερο μήπως υπάρχει κάποιος με παρόμοια εμπειρία και μπορέσει να μου πεί "α εγώ έκανα αυτό και ηρέμησε", έχω δοκιμάσει αρκετούς τρόπους προτού γράψω εδώ.
 
  • Like
Reactions: Castro48 and mareco


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.877
Για cocker και pincher είναι η συζήτηση;
Sorry αλλά, μου φαίνεται πολύ αστείο :ROFLMAO:
Αγόρασε crate ή box, και ίσως λυθεί προσωρινά το πρόβλημα.
 
  • Haha
Reactions: Castro48


Castro48

Well-Known Member
4 Οκτωβρίου 2021
76
136
Το φαντάστηκα οτι θα ήταν μικρόσωμα, μιας και αναφέρθηκαν δαγκωνιές. Μεγαλόσωμο σκυλί που δαγκώνει δεν θα είχε φτάσει 6 χρονών μέχρι να θεωρηθεί πρόβλημα. Δεν ξέρω πως του συμπεριφερόσαστε στην καθημερινότητά σας, αλλά κάτι που συχνά πιάνει με μικρόσωμα είναι να αρχίσετε να το αντιμετωπίζετε σαν να είναι κανονικό σκυλί κι όχι αρκουδάκι. Που σημαίνει οτι δεν το σηκώνουμε όλη την ώρα απο το έδαφος για αγκαλιές, δεν το αφήνουμε να θεωρήσει δικό του το κρεβάτι μας η τον καναπέ, και γενικά δεν αγνοούμε συμπεριφορές που θα μας ενοχλουσαν σε μεγαλύτερου μεγέθους σκύλο. Στη θέση σου θα εξέταζα και το ενδεχόμενο ο σκύλος να είναι possessive απέναντί σου, ειδικά αν οι επιθέσεις λαμβάνουν χώρα όταν κάποιος σε πλησιάζει.
Αν ο επισκέπτης του δώσει λιχουδιές υπάρχει περίπτωση να αλλάξει στάση και να είναι πιο δεκτικός?

Αν δεν δει πάντως τη συμπεριφορά αυτή ζωντανά κάποιος εκπαιδευτής για να καταλήξει σχετικά με το αν είναι συμπεριφορικό η ιατρικό το θέμα, δύσκολο να βγει συμπέρασμα απο ένα forum.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: mareco


6 Δεκεμβρίου 2022
6
4
24
Για cocker και pincher είναι η συζήτηση;
Sorry αλλά, μου φαίνεται πολύ αστείο :ROFLMAO:
Αγόρασε crate ή box, και ίσως λυθεί προσωρινά το πρόβλημα.
Χαχα ναι, το ξέρω ότι ακούγεται αστείο. Το πίντσερ έχει αρκετή δύναμη ωστόσο. Μεγαλύτερη από το μπόι του :p
 


6 Δεκεμβρίου 2022
6
4
24
Το φαντάστηκα οτι θα ήταν μικρόσωμα, μιας και αναφέρθηκαν δαγκωνιές. Μεγαλόσωμο σκυλί που δαγκώνει δεν θα είχε φτάσει 6 χρονών μέχρι να θεωρηθεί πρόβλημα. Δεν ξέρω πως του συμπεριφερόσαστε στην καθημερινότητά σας, αλλά κάτι που συχνά πιάνει με μικρόσωμα είναι να αρχίσετε να το αντιμετωπίζετε σαν να είναι κανονικό σκυλί κι όχι αρκουδάκι. Που σημαίνει οτι δεν το σηκώνουμε όλη την ώρα απο το έδαφος για αγκαλιές, δεν το αφήνουμε να θεωρήσει δικό του το κρεβάτι μας η τον καναπέ, και γενικά δεν αγνοούμε συμπεριφορές που θα μας ενοχλουσαν σε μεγαλύτερου μεγέθους σκύλο. Στη θέση σου θα εξέταζα και το ενδεχόμενο ο σκύλος να είναι possessive απέναντί σου, ειδικά αν οι επιθέσεις λαμβάνουν χώρα όταν κάποιος σε πλησιάζει.
Αν ο επισκέπτης του δώσει λιχουδιές υπάρχει περίπτωση να αλλάξει στάση και να είναι πιο δεκτικός?

Αν δεν δει πάντως τη συμπεριφορά αυτή ζωντανά κάποιος εκπαιδευτής για να καταλήξει σχετικά με το αν είναι συμπεριφορικό η ιατρικό το θέμα, δύσκολο να βγει συμπέρασμα απο ένα forum.
Δίκιο έχετε. Το θέμα είναι ότι εγώ πλέον δεν είμαι μόνιμα σπίτι, διαφορετικά θα είχα ασχοληθεί περισσότερο ώστε να δοθεί κάποια λύση και να εκπαιδευτεί ο σκύλος. Αλλά αν ξεκινήσει μαζί μου την εκπαίδευση και ύστερα φύγω, θα είναι άδικος κόπος, διότι οι υπόλοιποι δεν ασχολούνται σε αυτό το κομμάτι, δηλαδή η μητέρα μου που είναι εκείνη που έχει άμεση επαφή μαζί τους. Η τελευταία φορά που ήρθε σε επικοινωνία ο σκύλος με έναν ξένο στο σπίτι, ήταν όταν ήρθε η κοπέλα του αδερφού μου, όπως προανέφερα, με την οποία εν τέλει τα πήγαν πολύ καλά και η μητέρα μου καθησυχάστηκε.
Γενικότερα, ηρεμεί μετά από λίγο μόνο αν δεν του δώσεις σημασία. Δηλαδή είχε τύχει να είναι άνθρωπος σπίτι και να το έχουμε δέσει σε μία πολυθρόνα στον διάδρομο, στην αρχή ήταν πάρα πολύ ανήσυχος αλλά ύστερα ηρέμησε σε σημείο που να κοιμηθεί κιόλας. Οπότε θεωρώ πως και τώρα θα ακολουθήσω αυτή την τακτική, χωρίς να φέρω τον καλεσμένο σε επαφή μαζί του. Ευτυχώς έχουμε μεγάλο σπίτι και η απόσταση θα μεταξύ των δύο θα είναι επίσης μεγάλη.
 
  • Like
Reactions: Castro48


fg102

Well-Known Member
19 Μαρτίου 2021
74
50
45
παίρνεις από τώρα ένα crate και ξεκινάς εκπαίδευση για αυτό το πράγμα. υπάρχουν διάφορα θέματα εδώ μέσα για το πως να το κάνεις. οπότε ΤΗΝ πρωτοχρονιά το πας μια καλή βόλτα τον ταΐζεις τον πας μέσα στο crate σε ένα δωμάτιο να έχει ησυχία και είσαστε όλοι ασφάλεις και ο σκύλος δεν αγχώνεται.
 
  • Like
Reactions: Coco and Rocky


6 Δεκεμβρίου 2022
6
4
24
παίρνεις από τώρα ένα crate και ξεκινάς εκπαίδευση για αυτό το πράγμα. υπάρχουν διάφορα θέματα εδώ μέσα για το πως να το κάνεις. οπότε ΤΗΝ πρωτοχρονιά το πας μια καλή βόλτα τον ταΐζεις τον πας μέσα στο crate σε ένα δωμάτιο να έχει ησυχία και είσαστε όλοι ασφάλεις και ο σκύλος δεν αγχώνεται.
Ευχαριστώ πολύ για την ιδέα
 


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
256
41
Να μεταφερω παρομοια εμπειρία: Εμείς είχαμε σκύλο φοβικο με τρίτους, που θα μπορούσε πολυ ευκολα να δαγκώσει, αν αφήναμε το πρόβλημα να εξελιχθεί. Κιλά 42 ο σκύλος εν τω μεταξύ. Εκπαίδευση εντατική με πολυ εμπειρο εκπαιδευτη, για πολλούς μήνες και με πολλή δουλειά καθημερινά, ασκήσεις και πολυ crate. Μάθαμε να διαχειριζομαστε τον σκυλο, ο ίδιος δεν εγινε ποτε δεκτικος σε ξενους,αλλα ηρέμησε αρκετα μαζι τους,αισθανόταν πιο πολλη ασφαλεια.
Οπως είπαν και οι άλλοι φίλοι πιο πάνω, σκεψου το ενδεχομενο καλου εκπαιδευτη και τώρα για τις γιορτές, ίσως θα μπορούσες να αρχίζεις να εισάγεις crate οπως ειπωθηκε, αν ξέρεις όμως μόνο τον τρόπο (πρέπει να συνδεθεί το crate μόνο με θετικά πράγματα,πότε με αρνητικά πχ πίεση να μπει).
Αν δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα τώρα,μόνη λύση η απομόνωση σε δωμάτια,όπως ειπώθηκε επισης πιο πάνω και πότε δέσιμο σε διάδρομο η όπου αλλού. Μην επιτρέψεις καμία αλληλεπιδραση με τους καλεσμένους.
Εύχομαι να περάσετε πολύ όμορφα και ήρεμα και να βρεις λύση μετά τις γιορτες,με ηρεμία!
 
  • Like
Reactions: Orjo