Το κουτάβι μου δεν κάνει άλματα


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
527
287
25
instagram.com
Καλησπέρα,
Έχω ένα κουτάβι 5μιση μηνών κοντά 6,που αρνείται να κάνει άλματα (ακόμα και αυτά να ανέβει δε ένα κρεβάτι ή σε έναν καναπέ). Προτιμά να κάνει ορειβασία και να ανεβαίνει όπου μπορεί απλά να σκαρφαλώσει.
Αν και όταν κάνει άλματα το απολαμβάνει πολύ,ειδικά αν δει μεγαλύτερο σκυλί να κάνει άλμα ακολουθεί ,αλλά μετά ξανά πίσω στο σκαρφάλωμα.
Ξέρεις κάνεις κάποια άσκηση/κάποιο όργανο ώστε να κάνει άλματα πάνω στο παιχνίδι (όταν του πετάω το μπαλάκι πάνω σε κρεβάτια και καναπέδες ανεβαίνει με άλμα). Ώστε να τον βοηθήσω να συνηθίσει να κάνει άλματα;
Δε θέλω να κάνει ακραία άλματα ή κάτι,θέλω να τον βοηθήσω απλά να χαίρεται και να κάνει άλματα χωρίς να φοβάται.
 


foten21

Well-Known Member
18 Αυγούστου 2021
62
281
40
Πιστευα οτι ηταν προτιμοτερο να μην κανουν πολλα αλματα ετσι κ αλλιως τα κουταβια
Αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος εμπειρος:unsure:
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
527
287
25
instagram.com
Πιστευα οτι ηταν προτιμοτερο να μην κανουν πολλα αλματα ετσι κ αλλιως τα κουταβια
Αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος εμπειρος:unsure:
Πολλά άλματα οχι,ούτε εγώ θέλω.
Κάνει κακό στις αρθρώσεις τους ειδικά σε πιο μεγαλοσωμα.
Θέλω να κάνει έστω άλμα να ανέβει στο κρεβάτι,όχι κάτι τρελό
 


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Έχω μπερδευτεί λίγο με το θέμα που άνοιξες καθώς δεν μπορώ να καταλάβως τι ακριβώς ζητάς. Το "πρόβλημα" είναι στο ότι δεν κάνει άλμα για να πηδηξει στον καναπέ; ή στο ότι δεν κανει γενικώς άλματα; θα σε συμβούλευα να καθυστερήσεις οσο μπορεις ακόμα τα άλματα, τουλάχιστον μέχρι την ηλικία των 8 μηνών, μετά σταδιακά και σιγά σιγά πάντα μπορείς να αρχίζεις να δοκιμάζεις κάποια μικρά εμπόδια. Σκέψου στην ηλικία που είναι να το αρχίσεις τα άλματα, να ξεθαρεψει και να αρχίσει να τρέχει χοροπηδωντας πάνω κάτω στους καναπέδες μια λάθος ή μια ατσουμπαλη κίνηση μπορεί να του προκαλέσει σοβαρό τραυματισμό. Θεωρώ ότι είναι προτιμότερο για την ώρα να "σκαρφαλώνει" από το να χοροπηδάει, το βρίσκω πιο safe.
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
527
287
25
instagram.com
Έχω μπερδευτεί λίγο με το θέμα που άνοιξες καθώς δεν μπορώ να καταλάβως τι ακριβώς ζητάς. Το "πρόβλημα" είναι στο ότι δεν κάνει άλμα για να πηδηξει στον καναπέ; ή στο ότι δεν κανει γενικώς άλματα; θα σε συμβούλευα να καθυστερήσεις οσο μπορεις ακόμα τα άλματα, τουλάχιστον μέχρι την ηλικία των 8 μηνών, μετά σταδιακά και σιγά σιγά πάντα μπορείς να αρχίζεις να δοκιμάζεις κάποια μικρά εμπόδια. Σκέψου στην ηλικία που είναι να το αρχίσεις τα άλματα, να ξεθαρεψει και να αρχίσει να χοροπηδάει πάνω κάτω στους καναπέδες μια λάθος ή μια ατσουμπαλη κίνηση μπορεί να του προκαλέσει σοβαρό τραυματισμό. Θεωρώ ότι είναι προτιμότερο για την ώρα να "σκαρφαλώνει" από το να χοροπηδάει, το βρίσκω πιο safe.
Ο καναπές είναι το παράδειγμα,γενικά δε κάνει άλματα.
Και βλέπω άλλα σκυλιά στην ηλικία του,είναι σαν τρελά.
Έτσι όπως το θέτεις έχεις δίκιο,γιατί δεν έχει δέσει σωματικά προφανώς,νόμιζα ότι αυτό το λίγο δε θα γίνει κάτι,αλλά όντως θα ξεθαρεψει.
 


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Σε αυτήν την ηλικία εστιάζουμε κυρίως στην εκπαίδευση και στην κοινωνικοποιήση, αργότερα εφόσον το επιθυμούμε μπορούμε να αρχίσουμε και τα αθλήματα.
 
  • Like
Reactions: Sasha


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
527
287
25
instagram.com
Σε αυτήν την ηλικία εστιάζουμε κυρίως στην εκπαίδευση και στην κοινωνικοποιήση, αργότερα εφόσον το επιθυμούμε μπορούμε να αρχίσουμε και τα αθλήματα.
Ευχαριστώ πολύ!
 
  • Like
Reactions: Belvigo


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3